Рішення № 10302934, 29.06.2010, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
29.06.2010
Номер справи
44/396
Номер документу
10302934
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 44/39629.06.10 За позовом: Tовариства з обмеженою відповідальністю «Орест»

До 1. Київської міської ради

2. Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

про зобовязання вчинити дії

Суддя Чеберяк П.П.

Представники:

Від позивача Кравчук О.П. - представник

Від відповідача -1 не з'явився

Від відповідача-2 не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача-1 та відповідача-2 та просить визнати укладеним та зобовязати зареєструвати договір купівлі-продажу земельної ділянки для будівництва , експлуатації та обслуговування торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом та для знесення існуючих споруд на вул. Воровського, 17 у Шевченківському районі міста Києва між товариством з обмеженою відповідальністю «Орест»та Київською міською радою в редакції, яка підписана товариством з обмеженою відповідальністю «Орест»з моменту набрання чинності судового рішення на умовах, визначених договором, зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати та видати договір купівлі-продажу земельної ділянки, а також забезпечити підготовку, підписання, реєстрацію та видачу в установленому порядку державного акта на право власності на земельну ділянку товариству з обмеженою відповідальністю «Орест»для будівництва , експлуатації та обслуговування торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом та для знесення існуючих споруд на вул. Воровського, 17 у Шевченківському районі міста Києва.

Київська міська рада у відзиві на позовну заяву, що надійшов через канцелярію Господарського суду міста Києва позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити в їх задоволенні, також просить суд слухати справу без участі її представника.

Відповідач-2 у відзиві на позовну заяву не визнає позовні вимоги та просить відмовити в їх задоволенні, оскільки Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради не порушувало законні права та інтереси позивача, тому що до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради позивач не звертався із заявою про реєстрацію та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку. Також відповідач 2 просить суд слухати справу без участі його представника.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

28 жовтня 2009 року Соломянський суд міста Києва виніс постанову по справі №2-а-1005-1/09, яким позовні вимоги ТОВ «Орест»до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Київської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії - задоволено в повному обсязі.

На підставі вищезазначеної постанови Соломянського суду міста Києва № 2-а-1005-1/09 було визнано укладеною додаткову угоду до договору оренди та передана товариству з обмеженою відповідальністю «Орест»у строкову платну оренду на 10 років земельну ділянку площею 1,9816 га. для будівництва , експлуатації та обслуговування торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом та для знесення існуючих споруд на вул. Воровського, 17 у Шевченківському районі міста Києва.

Вказана додаткова угода до договору оренди земельної ділянки було зареєстровано в Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу (Київської міської державної адміністрації) 19 травня 2010 року за № 91-6-00901 у книзі записів державної реєстрації договорів.

Відповідно до вказаного договору оренди земельної ділянки передбачено, що орендар має переважне право на купівлю Земельної ділянки у разі її продажу.

Тимчасовий порядок продажу земельних ділянок в м. Києві затверджений рішенням Київради від 14.03.2002 № 304/1738.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з статтею 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Судом встановлено, що № 138 про сплату авансового внеску в рахунок оплати вартості земельної ділянки, яка розташована по вул. Воровського, 17, у Шевченківському районі м. Києва від 29 грудня 2007 року твід 29 грудня 2007 року 20039512, 10 грн. (двадцять мільйонів тридцять девять тисяч пятсот дванадцять гривень десять копійок).

На замовлення товариства з обмеженою відповідальністю «Орест»ТОВ «Агенція «Експертиза та оцінка»було визначено ринкову вартість земельної ділянки на вул.Воровського, 17 у Шевченківському районі міста Києва, яка передбачена для продажу.

Зміст договору купівлі-продажу земельної ділянки на вул. Воровського, 17 у Шевченківському районі міста Києва, що був підписаний позивачем та надісланий до Київради відповідає вимогам статті 128 Земельного кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 128 Земельного кодексу України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної власності, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, і земель сільськогосподарського призначення, та комунальної власності провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Відповідно до частини другої статті 128 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради, або державного органу приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення та розмір.

