Єдиний державний реєстр судових рішень Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.06.2010 р. № 2а-2007/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Макогон Н.О.
за участю сторін:
представника позивача Кісельова Ю.Л.,
представника відповідача Федоренка О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельного кооперативу «Вправний господар»
до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова
провизнання недійсними податкових повідомлень-рішень , -
В С Т А Н О В И В:
Обслуговуючий кооператив “Житлово-будівельний кооператив “Вправний господар” звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати недійсними податкові повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова № 0004551503/0 від 15.10.2009 р., № 0004551503/1 від 24.12.2009 р. та № 0004551503/2 від 16.02.2010 р. про визначення податкового зобовязання за платежем земельний податок, з яких за основним платежем визначено 49 164,55 грн. та за штрафними фінансовими санкціями 2458,22 грн., всього в сумі 51622,77 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 29.09.2009 року органами Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова була проведена невиїзна документальна камеральна перевірка уточнюючого податкового розрахунку земельного податку за 2009 р. За результатами перевірки ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова складено акт камеральної перевірки від 29.09.2009 р. № 5148/1503/35698543, згідно якого встановлене порушення платником ст.ст. 7, 14 Закону України “Про плату за землю” та донараховано земельний податок в сумі 49164,55 грн. На підставі акту камеральної перевірки від 29.09.2009 р. № 5148/1503/35698543 органами ДПІ Дзержинського району м. Харкова було прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.10.2009 р. № 0004551503/0, відповідно якого донараховано земельного податку у розмірі 49164,55 грн. та штрафних фінансових санкцій на суму 2458,22 грн. Позивач звернувся до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова зі скаргою від 29.10.2009 р. на податкове повідомлення-рішення від 15.10.2009 р. № 0004551503/0, проте ДПІ прийнято рішення про залишення податкового повідомлення-рішення без змін, а скаргу - без задоволення. На підставі даного рішення від 23.12.2009 р. ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.12.2009 р. № 0004551503/1. Позивач звернувся до Державної податкової адміністрації в Харківській області з повторною скаргою від 29.12.2009 р. на податкові повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова від 15.10.2009 р. № 0004551503/0 та від 24.12.2009 р. № 0004551503/1. За результатами розгляду повторної скарги ДПА в Харківській області прийнято рішення, яким рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова про результати розгляду первинної скарги на податкові повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова від 15.10.2009 р. № 0004551503/0 та від 24.12.2009 р. № 0004551503/1 залишено без змін, повторну скаргу позивача без задоволення. ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.02.2010 р. № 0004551503/2. Позивач вважав, що рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова про результати розгляду первинної скарги позивача та рішення ДПА в Харківській області про результати розгляду повторної скарги прийняті з порушенням норм чинного законодавства, а визначена сума податкового зобовязання по сплаті земельного податку та податкові повідомлення-рішення не відповідають вимогам чинного законодавства з питань оподаткування. Так, органами ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова та ДПА в Харківській області під час розгляду скарг позивача, використані нормативно-правові акти, які втратили чинність, а тому висновки, які ґрунтуються на зазначених актах, є необґрунтованими. Зокрема висновок про заниження позивачем податкового зобовязання зі сплати земельного податку ґрунтується на посиланні на “Порядок грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів”, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства сільського господарства і продовольства України, Державного комітету України у справах містобудування і архітектури, Української академії аграрних наук від 27.11.1995 р. № 76/230/325/150. Під час розгляду первинної та повторної скарги Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельного кооперативу “Вправний господар” даний наказ визнано таким, що втратив чинність, на підставі наказу Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 р. № 18/15/21/11. Також під час перевірки уточнюючого розрахунку земельного податку та визначення суми податкового зобовязання у розмірі 49164,55 грн. податковими органами застосовано основну ставку земельного податку, які відповідно до ч.1 ст.7 Закону України “Про плату за землю” визначено у розмірі одного відсотка від грошової оцінки земельної ділянки. Такий підхід Обслуговуючий кооператив “Житлово-будівельного кооперативу “Вправний господар” вважає помилковим, оскільки для певних категорій платників Законом України “Про плату за землю” передбачено порядок обчислення та сплати земельного податку за зниженою ставкою.
