Постанова № 10264763, 30.06.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2010
Номер справи
2а-1458/10/1370
Номер документу
10264763
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 червня 2010 р. № 2а-1458/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Костіва М.В.

при секретарі Билень Н.С.

за участю представників сторін:

від позивача: Романів С.І.;

від відповідача: Ткач А.Ф.;

від третьої особи: не зявилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства “Львівсистеменерго”, м. Червоноград, Львівська область, за участю третьої особи на стороні позивача Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, до Державної податкової інспекції у м. Червонограді, про визнання протиправними та нечинними податкових повідомлень рішень Державної податкової інспекції у м. Червонограді від 05.08.2009 р. №0000512301/0; від 16.10.2009 р. №0000512301/1; від 11.01.2010 р. №0000512301/2,

ВСТАНОВИВ:

Позов заявлено Закритим акціонерним товариством “Львівсистеменерго”, м. Червоноград, Львівська область, до Державної податкової інспекції у м. Червонограді, про визнання протиправними та нечинними податкових повідомлень рішень Державної податкової інспекції у м. Червонограді від 05.08.2009 р. №0000512301/0; від 16.10.2009 р. №0000512301/1; від 11.01.2010 р. №0000512301/2 на суму податку на додану вартість 1010356 грн., у т.ч. 505178 грн. основний платіж, 505178 грн. штрафні (фінансові) санкції.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 18.02.2010 р. відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду на 14.04.2010 р. Розгляд справи відкладався з підстав, передбачених ст. 150 КАС України.

В судових засіданнях представник позивача позов підтримав з мотивів, зазначених у позовній заяві. Ствердив, зокрема, що оспорюване податкове повідомлення-рішення від 05.08.2009 р. №0000512301/0, а за результатами адміністративного оскарження, - податкові повідомлення-рішення від 16.10.2009 р. №0000512301/1; від 11.01.2010 р. №0000512301/2, були винесено на підставі акту від 23.07.2009 р. №11992301/22396085 “Про результати планової виїзної перевірки ЗАТ “Львівсистеменерго” з питань дотримання вимог податкового за період з 01.04.2008 по 31.03.2009, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 по 31.03.2009”, яким, зокрема, відповідач виявив порушення п. п. 3.1.1., 3.2.1., 4.1., 4.2. Закону України “Про податок на додану вартість”, що призвело до заниження податку на додану вартість в сумі 505178 грн. за травень 2008 р. Такі порушення відповідач вбачає в операції з формування статутного капіталу позивача у процесі приватизації цілісного майнового комплексу державного підприємства “Центральна збагачувальна фабрика “Червоноградська” шляхом передачі за актами приймання-передачі від 08.05.2008 р. основних засобів на суму 90770800 грн., нематеріальних активів на суму 4018087 грн., а також матеріалів, тонких відходів, палива, запасних частин, товаротранспортних витрат, готової продукції тощо по залишковій вартості. Посилається на те, що така передача майна не є операцією купівлі-продажу, що оподаткування внесків до статутного фонду податком на додану вартість законодавством не передбачено, що платником такого податку є відчужував, а не набувач майна. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача позов заперечив з мотивів, зазначених у запереченнях на позовну заяву. Ствердив, зокрема, що майно, яке передавалось до статутного фонду, було передано безоплатно, оскільки акції створеного товариства в обмін на внесок надані не були, а сама операція відповідно до п. 4.1. підлягає оподаткуванню податком на додану вартість. Просить у позові відмовити.

Заслухавши представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

З 30.06.2009 р. по 20.07.2009 р. відповідач провів планову перевірку позивача, що підтверджується актом від 23.07.2009 р. №11992301/22396085 “Про результати планової виїзної перевірки ЗАТ “Львівсистеменерго” з питань дотримання вимог податкового за період з 01.04.2008 по 31.03.2009, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 по 31.03.2009”, яким, зокрема, відповідач виявив порушення п. п. 3.1.1., 3.2.1., 4.1., 4.2. Закону України “Про податок на додану вартість”, що призвело до заниження податку на додану вартість в сумі 505178 грн. за травень 2008 р. На підставі вказаного акту було винесено оспорюване податкове повідомлення-рішення від 05.08.2009 р. №0000512301/0 на суму податку на додану вартість 1010356 грн., у т.ч. 505178 грн. основний платіж, 505178 грн. штрафні (фінансові) санкції. За наслідками адміністративного оскарження відповідачем були винесені аналогічні податкові повідомлення-рішення від 16.10.2009 р. №0000512301/1 та від 11.01.2010 р. №0000512301/2. При цьому, відповідно до рішення ДПА у Львівській області від 30.12.2009 р. №28958/10/25-005/1211 “Про результати розгляду повторної скарги” було частково задоволено скаргу позивача в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 252589 грн., у звязку із чим оспорюваним податковим повідомленням рішенням від 11.01.2010 р. №0000512301/2 позивачу визначено суму податкового зобовязання в загальній сумі 757767 грн., у т.ч. 505178 грн. основний платіж, 252589 грн. штрафні (фінансові) санкції.

Відповідно до змісту акту, такі порушення відповідач вбачає в операції з формування статутного капіталу позивача у процесі приватизації цілісного майнового комплексу державного підприємства “Центральна збагачувальна фабрика “Червоноградська” шляхом передачі за актами приймання-передачі від 08.05.2008 р. основних засобів на суму 90770800 грн., нематеріальних активів на суму 4018087 грн., а також матеріалів, тонких відходів, палива, запасних частин, товаротранспортних витрат, готової продукції тощо по залишковій вартості.

