Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 322
РІШЕННЯ
Іменем України
04.03.2010Справа №2-27/719-2010 За позовом – Приватного підприємства "Термо-Крим", м. Сімферополь, вул.. Федько, 49; вул.. Калініна, 6
До відповідача - Відділу освіти Красногвардійської районної державної адміністрації, АР Крим, смт. Красногвардійське, вул.. Енгельса, 3
Про стягнення 1031 440,88 грн.
Суддя Н.В.Воронцова
При секретарі Мірошниченко Н.О.
представники:
Від позивача - Антошкіна, Мальберг, дов. у справі.
Від відповідача – Петренко, дов. у справі
Сутність спору:
Позивач звернувся до Господарського суду з позовом до відповідача, та просить суд стягнути з відповідача заборгованість по сплаті за теплову енергію у сумі 1031440,88 грн., пеню та штрафні санкції за прострочення виконання грошових зобов’язань у сумі 506945,86 грн., також просить стягнути судові витрати.
Відповідач у відзиві на позов повідомив про те, що він, як бюджетна установа, на законної підставі може здійснювати оплати за новими тарифами за поставку теплової енергії лише після спливу 30 – ти днів після узгодження тарифів сільськими і селищними радами. Позивачем представлено рішення місцевих рад про узгодження тарифів на поставку теплової енергії. Вказані рішення датовано вереснем і жовтнем 2009 р. Вони вступають в законну силу по спливу місяця з моменту повідомлення позивачем відповідача. Такі листи були направлені позивачем відповідачу в жовтні 2009 р. Таким чином тарифи вступили в законну силу в листопаді 2009 р. В зв’язку з вказаним сторонами по справі було укладено додаткові угоди до договору №21 на надання послуг по поставці теплової енергії, в яких вказуються нові тарифи, прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства. Ці тарифи вступили в дію з дати підписання додаткової угоди. За думкою відповідача, підписанням вищевказаних додаткових угод позивач фактично визнав чинний порядок встановлення і вступу в законну силу тарифів на поставку теплової енергії.
На підставі викладеного, просить у позові відмовити.
Позивач заявою від 10.01.2010 р. уточнив позовні вимоги та просить суд стягнути з відповідача заборгованість по сплаті за теплову енергію в сумі 1031440,88 грн. Також просить стягнути з відповідача судові витрати : державне мито у розмірі 15383,87 грн. і витрати на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236 грн.
Суд прийняв до уваги уточнення позивача.
Відповідачем було заявлено клопотання про витребування у відповідних місцевих рад рішення «Про розгляд протесту прокурора Красногвардійського району».
Суд дійшов висновку вказане клопотання задовольнити та надіслав відповідні запити від 11.02.2010 р. до Полтавської сільської ради, Зерновської сільської ради, Котельніковської сільської ради та їх виконавчих комітетів.
Також відповідач клопотанням від 11.02.2010 р. просив суд припинити провадження по справі в частині позовних про стягнення 1554083,11 грн. по п. 1-1 ст. 80 ГПК України.
Суд дійшов висновку відмовити у задоволенні вказаного клопотання в зв’язку з тим, що спір існує, а саме стягнення заборгованості.
Також відповідач надав клопотання про здійснення звукозапису судового процессу.
Суд вказане клопотання задовольнив.
Позивач у поясненнях на відзив на позовом повідомив про те, що додаткові угоди, які були укладенні до договору від 21 від 01.01.2009 р. в період з листопада 2009 р. по даній час стосуються опалювального сезону 2009 - 2010 р.р. і не мають до даної справи ніякого відношення. З моменту подачі конкурсної пропозиції з вказанням тарифу на газові котельні і фактичним виконанням послуг вартість газу збільшилася на 1089,31 грн. або 71,68%. Крім того, за вказаний період змінилася більша частина складових тарифу на поставку теплової енергії і підтверджено висовками Державної інспекції по цінам №131 і №119.