Відповідач заперечував проти позову, від начальника ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова до суду надішли заперечення, в яких відповідач зазначив, що відділ адміністрування платежів за землекористування, місцевих податків і зборів, ресурсних (рентних) та неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб надав висновок щодо встановлених порушень під час проведення невиїзної (камеральної) перевірки “уточнюючого” податкового розрахунку земельного податку на 2009 рік Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельного кооперативу “Вправний господар”, що зафіксовані в акті від 29.09.2009 р. № 5148/1503/35698543. Позивачем отримано Державний акт на право власності на земельну ділянку від 22.05.2009 р., витяг № 1554/09 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Управлінням Держкомзему у м. Харкові був наданий 23.06.2009 р., також отримано Державний акт на право власності на земельну ділянку від 22.05.2009 р., витяг № 1556/09 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Управлінням Держкомзему у м. Харкові був наданий 23.06.2009 р. Відповідачем надано до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова “уточнюючий” податковий розрахунок земельного податку від 27.08.2009 р. № 124929, згідно якого податкове зобовязання по платі за землю на 2009 рік було нараховане відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України “Про плату за землю” від 03.07.1992 р. № 2535-ХІІ (зі змінами і доповненнями), тобто у розмірі 3 % від суми земельного податку, обчисленого відповідно до частин першої та другої ст. 7 вищезазначеного Закону. Відповідач отримав витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, згідно яких цільове призначення земельних ділянок будівництво житлової забудови, функціональне використання землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво, коефіцієнт Кф0,50. Згідно з додатком 3 (таблиця 3.1) до “Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів”, затвердженої Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства сільського господарства і продовольства України, Державного комітету України у справах містобудування і архітектури, Української академії аграрних наук від 27.11.1995 р. № 76/230/325/150 (із змінами і доповненнями), для категорії земель за функцією використання “землі житлової забудови”, до складу якої віднесено землі одно- і двоповерхової житлової забудови, багатоповерхової житлової забудови встановлено коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, - 1,0. Для земель, зайнятих поточним будівництвом, чи земель, відведених під майбутнє будівництво, цей коефіцієнт встановлено у розмірі 0,50. Таким чином, Обслуговуючий кооператив “Житлово-будівельного кооперативу “Вправний господар” повинен нараховувати земельний податок на 2009 рік за вищевказані земельні ділянки на загальних підставах, тобто відповідно до ч.1 ст.7 Закону № 2535-XII у розмірі1 відсотка від грошової оцінки. Внаслідок порушення ст.ст. 7,14 Закону України “Про плату за землю” від 03.07.1992 р. № 2535-ХІІ (із змінами і доповненнями), підлягає донарахуванню земельний податок за травень 2009 року у сумі 6828,41 грн., червень 2009 року у сумі 21168,07 грн., липень 2009 року у сумі 21168,07 грн.
Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Обслуговуючий кооператив “Житлово-будівельний кооператив “Вправний господар” зареєстрований виконавчим комітетом Харківської міської ради 21 лютого 2008 року, видами діяльності Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельного кооперативу “Вправний господар” є будівництво будівель та управління нерухомим майном (а.с.65).
Позивач зареєстрований у ДПІ Дзержинського району м. Харкова як платник земельного податку.
27.08.2009 р. позивачем надано до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова уточнюючий податковий розрахунок земельного податку, згідно якого податкове зобовязання по платі за землю на 2009 рік нараховане у розмірі 3% суми земельного податку, обчисленого у відповідності до частини першої та другої статті 7 Закону України від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ «Про плату за землю».
ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка уточнюючого податкового розрахунку земельного податку на 2009 рік Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельного кооперативу “Вправний господар”, за результатами перевірки складено акт від 29.09.2009 року № 5148/1503/35698543 (а.с.8-14).
В акті містяться висновки про порушення позивачем вимог ст.ст. 7, 14 Закону України “Про плату за землю” від 03.07.1992 р. № 2535-ХІІ, в результаті чого занижено земельний податок за травень 2009 року у сумі 6828,41 грн., червень 2009 року у сумі 21168,07 грн., липень 2009 року у сумі 21168,07 грн. Зазначене порушення, на думку перевіряючих, виникло внаслідок нарахування податкового зобовязання по платі за землю на 2009 рік відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України “Про плату за землю” від 03.07.1992 р. № 2535-ХІІ , тобто у розмірі 3 % від суми земельного податку, обчисленого відповідно до ч. 1, 2 ст. 7 вищевикладеного Закону. В акті зазначено, що позивач повинен нараховувати земельний податок на 2009 рік на землю на загальних підставах, тобто відповідно до ч.1 ст.7 Закону 2535-ХІІ у розмірі одного відсотка від грошової оцінки. Відповідно висновку акту, підлягає донарахуванню земельний податок за травень 2009 року у сумі 6828,41 грн., червень 2009 року у сумі 21168,07 грн., липень 2009 року у сумі 21168,07 грн.