Згідно із п. п. 1.1., 1.2., 1.3. статуту Відкритого акціонерного товариства “Львівська вугільна компанія”, зареєстрованого 08.05.2008 р., ВАТ “Львівська вугільна компанія” засноване відповідно до наказу РВ ДМ України по Львівській області №1004 від 28.09.2007 р. та спільного рішення засновників від 05.05.2008 р. в процесі приватизації цілісного майнового комплексу державного підприємства “Центральна збагачувальна фабрика “Червоноградська”, що згідно із договором №14/2000 від 15.12.2000 р. був зданий в оренду ЗАТ “Львівсистеменерго”, в звязку із чим державне підприємство припинило свою діяльність шляхом реорганізації через приєднання до орендаря (ЗАТ “Львівсистеменерго”) відповідно до наказу Мінпаливенерго №148 від 04.04.2001 р. Засновником товариства є, зокрема, ЗАТ “Львівсистеменерго”. ВАТ “Львівська вугільна компанія” є правонаступником всіх прав і обовязків орендаря ЗАТ “Львівсистеменерго”, які виникли у останнього під час оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства “Центральна збагачувальна фабрика “Червоноградська”, в т.ч. всіх прав і обовязків реорганізованого через приєднання до орендаря (ЗАТ “Львівсистеменерго”) державного підприємства “Центральна збагачувальна фабрика “Червоноградська”.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється, зокрема, в результаті передання всього свого майна, прав та обовязків іншим юридичним особам правонаступникам. Юридична особа є такою, що припинилась, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до спільного рішенні засновників від 05.05.2008 р., яким було вирішено створити в процесі приватизації на основі цілісного майнового комплексу державного підприємства “Центральна збагачувальна фабрика “Червоноградська”, що переданий в оренду Закритому акціонерному товариству “Львівсистеменерго” на умовах договору оренди, Відкрите акціонерне товариство “Львівська вугільна компанія”, згідно з передавальними актами від 08.05.2008 р., передавальним балансом відбулася передача майна від позивача Відкритому акціонерному товариству "Львівська вугільна компанія" на загальну суму 2525890,52 грн., а саме: готова продукція (вугільний концентрат) на суму 392788,15 грн.; матеріали на суму 1351595,79 грн.; тонкі відходи на суму 305833,78 грн.; паливо на суму 4246,96 грн.; запасні частини на суму 417796,30 грн.; малоцінні та швидкозношувані предмети на суму 53629,49 грн.

Згідно із ч. 1 ст. 167 ЦК України корпоративні права це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майна) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Згідно із п. 1.8. Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” корпоративні права - право власності на статутний фонд (капітал) юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі її ліквідації відповідно до чинного законодавства, незалежно від того, чи створена така юридична особа у формі господарського товариства, підприємства, заснованого на власності однієї юридичної або фізичної особи, або в інших організаційно-правових формах.

Відповідач посилається на безоплатну передачу позивачем майна ВАТ “Львівська вугільна компанія”. Однак таке твердження про неотримання позивачем акцій в обмін на внесене майно спростовується матеріалами справи. Зокрема, відповідно до реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ “Львівська вугільна компанія” станом на 06.05.09 року №310 від 06.05.2009 р., позивачу належать акції сумарною номінальною вартістю 190768100 грн., що становить 62,422073% статутного капіталу ВАТ “Львівська вугільна компанія”.

Відповідач посилається на те, що у звязку із передачею майна до статутного капіталу, відбулась купівля-продаж обєктів приватизації, що тягне за собою необхідність нарахування податку на додану вартість виходячи з ціни продажу (2525890 грн.).

Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1. ст. 3, Закону України «Про податок на додану вартість»обєктом оподаткування податку на додану вартість є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України. Згідно із п. 6.1. ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість»обєкти оподаткування, визначені ст. 3 Закону, оподатковуються за ставкою 20 відсотків. Пунктом 7.1., пп. 7.2.1 п.7.1 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачено, що поставка товарів (робіт, послуг) здійснюється за договірними (контрактними) цінами з додатковим нарахуванням податку на додану вартість. Згідно із п. 1.4. вказаного закону, поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу. Відповідно до п. 3.1.1. Закону України “Про податок на додану вартість”, об'єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема, з поставки товарів та послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України. Відповідно до п. 4.1., база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).

Посилання позивача на те, що операції по формуванню статутного капіталу взагалі не є обєктом оподаткування податком на додану вартість, не відповідає вимогам закону. Так, згідно із п. 3.2.1., не є об'єктом оподаткування операції з випуску (емісії), розміщення у будь-які форми управління та продажу (погашення, викупу) але лише за кошти, цінних паперів, що випущені в обіг (емітовані) суб'єктами підприємницької діяльності.

Згідно із п. 3.2.8. не є об'єктом оподаткування операції поставки за компенсацію сукупних валових активів платника податку (з урахуванням вартості гудвілу) іншому платнику податку. Під поставкою сукупних валових активів слід розуміти поставку підприємства як окремого об'єкта підприємництва або включення валових активів підприємства чи його частини до складу активів іншого підприємства. При цьому підприємство-покупець набуває прав і обов'язків (є правонаступником) підприємства, що продає такі активи.

Ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Таким чином, вимога позивача визнати оспорювані податкові повідомлення-рішення одночасно протиправними і нечинними, є взаємовиключною.

На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 69 -71, 86, 98, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Визнати нечинними податкові повідомлення рішення Державної податкової інспекції у м. Червонограді від 05.08.2009 р. №0000512301/0; від 16.10.2009 р. №0000512301/1; від 11.01.2010 р. №0000512301/2.

3.Стягнути з Державного бюджету на користь Закритого акціонерного товариства “Львівсистеменерго” (80100, Львівська область, м. Червоноград, вул. Б.Хмельницького 20а) 1,70 грн. судового збору.

4.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя Костів М.В.

Постанову в повному обсязі виготовлено 05.07.2010 року.