Орган державної влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про можливість продажу земельної ділянки або про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Таким чином, товариством з обмеженою відповідальністю «Орест»було виконано всі юридичні дії, що вимагаються чинним законодавством України для одержання земельної ділянки у власність.

Відповідно до положень ст. 116 земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального орагну виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно положення ст.. 9 Земельного кодексу до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельної ділянки комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього кодексу; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до змісту п.12 перехідного положення Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження в межах населених пунктів щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казені підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належить частки (акції, паї) обєкти незавершеного будівництва та законсервовані обєкти, а також крім продажу земельних ділянок, на яких розташовані обєкти, які підлягають приватизації) здійснюють відповідні сельські, селещні, міські ради.

Одним із принципів земельного законодавства, який визначений ст.. 5 Земельного кодексу України, є забезпечення гарантій прав на землю.

Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладення господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Частиною 3 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні.

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до статті 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" міський голова укладає договори від імені територіальної громади та на підставі рішень Київської міської ради.

Згідно з частиною п'ятою статті 46 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.

Згідно з п. 3.12 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київ ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 р. № 182/342, Головне управління земельних ресурсів є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові та готує і подає в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, а також подає свої висновки, зокрема з питань розпорядження землями в межах міста Києва та надання земельних ділянок в користування та у власність.

Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зобов'язане здійснити комплексний аналіз технічної документації з продажу земельної ділянки, підготувати і подати проект рішення на розгляд Київської міської ради.

Отже, позивачем вчинено всі необхідні дії, встановиш законодавством та рішеннями Київради на викуп землі.

Разом з цим Київська міська рада протягом одного місяця не прийняла відповідного рішення, як того вимагає частина 3 статті 128 Земельного кодексу України, тобто вбачається бездіяльність Київської міської ради, що призвело до порушення прав позивача на придбання землі.

Частиною 10 статті 128 Земельного кодексу України встановлено, що рішення про відмову продажу земельної ділянки може бути оскаржено в суді.

Відповідно до частини 3 статті 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.

Згідно з статтею 10 Господарського процесуального кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів, можуть бути подані на вирішення господарського суду.

Статтею 187 Господарського кодексу України визначено, що спори, які виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі, якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Враховуючи те, що відповідно до статті 128 Земельного кодексу України товариство з обмеженою відповідальністю «Орест» вчинило всі передбачені законодавством дії, спрямовані на придбання землі, а відповідно до частини 6 статті 128 Земельного кодексу України купівля земельної ділянки посвідчується договором купівлі-продажу земельної ділянки, суд приходить до висновку, що одна із сторін безпідставно ухиляється від укладання договору, чим порушує право позивача на придбання земельної ділянки.

Щодо Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), слід зазначити, що відповідно до статті 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.

Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності па землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію. Пунктом 2.9 Тимчасового порядку продажу земельних ділянок в м. Києві передбачено, що документ про оплату для Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації є підставою для виготовлення та видачі державного акта на право власності на землю, а також її державної реєстрації.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Орест»є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 49 ГПК України в разі задоволення позову судові витрати підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача, але, оскільки позивачем таких вимог не заявлено, тому зазначені витрати покладаються на позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49. Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд м. Києва,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Вважати укладеним договір купівлі-продажу земельної ділянки для будівництва , експлуатації та обслуговування торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом та для знесення існуючих споруд на вул. Воровського, 17 у Шевченківському районі міста Києва між товариством з обмеженою відповідальністю «Орест»та Київською міською радою в редакції, яка підписана товариством з обмеженою відповідальністю «Орест», з моменту набрання чинності судового рішення на умовах визначених договором:

ДОГОВІР

купівлі-продажу земельної ділянки

несільськогосподарського призначення

Місто Київ, дванадцятого травня дві тисячі десятого року.

