Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2010 р. № 2а-8321/09/1370
12 год. 35 хв. зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретаря судового засідання Андрушакевич Т.В.
за участю:
представника позивача: Зджанської О.М.;
представника відповідача: Сольвара О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сокальського міського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства до Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
в с т а н о в и в :
Сокальське міське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області (далі ДПІ у Сокальському районі Львівської області), в якому просить суд визнати протиправним податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сокальському районі Львівської області від 11.12.2009 року № 0011981601.
Позовні вимоги мотивовані неправомірним нарахуванням контролюючим органом штрафної санкції, оскільки позивачем сплачено суми узгоджених податкових зобовязань, визначених податковими деклараціями, що підтверджується платіжними дорученнями, а тому, вважає податкові повідомлення-рішення, винесені ДПІ у Сокальському районі Львівської області протиправними.
Ухвалою суду від 31.03.2010 року, адміністративну справу № 2а-1901/10/1370 за позовом Сокальського міського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства до ДПІ у Сокальському районі Львівської області про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення від 17.02.2010 року № 0000901601/0 обєднано в одне провадження зі справою № 2а-8321/09/1370.
Позивачем подано до суду доповнення до позовної заяви від 21.01.2010 року № 38 та від 11.03.2010 року № 96, в яких просить суду визнати незаконними податкові повідомлення-рішення ДПІ у Сокальському районі Львівської області: від 11.12.2009 року № 001198160/0; від 19.01.2009 року № 0000291501/0; від 10.12.2008 року № 0011291501/0; від 13.04.2007 року № 000362150/0; від 13.04.2007 року № 000361150/0; від 25.07.2007 року № 000740150/0; від 25.07.2007 року № 000741150/0 та від 25.07.2007 року № 000717150/0, мотивуючи свої вимоги тим, що у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобовязань, податковий орган не наділений правом чи обовязком змінювати призначення платежу, самостійно визначене платником податку. Зазначає, що самостійне зарахування ДПІ у Сокальському районі Львівської області сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобовязань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування таким платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.
24.06.2010 року представником позивача Зджанською О.М. подано уточнення до позовних вимог, відповідно до яких, просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Сокальському районі Львівської області: 1) від 11.12.2009 року № 0011981601/0; 2) від 19.01.2009 року № 0000291501/0; 3) від 10.12.2008 року № 0011291501/0; 4) від 13.04.2007 року № 000362150/0; 5) від 13.04.2007 року № 000361150/0; 6) від 25.07.2007 року № 000740150/0; 7) від 25.07.2007 року № 000741150/0; 8) від 25.07.2007 року № 000717150/0 та 9) від 17.02.2010 року № 0000901601.
Представником відповідача подано до суду заперечення від 02.02.2010 року № 1115/10/10-010 та доповнення до заперечення від 01.03.2010 року № 2893/10/10-010, в яких зазначає, що податкове зобовязання це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»або іншими законами України. Податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях. Додатково зазначає, що розмір штрафу за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобовязання розраховується виходячи з фактично сплаченої (погашеної) суми податкового боргу, а штраф може застосовуватися виключно за фактом сплати (погашення) податкового боргу. На думку представника відповідача, для сплати штрафу згідно з п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», потрібна така обовязкова умова, як сплата податкового боргу, і саме момент сплати податкового зобовязання, а не момент декларування даного зобовязання є визначальним при застосуванні такого штрафу.
Кошти, що надійшли на сплату зобовязань з податку, збору (обовязкового платежу), спрямовуються на погашення податкових зобовязань з того самого платежу у порядку календарної черговості настання граничних термінів їх сплати. Така черговість погашення діє незалежно від волі платника податків та стосується як самостійно розрахованих платником податків податкових зобовязань, так і податкових зобовязань, розрахованих контролюючим органом. Крім того, проведення операцій в особових рахунках платника податків здійснюється в хронологічному порядку, а погашення податкового боргу (його частини) за рахунок коштів від проведення взаємозаліку та коштів від вилучення готівки, відповідно до положень ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»проводиться нарахування пені та виникає підстава для застосування штрафних санкцій, передбачених п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 вказаного вище Закону.
Підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф. Додатково зазначає, що перевірка (контроль) з питань своєчасності сплати платником податків узгодженого податкового зобовязання по певному виду податку, контролюючим органом проводиться на підставі даних особового рахунку (облікової картки) такого платника по податку, своєчасність сплати якого перевіряється, відповідно розрахунки штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобовязань з такого податку складаються на підставі даних вищезгаданої облікової картки платника
Представник позивача Зджанська О.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених в позовній заяві та уточненні до неї. Додатково пояснила, що норми Закону України «Про порядок погашення погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ не встановлюють порядку та механізму погашення податкового боргу за рахунок сплачених платником податків поточних податкових зобовязань і не наділяють орган державної податкової служби повноваженнями здійснювати будь-які дії стосовно черговості сплати податкових зобовязань чи погашення податкового боргу, зміни призначення платежу, вказаного платником податків.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених в запереченнях. Додатково зазначив, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації. Платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, визначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку. Як зазначено в п.п. 5.1.4 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків. Після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня. Згідно з п.п. 16.3.3. п. 16.3 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами», при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначають окремо. У звязку з викладеним вище, просить суд відмовити у задовленні позову в повному обсязі.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що при здійсненні контролю за своєчасністю розрахунків з бюджетом позивачем по податку на додану вартість, відповідачем встановлено подання Сокальським міським комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства декларацію по ПДВ від 19.11.2008 року № 34206, в якій до сплати визначено податкове зобовязання в сумі 33866 грн. 00 коп., що підтверджується актом перевірки № 1096/150/20845840 від 07.12.2009 року. Граничний термін сплати узгодженого податкового зобовязання по вказаній декларації становить 01.12.2008 року, однак, узгоджена сума в граничний термін позивачем сплачена не була.
З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що сплата зазначеного вище узгодженого податкового зобовязання позивачем проведена протягом жовтня-листопада 2009 року.
На підставі висновків акта перевірки № 1096/150/20845840, керуючись п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, податковим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.12.2009 року № 0011981601/0, яким позивачу, за затримку на 354 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 33866 грн. 00 коп. нарахований штраф в розмірі 50 % погашеної суми податкового боргу, що становить 16933 грн. 05 коп.
Як вбачається з акту перевірки № 10/150/20845840 від 13.01.2009 року, при здійсненні контролю за своєчасністю розрахунків з бюджетом позивачем по податку на додану вартість, ДПІ у Сокальському районі Львівської області встановлено подання позивачем декларації по ПДВ: від 18.04.2008 № 902, в якій до сплати визначено податкове зобовязання в сумі 37233 грн. 06 коп.; від 20.05.2008 № 14117, в якій до сплати визначено податкове зобовязання в сумі 31693 грн. 00 коп.; від 19.06.2008 № 15996, в якій до сплати визначено податкове зобовязання в сумі 39132 грн. 02 коп.
Граничні терміни сплати узгоджених податкових зобовязань по вказаних деклараціях спливають відповідно 30.04.2008, 30.05.2008. 01.07.2008, однак, узгоджені суми в граничний термін не сплачені.
З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що сплата зазначених вище узгоджених сум податкових зобовязань, здійснена позивачем протягом грудня 2008 року.
На підставі висновків акта перевірки № 10/150/20845840 від 13.01.2009 року, керуючись п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, податковим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.01.2009 № 0000291501/0, яким позивачу, за затримку на 238 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 108058 грн. 08 коп. нарахований штраф в розмірі 50 % погашеної суми податкового боргу, що становить 54029 грн. 04 коп.
Як вбачається з акту перевірки № 1109/150/20845840 від 03.12.2008 року, при здійсненні контролю за своєчасністю розрахунків з бюджетом позивачем по податку на додану вартість, ДПІ у Сокальському районі Львівської області встановлено подання позивачем декларації по ПДВ від 20.03.2008 року № 6057, в якій до сплати визначено податкове зобовязання в сумі 33967 грн. 00 коп. Граничний термін сплати узгодженого податкового зобовязання по вказаній декларації становить 31.03.2008 року, однак, узгоджена сума в граничний термін не сплачена.
З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що додається до оспорюваного податкового повідомлення рішення від 10.12.2009 року № 0011291501/0 судом встановлено, що сплата зазначеного вище узгодженого податкового зобовязання здійснена позивачем протягом вересня-листопада 2008 року.
