Постанова № 10245420, 21.06.2010, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
21.06.2010
Номер справи
22/14
Номер документу
10245420
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

21.06.10 Справа № 22/14

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії

головуючого-судді Р. Марко

суддів Т. Бонк

С. Бойко

При секретарі Ковалишин Ю.

За участю представників сторін:

Від позивача- з»явився

Від відповідача- з»явився

розглянувши апеляційну скаргу Болехівської міської ради

на рішення господарського суду Івано- Франківської області від 08.04.10

у справі № 22/14

за позовом- п/п ОСОБА_2

до відповідача- Болехівської міської ради

про визнання не чинним та скасування розпорядження

В С Т А Н О В И В :

Рішенням господарського суду Івано- Франківської області від

08.04.10 у справі № 22/14, позов підприємця ОСОБА_2 до Болехівської міської ради про визнання нечинним

та скасування розпорядження міського голови №147-р від 17.04.2009р.

"Про зупинення дії рішення" задоволено. Визнано недійсним

розпорядження Болехівського міського голови №147-р від 17.04.2009р.

"Про зупинення дії рішення". Стягнуто з Болехівської міської ради

(пл.Івана Франка, 12, м. Болехів, Івано-Франківська область, 77200,

код ЄДРПОУ 04054270) в користь підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1

77200, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 85 (вісімдесят п'ять) грн.

сплаченого державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн.

витрат на іноформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким в позові відмовити повністю. Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального права, судом неповно з"ясовано обставини, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду, не відповідають обставинам справи. Зокрема апелянт зазначає, що Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель в Івано-Франківській області 13.03.2009р. було подано клопотання про усунення порушень земельного законодавства, в якому пропонувалось привести у відповідність до вимог ст.ст.116,123-125 ЗК України рішення Болехівської міської ради від 16.05.2002р. №56-01/02, яким підприємцю ОСОБА_2 було надано в оренду земельну ділянку, площею 0,1111га терміном на 5 років без виготовлення проектно-технічної документації. Зазначає, що рішенням Болехівської міської ради №74-37/09 від 14.04.2009р. було внесено зміни у рішення ради від 16.05.2002р., а саме надано згоду підприємцю ОСОБА_2 на виготовлення технічного звіту по переоформленню земельної ділянки для будівництва торгового комплексу (п.1) та затверджено технічний звіт (п.2). З посиланням на ст.123,ст.124 ЦК України вважає, що оскільки підставою для укладення договору оренди землі є рішення про затвердження проектно-технічної документації, то слід було зазначити порядок розірвання попереднього договору та порядок укладення нового договору. Згідно ст.15 Закону України “Про оренду землі” розцінює проект відведення земельної ділянки або технічний звіт як невід'ємну частину договору оренди землі. Вважає, що згідно п.4 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” міський голова має право зупинити рішення міської ради в п'ятиденний строк з моменту його прийняття і внести на повторний розгляд міської ради з обгрунтуванням зауважень. Вказує на те, що повторному розгляду даного питання перешкоджало внесення прокурором протесту, який зупинив оскаржуване розпорядження, та вирішення справи судом.

В судовому засіданні, представник позивача заперечив проти доводів апелянта, просив рішення суду залишити без змін, як таке, що прийнято з дотриманням норм чинного законодавства та на підставі досліджених усіх обставин справи.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін, дослідивши обставини справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення вимог апелянта.

При цьому колегія виходила з наступного.

Рішенням Болехівської міської ради №56-01/02 від 16.05.2002р. зі згоди землекористувача ОСОБА_4 було вилучено земельну ділянку, площею 0,1111га, яка знаходиться в м.Болехові на пл. Івана Франка, та надано дану земельну ділянку підприємцю ОСОБА_2 в короткотермінову оренду терміном на 5 років для будівництва та встановлення торгового павільйону. Дана земельна ділянка надавалась в користування підприємцю ОСОБА_4 згідно рішення Болехівської міської ради №80-10/2000 від 19.04.2000р., яким було затверджено проект відведення земельної ділянки та надано її в постійне користування. Відповідачкою представлено ряд документів підприємця ОСОБА_4, а саме висновок Державної землевпорядної експертизи №189 від 24.07.2000р., викопіровку з генплану, план встановлення меж земельної ділянки, акт встановлення меж земельної ділянки від 25.04.2000р., експлікацію земель, розрахункову відомість визначення розміру втрат сільськогосподарського виробництва, затверджену 18.07.2000р., проект відведення земельної ділянки від 03.2000р.

На підставі рішення №56-01/02 від 16.05.2002р. між Болехівською міською радою та підприємцем ОСОБА_2 було укладено договір оренди земельної ділянки від 17.02.2003р., зареєстрований Болехівським міським відділом земельних ресурсів 17.02.2003р. за №58.

Згідно рішення Болехівської міської ради №23-26/08 від 07.03.2008р. продовжено термін договору оренди вказаної земельної ділянки на 5 років. На підставі даного рішення був укладений договір оренди землі від 08.05.2008р., зареєстрований Долинським районним відділом ДЗК 08.05.2008р. за № 04.08.295.00009.

Держземінспекцією в Івано-Франківській області до Болехівської міської ради внесено клопотання за №127 від 03.03.2009р. про усунення порушення земельного законодавства. Даним клопотанням запропоновано привести у відповідність до вимог земельного законодавства рішення Болехівської міської ради №56-01/02 від 16.05.2002р., оскільки всупереч ст.ст. 116,123,124,125 ЗК України земельну ділянку надано в оренду без виготовлення проектно-технічної документації. Наведенені обставини також викладені у листі Держземінспекції в Івано-Франківській області №3-4-12/172 від 07.02.2009р.

