ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №12/961
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарях Кадусі Н.В., Луговій І.В., за участю представників сторін: позивача –Варфоломеєвої І.Є., Бурби Л.В., Посипайка В.І. за довіреностями, відповідача –Радуцького О.Р. за посадою (директор), Філіпова О.Б. за довіреністю, у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області до комунального підприємства «Дирекція парків»про стягнення 12884 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі незаконним використанням земель на території природно-заповідного фонду України, у розмірі 12884 грн. та відшкодування судових витрат.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, підтримали і просила суд їх задовольнити.
Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву. Із відзиву і пояснень представників відповідача в засіданні суду слідує, що відповідач проти позову заперечував і просив суд в його задоволенні відмовити з мотивів відсутності події спірного правопорушення та самого факту заподіяння шкоди.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє частково з наступних підстав.
Із акта перевірки від 19.11.2009 року вбачається, що працівником позивача Посипайком В.І. спільно з оперуповноваженим сектору ДСБЕЗ лейтенантом міліції Лук’яненком С.В., в присутності працівника відповідача –КП «Дирекція парків»Будніка О.П. проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства на території парку «Перемога». Перевіркою виявлено розміщення в парку без погодження чи дозволу ДУ ОНПС в Черкаській області торгового намету площею 152 м2 та музею дерев’яної скульптури площею 51,5 м2, що є порушенням Положення про парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк «Перемога»та ст. 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За розрахунком позивача, проведеному у відповідності з додатком 9 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998 № 521, загальний розмір шкоди, заподіяної внаслідок незаконного використання земель на території природно-заповідного фонду України - парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Перемога»в м. Черкаси, яке виразилось в будівництві постійної споруди і розміщенні торгових наметів, складає 12884 грн.
Згідно з рішенням виконавчого комітету Черкаської обласної ради від 12.01.1982 № 12, 08.06.2008 року Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області затверджено Положення про парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк «Перемога». Відповідно до п.п. 1.4., 1.6., 3.5., 4.1.-4.3. Положення, територія парку-пам’ятки з усіма об’єктами природи належить до природно-заповідного фонду Черкаської області, відповідач –КП «Дирекція парків», у віданні якого знаходиться парк-пам’ятка, у відповідності з природоохоронним законодавством, несе відповідальність за належний стан і додержання встановленого заповідного режиму території; на території парку-пам’ятки забороняється діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим цим Положенням, зокрема –самовільне відведення та надання земельних ділянок для інших потреб, використання їх під будівництво, для розміщення торгових кіосків, рекламних щитів; визначено порядок і види відповідальності за порушення законодавства.
Розміщення на території парка-пам’ятки музею дерев’яної скульптури і торгового намету відповідачем здійснено після прийняття Закону України «Про природно-заповідний фонд України», затвердження Положення про парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк «Перемога»та без погодження з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області.
Відповідно до ст.ст. 2, 3, 5, 7 ч. 3, 11, 38 ч.ч. 4, 5, Закону України «Про природно-заповідний фонд України», відносини в галузі охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, відтворення його природних комплексів регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», цим Законом та іншими актами законодавства України; до природно-заповідного фонду України, зокрема, належать штучно створені об'єкти - парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва; завдання, науковий профіль, характер функціонування і режим територій та об'єктів природно-заповідного фонду визначаються у положеннях про них, які розробляються відповідно до цього Закону, і затверджуються Центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища - щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях - щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення; на землях природно-заповідного фонду забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням; спеціально уповноваженим органом державного управління в галузі організації, охорони та використання природно-заповідного фонду є центральний орган виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища (яким є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України); утримання та реконструкція парків-пам'яток садово-паркового мистецтва провадиться за проектами, що розробляються спеціалізованими науковими та проектними установами і затверджуються органами, у підпорядкуванні яких перебувають ці парки, за погодженням з Центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища - щодо парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях - щодо парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення, власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених парками-пам'ятками садово-паркового мистецтва, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Статтями 64, 65 вищеназваного Закону передбачено види відповідальності за порушення законодавства про природно-заповідний фонд, серед яких - нецільове використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, порушення вимог проектів створення та організації територій природно-заповідного фонду, інші порушення законодавства про природно-заповідний фонд, встановлені законодавством України, передбачено особливості застосування цивільної відповідальності, за якими розміри шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд, визначаються на основі кадастрової еколого-економічної оцінки включених до його складу територій та об'єктів, що проводиться відповідно до цього Закону, та спеціальних такс, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Правові норми статтей 64, 65 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»кореспондуються з відповідними нормами, передбаченими статтями 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.1998 № 521 затверджено «Такси для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної природним комплексам територій та об'єктів природно-заповідного фонду»юридичними і фізичними особами внаслідок, в тому числі, самовільного використання їх земель (додаток 9).
Згідно з ст.ст. 11, 1166 ч. 1 ЦК України, цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов’язки; підставами виникнення цивільних прав та обов’язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю особи, відшкодовується нею в повному обсязі.
За загальними правилами відшкодування шкоди, визначеними у ст. 1192 ЦК України, особа, яка завдала шкоди майну, може відшкодувати її способом відшкодування в натурі або відшкодуванням завданих збитків.
Заперечення відповідача не спростовують твердження позивача про наявність події порушення вимог законодавства про природно-заповідний фонд України і вини відповідача у його вчиненні, розрахунок розміру збитків позивачем здійснено у відповідності до вимог вищенаведеного законодавства.
Проте, із рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 10.03.2009 року № 283 вбачається, що музей дерев’яної скульптури є тимчасовою спорудою. Позивачем цю споруду визначено як постійну. Згідно з Таксою для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної природним комплексам територій та об’єктів природно-заповідного фонду внаслідок самовільного використання їх земель, що є додатком 9 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998 № 521, оцінка заподіяної шкоди самовільним використанням земельної ділянки під будівництво тимчасової споруди становить 70 грн. за 1 кв. метр площі. Отже, сума завданої шкоди становить (51,5х70+152х17) 6189 грн. і в такому розмірі підлягає відшкодуванню.
Відповідно до статті 49 ГПК України, з відповідача в доход бюджету підлягають стягненню судові витрати, від сплати яких позивач звільнений - державне мито в розмірі 102 грн. та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з комунального підприємства «Дирекція парків», ідентифікаційний код 21368856, інд. 18000, м. Черкаси, вул.. Смілянська, 132/1, р/р 26006895008671 в КМФ АКБ «Укрсоцбанк», МФО 322012, на користь:
бюджету із зарахуванням на р/р УДК в м. Черкаси № 31515921700002, ОКПО 22809216, банк отримуача –ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код платежу 24062100 –6189 грн. відшкодування збитків;
в доход державного бюджету України на рахунок 31117095700002, банк ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код бюджетної класифікації –22090200, символ звітності банку - 095, отримувач –УДК м. Черкаси, код 22809222 через Черкаську ДПІ –державне мито в сумі 102 грн.;
на р/р 31216264700002 в ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код 22809222, УДК в м. Черкаси –236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
В решті позову в частині стягнення 6695 грн. збитків, - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського міжобласного апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня прийняття.
Суддя В.М. Грачов