На підставі висновків акта перевірки № 1109/150/20845840, керуючись п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, ДПІ у Сокальському районі Львівської області прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.12.2009 № 0011291501/0, яким позивачу, за затримку на 354 календарних дні граничного строку сплата узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 33967 грн. 00 коп. нарахований штраф в розмірі 50 % узгодженої суми податкового боргу, що становить 16983 грн. 56 коп.
Як вбачається з акту перевірки № 279/150/20845840 від 11.04.2007 року, при здійсненні контролю за своєчасністю розрахунків з бюджетом позивачем по податку на додану вартість, ДПІ у Сокальському районі Львівської області встановлено подання позивачем декларації по ПДВ від 20.12.2007 року № 29258, в якій до сплати визначено податкове зобовязання в сумі 31177 грн. 00 коп. Граничний термін сплати узгодженого податкового зобовязання по вказаній декларації становить 04.01.07, однак, узгоджена сума в граничний термін не сплачена.
З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що додається до оспорюваного податкового повідомлення рішення від 13.04.2007 року № 000361150/0, судом встановлено, що сплата зазначеного вище узгодженого податкового зобовязання здійснена позивачем протягом січня - березня 2007 року.
На підставі висновків акта перевірки № 279/150/20845840 від 11.04.2007 року, керуючись п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, ДПІ у Сокальському районі Львівської області прийняті податкові повідомлення-рішення від 13.04.2007 року № 000361150/0. яким позивачу, за затримку на 27 календарних дні граничного строку сплата узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 3789 грн. 54 коп. нарахований штраф в розмірі 10% погашеної суми податкового боргу, що становить 378 грн. 96 коп. та від 13.04.2007 року № 000362150/0, яким позивачу, за затримку на 81 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 27387 грн. 46 коп. нарахований штраф в розмірі 20% погашеної суми податкового боргу, що становить 5477 грн. 50 коп.
Як вбачається з акту перевірки № 590/150/20845840 від 25.07.2007 року, при здійсненні контролю за своєчасністю розрахунків з бюджетом позивачем по податку на додану вартість, ДПІ у Сокальському районі Львівської області встановлено подання позивачем декларації по ПДВ від 20.03.2007 року № 5008, в якій до сплати визначено податкове зобовязання в сумі 39414 грн. 00 коп. Граничний термін сплати узгодженого податкового зобовязання по вказаній декларації становить 30.03.2007 року, однак, узгоджена сума податкового зобовязання в граничний термін позивачем не сплачена.
З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що додається до оспорюваного податкового повідомлення рішення від 25.07.2007 року, судом встановлено, що сплата зазначеного вище узгодженого податкового зобовязання позивачем здійснена протягом квітня - липня 2007 року.
На підставі висновків акта перевірки № 590/150/20845840, керуючись п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, ДПІ у Сокальському районі Львівської області прийняті податкові повідомлення-рішення від 25.07.2007 року № 000717150/0, яким позивачу, за затримку на 28 календарних дні граничного строку сплата узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 4588 грн. 78 коп. нарахований штраф в розмірі 10% узгодженої суми податкового боргу, що становить 458 грн. 88 коп.; від 25.07.2007 року № 000741150/0, яким позивачу, за затримку на 89 календарний день граничного строгу сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 32994 грн. 20 коп. нарахований штраф в розмірі 20% узгодженої суми податкового боргу, що становить 6598 грн. 85 коп.; від 25.07.2007 року № 000740150/0, яким позивачу, за затримку на 96 календарний день граничного строку сплата узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 1831 грн. 02 коп. нарахований штраф в розмірі 50% узгодженої суми податкового боргу, що становить 915 грн. 52 грн.
Як вбачається з акту перевірки № 79/150/20845840 від 11.02.2010 року, при здійсненні контролю за своєчасністю розрахунків з бюджетом позивачем по податку на додану вартість, ДПІ у Сокальському районі Львівської області встановлено подання позивачем декларації по ПДВ від 22.12.2008 року № 36401, в якій до сплати визначено податкове зобовязання в сумі 53373 грн. 00 коп. Граничний термін сплати узгодженого податкового зобовязання по вказаній декларації становив 30.12.2008 року, однак, узгоджена сума в граничний термін не сплачена.
