Рішення № 103141945, 06.12.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2021
Номер справи
360/4421/21
Номер документу
103141945
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

06 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4421/21

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шембелян В.С.,

за участю секретаря судового засідання Пономарьової О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Щастинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

19 серпня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Щастинської районної державної адміністрації, в якому позивач просить суд:

- визнати незаконними дії Управління соціального захисту населення Щастинської районної державної адміністрації Луганської області щодо припинення нарахування ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, пільг на постачання та розподіл природного газу;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Щастинської районної державної адміністрації Луганської області поновити нарахування пільг на постачання та розподіл природного газу ОСОБА_1 як учаснику бойових дій з дня припинення їх нарахування.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як учасник бойових дій та користувався пільгами на постачання та розподіл природного газу відповідно до рішення комісії УСЗН Щастинської РДА за фактичним місцем проживання, є внутрішньо переміщеною особою. Зараз він проживає в будинку своєї матері ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до технічного паспорту будинок, в якому проживає позивач, є садовим будинком.

Позивачем зазначено, що на підставі того, що він проживає не у житловому, а у садовому будинку, УСЗН Щастинської РДА листом 1926 від 14.04.2021 повідомили позивача про припинення нарахування пільг відповідно до п. 4 ч.1. ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки учасникам бойових дій надаються, зокрема 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю). Також в листі було посилання на те, що у пп. 14.1.129.1. Податкового кодексу України визначається поняття будівлі, яка віднесена до житлового фонду. Зокрема, в цьому листі зазначено, що нарахування буде поновлене після надання документів про переведення садового будинку у жиле приміщення.

На звернення позивача, УСЗН Щастинської РДА від 16.07.2021 3756 надана відповідь, в якій, зокрема, зазначалося, що управління не має законних підстав для нарахування пільг на оплату житлово-комунальних послуг на садовий будинок.

Ухвалою суду від 25.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 32-33).

21.09.2021 судове засідання відкладено (а.с. 68).

25.10.2021 судове засідання відкладено відкладене з підстав зазначених у довідці (а.с. 76).

Ухвалою суду від 08.11.2021 вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання (а.с. 80-81).

Ухвалою суду від 23.11.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с. 92).

15.09.2021 від представника відповідача надійшов відзив на позов (а.с.38-39), в якому зазначено, що управління заперечує проти позову з таких підстав.

Позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як учасник бойових дій та користується пільгами на житлово-комунальні послуги, а саме на постачання та розподіл природного газу відповідно рішення комісії за фактичним місцем проживання. В особовій справі одержувача пільг зазначено що позивач проживаєте в АДРЕСА_1 , технічний паспорт на садовий (дачний) будинок ? 2/177.

Відповідно до п. 14.1.129.2. Податкового кодексу України садовий будинок - будинок для літнього (сезонного) використання, який в питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 29.04.2015 321 «Про затвердження Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки». Рішення про переведення дачних і садових будинків у жилі будинки є підставою для використання дачних і садових будинків як житла. Згідно зі ст. 380 Цивільного кодексу України житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання.

Під житловим будинком мається на увазі будівля, пристосована для постійного проживання людей або для використання її як гуртожитку. Житловий будинок відрізняється від готелів, санаторіїв та інших приміщень тим, що, по-перше, він призначений саме для постійного проживання (на відміну від готелів, санаторіїв, будинків відпочинку); по-друге, для житлових будинків законодавство визначає більш жорсткі санітарні, конструктивні, технічні та інші вимоги.

Таким чином, управління зазначило, що діє лише в межах своєї компетенції та не має законних підстав для нарахування пільг на оплату житлово-комунальних послуг на садовий будинок позивача.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення від 15.02.2017 серії НОМЕР_2 (а.с. 9), зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 , що підтверджується паспортом громадянина України серія НОМЕР_3 (а.с. 6-8).

ОСОБА_2 є матір`ю позивача, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_4 (а.с. 11).

Позивач разом з матір`ю фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується довідкою про взяття на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи від 20.07.2017 3675, а також довідкою про склад сім`ї Військово-цивільної адміністрації сіл Вільхова, Верхня вільхова, Малинове, Плотина, Пшеничне Станично-Луганського району Луганської області від 18.07.2017 1413 (а.с. 10 та 62).

