Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-3195/09/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Чудак О.М.
Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
У Х В А Л А
Іменем України
"24" червня 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого: Бєлової Л.В.
суддів: Данилової М.В.
Бистрик Г.М.
при секретарі:Комісаренко В.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Житомирі на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2009 року у справі за позовом Кредитної спілки “Альянс Україна” до Державної податкової інспекції у м.Житомирі про визнання протиправним й відповідне скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
КС “Альянс Україна” звернулися до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ у м. Житомир від 30 квітня 2009 року № 00001822201/0, від 03 липня 2009 року № 0000182201/1.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2009 року позов задоволено: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 30 квітня 2009 року №0000182201/0, від 03 липня 2009 року №0000182201/1.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ДПІ у м. Житомир подано апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2009 року та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити, мотивуючи свої вимоги тим, що судом порушено норми матеріального права.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення зявившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи КС “Альянс Україна” видано Виконавчим комітетом Вінницької міської ради 11 листопада 2002 року № 11741050001003406 серія АОО № 146041.
Згідно зі статутом, затвердженим рішенням загальних зборів кредитної спілки 28 лютого 2006 року (протокол № 1) та перереєстрованим Виконавчим комітетом Вінницької міської ради 06 березня 2006 року, спілка діє на підставі Закону України “Про кредитні спілки” та Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” від 12 липня 2001 року № 2664-ІІІ, і є неприбутковою організацією, заснованою фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок обєднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Рішенням ДПІ у м. Вінниця від 07 липня 2006 року № 625 КС “Альянс Україна” внесено до Реєстру неприбуткових організацій (установ).
Відповідно до Положення Житомирського відділення КС “Альянс Україна”, затвердженого рішенням спостережної ради КС “Альянс Україна” (протокол № 8 від 27 липня 2006 року та № 43 від 20 грудня 2007 року), воно є підрозділом цієї спілки.
Згідно з довідкою ДПІ у м. Житомир від 29 січня 2008 року № 988 Житомирське відділення КС “Альянс Україна” взято на податковий облік 16 листопада 2008 року за № 988 (а.с. 48), а згідно з рішенням ДПІ у Житомир від 08 травня 2007 року № 295/15-1 - внесено до Реєстру неприбуткових організацій (установ) (а.с. 49).
Відповідно до плану перевірок з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства упродовж періоду з 16 листопада 2006 року по 31 грудня 2008 року, затвердженого Державною податковою адміністрацією у Житомирській області (ДПА у Житомирській області), головним державним податковим ревізором-інспектором ДПА у Житомирській області Каспревич Л.В., старшим державним податковим ревізором-інспектором ДПА у Житомирській області Опанасенко О.О. та старшим державним податковим інспектором Білоконь Т.М. згідно з направленнями від 30 березня 2009 року №587 та від 10 квітня 2009 року №650, здійснено планову перевірку Житомирського відділення КС “Альянс Україна”, розташованого у м. Житомир (а.с. 36).
За результатами проведеної перевірки складено акт від 23 квітня 2009 року № 2643/22/34542330, у якому встановлено порушення відділенням пункту 4.1 статті 4, пунктів 5.1, 5.2, підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статті 5, підпунктів 7.11.4 пункту 7.11 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (Закон № 334), зокрема, заниження валового доходу в розмірі 133275 грн. та заниження валових витрат у розмірі 18472 грн. (а.с. 8-31).
30 квітня 2009 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000182201/0 на суму 43052 грн, з яких основний платіж 28701 грн., штрафна (фінансова) санкція 14351 грн. (а.с. 40).
Не погодившись з таким рішенням, КС “Альянс Україна” оскаржила його в адміністративному порядку.
За результатами розгляду скарги рішенням ДПІ у м. Житомир від 03 липня 2009 року № 49497/10/25-009 податкове повідомлення-рішення залишено без змін (а.с. 46-47), а відтак, виставлено друге податкове повідомлення-рішення від 03 липня 2009 року № 0000182201/1 (а.с. 41).
Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги про те, що Житомирське відділення КС “Альянс Україна” зобовязано було сплачувати податок на прибуток, оскільки упродовж певного періоду не було включене до Реєстру неприбуткових організацій і установ, з таких підстав.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов виходив з того, що діяльність кредитних спілок в Україні регулюється, зокрема, Законом України “Про кредитні спілки”. Відповідно до статті 1 Закону кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх обєднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок обєднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, винятковим видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим законом.
