Ухвала суду № 10303535, 22.06.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2010
Номер справи
2а-363/10/1270
Номер документу
10303535
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Пляшкова К. О.

Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2010 року справа №2а-363/10/1270

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Ястребової Л.В

Суддів: Ляшенка Д.В.

Юрко І.В.

при секретарі Дровниковій К.В.

за участю:

представника позивачане зявився

представника відповідача не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Донецьку апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 січня 2010 року по справі №2а-363/10/1270 за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» до Луганської митниці про визнання податкового повідомлення форми «Р» № 52 від 07.09.2009 про застосування штрафних санкцій в сумі 4760 грн. нечинним, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14 січня 2010 року адміністративний позов відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» до Луганської митниці про визнання податкового повідомлення форми «Р» № 52 від 07.09.2009 про застосування штрафних санкцій в сумі 4760 грн. нечинним задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення форми «Р» № 52 від 07.09.2009р. в частині застосування до відкритого акціонерного товариства «Алчевськии коксохімічний завод» штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2380 грн. (дві тисячі триста вісімдесят гривень).

У задоволенні решти позовних вимог відкритого акціонерного товариства «Алчевськии коксохімічний завод» відмовити за необґрунтованістю.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Алчевськии коксохімічний завод» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 грн. 70 коп. (одна грн. сімдесят коп.).

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині правомірності застосування відповідачем штрафних санкцій за несвоєчасне подання вантажно-митної декларації шляхом направлення податкових повідомлень та прийняти нову постанову, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

Сторони, повідомлені належним чином, до суду не прибули.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відкрите акціонерне товариство «Алчевський коксохімічний завод», ідентифікаційний номер 00190816, зареєстрована у якості юридичної особи виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області 18.12.1995.

Податковим повідомленням форми «Р» № 52 від 07.09.2009, винесеним Луганською митницею, згідно актів перевірки за №№ 560-587 від 12.08.2009, до Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» застосовано штрафну санкцію у сумі 4760 грн.

Як вбачається з актів про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк №№ 560-564, 569-572, 581-584 від 12.08.2009 митним органом встановлено, що у період з 28.07.2009 по 31.07.2009 на адресу ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» надійшов вантаж вугілля, який знаходиться під митним контролем. Станом на 12.08.2009, тобто у передбачений законом 10-денний строк, вантажну митну декларацію ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» не подано (а.с.29-56).

Відповідно до ч. 1 ст.85 Митного кодексу України митна декларація подається митному органу, який здійснює митне оформлення, протягом 10 днів з дати доставлення товарів і транспортних засобів у митний орган призначення.

Факт неподання вантажних митних декларацій, зазначений у вказаних актах, у строк, встановлений ст.85 Митного кодексу України, ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» не оспорює.

Проблемою спору, що склався між сторонами у цій частині, є наявність у митного органу права застосовувати штрафні санкції, передбачені п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 (далі - Закон № 2181), за порушення строків подачі митних декларацій, передбачених ст.85 Митного кодексу України.

Визначення поняття «митна декларація» наведено у п.12 ст.1 Митного кодексу України, а саме: митна декларація - письмова заява встановленої форми, яка подається митному органу і містить відомості щодо товарів і транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України, необхідні для їх митного оформлення або переоформлення.

Підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 статті 2 Закону № 2181 передбачено, що митні органи є контролюючими органами стосовно акцизного збору та податку на додану вартість (з урахуванням випадків, коли законом обов'язок з їх стягнення або контролю покладається на податкові органи), ввізного та вивізного мита, інших податків і зборів (обов'язкових платежів), які відповідно до законів справляються при ввезенні (пересиланні) товарів і предметів на митну територію України або вивезенні (пересиланні) товарів і предметів з митної території України.

Відповідно до п.1.11 ст.1 Закону № 2181 податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно з п.2 ч.1.ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 № 1251 платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Статтею 20 вказаного Закону передбачено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.

Підпунктом 7.3.6. пункту 7.3 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 № 167 встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань при імпорті товарів є дата подання митної декларації із зазначенням у ній суми податку, що підлягає сплаті. Датою виникнення податкових зобов'язань при імпортуванні робіт (послуг) є дата списання коштів з розрахункового рахунка платника податку в оплату робіт (послуг) або дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) нерезидентом залежно від того, яка з подій відбулася першою.