Відповідно до свідоцтва про право на нерухоме майно від 08.12.2008 садовий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що є власністю ОСОБА_2 на підставі рішення виконкому Вільхівської сільської ради від 25.11.2008; загальна площа об`єкта: 78,2 кв. м, літня площа - 20,3 кв. м. Право власності на садовий будинок зареєстроване 18.12.2008 (а.с. 17).

Згідно з технічним паспортом від 24.06.2008 будинок, в якому мешкає позивач, є садовим (дачним) будинком, який має два житлових приміщення 13,3 кв. м та 7,0 кв. м, кухню 12,3 кв. м та інші (а.с. 19-25).

20.07.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про надання пільг на житлово-комунальні послуги за місцем фактичного проживання: АДРЕСА_1 (а.с.53).

Відповідно до персональної облікової картки позивачу за адресою проживання: АДРЕСА_4 надана пільга на газопостачання у розмірі 75%, дата взяття на облік: 25.07.2017, особовий рахунок НОМЕР_5 (а.с. 54).

Актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 18.07.2017 встановлено, що позивач мешкає разом зі свою матір`ю за адресою АДРЕСА_1 . Також зазначено, що доходи сім`ї є пенсія за інвалідністю матері і заробітна плата позивача. Інших доходів родина не має, потребує надання пільги (а.с. 63).

Відповідно до витягу з протоколу 13 засідання районної комісії для розгляду питань надання житлових субсидій у виняткових випадках мешканцям Станично-Луганського району від 25.07.2017 позивачу призначені пільги на житлово-комунальні послуги за місцем фактичного проживання: АДРЕСА_4 . Рішення комісія приймала в тому числі й на підставі вимог постанов Кабінета Міністрів України від 21.10.1995 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидійдля відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива", від 29.02.2003 117 "Про єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" (а.с. 52).

Розпорядженням Щастинської РДА від 12.04.2021 133 створено комісію про призначення соціальної допомоги окремим сім`ям, виходячи із матеріального стану і конкретних обставин та визначенню права на отримання пільг за фактичним місцем проживання, та затверджено її склад, яку зобв`язано, крім іншого, в своїй діяльності керуватися і постановами Кабінета Міністрів України від 21.10.1995 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидійдля відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива", від 29.02.2003 117 "Про єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" (а.с. 97).

Рішенням про відмову в призначенні пільги на житлово-комунальні послуги від 14.04.2021 без номеру позивачу не призначено пільги на житлово-комунальні послуги з таких підстав: згідно з ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту пільги надаються особам, які проживають у житловому приміщенні. Садово (дачний) будинок не є житловим приміщенням відповідно до Податкового кодексу України. В рішенні зазначено, що особова справа передана від Станично-Луганського УСЗН, рішення підписане головним спеціалістом Юровою Н.Ю., начальником відділу Банніковою Н.В., начальником Управління Білецькою Ю.В., підписи яких завірені печаткою зі штампом "для довідок". Бланк такого рішення не містить визначення затвердженої певним нормативним документом форми його прийняття. Посилання на відповідне рішення комісії про припинення надання пільги позивачу вказаний документ не містить (а.с. 86).

Листом УСЗН Щастинської РДА від 14.04.2021 1926 позивачу повідомлено, що з 01.04.2021 управління вимушене припинити нарахування позивачу пільг на житлово-комунальні послуги на адресу АДРЕСА_1 , садове товариство «Електрон». Зокрема, в цьому листі зазначено, що нарахування буде поновлене після надання документів про переведення садового будинку у жиле приміщення, оскільки 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачає надання пільг учасникам бойових дій, зокрема 75-процентна знижка плати за користування житловими послугами (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку), а згідно з вимогами Податкового кодексу України садовий будинок не є житловим будинком, призначений для літнього сезонного використання (а.с. 26-27).

На звернення позивача від 08.07.2021 відповідачем наданий лист від 16.07.2021 3756 , в якому зазначено, що управління не має законних підстав для нарахування пільг на оплату житлово-комунальний послуг на його садовий будинок, оскільки відповідно до п.14.1.129.2. податкового кодексу України садовий будинок – будинок для літнього (сезонного) використання, який в питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків (а.с. 28-29).