На підставі акту перевірки від 29.09.2009 року № 5148/1503/35698543 начальником ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова винесено податкове повідомлення-рішення № 0004551503/0 від 15.10.2009 року за порушення ст.ст. 7, 14 Закону України “Про плату за землю” від 03.07.1992 р. № 2535-ХІІ (зі змінами і доповненнями), у звязку з чим визначено суму податкового зобовязання за платежем “земельний податок” в сумі 51622,77 грн., з яких 49164,55 грн. сума донарахованого позивачу податку на землю, 2458,22 грн. сума штрафних (фінансових) санкцій (а.с. 14).
Позивач не погодився з вказаним рішенням і оскаржив його до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова (а.с.17), за результатами розгляду скарги було прийнято рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова від 23.12.2009 р., яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 15.10.2009 року № 0004551503/0 про призначення податкового зобовязання з земельного податку у сумі 51622,77 грн., а скаргу голови Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельного кооперативу “Вправний господар” Певко Д.Ю. від 29.10.2009 року без задоволення (а.с.18-24). На підставі даного рішення від 23.12.2009 р. ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.12.2009 р. № 0004551503/1, згідно з яким визначено суму податкового зобовязання по сплаті земельного податку у розмірі 49164,55 грн. та штрафних санкцій у розмірі 2458,22 грн. (а.с.15).
Обслуговуючий кооператив “Житлово-будівельного кооперативу “Вправний господар” звернувся до Державної податкової адміністрації в Харківській області з повторною скаргою від 29.12.2009 р. на податкові повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова від 15.10.2009 р. № 0004551503/0 та від 24.12.2009 р. № 0004551503/1 за платежем земельний податок в розмірі 49164,55 грн. та штрафних фінансових санкцій у розмірі 2458,22 грн.(а.с.25-28). За результатами розгляду повторної скарги Державною податковою адміністрацією в Харківській області було прийнято рішення від 11.02.2010 р. № 680/10/25-103, яким рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова про результати розгляду первинної скарги на податкові повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова від 15.10.2009 р. № 0004551503/0 та від 24.12.2009 р. № 0004551503/1 залишені буз змін, повторну скаргу Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельного кооперативу “Вправний господар” від 29.12.2009 р. без задоволення (а.с.29-32). На підставі даного рішення від 11.02.2010 р. ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.02.2010 р. № 0004551503/2, згідно з яким визначено суму податкового зобовязання по сплаті земельного податку у розмірі 49164,55 грн. та штрафних фінансових санкцій у розмірі 2458,22 грн.(а.с.16).
Позивач не погодився з зазначеними рішеннями та оскаржив їх до суду.
Щодо визначення позивачем в уточнюючому податковому розрахунку земельного податку за 2009 року, судом встановлено наступне.
Справляння земельного податку здійснюється відповідно до Закону України "Про плату за землю" від 03.07.92 р. N 2535-XII, з наступними змінами та доповненнями. Цим законом визначено коло платників земельного податку, ставки податку, порядок його обчислення і сплати, а також пільги окремим категоріям платників.
Судом встановлено, що позивач, який є юридичною особою - житлово-будівельним кооперативом, є власником земельних ділянок площею 3,8864 га та 8,7791 га в м. Харкові, відповідно до двох Державних актів на право власності на земельну ділянку від 22.05.2009 року. Цільове призначення земельних ділянок для будівництва та подальшої експлуатації житлової забудови.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про плату за землю", об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб'єктом - є власник земельної ділянки і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до ст. 2 зазначеного закону, власники землі та землекористувачі, крім орендарів, сплачують земельний податок. Підставою для нарахування земельного податку, як встановлено статтею 13 Закону України "Про плату за землю", є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України “Про плату за землю”, ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюється у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах 5-10 цієї статті та частині 2 ст. 6 цього Закону. Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України “Про плату за землю”, податок на земельні ділянки, зайняті житловим фондом, кооперативними автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, гаражно-будівельними, дачно-будівельними кооперативами, індивідуальними гаражами і дачами громадян, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими та господарськими будівлями і спорудами, справляється у розмірі трьох відсотків суми загального податку, обчисленого відповідно до частин 1, 2 цієї статті.
Згідно із частиною другою статті 12 Закону України “Про плату за землю”, не справляється плата за земельні ділянки в межах граничних норм, встановлених Земельним кодексом України, інвалідів I і II груп, громадян, які виховують трьох і більше дітей, та громадян, члени сімей яких проходять строкову військову службу, пенсіонерів, а також інших осіб, які користуються пільгами відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", громадян, яким у встановленому порядку видано посвідчення про те, що вони постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до ст. 12 Закону України "Про плату за землю" звільнення житлово-будівельних (житлових) та гаражно-будівельних кооперативів від сплати земельного податку не передбачено.