Київська міська рада, ідентифікаційний код 22883141, розташована в м. Київ, вул. Хрещатик,36 далі у тексті - “Продавець”, в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, що мешкає в АДРЕСА_1 та діє на підставі ст. 42 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні »з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальнісю «Орест», ідентифікаційний код 32386519, розташоване в місті Києві по вул. Богдана Хмельницького, 31/27, що зареєстроване Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 20.02.2003 року за №10741050005004124 - далі у тексті - “Покупець”, в особі генерального директора Голик Марини Андріївна, що мешкає в АДРЕСА_2 та фінансового директора Павлов Артема Михайловича, що мешкає в АДРЕСА_3 який діє на підставі Статуту - з другої сторони, які разом іменуються “Сторони” та кожна окремо як “Сторона”, уклали цей договір про таке:

1.Предмет договору

1.1. Продавець продав, а Покупець купив земельну ділянку (кадастровий номер 8000000000:88:174:0084), місце розташування якої на вул. Воровського, 17 площею 1,9816 га (одна ціла і девять тисяч вісімсот шістнадцять десятитисячних гектарів), у межах, які перенесені у натуру (на місцевість) і зазначені у технічній документації земельної ділянки.

Земельна ділянка, що продається, належить до земель державної власності на підставі статті 13 Конституції України, повноваження щодо розпорядження якими здійснює Київська міська рада згідно з пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України.

1.2. Земельна ділянка, зазначена в п.1.1., продається для будівництва , експлуатації та обслуговування торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом та для знесення існуючих споруд.

2.Ціна продажу земельних ділянок, строки і порядок оплати

2.1. Ціна продажу земельної ділянки за цим договором становить 20039 520, 00 грн. (двадцять мільйонів тридцять девять тисяч пятсот двадцять гривень нуль копійок).

В рахунок цієї суми відповідно до угоди №138 від 29.12.2007 та додаткової угоди до угоди №138 про сплату авансового внеску в рахунок оплати вартості земельної ділянки, розташованої у Шевченківському районі міста Києва за адресою вул. Воровського,17 від 29.12.2077 року Покупцем було сплачено Продавцеві аванс у розмірі 20039512, 10 грн.( двадцять мільйонів тридцять девять тисяч пятсот дванадцять гривень десять копійок).

2.2. Решта вартості земельної ділянки у сумі 7, 90 грн. (сім гривень девяносто копійок) має бути сплачена Покупцем на р/р 33119327700001 в ГУ ДКУ м. Києва, МФО 820019, код ЄДРПОУ 24262621 (одержувач: Головне управління Державного казначейства України у місті Києві).

3.Обовязки сторін

3.1. Покупець зобовязаний:

3.1.1. сплатити грошові суми в строки, у порядку та в розмірах, що передбачені розділом другим цього договору.

3.1.2. надавати Продавцю необхідні матеріали, відомості, документи тощо для укладення та виконання умов цього Договору.

3.1.3.Виконувати обовязки власника земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України.

3.1.4. з дня виникнення права власності на земельну ділянку, придбану за цим договором, сплачувати земельний податок у розмірах і порядку, передбачених чинним законодавством України про плату за землю.

3.1.5. Забезпечувати вільний доступ до земельної ділянки для контролю за додержанням власником умов продажу земельної ділянки.

3.1.6. Питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку.

3.1.7 Питання пайової участі вирішити відповідно до рішення Київської міської ради від 06.03.2009 року №124/1179 «Про бюджет міста Києва на 2009 рік».

3.2. Продавець зобовязаний:

3.2.1. Після повної сплати Покупцем суми, зазначеної у розділі другому цього договору, та пені за прострочення платежів (при наявності такої пені), оформити Покупцеві державний акт на право власності на земельну ділянку.

4.Відповідальність сторін

4.1. У випадку невиконання Покупцем умов цього договору Продавець має право розірвати цей договір у встановленому порядку і вимагати відшкодування збитків, спричинених його розірванням (підготовка технічної документації земельної ділянки несільськогосподарського призначення, яка підлягає продажу, оплата вартості виконання експертної грошової оцінки, послуг спеціалістів).

4.2.У випадку прострочення Покупцем виконання зобовязань, встановлених умовами розділу другого цього договору, він сплачує Продавцю пеню у розмірі 0,5 (нуль цілих і пять десятих) відсотка від несплаченої суми за кожний день прострочення.

4.3. Сплата пені не звільняє Покупця від виконання зобовязання, встановленого умовами розділу другого цього договору.