З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що додається до оспорюваного податкового повідомлення - рішення вбачається, що сплата вищезгаданого узгодженого податкового зобов'язання Позивачем здійснена протягом грудня 2009, січня - лютого 2010 років.
На підставі висновків акта перевірки №79/150/20845840 від 11.02.2010 року, керуючись п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, ДПІ у Сокальському районі Львівської області прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.02.2010 року №0000901601/0, яким позивачу, за затримку на 401 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 53373 грн. 05 коп. нарахований штраф в розмірі 50 % погашеної суми податкового боргу, що становить 26686 грн. 55 коп.
При цьому, суд не бере про уваги твердження представника відповідача про відсутність права платника податків при наявності боргу за минулі періоди погашати поточні зобовязання, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачем сплачувались податкові зобовязання по податку на додану вартість у строки, визначені чинним законодавством, що підтверджується наступними платіжними дорученням: № 1679 від 31.10.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за травень 2008 року; № 1686 від 03.11.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1694 від 04.11.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу 1000 грн. 00 коп.; № 1705 від 06.11.2008 року на суму 500 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1725 від 12.11.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1750 від 14.11.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу - ПДВ за жовтень 2008 року; № 1781 від 19.11.2008 року на суму 5000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1795 від 20.11.2008 року на суму 3000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1818 від 24.11.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1828 від 25.11.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу 2000 грн. 00 коп.; № 1841 від 26.11.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1857 від 27.11.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу 2000 грн. 00 коп.; № 10 від 28.11.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1923 від 09.12.2008 року на суму 2000 грн., призначення платежу ПДВ за листопад 2008 року; № 1927 від 10.12.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2008 року; № 1932 від 11.12.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2008 року; № 1937 від 12.12.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2008 року; № 1943 від 15.12.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2008 року; № 1953 від 16.12.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2008 року; № 1963 від 17.12.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2008 року; № 1976 від 18.12.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2008 року; № 1987 від 19.12.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2008 року; № 2000 від 22.12.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2008 року; № 2019 від 23.12.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2008 року; № 2023 від 24.12.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2008 року; № 2029 від 25.12.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2008 року; № 2050 від 26.12.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2008 року; № 716 від 17.05.2007 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за квітень 2007 року; № 674 від 07.05.2007 року на суму 720 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за березень 2007 року; № 730 від 18.05.2007 року на суму 400 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за квітень 2007 року; № 742 від 21.05.2007 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за квітень 2007 року; № 777 від 23.05.2007 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за квітень 2007 року; № 794 від 24.05.2007 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за квітень 2007 року; № 819 від 25.05.2007 року на суму 3000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за квітень 2007 року; № 851 від 01.06.2007 року на суму 1538 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за травень 2007 року; № 855 від 04.06.2007 року на суму 2614 грн. 56 коп., призначення платежу ПДВ згідно з договором про розстрочення податкових зобовязань від 02.03.2007 року № 1; № 871 від 08.06.2007 року на суму 753 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за травень 2007 року; № 913 від 18.06.2007 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за травень 2007 року; № 922 від 18.06.2007 року на суму 980 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за травень 2007 року; № 929 від 19.06.2007 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за травень 2007 року; № 937 від 20.06.2007 року на суму 2588 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за травень 2007 року; № 979 від 27.06.2007 року на суму 2614 грн. 56 коп., призначення платежу ПДВ за травень 2007 року; № 1007 від 04.07.2007 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за червень 2007 року; № 70 від 22.01.2007 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за грудень 2006 року; № 99 від 26.01.2007 року на суму 279 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за грудень 2006 року; № 201 від 14.02.2007 року на суму 671 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за січень 2007 року; № 204 від 15.02.2007 року на суму 584 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за січень 2007 року; № 315 від 27.02.2007 року на суму 4000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за січень 2007 року; № 332 від 28.02.2007 року на суму 3000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за січень 2007 року; № 358 від 05.03.2007 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за лютий 2007 року; № 428 від 21.03.2007 року на суму 7290 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за лютий 2007 року; № 435 від 22.03.2007 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за лютий 2007 року; № 453 від 23.03.2007 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за лютий 2007 року; № 461 від 28.03.2007 року на суму 1140 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за лютий 2007 року; № 1501 від 01.10.2008 року на суму 500 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за вересень 2008 року; № 1534 від 10.10.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за вересень 2008 року; № 1553 від 15.10.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за вересень 2008 року; № 1563 від 16.10.