Згідно зі статтею 41 Земельного кодексу України житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.
Таким чином, житлово-будівельні кооперативи є платниками земельного податку за надані їм земельні ділянки у розмірі трьох відсотків суми земельного податку, обчисленого у відповідності до частини першої та другої статті 7 Закону України "Про плату за землю".
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем правомірно та обґрунтовано нараховано податкове зобовязання по платі за землю на 2009 рік у розмірі 3% суми земельного податку, обчисленого у відповідності до частини першої та другої статті 7 Закону України «Про плату за землю», уточнюючий податковий розрахунок земельного податку за 2009 рік, поданий позивачем 27.08.2009 р. до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова відповідає вимогам Закону України «Про плату за землю».
Визначений порядок обчислення житлово-будівельними кооперативами суми земельного податку міститься в у відповідних розясненнях ДПА України: в листі від 04.04.2007 р. № 6738/7/15-0717 «Про плату за землю»та оглядовому листі від 10.07.2009 р. № 14447/7/15-0617 «Про особливості справляння плати за землю». При цьому в оглядовому листі від 10.07.2009 р. № 14447/7/15-0617 зазначено, що всі інші надані податкові розяснення діють у частині, що не суперечать цьому оглядовому листу.
Згідно до п. а ст. 4.4.2. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ, роз'яснення окремих положень податкового законодавства надаються контролюючими органами у порядку, визначеному відповідним центральним (керівним) органом контролюючого органу, виходячи із положень підпункту 4.4.1 цього пункту, принципів оподаткування, викладених у Законі України "Про систему оподаткування", та економічного змісту податку, збору (обов'язкового платежу), який розглядається. П. д) ст. 4.4.2. передбачено, що не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). П. г) цієї статті передбачено, що податкове роз'яснення, надане контролюючим органом вищого рівня, має пріоритет над податковими роз'ясненнями підпорядкованих йому контролюючих органів. Податкове роз'яснення центрального податкового органу має пріоритет над податковими роз'ясненнями, виданими іншими контролюючими органами.
Згідно ст. 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»вiд 04.12.1990р. № 509-XII (із змінами та доповненнями), державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. ДПА України підпорядковані інші податкові адміністрації та інспекції.
Суд не бере до уваги доводи представника відповідача стосовно можливості обчислення житлово-будівельними кооперативами земельного податку у розмірі трьох відсотків суми земельного податку у відповідності до ст. 1 та 2 ст. 7 Закону України «Про плату за землю»лише при наявності умови зайняття земельної ділянки житловим фондом, оскільки Закон України «Про плату за землю»не повязує можливість обчислення земельного податку у розмірі трьох відсотків суми земельного податку у відповідності до ст. 1 та 2 ст. 7 Закону України «Про плату за землю»з такою умовою.
Крім того, судом встановлено, що в акті перевірки відповідач ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова посилається в обґрунтування неправильності розрахунку позивача на «Порядок грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», який затвердженого Наказом державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства сільського господарства і продовольства України, Державного комітету у справах містобудування і архітектури, Української академії аграрних наук № 76/230/325/150 від 27.11.1995 р. та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.11.1995 р. № 427/963.
Зазначений нормативно-правовий акт, відповідно до наказу Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року N18/15/21/11, на момент перевірки втратив чинність.
Оскільки позивачем не допущено порушень норм Закону України «Про плату за землю»щодо порядку розрахунку земельного податку, при цьому підставою для прийняття всіх оскаржуваних рішень ДПІ є акт перевірки, який складено відповідачем, керуючись нормативно-правовим актом, що втратив чинність, суд дійшов висновку про відсутність підстави для донарахування позивачу земельного податку та застосування штрафних санкцій.
У відповідності до ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень субєктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи викладене, податкові повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова № 0004551503/0 від 15.10.2009 р., № 000455103/1 від 24.12.2003 р. та № 0004551503/2 від 16.02.2010 р. прийняті необґрунтовано, не у відповідності до чинного законодавства, через що позовні вимоги про визнання їх недійними підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 41 Земельного кодексу України, Законом України “Про плату за землю” від 03.07.1992 р. № 2535-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями, Законом України “Про погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, з наступними змінами та доповненнями, ст.ст. 2, 7, 17, 70, 71, 86, 158, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельного кооперативу «Вправний господар» до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати недійсними податкові повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова № 0004551503/0 від 15.10.2009 р., № 000455103/1 від 24.12.2003 р. та № 0004551503/2 від 16.02.2010 р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова у повному обсязі виготовлена 25 червня 2010 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.