ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2010 року <Текст >Справа № 2а-2983/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Малиш Н.І.,
при секретарі Рожик О.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «КАТО» до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя про визнання протиправною та скасування другої вимоги від 26.03.2010р. №2/414,
за участю представників сторін:
від позивача: Іоффе В.Л., довіреність №9 від 10.03.2010р.;
від відповідача: Каськова І.Є., довіреність №29845/10-014 від 23.12.2009р.;
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду звернулось приватне підприємство «КАТО» (далі Позивач або ПП «КАТО») з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя (далі Відповідач або ДПІ у Орджонікідзевському районі) про визнання визнання протиправною та скасування другої вимоги від 26.03.2010р. №2/414, якою визначено суму податкового боргу (пені) в розмірі 3157 грн. 33коп. .
Свої вимоги позивач виклав в позовній заяві, зокрема зазначив, що відповідно до акту ДПІ у Орджонікідзевському районі від 21.05.2009 р. за № 82/22-18/32068274 про результати позапланової перевірки ПП «КАТО» Відповідачем було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.05.2009 р. № 0000262304/0/10669 за порушення нашим підприємством ст. 2 Закону України №185/94-ВР від 23.09.1994 р. «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», та згідно з нормами ст. 4 вищевказаного Закону ПП «КАТО» нарахована пеня у сумі 181546 грн.12 коп. за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД та ПП «КАТО» зобов'язано її сплатити у 30-тис. грн. денний термін відповідно до пп.5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами».
Це рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.05.2009 р. №0000262304/0/10669 оскаржується Позивачем окремо по справі № 2а-576/10/0870.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про систему оподаткування», під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Пеня ніколи не може бути обов'язковим внеском передбаченим законодавством України.
З огляду на вищевказане, друга податкова вимога ДПІ у Орджонікідзевському районі від 26.03.2010 року № 2/414 не відповідає вимогам чинного законодавства України та порушує права Позивача.
В якості нормативних підстав позову посилається на Закон України «Про систему оподаткування», Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та КАС України, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 28 травня 2010р. було відкрито провадження у справі.
Представник Позивача, в судовому засіданні, підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
Представник Відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, надав письмові заперечення та пояснив суду, що 30.11.2009р. ДПА України на адресу ПП «Като» направлено рішення про результати розгляду скарги, відповідно до якого залишено без розгляду скаргу підприємства на рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.09.2009р. №0000482304/2/19789. яким визначені штрафні (фінансові) санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 3157 грн.33 коп.
Порядок та строки оскарження рішень органів державної податкової служби визначені ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ та Положенням про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.12.1996р. №29 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.12.1996р. за №723/1748 зі змінами та доповненнями (далі за текстом - Положення про розгляд скарг).
Абзацом першим п.п. 5.2.2. п.5.2. ст.5 та п. 4 та п.п. 5.1. п.5 Положення про розгляд скарг передбачено, що у разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного 20- денного строку для відповіді на нього.
Згідно інформації ДПА у Запорізькій області, скарга на рішення ДПІ у Орджонікідзевському районі від 15.06.2009р. №0000482304/2/19789 про сплату застосованих штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3157 грн.33 коп. пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД станом на 25.11.2009р. до ДПА у Запорізькій області не надходила.
Тобто, процедура адміністративного оскарження рішення ДПІ Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя від 23.09.2009р. №0000482304/2/19789 закінчилась у зв'язку з подальшим не оскарженням його Позивачем до ДПА у Запорізькій області.
Відповідно до абз. 6 п.п.5.2.4. п.5.2. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків.
Таким чином, другу податкову вимогу відповідно до п. 1.10 ст. 1, п.п. 6.2.1, п.п. 6.2.3. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», слід розглядати як письмову вимогу податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу, якою орган державної податкової служби повідомляє платника про наявні факти узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави.
На підставі викладеного, просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів фіксації судового процесу, а саме звукозаписуючого пристрою «Камертон».
У засіданні 17.03.2010р., на підставі ст. 160 КАС України, судом проголошено вступну і резолютивну частини постанови. Сторонам повідомлено про час виготовлення постанови суду у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.
Співробітниками ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя на підставі п.1 ст. 11, ч.8 ст.11-1, п.5 ч.6 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-ХІІ із змінами та доповненнями, відповідно до наказу ДПІ у Орджонікідзевському районі від 21.05.2009р. №346, проведена позапланова виїзна перевірка ПП «Като» з питання дотримання вимог валютного законодавства за період з 23.07.2008р. по 21.05.2009р., про що складений акт перевірки від 21.05.2009р. № 82/22-18/32068274.
За результатами перевірки ДПІ у Орджонікідзевському районі прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000262304/0/10669 від 27.05.2009р. яким Позивачу визначені штрафні (фінансові) санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 181546 грн.12 коп.
Не погоджуючись з вищевказаними рішенням ДПІ Орджонікідзевському районі, Позивачем в подальшому здійснено його адміністративне оскарження до органів державної податкової служби.
28.05.2009р. ПП «Като» на адресу ДПІ у Орджонікідзевському районі направлена скарга на рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000262304/0/10669 від 27.05.2009р.
27.07.2009р. ДПІ у Орджонікідзевському районі на адресу ПП «Като» направлено рішення про результати розгляду первинної скарги, яким її залишено без задоволення. рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000262304/0/10669 від 06.11.2009р. - без змін. На підставі результатів розгляду первинної скарги ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000262304/1/14872 від 27.07.2009р., яким Позивачу визначені штрафні (фінансові) санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 181546 грн.12 коп., яке отримано представниками Позивача 31.07.2009р. відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення.
