Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" липня 2010 р. Справа № 12/53
За позовом Заступник прокурора Сарненського району в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Сарненської райдержадміністрації Рівненської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача контрольно-ревізійний відділ в Сарненському районі
до відповідача Сільськогосподарське фермерське підприємство "Надслучанське"
про стягнення 48 962 грн.
Суддя О.Г.Крейбух
Представники:
Від позивача : представник Боротюк П.М.
Від третьої особи : представник не з'явився
Від відповідача : представник Твердий М. К. довіреність від 19.04.10р.
Від органу прокуратури: представник Квятковський Я.А., посв. № 101 від 22.11.2007р.
Від Управління агропромислового розвитку Рівненської ОДА: представник Керод І.Л., довіреність № 07/144 від 01.02.2010р.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор звернувся до господарського суду із позовом в інтересах позивача про стягнення з відповідача 48962 грн. 00 коп. –коштів отриманих в рамках програм підтримки сільськогосподарських виробників.
Прокурор та позивач в судових засіданнях позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Прокурор та позивач надали пояснення, які повністю співпадають із позицією, викладеною в позовній заяві.
Відповідач позовні вимоги заперечує з підстав, вказаних у відзиві на позов та правових обгрунтуваннях позовної заяви. Зокрема вказує, що заборгованість з податку з фізичних осіб у сумі 30000,00 грн. була сплачена 30.09.2008р. згідно з платіжними дорученнями від 30.09.2008р. № 236 на суму 14950,00 грн. та № 237 на суму 15050,00 грн. А тому підстав для повернення коштів, отриманих з державного бюджету на підтримку сільськогосподарських виробників у 2007 році, немає. Просить в позові відмовити.
Ухвалою від 20.05.2010р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача залучено контрольно-ревізійний відділ в Сарненському районі /а.с.67/.
Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.
Протокол судового засідання складено відповідно до статті 811 ГПК України.
Заслухавши пояснення представників органу прокуратури, позивача, відповідача, третьої особи та Головного управління агропромислового розвитку Рівненської ОДА, оцінивши наявні в матеріалах справи і досліджені в судовому засіданні докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Протягом 2007 року управлінням агропромислового розвитку Сарненської районної адміністрації згідно складених реєстрів та відомостей через відділення державного казначейства в Сарненському районі перераховано на рахунки сільськогосподарському фермерському господарству «Надслучанське»виділені кошти з Державного бюджету України на підтримку сільськогосподарських товаровиробників на загальну суму 48962,00 грн., в тому числі:
- на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 182 від 09.02.2007р. «Про затвердження Порядку використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва –800,00 грн.;
- на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 21.02.2007р. «Про затвердження Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва»- 29800,00 грн.;
- на виконання вимог Порядку використання коштів державного бюджету України на фінансову підтримку агропромислових підприємств, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України та міністерства фінансів України № 138/305 від 02.03.2007р. –18362,00 грн.
При цьому однією з вимог при наданні зазначених коштів згідно з даними нормативними документами є відсутність заборгованості по податках і платежах до місцевого та державного бюджетів.
Контрольно-ревізійним відділом у Сарненському районі у період з 19.05.2008р. по 13.06.2008р. проведено ревізію фінансово-господарської діяльності управління агропромислового розвитку Сарненської РДА за період –IY квартал 2006 року та 2007 рік. Про що складено Акт ревізії фінансово-господарської діяльності управління агропромислового розвитку Сарненської РДА за період –IY квартал 2006 року та 2007 рік від 13.06.2008р. № 260-16/006 (надалі –Акт ревізії від 13.06.2008р.).
Так, Актом ревізії від 13.06.2008р. встановлено, що згідно представленої Сарненською МДПІ копії Акту від 30.05.2007р. № 15/23/30715443 «Про результати виїзної документальної перевірки СФГ «Надслучанське»з питань дотримання вимог податкового законодавства у р.3.1. Правильності обчислення та своєчасності перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб станом на 01.10.2006р. рахувалась заборгованість в сумі 58415,00 грн., станом на 01.01.2007р. заборгованість по податку з доходів фізичних осіб –65381,00 грн. грн. (бухгалтерською довідкою № 27 від 06.06.2008р., представленою СФГ «Надслучанське», заборгованість більше 6-ти місяців підтверджується) /а.с.21/.
Тобто зазначеною ревізією встановлено факт незаконного отримання в 2007 року СФГ «Надслучанське»коштів на підтримку сільськогосподарських товаровиробників.
У відповідності до п.7 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»контрольно-ревізійним управлінням в областях надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Так, на підставі п.7 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»контрольно-ревізійним відділом в Сарненському районі направлено управлінню агропромислового розвитку Сарненської РДА лист від 27.06.2008р. № 260/11-137 з вимогою усунути виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань, а саме повернення незаконно наданої з Державного бюджету України дотації сільськогосподарським підприємствам.
27 серпня 2008 року, враховуючи складну ситуацію, що склалася в результаті проведення органами державної контрольно-ревізійної служби перевірок правомірності надання сільськогосподарським підприємствам за період 2005-2007 років, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 763 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу», згідно з якою сільськогосподарські підприємства не повертатимуть до бюджету одержані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного одержання та/або нецільового використання за умови погашення заборгованості перед місцевим бюджетом по податку з доходів фізичних осіб до 1 жовтня 2008 року.