Обидва листа не містять жодних посилань на прийняте рішення УСЗН від 14.04.2021 без номеру, на порядок розгляду цього питання та посилання на відповідне рішення комісії про припинення надання пільги позивачу.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо припинення нарахування пільги позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд керується такими вимогами законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пунктами 4-6 ст.12 Закону України від 22.10.1993 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі Закон 3551-ХІІ) учасникам бойових дій встановлено такі пільги: 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю); 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім`ю); 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Згідно з пунктом 22 статті 12 Закону 3551-ХІІ пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.

Відповідно до ст. 2 Закону України від 20.12.1991 2011-ХІ1 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України. Згідно зі ст. 4 Закону 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів щодо соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей покладається на органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Як вже зазначалося вище, ОСОБА_1 є учасником бойових дій тому має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 (а.с. 9).

Відповідно до пунктів 4 - 6 ч. 1 ст. 12 Закону України від 22.10.1993 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються пільги за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством, знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання, знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Механізм включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр) інформації про пільговика визначений Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 117 (далі - Положення).

Відповідно до п.3 Положення доручено Міністерству соціальної політики забезпечити включення до Реєстру інформації про осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, зокрема відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей (п. 1 Положення).

За приписами п.2 Положення (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до Реєстру включається така інформація: загальні відомості про пільговика (прізвище, ім`я та по батькові, число, місяць, рік народження, ідентифікаційний номер у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів; адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року 848 (ЗП України, 1996 р., 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2018 р., 37, ст. 1311), - адреса фактичного місця проживання), склад сім`ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.

Отже, відомості про фактичне місце проживання вносяться до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, виключно на підставі рішення зазначених комісій.

Пунктом 3 Положення встановлено, що управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної у п.2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга", в якій використовується індивідуальний ідентифікаційний номер пільговика у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів; вносять до Реєстру відповідні уточнення у разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, підприємствам та організаціям, що надають послуги.

Відповідно до положень зазначеного нормативно-правового акту особа, яка бажає користуватися пільгами, встановленими законодавством має подати уповноваженому органу довідку про склад сім`ї, копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім`ї на пільги (з пред`явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів, пред`являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.

Статтею 29 ЦК України визначено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Фізична особа може мати кілька місць проживання.

Поняття житло в законодавстві України не має чіткого визначення, в той же час практика ЄСПЧ надає широке тлумачення цьому поняттю як будь-якого приміщення, в якому фактично проживає особа.

З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, зі змінами та доповненнями, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. 329 (далі - Положення).

За умовами п.1 Положення (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дане Положення визначає, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно із п.2 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до пункту 3 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Пунктом 8 та 9 Положення, визначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Абзацом 4 пункту 11 Положення визначено, що для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення, враховується за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

Згідно пункту 7 Положення, за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпунктах 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку) і 7 пункту 6 цього Положення.

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Згідно з п. 78 Положення 848 після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких є особи, зазначені упп. 3пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених вабз. 6 та 7п.п. 3 п. 14 цього Положення); у складі яких є внутрішньо переміщені особи; у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.

Пунктами 79-80 Положення 848 передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому п.п. 50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному п. 61-63 цього Положення.

Домогосподарствам, зазначеним у п. 78 цього Положення, призначення житлової субсидії на наступний строк здійснюється після подання нових заяви та декларації.

Таким чином, відповідно до змісту п.п. 78, 79 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення після закінчення строку отримання житлової субсидії на основі самостійно зібраної необхідної інформації, стосовно призначення житлової субсидії на наступний період приймають одне з таких рішень:

- призначення житлової субсидії;

- непризначення житлової субсидії;

- відмову в призначенні житлової субсидії;

- подання документів на розгляд комісії.

Відповідно до п.п. 61-63 Положення 848 у разі прийняття рішення про: призначення (непризначення) житлової субсидії, відмову в призначенні житлової субсидії, подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття.

Заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення щодо подання документів на розгляд комісії (п. 64 Положення 848).

Крім того, п.п. 119-120 Положення 848 передбачені випадки припинення надання раніше призначеної субсидії на підставі рішення комісії за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг та за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, відповідно, у разі настання таких випадків:

- домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;

- громадянин не виконує зобов`язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;

- у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

- громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені уп. 90цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;

- під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; виникнення обставин, зазначених у п. 18цього Положення;

- виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи; громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.