Як встановлено судом, в 2009 році позивачка виготовила технічний звіт по переоформленню права користування земельною ділянкою, який включає вихідну земельно-кадастрову інформацію, пояснювальну записку, заяву ОСОБА_2 про виготовлення звіту, рішення Болехівської міської ради від 16.05.2002р., завдання на виконання робіт, акт обстеження земельної ділянки, позитивний висновок відділу Держкомзему у м.Болехові №09-058/05 від 18.02.2009р., позитивний висновок головного архітектора м.Болехова №18 від 16.02.2009р., план земельної ділянки, експлікацію земельних угідь, довідку відділу Держкомзему у м.Болехові від 17.02.2009р., акт встановлення та угзодження меж земельної ділянки.

Болехівською міською радою 14.04.2009р. було розглянуто лист від 07.02.2009р. №3-4-12/172 та клопотання від 03.03.2009р. №127 Держземінспекеції у Івано-Франківській області, заяву та технічний звіт по переоформленню земельної діялнки підприємця ОСОБА_2 та прийнято рішення №74-37/09, яким внесено зміни до рішення Болехівської міської ради від 16.05.2002р. №56-01/02, а саме п.1 викладено в такій редакції: “Вилучити зі згоди землекористувача ОСОБА_4 земельну діялнку пл. 0,1111га, яка знаходиться в м.Болехів на пл.Івана Франка, в користь ОСОБА_2 (дружини) та надати згоду на виготовлення технічного звіту по переоформленню земельної ділянки для будівництва торгового комплексу”. Пунктом 2 даного рішення було затверджено технічний звіт по переоформленню земельної ділянки суб'єкту господарювання ОСОБА_2 для будівництва торгового комплексу на території м.Болехів, площа Івана Франка.

Розпорядженням Болехівського міського голови №147-р від 17.04.2009р. дію рішення Болехівської міської ради №74-37/09 від 14.04.2009р. “Про внесення змін до рішення сесії від 16.05.2002р. та затвердження технічного звіту щодо переоформлення земельної ділянки” було зупинено у зв'язку з тим, що дане рішення прийняте без врахування ст.124 ЗК України, а саме в ньому не передбачений порядок передачі в оренду суб'єкту господарювання ОСОБА_2 вказаної земельної ділянки шляхом укладення договору оренди та порядку розірвання попереднього договору оренди, який укладений з порушенням ст.15 Закону України “Про оренду землі”.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.1 ст.124 ЗК України ( в редакції станом на 16.05.2002р.) в редакції станом на 14.04.2009р.), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки; передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем; передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу. Оскільки згідно рішення Болехівської міської ради №56-01/02 від 16.05.2002р. позивачці надавалась в оренду земельна ділянка, яка перебувала в користуванні іншої особи, тобто не із земель запасу, і не відбувалось зміни цільового призначення, то виготовлення проекту відведення не вимагалось. На час прийняття вказаного рішення від 16.05.2002р. діяла Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затверджена Державним комітетом України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999р. та зареєстрована в Міністерстві юстиції 04.06.1999р. за №354/3647 (надалі “Інструкція”). Згідно п.1.3. Інструкції право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) оформляється договором за формою, затвердженоюпостановою Кабінету Міністрів України від 17.03.93 N 197, а право оренди землі - договором згідно із Законом України "Про оренду землі". В п.1.13. Інструкції вказано, що складання державного акта на право приватної власності на землю, на право власності на землю та на право постійного користування землею при передачі земельної ділянки, що була раніше надана громадянам, підприємствам, установам, організаціям і товариствам громадян всіх видів, у постійне користування або при переоформленні правоустановчих документів на ці земельні ділянки, проводиться після відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою відповідною технічною документацією. Відповідно до п.1.16. Інструкції технічна документація включає виписку з відповідного рішення ради про надання земельної ділянки в користування.

Враховуючи викладене, виготовлення технічної документації в наведеному випадку не впливало на законність прийняття рішення ради про надання земельної ділянки. Чинним на той час законодавством України не було передбачено затвердження рішенням ради земельно-технічної документації як умови прийняття рішення про надання земельної ділянки в оренду.

Станом на 14.04.2009р. положення ст.123, ст.124 ЗК України були змінені. Так, в п.3 ст.124 ЗК України було передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (в тому числі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, крім випадків відмови власника розташованого на земельній ділянці нерухомого майна від її викупу або укладення договору оренди) здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу. А в п.1 ст.123 ЗК України було встановлено, що надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Проте положення даних норм не можуть застосовуватись до правовідношень, які мали місце в 2002 році, оскільки згідно ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Рішення про надання вказаної земельної ділянки в користування підприємцю ОСОБА_2 від 16.05.2002р. (п.2) є чинним на даний час. Чинним також є і рішення Болехівської міської ради №23-26/08 від 07.03.2008р. про продовження терміну дії договору оренди. Відповідно до ст.73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти ради, прийняті в межах наданих їй повноважень, мають обов'язковий характер.

Згідно ст.1 Закону України “Про оренду землі” оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відповідно до ст.18 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Як передбачено ч.2 ст.15 цього закону, відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

З урахуванням цих положень, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про те, що орендні відносини між Болехівською міською радою та позивачкою згідно договорів оренди землі від 17.02.2003р. та від 08.05.2008р. є чинними.

З огляду на досліджені обставини справи, колегія суддів, вважає, що місцевим господарським судом за наявних у справі доказів в цілому зроблено правильні висновки щодо обставин справи, що свідчить про відсутність підстав для скасування рішення місцевого господарського суду та задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд

Постановив:

Рішення господарського суду Івано- франківської області від 08.04.10 у справі № 22/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку.

Матеріали справи скерувати до господарського суду Івано- Франківської області.

Головуючий Р. Марко

Суддя Т. Бонк

Суддя С. Бойко