Відповідно до довідки від 05.11.2008р. № 582 про інвентаризацію стану розрахунків сільськогосподарських підприємств, які отримали дотації з державного бюджету, щодо погашення ними заборгованості перед місцевим бюджетом по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.10.2008р. по Сарненському районі, складеної управлінням агропромислового розвитку Сарненської РДА, прострочена заборгованість СФГ «Надслучанське» по даному виду податку станом на 01.10.2008р. складає 30,0 тис.грн. /а.с.101/.
20 листопада 2008 року контрольно-ревізійним відділом в Сарненському районі направлено управлінню агропромислового розвитку Сарненської РДА лист від 20.11.2008р. № 260-11/296 з вимогою вжити заходи щодо повернення у встановленому законодавством порядку незаконної наданої з державного бюджету дотації (компенсації) для СФГ «Надслучанське»в сумі 49,0 тис.гривень /а.с.33-34/.
27 листопада 2008 року управлінням агропромислового розвитку Сарненської РДА направлено СФГ «Надслучанське»претензію № 236 про повернення коштів до Державного бюджету на суму 48962 гривень, яку останнім залишено без відповіді та задоволення /а.с.35-37/.
При прийнятті судового рішення за результатами дослідження наявних у справі доказів, суд виходить з такого.
Як встановлено вище, відповідно до довідки від 05.11.2008р. № 582 прострочена заборгованість СФГ «Надслучанське» перед місцевим бюджетом по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.10.2008р. складає 30,0 тис.грн.
Згідно з довідкою Сарненської МДПІ від 15.04.2010р. № 4711/17/19-08 СФГ «Надслучанське»за період з 30.09.2008р. по 02.10.2008р. сплачено до бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 48042 грн., в т.ч.:
- 30.09.2008р. –18042 грн.;
- 01.10.2008р. –14950 грн.;
- 02.10.2008р. –15050 грн. /а.с.52/.
Тобто відповідно до даних податкового органу прострочена заборгованість на загальну суму 30,0 тис.гривень була сплачена СФГ «Надслучанське»01 та 02 жовтня 2008 року.
Відповідачем в якості доказів сплати простроченої заборгованості на загальну суму 30,0 тис. гривень подано до суду платіжні доручення від 30.09.2008р. № 236 на суму 14950,00 грн. та від 30.09.2008р. № 237 на суму 15050,00 грн., які проведені банком –Сарненським відділенням Рівненської обласної дирекції «Райффайзен банк «Аваль»30 вересня 2008 року /а.с.84-85/.
Загальні засади функціонування платіжних систем в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів в межах України та відповідальність суб'єктів переказу визначається Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».
За приписами ст. 21.1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", ініціювання переказу проводиться шляхом, зокрема, подання ініціатором до банку, в якому відкрито його рахунок, розрахункового документа.
Розрахунковим є документ на переказ коштів, що використовується для ініціювання переказу з рахунку платника на рахунок отримувача (п. 1.35 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні").
Одним із видів розрахункових документів є платіжне доручення, що містить доручення платника банку або іншій установі - члену платіжної системи, що його обслуговує, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача (ст. 1.30, ст. 22.1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні").
Розрахункові документи, за винятком платіжної вимоги-доручення, мають подаватися ініціатором до банку, що його обслуговує. При використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання. (ст. ст. 22.3, 22.4 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні").
Відповідно до п.18 розділу II Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 29.03.2001р. № 135, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25.04.2001р. за № 368/5559, розрахункові документи, що надійшли до банку протягом операційного часу, він виконує в день їх надходження.
Згідно з п. 1.24 ст. 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" переказ грошей - це рух певної суми грошей з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі.
Згідно пп. 8.7.1 п. 8.7 ст. 8, п. 16.3 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" виконання платником зобов'язання по перерахуванню в бюджет суми податкового зобов'язання пов'язує з моментом подання в банк платіжного доручення та перерахування сум податку.
Тобто здійснення платником будь-яких інших додаткових дій, крім подання платіжних документів, чинним законодавством не передбачено.
За наведеного, поскільки платіжні доручення від 30.09.2008р. № 236 на суму 14950,00 грн. та від 30.09.2008р. № 237 на суму15050,00 грн. проведені банком згідно з відміткою Сарненського відділення Рівненської обласної дирекції «Райффайзен банк «Аваль»30 вересня 2008 року, то прострочена заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у загальній сумі 30,0 тис.гривень була сплачена СФГ «Надслучанське»30 вересня 2008 року, тобто станом на 01.01.2008р. заборгованість з даного виду податку у відповідача була відсутня.
Відтак, враховуючи сплату простроченої заборгованості у загальній сумі 30,0 тис.гривень з податку з доходів фізичних осіб відповідачем до 01.10.2008р. та постанову Кабінетом Міністрів України № 763 від 27.08.2008р. «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу», в задоволенні позовних вимог про стягнення коштів, отриманих у 2007 році в рамках програм підтримки сільськогосподарських виробників, у сумі 48962 грн. 00 коп. слід відмовити.
Керуючись статтями 49, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Суддя Крейбух О. Г.
підписано "10" липня 2010 року
Помічник судді
Бедратий Ю.В.