Рішення № 103141944, 06.12.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2021
Номер справи
360/4448/21
Номер документу
103141944
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

06 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4448/21

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шембелян В.С.,

за участю секретаря судового засідання Пономарьової О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вичнити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

25 серпня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України 909340180553 про перерахунок пенсії від 09.07.2021;

- зобов`язати відповідача прийняти рішення про переведення позивача з 05.01.2021 на пенсію державного службовця із визначенням розміру пенсії згідно з долученими до пенсійної справи документами за Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим Постановою КМУ від 14 вересня 2016 622.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 05.01.2021 позивач досяг віку 62 роки та мав достатній стаж державної служби, тому особисто звернувся до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про переведення його на пенсію держаного службовця.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24 травня 2021 року у справі 360/1200/21 визнано протиправним та скасовано рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 14 січня 2021 року 909340180553 про відмову в переході з пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов`язано Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області прийняти рішення про переведення на підставі заяви від 05 січня 2021 року, зареєстрованої за 25, з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з дня звернення - 05 січня 2021 року, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 01 квітня 1997 року по 15 травня 2017.

18.06.2021 позивач для забезпечення належного виконання рішення суду відповідачем додатково звернувся до начальника відділу обслуговування громадян 12 (сервісного центру) Касяненко Н.О. із заявою та доданими до неї документам - довідкою 27 від 14.06.2021 та довідкою 26 від 14.06.2021 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (для прийняття цих довідок за основу для нарахування пенсії державного службовця).

03.08.2021 позивачем було отримано супровідний лист відділу обслуговування громадян 12 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та вручено копію рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України 909340180553 про перерахунок пенсії від 09.07.2021, який свідчить про те, що надані ним довідки долучені до матеріалів пенсійної справи, однак розмір пенсії не обчислено відповідно до пункту 4 Порядку 622, а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 травня 2021 року у справі 360/1200/21 не виконано, а саме: позивача не переведено з пенсії за віком на пенсію державного службовця.

Позивачем зазначено, що раніше (до 03.08.2021) про наявність та зміст рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України 909340180553 про перерахунок пенсії від 09.07.2021 йому відомо не було.

Позивач вважає вищезазначене рішення незаконним, прийнятим в супереч вимогам чинного законодавства та судового рішення, а також долучених до матеріалів пенсійної справи документів та довідок.

Ухвалою суду від 30.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 22-23).

Ухвалою суду від 30 вересня 2021 року вирішено подальший розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 69).

26.10.2021 судове засідання не відбулося з підстав, зазначених у довідці (а.с. 73).

Ухвалою суду від 11 листопада 2021 року вирішено подальший розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання (а.с. 77).

Ухвалою суду від 22 листопада 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с. 80).

13 вересня 2021 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.27-31), в обґрунтування якого зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» N 1058-ІУ від 09.07.2003 року (надалі - Закон 1058) з 03.04.2018.

Відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 у справі 360/1200/21 Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зобов`язано прийняти рішенняна підставі його заяви від 05.01.2021 25 про переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (від 16 грудня 1993 року N 3723-XII) з дня звернення - 05 січня 2021 року, зарахувавши до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 01.04.1997 по 15.05.2017 інспектором, старшим інспектором, старшим інспектором сектору контролю та митного оформлення вантажів митного поста «Ізваріне», старшим інспектором вантажно-пасажирського відділу у пункті пропуску «Ізваріне», старшим інспектором митного поста «Ізваріне», головним інспектором сектору митного оформлення 1 митного поста «Ізваріне», головним інспектором - кінологом відділу боротьби з незаконним переміщенням наркотиків та зброї служби боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Луганської митниці Державної митної служби України, головним інспектором - кінологом відділу кінологічного забезпечення управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями, головним державним інспектором - кінологом відділу кінологічного забезпечення боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями, головним державним інспектором - кінологом відділу кінологічного забезпечення управління боротьби з контрабандою та митним правопорушенням, старшим державним інспектором відділу митного оформлення 2 митного поста «Ізварине» Луганської митниці Міндоходів, головним державним інспектором сектору чергових, завідувачем сектору чергових Луганської митниці ДФС.