Відповідач в судовому засіданні, що відбулося 17.02.2010 р., відкликав всі свої раніш заявлені клопотання. Однак суд вже розглянув вказані клопотання та дав їм належну правову оцінку.
Позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач проти позовних вимог заперечував.
Справа слуханням відкладалася та оголошувалася перерва, в порядку ст.. 77 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, суд
встановив:
01.01.2009 р. між Установами освіти відділу освіту Красногвардійської райдержадміністрації ( Споживач ) з одного боку, приватним підприємством "Термо - Крим" ( Постачальник ) з другого боку та відділом освіти Красногвардійської районної державної адміністрації ( Замовник ) з третього боку було укладено договір № 21 на надання послуг по централізованому опаленню і поставці теплової енергії у вигляді горячої води.
Відповідно до п. 1.1 вказаного договору Постачальник забовязався надавати споживачу своєчасно і відповідної якості послуги по централізованому опаленню і поставці теплової енергії у вигляді горячої води. Споживач забовязався використовувати її за цільовим призначенням, а Замовник своєчасно сплачувати надані послуги по встановленим і узгодженими тарифам на умовах і в порядку, передбачених договором.
Поставка теплової енергії здійснюється в Гігакалоріях за фактично поставлену теплову енергію, яка не повинна перевищувати ліміти, вказані в Додатку №1, які є невід’ємною частиною даного договору.
Відповідно до п. 3.2.7 вказаного договору Замовник забовязався своєчасно сплачувати вартість теплової енергії, поставленої на об’єкт Споживача, на підставі акту виконаних робіт і рахунків постачальника, які надсилаються Замовнику, в строки, встановлені даним договором.
Відповідно до п. 6.3 вказаного договору тариф за газові котельні складає 554,932 грн. за 1 Гкал., з врахуванням ПДВ 20%.
Відповідно до п. 6.4 вказаного договору тариф на вугільні котельні без врахування вугілля відділу освіти складає 510,45 грн. за 1 Гкал., з врахуванням ПДВ 20%.
Відповідно до п. 6.5 вказаного договору тариф за вугільні котельні з врахуванням вугілля відділу освіти складає 245,85 грн. за 1 Гкал., з врахуванням ПДВ 20%.
29.01.2009 р. позивачем від Красногвардійського УЕГХ було отримано листа вих.. №59 від 26.01.2009 р., відповідно до якого повідомлялося про зміну ціни за природний газ з 01.01.2009 р. з вимогою проводити оплату за споживаний газ з 01.01.2009 р. за новою ціною.
В зв’язку з вказаним, позивачем було 05.02.2009 р. направлені документи до Державної інспекції по контролю за цінами в АР Крим для отримання висновку по планової собівартості тарифу для газових котельних загальних шкіл Відділу освіти Красногвардійської райдержадміністрації в зв’язку зі збільшенням вартості газу.
09.02.2009 р. позивачем від Красногвардійського УЕГХ було отримано лист вих.. №130 від 04.02.2009 р. про зміну цін за природний газ з 01.01.2009 р. з вимогою проводити оплату за споживаний газ з 01.01.2009 р. за новою ціною.
20.02.2009 р. на адресу позивача від Державної інспекції по контролю за цінами в АР Крим надійшов висновок №131, відповідно до якого, керуючись Постановою КМУ «Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання горячої води» від 10.07.2006 р. №955, було надано висновок, що розрахунок планових витрат на виробництво послуг з виробництва послуг з теплопостачання для загальноосвітньої школи с. Калініно, загальноосвітньої школи с. Клепініно, загальноосвітньої школи с. Янтарне, загальноосвітньої школи с. Олександрівка, загальноосвітньої школи с. Полтавка, загальноосвітньої школи с. П’ятихатки, загальноосвітньої школи с. Восход, загальноосвітньої школи с. Краснознаменка, загальноосвітньої школи №2 с.м.т. Красногвардійське, визначений у розмірі 514,29 грн. за 1 Гкал. ( без врахування рентабельності та податку на додану вартість ) є економічно обґрунтованим.