27.07.2009р. ПП «Като» на адресу ДПА у Запорізькій області направлена повторна скарга на рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000262304/1/14872 від 27.07.2009р.
09.09.2009р. ДПА у Запорізькій області на адресу ПП «Като» направлено рішення про результати розгляду повторної скарги, відповідно до якого збільшено розмір пені нарахованої в рішенні про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000262304/0/10669 від 27.05.2009р. на суму 3157 грн.33 коп.
Відповідно до вимог п.6.6. ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, у разі, коли нарахована сума податкового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення або податкові вимоги не відкликаються, а на суму такого збільшення надсилається окреме податкове повідомлення. Донарахована сума податкового зобов'язання, визначена у такому окремому податковому повідомленні, повинна бути сплачена або може бути оскаржена платником податків за процедурою, передбаченою статтею 5 цього закону, із застосуванням строків, установлених для сплати або оскарження нового податкового зобов'язання.
На підставі результатів розгляду повторної скарги, ДПІ у Орджонікідзевському районі прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ПП «Като»:
№000262304/2/19790 від 23.09.2009р., яким Позивачу визначені штрафні (фінансові) санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 181546 грн.12 коп., яке отримано представниками Позивача 25.09.2009р. відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення.
№000482304/2/19789 від 23.09.2009р., яким Позивачу визначені штрафні (фінансові) санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 3157 грн.33 грн., яке отримано представниками Позивача 25.09.2009р. відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення.
28.09.2009р. ПП «Като» на адресу ДПА України направлена скарга на рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000262304/2/19790 від 23.09.2009р., яким Позивачу визначені штрафні (фінансові) санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 181546 грн.12 коп. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000482304/2/19789 від 23.09.2009р., яким Позивачу визначені штрафні (фінансові) санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 3157 грн.33 коп.
30.11.2009р. ДПА України на адресу ПП «Като» направлено рішення про результати розгляду скарги, відповідно до якого залишено без розгляду скаргу підприємства на рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.09.2009р. №0000482304/2/19789. яким визначені штрафні (фінансові) санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 3157 грн.33 грн.
Порядок та строки оскарження рішень органів державної податкової служби визначені ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (далі Закон №2181-ІІІ) та Положенням про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.12.1996р. №29 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.12.1996р. за №723/1748 зі змінами та доповненнями (далі за текстом - Положення про розгляд скарг).
Абзацом першим п.п. 5.2.2. п.5.2. ст.5 та пунктом 4 та підпунктом 5.1. п.5 Положення про розгляд скарг передбачено, що у разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного 20- денного строку для відповіді на нього.
Підпунктом 4.6. пункту 4 Положення про розгляд скарг передбачено, що суми штрафних (фінансових) санкцій за порушення податкового законодавства та законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, застосування яких законодавством віднесено до компетенції органів державної податкової служби, можуть бути оскаржені протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання податкового повідомлення або відповіді (рішення) органів державної податкової служби на скаргу (заяву).
Згідно інформації ДПА у Запорізькій області, скарга на рішення ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя від 15.06.2009р. №0000482304/2/19789 про сплату застосованих штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3157 грн.33 коп. пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД станом на 25.11,2009р. до ДПА у Запорізькій області не надходила (Рішення про розгляд скарг ДПА України від 30.11.2009р.).
Тобто, процедура адміністративного оскарження рішення ДПІ Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя від 23.09.2009р. №0000482304/2/19789 закінчилась у зв'язку з подальшим не оскарженням його Позивачем до ДПА у Запорізькій області.
Відповідно до абзацу 6 п.п.5.2.4. п.5.2. ст.5 Закону №2181-ІІІ, день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків.
Згідно п.п.5.3.2. п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», у випадках апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму (...) протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Підпунктом 5.4.1. п.5.4. ст.5 Закону №2181-ІІІ встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Щодо твердження Позивача про необґрунтованість формування другої податкової вимоги №2/144 від 26.03.2010 р. та направлення її на його адресу суд зазначає наступне.
Преамбулою Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ визначено, що цей закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування та сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Пунктом 1.10 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», передбачено, що податкова вимога - це письмова вимога податкового органу до платника податків сплатити суму податкового боргу.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону №2181-ІІІ передбачено, що податковим боргом (недоїмкою) визначається податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно п.п.6.2.1 п.6.2.ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги.
Підпунктом 6.2.3 п. 6.2. ст. 6 Закону №2181-ІІІ, визначено порядок надіслання податкових вимог.
Перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Відповідно до вимог Закону №2181-ІІІ, ДПІ у Орджонікідзевському районі сформована та направлена на адресу Позивача податкова вимога від 06.11.2009р. №1/1535, якою повідомлено про визначені штрафні (фінансові) санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 3157 грн.33 коп.
23.02.2010р. представником Позивачем отримана вищевказана податкова вимога, відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення.
Друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вимог Закону України №2181-ІІІ, ДПІ у Орджонікідзевському районі сформована та направлена на адресу Позивача друга податкова вимога від 26.03.2010р. №2/414, якою повідомлено про визначені штрафні (фінансові) санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 3157 грн.33 коп.
21.05.2010р. представником Позивачем отримана друга податкова вимога, відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення (копії зазначених вимог долучені до матеріалів справи).
Таким чином, другу податкову вимогу відповідно до п. 1.10 ст. 1, п.п. 6.2.1, п.п. 6.2.3. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», слід розглядати як письмову вимогу податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу, якою орган державної податкової служби повідомляє платника про наявні факти узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повина довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В звязку з вищезазначеним, суд не вбачає обґрунтованих підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк, з дня її складання у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження, а якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 29 червня 2010р.
Суддя (підпис) Н.І.Малиш