На виконання вищезазначеного рішення суду управлінням проведено перерахунок пенсії з 05.01.2021 та зараховано до стажу державної служби період роботи з 01.04.1997 по 15.05.2017 в державних митних органах.

Страховий стаж позивача складає 40 років 2 місяці 22 дня, в тому числі в митних органах 20 років 2 місяці 1 день (враховано по 31.05.2017).

Окрім того, 18.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до відділу обслуговування громадян 12 (сервісний центр) із заявою довільної форми та долученими до неї копіями довідок про складові заробітної плати 26 та 27 від 14.06.2021. Надана довідка 27 від 14.06.2021 також не відповідає вимогам Порядку 622 та формі встановленого зразка, а саме видана для призначення пенсії особі, яка має менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Середньомісячна заробітна плата для обчислення розміру пенсії визначена відповідно до статті 40 Закону України 1058 та врахована за період з 01.07.2000 по 31.05.2017 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Оскільки рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 не розглядалось питання порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та не покладено зобов`язань на Фонд щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату від 29.12.2020 43 та 44, виданих Луганською митницею ДФС, тому обчислення/перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 1058-IV.

На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) (арк. спр. 4-7).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24 травня 2021 року у справі 360/1200/21 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково, визнано протиправним та скасоване рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 14 січня 2021 року 909340180553 про відмову ОСОБА_1 в переході з пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов`язано переведення ОСОБА_1 на підставі заяви від 05 січня 2021 року, зареєстрованої за 25, з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” з дня звернення - 05 січня 2021 року, зарахувавши до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 01 квітня 1997 року по 15 травня 2017 року інспектором, старшим інспектором, старшим інспектором сектору контролю та митного оформлення вантажів митного поста «Ізварине», старшим інспектором вантажно-пасажирського відділу у пункті пропуску «Ізварине», старшим інспектором митного поста «Ізварине», головним інспектором сектору митного оформлення 1 митного поста «Ізварине», головним інспектором – кінологом відділу боротьби з незаконним переміщенням наркотиків та зброї служби боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Луганської митниці Державної митної служби України, головним інспектором – кінологом відділу кінологічного забезпечення управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями, головним державним інспектором – кінологом відділу кінологічного забезпечення управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями, старшим державним інспектором відділу митного оформлення 2 митного поста «Ізварине» Луганської митниці Міндоходів, головним державним інспектором сектору чергових, завідувачем сектору чергових Луганської митниці ДФС. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с. 8-14).

Згідно з вимогами ч.2 ст.13 Закону України № 1402-VIII судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

При розгляді цієї справи суд керується вимогами ч.4 ст.78 КАС України, згідно з якими обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, для застосування цієї норми (преюдиції) суду достатньо встановити ті обставини, що хоча б один із учасників адмміністративної справи брав участь в іншій справі (господарській, цивільній або адміністративній), в рішенні, за результатом розгляду якої, суд встановив певні обставини відносно такого учасника справи. Такі обставини не доказуються судом при розгляді іншої справи за участі вказаної особи.

Таким чином, преюдиція відповідно до вимог ч.4 ст.78 КАС України застосовується саме судом і в обов`язковому порядку.

Тому, суд при розгляді цієї справи зобов`язаний застосувати вимоги ч.4 ст.78 КАС України, а отже вважати доведеними обставини, які встановлені стосовно ОСОБА_1 в рішенні суду від 24 травня 2021 року у справі 360/1200/21, що набрало законної сили, оскільки він приймав участь у вказаній справі як позивач.

Так, в рішенні суду у справі 360/1200/21 стосовно ОСОБА_1 встановлено, що він перебуває на обліку в Старобільському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області з 03 квітня 2018 року як одержувач пенсії за віком на загальних підставах, призначеної за Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, про що свідчить протокол від 19 вересня 2018 року 607.

В рішенні суду у справі 360/1200/21 також встановлено, що:

ОСОБА_1 звернувся до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 05 січня 2021 року;

рішенням від 14 січня 2021 року 909340180553 Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відмовило позивачу у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону 3723-XII.