Суд зауважує, що згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до частини п`ятої статті 51 Бюджетного кодексу України при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім`ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.

Суд враховує, що тлумачення терміну «член сім`ї» міститься в Рішенні Конституційного Суду України від 03.06.1999 у справі 1-8/99 ( 5-рп/99) за конституційними поданнями Служби безпеки України, Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України, Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень пункту 6 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частин четвертої і п`ятої статті 22 Закону України «Про міліцію» та частини шостої статті 22 Закону України «Про пожежну безпеку» (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї») (далі - Рішення КСУ від 03.06.1999).

Так пункт 6 цього Рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 визначив: «Стосовно поняття «член сім`ї» Конституційний Суд України виходить з об`єктивної відмінності його змісту залежно від галузі законодавства. Використаний законодавцем підхід до визначення членів сім`ї стосовно інших правовідносин за аналогією можна застосувати і для тлумачення поняття «член сім`ї» у контексті пункту 6 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частин четвертої і п`ятої статті 22 Закону України «Про міліцію» та частини шостої статті 22 Закону України «Про пожежну безпеку». Наведені правові норми дають підстави для диференціації членів сімей взагалі, членів сімей, які перебувають на утриманні або проживають з суб`єктами права на пільги щодо оплати користування житлом і комунальними послугами, на дві групи.

На думку суду, відповідач як суб`єкт владних повноважень в межах розгляду цієї справи не довів правомірності своїх дій щодо припинення нарахування пільг позивачу, оскільки не представив суду рішення у формі протоколу засідання повноважного органу - відповідної комісії, яка має право вирішувати питання щодо надання, отже й щодо припиненння надання відповідних пільг учасникам бойових дій.

Крім того відповідач не довів правомірності застосування до спірних правовідносин вимог норм Податкового кодексу України, оскільки сфера дії норм вказаного кодексу, визначена в його статті 1, не передбачає застосування норм ПК України до правовідносин у сфері соціального захисту, в тому числі, що регулюють право на пільги в сфері житлово-комунальних послуг й порядок їх надання.

Також суд зазначає, що позивач потребує додаткового захисту, оскільки має статус внутрішньо переміщеної особи і власного житла не має на підконтрольній українській владі території, отже має право на отримання пільг за адресою фактичного проживання, незалежно від виду житла, що вимагає пункт 22 статті 12 Закону 3551-ХІІ.

Отже, відповідач не довів тих обставин, що рішення про припинення застосування пільг позивачу прийняте правомірне відповідно до вимог чинного законодавства, з дотриманням процедури прийняття такого рішення повноваженим органо за наявності законних підстав.

Суд дійшов висновку, що права позивача, на захист яких він звернувся до суду, порушені саме рішенням комісії про відмову в призначенні пільги на житлово-комунальні послуги, правомірність прийняття якого відповідач не довів.

Тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з обранням іншого способу захисту порушеного права позивача відповідно до вимог п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, а саме: визнання протиправним та скасування вказаного рішення відповідача від 14.04.2021 б/н про відмову в призначенні пільги на житлово-комунальні послуги позивачу та зобов`язати відповідача поновити нарахування призначених пільг позивачу як учаснику бойових дій на житлово-комунальні послуги за місцем фактичного проживання: АДРЕСА_5 , з дня їх припинення - 01.04.2021 та здійснити перерахунок.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 пункту 13 Закону України "Про судовий збір", то питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_6 , місце реєстрації: АДРЕСА_6 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Управління соціального захисту населення Щастинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03196989, місце знаходження: 93500, Луганська область, Новоайдарський район, смт. Новоайдар, вул. Банківська, буд. 31) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Щастинської районної державної адміністрації від 14.04.2021 б/н про відмову в призначенні пільги на житлово-комунальні послуги ОСОБА_1 .

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Щастинської районної державної адміністрації Луганської області поновити нарахування призначених пільг ОСОБА_1 як учаснику бойових дій на житлово-комунальні послуги за місцем фактичного проживання: АДРЕСА_5 , з дня їх припинення - 01.04.2021 та здійснити перерахунок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено та підписано 16 грудня 2021 року.

Суддя В.С. Шембелян