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за вересень 2008 року; № 1618 від 23.10.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за вересень 2008 року; № 1628 від 24.10.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за вересень 2008 року; № 1650 від 28.10.2008 року на суму 3000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за вересень 2008 року; № 1664 від 29.10.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за вересень 2008 року; № 1671 від 30.10.2008 року на суму 500 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за вересень 2008 року; № 1679 від 31.10.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за травень 2008 року; № 1686 від 03.11.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1694 від 04.11.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1705 від 06.11.2008 року на суму 500 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1725 від 12.11.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1750 від 14.11.2008 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1781 від 19.11.2008 року на суму 5000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1795 від 20.11.2008 року на суму 3000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1809 від 21.11.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1818 від 24.11.2009 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1828 від 25.11.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1841 від 26.11.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 1857 від 27.11.2008 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2008 року; № 2037 від 02.11.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2009 року; № 2046 від 03.11.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2009 року; № 2058 від 05.11.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2009 року; № 2071 від 06.11.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2009 року; № 2079 від 09.11.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2009 року; № 2085 від 10.11.2009 року на суму 1000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2009 року; № 2092 від 11.11.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2009 року; № 2101 від 12.11.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2009 року; № 2114 від 13.11.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2009 року; № 2125 від 16.11.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2009 року; № 2137 від 17.11.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2009 року; № 2147 від 18.11.2009 року на суму 3000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2009 року; № 2163 від 19.11.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2009 року; № 2177 від 20.11.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за жовтень 2009 року; № 2008 від 28.10.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за вересень 2009 року; № 2024 від 29.10.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за вересень 2009 року; № 2031 від 30.10.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за вересень 2009 року; № 2340 від 14.12.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2009 року; № 2347 від 15.12.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2009 року; № 2355 від 16.12.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2009 року; № 2362 від 17.12.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2009 року; № 2379 від 18.12.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2009 року; № 2394 від 21.12.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2009 року; № 2409 від 22.12.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2009 року; № 2432 від 23.12.2009 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2009 року; № 2452 від 24.12.2009 року на суму 8905 грн. 75 коп., призначення платежу ПДВ за листопад 2009 року; № 2520 від 15.01.2010 року на суму 1575 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за грудень 2009 року; № 2528 від 18.01.2010 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за грудень 2009 року; № 2539 від 19.01.2010 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за грудень 2009 року; № 2551 від 20.01.2010 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за грудень 2009 року; № 2565 від 21.01.2010 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за грудень 2009 року; № 2576 від 22.01.2010 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за грудень 2009 року; № 2590 від 25.01.2010 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за грудень 2009 року; № 2601 від 26.01.2010 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за грудень 2009 року; № 3 від 27.01.2010 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за грудень 2009 року; № 18 від 28.01.2010 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за грудень 2009 року; № 40 від 29.01.2010 року на суму 3000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за грудень 2009 року; № 46 від 01.02.2010 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за грудень 2009 року; № 69 від 02.02.2010 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за січень 2010 року; № 78 від 04.02.2010 року на суму 2000 грн. 00 коп., призначення платежу ПДВ за січень 2010 року.
Суд зазначає, що відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, податкове зобовязання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) - у рівних пропорціях.
Зазначена вище норма Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ визначає правило, але не містить обовязку або механізму його реалізації, субєктного складу, а саме переліку осіб, щодо яких вона застосовується та переліку осіб, яким надано право його виконання.
У відповідності до вимог п.п. 7.1.1 п. 7.1 зазначеної статті, джерелами самостійної сплати податкових зобовязань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Таким чином, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобовязань і погашення податкового боргу.
Згідно п. 6 ст. 7 Закону України «Про Національний банк України»від 20.05.1999 року за № 679-ХІV, з наступними змінами та доповненнями, Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів, у тому числі між банками.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/8976, з наступними змінами та доповненнями, передбачено, що кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції.
Згідно з п. 3.8 вказаної вище Інструкції, реквізит «Призначення платежу»платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, викладеним у цій главі, лише за зовнішніми ознаками.