На підставі вантажних митних декларацій здійснюється нарахування та сплата податку на додану вартість, який контролюється митними органами.

Таким чином, вантажна митна декларація є різновидом податкової декларацій, контроль за поданням та достовірністю даних, а також своєчасності сплати податку на додану вартість у якій здійснює митний орган.

Відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації передбачена п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону № 2181, згідно якого платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Відповідно до п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону № 2181 контролюючий орган має право проводити камеральні перевірки, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.

У разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до ст. 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності) (ч. 1 ст. 6 Закону № 2181).

Згідно п.2.2 розд.2 Порядку підготовки та направлення митними органами податкових повідомлень платникам податків, установлення й експлуатації дощок податкових повідомлень, затвердженого наказом Державної митної служби України № 370 від 11.05.2006, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.05.2006 за № 613/12487, у випадку, зазначеному в пункті 2.1 цього Порядку, митний орган складає та надсилає платнику податків податкові повідомлення за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (форма "Р" - при здійсненні розрахунку сум податкових зобов'язань та штрафних санкцій, нарахованих відповідно до підпунктів 17.1.1-17.1.6 пункту 17.1 статті 17 Закону, за їх наявності).

Аналізуючи вищенаведені норми діючого законодавства суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що митний орган мав право проводити камеральні перевірки, у тому числі і щодо своєчасності подання вантажних митних декларацій, а також застосовувати при виявленні порушень штрафні санкції, передбачені п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону № 2181.

З актів про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк від 12.08.2009 вбачається, що їх складено у зв'язку з тим, що позивачем своєчасно не подано вантажні митні декларації на партію товару - вугілля марки, який прибув під митний контроль.

Так, згідно актів №№ 560, 561 від 12.08.2009 під митний контроль вантаж поступив 28.07.2009, вантажна митна декларація № 4527 надана 26.08.2009.

Згідно актів №№ 562-564 від 12.08.2009 під митний контроль вантаж поступив 29.07.2009, вантажна митна декларація № 4625 надана 26.08.2009.

Згідно актів №№ 569-572 від 12.08.2009 під митний контроль вантаж поступив 31.07.2009, вантажна митна декларація № 4520 надана 26.08.2009.

Згідно актів №№ 581-584 від 12.08.2009 під митний контроль вантаж поступив 02.08.2009, вантажна митна декларація № 4668 надана 31.08.2009.

Таким чином, на вантаж, що надійшов залізничним транспортом на станцію призначення одночасно, на адресу одного вантажоотримувача від одного вантажовідправника з однієї станції відправлення у межах одного зовнішньоекономічного договору (контракту), відповідач повинен був скласти один акт про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк, а не окремо, як відбулося фактично.

З актів №№ 565-568, 573, 574 від 12.08.2009 вбачається, що під митний контроль вантаж поступив у період з 29.07.2009 по 31.07.2009. Матеріалами справи підтверджується, що вантажні митні декларації №№ 4082, 4079, 4077 надані 07.08.2009, тобто у 10-денний термін, передбачений ст.85 Митного Кодексу України. Отже, у судовому засіданні встановлено, що відповідачем безпідставно застосовані штрафні санкції за несвоєчасне подання вантажних митних декларацій за актами №№ 565-568, 573, 574 від 12.08.2009, оскільки вантажні митні декларації подано у встановлений законодавством строк та порушень з боку позивача у цій частині не вбачається.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що загальна сума штрафних санкцій, визначених у податковому повідомлення форми «Р» № 52 від 07.09.2009 повинна становити 2380 грн.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що судове рішення першої інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 статті 198, ст.ст.200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 січня 2010 року по справі №2а-363/10/1270 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» до Луганської митниці про визнання податкового повідомлення форми «Р» № 52 від 07.09.2009 про застосування штрафних санкцій в сумі 4760 грн. нечинним залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Повний текст ухвали виготовлено 23.06.2010 року

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Колегія суддів