4.4. У випадку невиконання Продавцем умов цього договору, Покупець має право вимагати виконання Продавцем своїх обовязків належним чином, а також відшкодування збитків, завданих затримкою виконання, або має право розірвати цей договір у встановленому порядку і вимагати відшкодування збитків, спричинених його розірванням.

4.5. При розірванні цього договору з вини Продавця суми, сплачені Покупцем Продавцю на виконання цього договору, включаючи суму авансу(ів), повертаються йому Продавцем в повному обсязі. Покупець також має право на компенсацію збитків, спричинених розірванням цього договору з вини Продавця.

4.6. При розірванні цього договору з незалежних від сторін причин суми, сплачені Покупцем Продавцю на виконання цього договору, включаючи суму авансу, повертаються Покупцю.

4.7. Відповідальність та права Сторін, що не передбачені цим Договором, встановлюються законодавством України.

5.Гарантії та претензії

5.1. Продавець гарантує, що земельна ділянка, яка є предметом цього договору, не віднесена до земель, що не можуть бути передані у колективну та приватну власність відповідно до законодавства України, що зазначена земельна ділянка у спорі, під арештом і забороною відчуження не перебуває, а також, що зазначена земельна ділянка вільна від будь-яких майнових прав і претензій третіх осіб, про які на момент підписання цього договору Продавець чи Покупець не могли не знати.

5.2. Покупець до підписання цього договору оглянув земельну ділянку в натурі та ознайомився з технічною документацією земельної ділянки.

6.Перехід права власності на земельну ділянку

6.1. Право власності на земельну ділянку переходить до Покупця після укладення цього договору, сплати коштів Покупцем Продавцю на умовах цього Договору,отримання Покупцем державного акта на право власності на землю та реєстрації цього права згідно діючого законодавства.

6.2. З виникненням у Покупця права власності на земельну ділянку встановлений раніше правовий режим користування земельною ділянкою втрачає чинність.

7.Ризик випадкового погіршення або випадкового псування земельної ділянки

7.1 Ризик випадкового погіршення або випадкового псування земельної ділянки несе Покупець з моменту переходу до нього права власності.

8.Вирішення спорів

8.1. Всі спори, що виникають при виконанні умов цього договору, вирішуються шляхом переговорів або судами України.

9.Зміни умов Договору та його розірвання

9.1. Внесення змін та доповнень до цього договору здійснюється за погодженням сторін і оформлюється у письмовій формі з їх нотаріальним посвідченням.

9.2. Розірвання цього договору здійснюється у випадках та у порядку, передбачених законодавством України.

9.3.Розірвання цього договору не поновлює правового режиму користування земельною ділянкою, дія якого припинена відповідно до умов п. 6.2. цього договору. Використання земельної ділянки буде здійснюватись згідно з відповідним рішенням Київської міської ради. У цьому випадку Покупець має переважне право на встановлення режиму користування земельною ділянкою на умовах не гірше встановлених режимом користування земельною ділянкою, який припинив свою дію відповідно до п. 6.2 цього Договору.

10. Інші положення

10.1. Цей Договір і документ про сплату коштів, передбачених розділом другим цього Договору є підставою оформлення державного акта на право власності на землю.

10.2.Договір складено і підписано у двох примірниках: по одному - для кожної із сторін.

ПІДПИСИ СТОРІН

ПРОДАВЕЦЬ ПОКУПЕЦЬ

Київський міський голова Генеральний директор

___Черновецький Л.М. ____Голик М.А. ПОКУПЕЦЬ Фінансовий директор __ Павлов А.М.

3. Зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) забезпечити реєстрацію договору купівлі-продажу та підписання, реєстрацію, видачу в установленому порядку державного акту на право власності на земельну ділянку між Продавцем - Київською міською радою та Покупцем - товариством з обмеженою відповідальністю «Орест» для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом та для знесення існуючих споруд на вул. Воровського, 17у Шевченківському районі міста Києва в установленому порядку.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення вступає в законну силу після закінчення десятиденного строку з дня підписання цього рішення, оформленого у відповідності до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя П.П.Чеберяк

Дата підписання рішення 05.07.2010 року