Крім того, п. 8.6.2 п. 8.6 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, надає платнику податків право вільно здійснювати операції з коштами без узгодження з податковим органом.
При цьому, наявність податкового боргу за інші податкові періоди не позбавляє права платника податків виконати свої поточні податкові зобовязання.
Таким чином, право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику, а тому суми податкових зобовязань або податкового боргу з урахуванням п.п. 16.5.2 п. 16.5 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобовязань або податкового боргу, визначених платником податків.
Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, який є спеціальним законом з питань оподаткування і встановлює порядок погашення зобовязань юридичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків. Не передбачено таких повноважень і згідно вимог Закону України «Про державну податкову службу»від 04.12.1990 року за № 509-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями.
Отже, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобовязань, передбачено п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, податковий орган не наділений правом чи обовязком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
Крім того, суд зазначає, що платник податків, як передбачено абз. 1 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Органи державної податкової служби України здійснюють діяльність відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні», який визначає статус державної податкової служби в Україні, її основні завдання, функції та правові основи діяльності. Цим Законом на органи державної податкової служби покладено функції та визначено порядок здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також доходів, установлених законодавством.
Що стосується застосування податковими органами заходів відповідальності за порушення платником податків п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, то слід враховувати те, що із аналізу норм цього Закону, які встановлюють відповідальність за порушення податкового законодавства, вбачається, що перелік таких порушень є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню. В свою чергу, серед розглядуваних порушень відсутні порушення, повязані з недотриманням порядку погашення податкового боргу та податкових зобовязань, встановленого п. 7.7 ст. 7 вказаного вище Закону.
Отже, чинним законодавством України не передбачено застосування заходів відповідальності за порушення платником податків вимог щодо першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобовязань у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до п. 5 ст. Бюджетного кодексу України, податки, збори (обовязкові платежі) та інші доходи державного бюджету визначаються зарахованими в дохід державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.
Згідно з п. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», обовязок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обовязкового платежу). Тому, при сплаті податкових зобовязань за конкретні періоди, обовязок платника податків щодо сплати податку з прибутку на додану вартість припиняється зі сплатою податку за вказані періоди.
Із системного аналізу Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ вбачається відсутність законодавчо визначеного порядку та механізму погашення податкового боргу за рахунок сплачених платником податків поточних податкових зобовязань. Крім того, в жодному разі, органи державної податкової служби не наділені повноваженнями здійснювати будь-які дії стосовно черговості сплати податкових зобовязань чи погашення податкового боргу, зміни призначення платежу, вказаного платником податків та розпоряджання його коштами.
З огляду на викладене, всебічно і повно зясувавши і перевіривши фактичні обставини справи, обєктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для правильного вирішення спору по суті, застосувавши вказані вище норми матеріального права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що відповідач в порушення п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, самостійно, без узгодження з позивачем, змінив призначення платежу та погасив існуючу недоїмку з податку на додану вартістьі як наслідок протиправно застосував до позивача штрафні санкції, передбачені п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Таким чином, самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобовязань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на припис наведеної норми процесуального права, при розгляді судом спору щодо правомірності рішення органу державної податкової служби, яким платнику податку донараховані податкові зобовязання чи зменшені податкові вигоди, зокрема нараховані штрафні (фінансові санкції) санкції, презюмується добросовісність платника податків, якщо зазначеним органом не доведено інше.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, на користь позивача належить присудити документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору з Державного бюджету.
Керуючись наведеним вище, та ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Позов задоволити.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області від 11.12.2009 року № 0011981601/0; від 19.01.2009 року № 0000291501/0; від 10.12.2008 року № 0011291501/0; від 13.04.2007 року № 000362150/0; від 13.04.2007 року № 000361150/0; від 25.07.2007 року № 000740150/0; від 25.07.2007 року № 000741150/0; від 25.07.2007 року № 000717150/0 та від 17.02.2010 року № 0000901601.
3. Присудити на користь Сокальського міського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства (місцезнаходження: 80000, Львівська область, м. Сокаль, вул. Шептицького, буд. 40, код ЄДРПОУ - 34107770) судові витрати у розмірі 06 грн. 80 коп. (шість гривень вісімдесят копійок) з Державного бюджету.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 червня 2010 року.
Суддя Гулик А.Г.