В рішенні суду у справі 360/1200/21 також встановлено, що:

позивач на час звернення до відповідача з заявою про переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” мав достатній стаж державної служби (понад 20 років);

позивач у спірні періоди роботи з 29 серпня 1994 року по 31 березня 1997 року, з 01 квітня 1997 року по 15 травня 2017 року працював на митному посту «Ізварине» Луганської митниці Міндоходів відповідно до записів в трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 (14.06.1995 прийняв присягу державного службовця), що складає 2 роки 7 місяців 3 дні;

з 01 квітня 1997 року по 15 травня 2017 року інспектором, старшим інспектором, старшим інспектором сектору контролю та митного оформлення вантажів митного поста «Ізварине», старшим інспектором вантажно-пасажирського відділу у пункті пропуску «Ізварине», старшим інспектором митного поста «Ізварине», головним інспектором сектору митного оформлення 1 митного поста «Ізварине», головним інспектором – кінологом відділу боротьби з незаконним переміщенням наркотиків та зброї служби боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Луганської митниці Державної митної служби України, головним інспектором – кінологом відділу кінологічного забезпечення управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями, головним державним інспектором – кінологом відділу кінологічного забезпечення управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями, старшим державним інспектором відділу митного оформлення 2 митного поста «Ізварине» Луганської митниці Міндоходів, головним державним інспектором сектору чергових, завідувачем сектору чергових Луганської митниці ДФС (з присвоєнням персонального звання "інспектор митної служби І рангу", "радник митної служби 3 рангу", "інспектор митної служби 2 рангу", "радник митної служби 3 рангу", "радник податкової та митної служби 3 рангу", "радник податкової та митної служби 2 рангу"), що складає 20 років 1 місяць 15 днів;

разом стаж роботи позивача за вказаний період складає 22 роки 8 місяців 18 днів;

станом на 01.05.2016 позивач мав 21 рік 8 місяців 4 дні стажу державної служби і на час звернення до відповідача з заявою про переведення на пенсію державного службовця мав понад 35 років страхового стажу і досяг 62 років, він набув право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ на підставі пунктів 10, 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону 889-VIII.

Отже, за наявності у позивача стажу державної служби 21 рік 8 місяців 4 дні та понад 35 років страхового стажу, а також віку 62 років, він набув право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ на підставі пунктів 10, 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону 889-VIII, що встановлено в рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 у справі 360/1200/20, яке набрало законної сили, та яким зобов`язано Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області прийняти рішення про переведення ОСОБА_1 на підставі заяви від 05 січня 2021 року, зареєстрованої за 25, з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” з дня звернення - 05 січня 2021 року, зарахувавши до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 01 квітня 1997 року по 15 травня 2017 року.

Тобто судовими рішеннями встановлено, що ОСОБА_1 має право на зарахування вказаних періодів роботи до стажу державної служби та право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ та зобов`язано відповідача перевести позивача на інший вид пенсії - пенсію державного службовця з 05 січня 2021 року.

Позивача 15.05.2017 звільнено з займаної посади відповідно до п.2 ст. 86 ЗУ «Про державну службу», що підтверджується трудовою книжкою НОМЕР_2 від 01.06.2013 (а.с. 45-48).

18.06.2021 позивач звернувся до начальника відділу обслуговування громадян 12 (сервісного центру) із заявою, в який просив прийняти довідки Східної митниці Держмитслужби від 14.06.2021 27 та 26 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, відповідно до яких за грудень 2020 року заробітна плата позивача становить 19567,87, за січень 2021 року - 10050,00 грн ( надбавка за спеціальне звання Радник податкової та митної справи ІІ рангу – 600,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 22 роки 08 місяців) 3150,00 грн) (а.с.15,16,17).

Згідно з перерахунком пенсії позивача від 09.07.2021 (з 05.01.2021 за рішенням суду) з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії страховий стаж ОСОБА_1 складає 40 роки 11 місяців 22 днів, (стаж враховано з 01.04.1997 по 15.05.2017), розмір пенсії з 01 березня 2021 року складає 5883,96 грн, вид пенсії - за віком; розрахунок не містить визначення стажу державної служби, вид перерахунку - виправлення мігрованих даних в ЕПС (без розрахунку) (а.с.19).

Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області листом від 03.08.2021 повідомило позивача про те, що довідки Східної митниці Держмитслужби від 14.06.2021 27 та 26 долучені до матеріалів справи (а.с. 18).