Також 17.02.2009 р. позивачем від Державної інспекції по контролю за цінами в АР Крим надійшов висновок №119, відповідно до якого, керуючись Постановою КМУ «Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання горячої води» від 10.07.2006 р. №955, було надано висновок, що розрахунок планових витрат на виробництво послуг з виробництва послуг з теплопостачання для освітніх шкіл населених пунктів Некрасово, Кременівка, Миролюбівка, Удачне, Зернове, Мускатне, Новопокровка, Найденівка, Котельніково, Клімово Красногвардійського району, з урахуванням скоригованих індивідуальних складових планових витрат ( оплата праці, збір за забруднення навколишнього середовища ), визначений у розмірі 610,69 грн. за 1 Гкал. ( без врахування рентабельності та податку на додану вартість ) є економічно обґрунтованим.
В зв’язку з вказаним, 19.02.2009 р. позивачем було надано відповідачу лист вих.. №72 від 18.02.2009 р. з додатками про зміни тарифу на вугільні котельні і лист №76 від 18.02.2009 р. з коригуваннями і актами виконаних робіт по вугільним котельним по новим тарифам.
19.02.2009 р. відповідачем від позивача було отримано листа №75 з вимогою погасити заборгованість за поставку теплової енергії за 2008 р. і 2009 р. в зв’язку зі змінами тарифу.
Відповідач проводити оплату за новими тарифами відмовився.
При таких обставинах, суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги, з урахуванням останніх уточнень, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до п. 6.7 договору № 21 на надання послуг по централізованому опаленню і поставці теплової енергії у вигляді горячої води, ціна за одиницю постачаємої теплової енергії визначається у відповідності з тарифом, вказаним в договорі і діє до отримання висновку Державного комітету по контролю за цінами в АР Крим. Після отримання висновку сторонами проводиться коригування тарифу. Подальше уточнення тарифу проводиться виконавцем в письмовому вигляді шляхом підписання додаткової угоди до договору між сторонами.
Відповідно до п. 4.2.3 вказаного договору зазначено, що Постачальник забовязався своєчасно письмово повідомляти Замовнику про зміну тарифів і цін по договору. При зміні урядом цін на енергоресурси, матеріали, при підвищенні мінімальної заробітної плати в Україні, відповідно автоматично змінюється і ціна на відпускаєму теплову енергію, про що постачальник повідомляє замовнику, з посиланням на статтю нормативно – правового акту, в якому вказується умови і порядок зміни ціни. Зміна тарифів і цін по договору узгоджується в Державної інспекції по контролю за цінами в АР Крим. При цьому замовник не має права відмовлятися від сплати споживаної енергії за новою ціною, якщо ця ціна встановлена у відповідності до чинного законодавства України.
Відповідно до ст.. 20 Закону України “Про теплопостачання” тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Економічна обґрунтованість збільшення тарифів на послуги з виробництва теплової енергії газовими і вугільними котельнями у порівнянні з тарифами, які визначені договором підтверджується вищевказаними висновками Державної інспекції по контролю за цінами в АР Крим.
Відповідно до ч. 3 статті 20 Закону України “Про теплопостачання” передбачено, що тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії затверджуються органами місцевого самоврядування.
Нові тарифи на послуги з виробництва теплової енергії газовими і вугільними котельнями затверджені рішеннями органів місцевого самоврядування на території яких розміщені заклади освіти, зокрема це рішення виконавчих комітетів Восходненської, Петровського, Красногвардійської селищної ради, Олександрівської, Зернівської, Калінінської, Клепинінської, Котельнивської, Краснознаменської, Найдьонівської, Новопокровської, Полтавської, П’ятихатської, Рівнівської, Янтарненської сільських рад ( т. 1, а.с. 131, 132, 134, 136; т. 2 а.с. 110, 113, 116, 118, 119, 123, 128, 130, 132 ).