Порядок оподаткування неприбуткових установ та організацій, зокрема кредитних спілок, визначається пунктом 7.11 статті 7 Закону № 334.
Так, підпункт 7.11.4 цієї статті встановлює, що від оподаткування звільняються такі види доходів кредитної спілки: отримані як у вигляді доходів від здійснення операцій з активами, так і пасивних доходів недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань; кошти, які надходять до кредитних спілок у вигляді внесків на державне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законодавством; дотації або субсидії, отримані з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, які надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів (згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України), крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються згідно із законодавством таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам з метою зниження рівня таких цін.
Відповідно до пункту 7.11.9 пункту 7.11. статті 7 Закону № 334 у разі, коли доходи неприбуткових організацій, отримані протягом звітного (податкового) року з джерел, визначених підпунктом 7.11.5, на кінець першого кварталу наступного за звітним року перевищують 25 відсотків загальних валових доходів, отриманих протягом такого звітного (податкового) року, така неприбуткова організація зобовязана сплатити податок з нерозподіленої суми прибутку за ставкою, встановленою пунктом 10.1 статті 10 цього Закону до суми такого перевищення. Внесення до бюджету зазначеного податку здійснюється за результатами першого кварталу наступного за звітним року у строки, встановлені для інших платників податку.
Незалежно від положень першого абзацу цього підпункту, якщо неприбуткова організація отримує дохід з інших джерел, ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобовязана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з інших джерел, зменшена на суму витрат, повязаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.
Порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій ( визначених в абзаці “ж” підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішення питання про вилучення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації вирішується, відповідно до підпункту 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 Закону № 334 центральним податковим органом. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 11 липня 1997 року № 232 затверджено Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ (Положення). Згідно з цим Положенням Реєстр неприбуткових організацій це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону № 334 звільняються від сплати податку на прибуток.
За умови внесення неприбуткової організації або установи до бази Реєстру, їй за її ідентифікаційним номером присвоюється ознака неприбуткової організації (установи). Створення і ведення Реєстру здійснюється Державною податковою адміністрацією України.
На виконання наведених норм та пункту 1.4 Положення наказом ДПА України від 03 липня 2000 року № 355 розроблено Порядок визначення структури неприбуткових установ (Порядок).
Розділом II такого Порядку встановлено структуру ознаки. Так, підпунктом 3.2 Порядку встановлено структуру ознаки щодо кредитних спілок “(0010) - кредитні спілки”. При цьому в підпункті зазначено, що при визначенні для кредитних спілок статусу неприбуткових установ (організацій) необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Законом України “Про оподаткування прибутку підприємств”, Законом України “Про кредитні спілки”, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до підпункту 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 Закону № 334 набуття статусу неприбуткової організації здійснюється при її первісній реєстрації.
Пунктами 1.1 та 1.2 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ чітко визначені критерії та їх якісна характеристика, у відповідності до яких здійснюється ведення такого Реєстру. Таким критерієм є належність субєкта заявника до переліку осіб, зазначених підпунктом 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону № 334.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позивач є кредитною спілкою у відповідності до положень закону та свого статуту, є також неприбутковою організацією і користується передбаченими законом пільгами, незважаючи на відсутність в реєстрі неприбуткових організацій її філії - Житомирського відділення КС “Альянс Україна”, який діє від імені самої кредитної спілки.
Відповідно до статті 80 Цивільного кодексу України (ЦК України) юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Згідно зі статтею 95 ЦК України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням і здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Відомості про філії та представництва юридичної особи вміщені до єдиного державного реєстру.
Згідно з положенням Житомирське відділення КС “Альянс Україна” не є юридичною особою, веде бухгалтерський та оперативний облік, діє від іменні кредитної спілки в межах наданих повноважень. Дані бухгалтерського та оперативного обліку відділення були вміщені у звітах кредитної спілки.
Згідно з частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” бухгалтерський облік є обовязковим видом обліку лише для підприємств, тобто юридичних осіб, і саме для них відповідно до статті 11 цього Закону є обовязковим складання фінансової звітності і, зокрема, балансу.