Отже відповідачем не було переведено позивача на інший вид пенсії - пенсію за віком державного службовця, при здійсненні перерахунку від 09.07.2021 не було враховано вимоги рішення суду у справі 360/1200/21 та надані позивачем довідки про складові заробітної плати державного службовця, про що він прямо зазначає у відзиві.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 10 розділу XI «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу XI «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, розділом XI «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною першою статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII) визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини сімнадцятої статті 37 Закону № 3723-XII період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Тобто, «Прикінцевими та перехідними положеннями» Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби, зокрема, 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ і «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже після 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889-VІІІ та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у рішенні Верховного Суду від 04 квітня 2018 року в справі № 822/524/18 та у постанові Верховного Суду від 26 червня 2018 року в справі № 676/4235/17.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24 травня 2021 року в справі № 360/1200/21, встановлено, що позивач на час звернення до відповідача з заявою про переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» мав достатній стаж державної служби (понад 20 років).

Відповідач зазначив у відзиві, що на виконання вищезазначеного рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії з 05.01.2021 та зараховано до стажу державної служби період роботи позивача з 01.04.1997 по 15.05.2017 в державних митних органах, однак доказів на підтвердження цих обставин він не надав.

При цьому, відповідачем у відзиві зазначено, що оскільки рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 не розглядалось питання порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та не покладено зобов`язань на управління щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату, тому обчислення/перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року 1058-IV.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Пунктом 4 Порядку 622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктами 5 та 6 Порядку 622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Постановою № 1-3 затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу».

Судом за даними трудової книжки ОСОБА_1 від 01 червня 1958 року НОМЕР_2 встановлено, що на день звільнення з державної служби 15.05.2017 перебував на посаді завідувача сектору чергових Луганської митниці ДФС, мав спеціальне звання «радник податкової та митної справи ІІ рангу» (арк. спр. 13-18).

В матеріалах справи наявні довідки, видані Луганською митницею ДФС, від 14 січня 2021 року 26 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та 27 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, подані позивачем разом із заявою від 18 червня 2021 року про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказаний факт не заперечується сторонами.

Дослідженням довідки Луганської митниці ДФС від 14 січня 2021 року 26 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) встановлено, що вказану довідку складено за формою, визначеною Постановою ? 1-3, та вона містить відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавку за спеціальне звання та надбавку за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, станом на січень 2021 року (місяць звернення позивача з заявою пр призначення пенсії державного службовця) (арк. спр. 15).

Оглядом довідки Луганської митниці ДФС від 14 січня 2021 року 27 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, встановлено, що вказану довідку складено за формою, визначеною Постановою 1-3, та вона містить інформацію про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2020 року (місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за Законом України «Про державну службу») (арк. спр. 16).

Таким чином, суд дійшов висновку, що вищевказані довідки та відображена в них інформація мають враховуватися при обчисленні розміру пенсії позивача, призначеної за «Про державну службу».

Отже, оскільки ОСОБА_1 має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця відповідно до «Про державну службу» № 3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених «Про державну службу» № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, в розмірі 60 % від заробітку, зазначеного у довідках Луганської митниці ДФС від 14 січня 2021 року 26 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та 27 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, з 05.01.2021 (з дня перерахунку пенсії позивача).

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про переведення ОСОБА_1 з 05.01.2021 на пенсію державного службовця;

зобов`язати відповідача прийняти рішення про переведення позивача з 05.01.2021 на пенсію державного службовця із визначенням розміру пенсії на підставі долучених до пенсійної справи довідок 26 та 27 від 14.06.2021 та вимог Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 622, нарахувати та виплатити заборгованість.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Оскільки у даній справі позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з коригуванням обраного позивачем способу захисту порушеного права, на користь Позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вичнити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо неприйняття рішення про переведення ОСОБА_1 з 05.01.2021 на пенсію державного службовця.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області прийняти рішення про переведення ОСОБА_1 з 05.01.2021 на пенсію державного службовця із визначенням розміру пенсії напідставі долучених до пенсійної справи довідок №26 та №27 від 14.06.2021 та вимог Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 № 622, нарахувати та виплатити заборгованість.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено та підписано 16 грудня 2021 року.

Суддя В.С. Шембелян