Цим спростовуються заперечення відповідача щодо неправомірності застосування позивачем збільшених у порівнянні з договірними (нових) тарифів на виробництва теплової енергії газовими і вугільними котельнями.
Що ж стосується того, що в подальшому за протестами прокурора Красногвардійського району вказані рішення виконкомів про затвердження нових тарифів були відповідними радами скасовані в частині вказівки дати, то треба вказати, що вказані рішення не були скасовані в повному обсязі. Таким чином, тариф є узгодженим.
Відповідно до ст.. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до п 6.1 договору № 21 на надання послуг по централізованому опаленню і поставці теплової енергії у вигляді горячої води, встановлено, що підставою для оплати є акти виконаних робіт по закладам освіти та рахунок постачальника.
Також необхідно вказати, що в тарифі, вказаному у договорі №21 від 01.01.2009 р. вказана ціна на природний газ і інші складові собівартості станом на 17.09.2008 р.
За період з 17.09.2008 р. по лютий 2009 р. підвищення цін на природний газ проводилося неодноразово:
- додаткова угода з Красногвардійським УЕГХ №212 до договору поставки газу від 29.08.2008 р. - вартість газу 1519,79 грн. за 1 тис. куб. м.;
- додаткова угода з Красногвардійським УЕГХ №252 до договору поставки газу від 07.11.2008 р. з 07.11.2008 р. – 1603,66 грн. – 1 тис. куб. м.;
- додаткова угода з Красноквардійським УЕГХ №292 до договору поставки газу від 25.11.2008 р. з 15.11.2008 р. – 1895,71 грн. – 1 тис. куб. м.;
- лист №59 від 26.01.2009 р. з 01.01.2009 р. – 2182,14 грн. – 1 тис. куб. м.;
- лист №130 від 09.02.2009 р. з 01.01.2009 р. – 2609,1 грн. – 1 тис. куб. м.
Таким чином, з моменту подачі конкурсної пропозиції з вказанням тарифу на газові котельні і фактично виконані послуги вартість газу збільшилася на 1089,31 грн. або 71,68%.
Крім того, за вищевказаний період змінилася більша частина складових собівартості тарифу на поставку теплової енергії та підтверджується вищевказаними висновками Державної інспекції по контролю за цінами в АР Крим №131 і №119.
Відповідно до п. 6.1 договору №21 встановлено, що підставою для оплати є акти виконаних робіт по закладам освіти та рахунок постачальника.
Відповідно до наявних в матеріалах справи актах виконаних робіт по поставці теплової енергії та розшифровок до них вбачається, що було споживано 3519,5155 Гкал. по газовим котельним і 2353,4263 Гкал. по вугільним котельним, а всього, таким чином, за період з січня 2009 р. по квітень 2009 р. на суму 1031440,88 грн.
Відповідно до ст.. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
При таких обставинах справи, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, з урахуванням останніх уточнень.
У відповідності до ст.. 84 ГПК України судові витрати покласти на відповідача.
Вступна і резолютивна частини проголошено 04.03.2010 р.
Постанову у повному обсязі складено 09.03.2010 р.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд –
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Відділу освіти Красногвардійської районної державної адміністрації, АР Крим, смт. Красногвардійське, вул.. Енгельса, 3, ( р/р 35411008001454 в ГУ ДКУ м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 02144335 ) на користь приватного підприємства "Термо-Крим", м. Сімферополь, вул.. Федько, 49; вул.. Калініна, 6, ( р/р 26006315251 в СФ АКБ МТБ, м. Сімферополь, МФО 384748, ЗКПО 32681317 ) заборгованість по сплаті за теплову енергію в сумі 1031440,88 грн., а також держане мито у розмірі 15383,87 грн. і витрати на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Воронцова Н.В.