Відповідно до частини пятої статті 8 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства, самостійно може виокремлювати баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобовязані вести бухгалтерський облік, долучаючи свої показники до фінансової звітності підприємства. Таким чином, можливість виокремлювати певні підрозділи й переводити їх на окремий баланс віднесено не до обовязків юридичної особи, а до її права.
У фінансово-господарській діяльності практично не існує розподілу доходів та витрат між філіями, адже крім витрат на утримання філій (оренда, звязок, матеріальні витрати), спілка несе витрати з нарахування заробітної плати працівникам філій, обовязкових платежів, нарахування відсотків з пасивних операцій. Фінансування філій з метою надання кредитів членам кредитної спілки здійснюється спілкою за рахунок додаткових пайових внесків та залучених коштів від юридичних та фізичних осіб. Виходячи з цього, усі витрати, понесені кредитною спілкою, прямо повязані з діяльністю філій, але не можуть обліковуватись у розрізі філій, а отримані доходи є загальними доходами кредитної спілки.
У звязку з тим, що кредитна спілка має неприбутковий статус і не є платником податку на прибуток, її філії, відділення та інші відокремлені підрозділи також не є платниками податку на прибуток.
Житомирське відділення КС “Альянс Україна” звітувало за І квартал 2007 року до ДПІ у м. Житомир з нульовими показниками щодо податку на прибуток підприємств, тобто упродовж періоду, який перевірявся, здійснювалась діяльність, передбачена положенням, і доходів з інших джерел, ніж передбачені підпунктом 7.11.4 пункту 7.11 статті 7 Закону № 334, не надходило, тому підстави для оподаткування доходу відділення відсутні.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 1 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” фінансова послуга - це операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.
Фінансові активи, згідно з пунктом 4 частини першої статті 1 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, - це кошти, цінні папери, боргові зобовязання та право вимоги боргу, що не віднесені до цінних паперів.
У частині другій статті 21 Закону України “Про кредитні спілки” вказано, що в межах своєї господарської діяльності кредитна спілка надає кредити своїм членам на умовах їх платності, строковості, забезпеченості та має право самостійно встановлювати розмір плати (процентів) за користування кредитами, наданими кредитною спілкою, а також ціни (тарифи) на послуги, які надаються кредитною спілкою.
Таким чином, отримання доходів у вигляді відсотків є платою за надання своїм членам кредитних послуг, яке можливе тільки після фактичного отримання членом кредитної спілки (позичальником) кредиту, тобто за умови фактичному виконання операції з фінансовими активами.
У підпункті 7.11.13 пункту 7.11 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” зазначено, що під терміном “пасивні доходи” слід розуміти доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.
Проценти - це дохід, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна. До процентів долучається, зокрема, платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит. Проценти нараховуються у вигляді відсотків на основну суму заборгованості або фіксованих сум (п.п. 1.10 ст. 1 Закону № 334).
Відповідно до підпункту 7.11.13 пункту 7.11 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” під терміном “основна діяльність” слід розуміти діяльність неприбуткових організацій зі створення систем соціального самозабезпечення громадян (недержавні пенсійні фонди, кредитні спілки та інші подібні організації). У переліку основної діяльності не вміщено операції з надання товарів (послуг) неприбутковими організаціями, визначеними в абзацах “в” “д” підпункту 7.11.1 цього пункту, особам іншим, ніж засновники (члени, учасники) таких організацій.
Діяльність відділення з надання послуг виключно членам спілки є її основною діяльністю, а доходи, отримані кредитними спілками від здійснення основної діяльності згідно підпункту 7.11.4 пункту 7.11 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, звільняються від оподаткування податком на прибуток.
За вказаних обставин суд першої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку щодо неправомірності винесення ДПІ у м. Житомир податкових повідомлень-рішень від 30 квітня 2009 року № 00001822201/0, від 03 липня 2009 року № 0000182201/1.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем як субєктом владних повноважень не доведено правомірності прийнятих ним рішень.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Вінницького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2009 року відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у звязку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Житомирі на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2009 року - залишити без задоволення.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвалу може бути оскаржено в касаційному поряд ку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом одного місяця піс ля набрання ухвалою законної сили.
Ухвалу складено в повному обсязі 25.06.2010 р.
Головуючий суддя Л.В.Бєлова
Судді: