Постанова № 10245105, 10.06.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2010
Номер справи
2а-1444/10/2370
Номер документу
10245105
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-1444/10/2370 10.06.2010 р. м. Черкаси

14 год. 35 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіРуденко А.В.

при секретаріЧемерин І.В.,

за участю представників:

від позивача Гриценка О. М. (за довіреністю № 278 від 23.02.2010р.),

від відповідача Ільченка О.В. (виписка з протоколу зборів засновників від 15.06.2007р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Корсунь-Шевченківська шляхова міжгосподарська пересувна механізована колона»про стягнення штрафної санкції у сумі 27 940 грн. 60 коп.,-

ВСТАНОВИВ:

До суду з позовною заявою звернувся Корсунь-Шевченківський районний центр зайнятості, в якій просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Корсунь-Шевченківська шляхова міжгосподарська пересувна механізована колона»штрафні санкції у сумі 27940 грн. 60 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ті обставини, що відповідач в порушення вимог п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення»не повідомив Корсунь Шевченківський районний центр зайнятості про скорочення посади комірника за формою № 4ПН «Звіт про заплановане вивільнення працівників»та фактичне звільнення працівника із займаної посади за формою № 4-ПН «Звіт про фактичне вивільнення працівників». За вказане порушення до відповідача застосовано штрафну санкцію в розмірі річної заробітної плати вивільненого працівника ОСОБА_3 в сумі 27940 грн. 60 коп. і запропоновано в десятиденний термін сплатити штраф. Враховуючи те, що штрафні санкції відповідачем добровільно не сплачені, позивач просить їх стягнути в судовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив у повному обсязі, надав письмові заперечення, у яких послався на надання ним 18.02.2010р. фотокопій форм звітності та ксерокопії журналу реєстрації вихідної документації до Черкаського обласного центру зайнятості, які останнім прийняті не були у звязку з відсутністю рішення суду про поновлення на роботі ОСОБА_3 У звязку з цим вважає, що порушення щодо неподання форм звітності відсутнє, також вказує, що 12.03.2010р. отримав повідомлення Черкаського обласного центру зайнятості про необхідність підписання акту № 3 від 12.03.2010р., однак вказаний акт не отримав та не підписував.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Корсунь Шевченківська шляхова міжгосподарська пересувна механізована колона»31.01.1992р. зареєстроване як юридична особа за ідентифікаційним кодом 03582474 та внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується довідкою відділу статистики у Корсунь-Шевченківському районі № 195 від 16.07.2007р.

20.01.2010р. посадовими особами інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Черкаського обласного центру зайнятості проведено планову перевірку додержання законодавства про зайнятість населення товариством з обмеженою відповідальністю «Корсунь-Шевченківська шляхова міжгосподарська пересувна механізована колона»за період з 01.01.2009р. по 19.01.2010р., за результатами якої складено акт № 5 від 20.01.2010р. У пункті 8 вказаного акту відображено порушення, виявлене при проведенні перевірки, а саме: 28.10.2008р. відповідачем був виданий наказ № 22к про скорочення посади комірника, яку займала ОСОБА_3; відповідно до наказу № 31к від 28.12.2008р. ОСОБА_3 була звільнена з роботи згідно п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України; інформація форми № 4-ПН «Звіт про заплановане вивільнення працівників»та за формою № 4-ПН «Звіт про фактичне вивільнення працівників»від відповідача до Корсунь Шевченківського районного центру зайнятості не надходила. Приписом № 5 від 20.01.2010р. заступника начальника інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Черкаського обласного центру зайнятості у звязку з встановленням факту порушення, передбаченого пунктом 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення»внаслідок неподання звітів за формами № 4-ПН (план) та № 4-ПН (факт) відповідача зобовязано до 20.02.2010р. надати до Черкаського обласного центру зайнятості довідку про розмір річної заробітної плати ОСОБА_3

На підставі акту перевірки № 5 від 20.01.2010р. заступником начальника інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Черкаського обласного центру зайнятості було складено акт № 3 від 12.03.2010р., яким згідно з п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення»до відповідача застосовані штрафні санкції у сумі 27940 грн. 60 коп. Вказаний акт разом з листом від 12.03.2010 р. № 1187/10 направлено рекомендованим листом на адресу відповідача для виконання.

Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" при вивільненні працівників підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів. Зазначена норма Закону України "Про зайнятість населення" є обов'язковою в усіх випадках, зокрема коли звільнення працівників відбувається з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 КЗпП України.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005р. N420 затверджено форми звітності N 4-ПН (план) "Звіт про заплановане вивільнення працівників" та N 4-ПН (факт) "Звіт про фактичне вивільнення працівників" та інструкції щодо їх заповнення, які вступили в дію з 04.01.2006р.

Форма звітності N 4-ПН (план) "Звіт про заплановане вивільнення працівників" використовується для інформування підприємствами, установами, організаціями, їхніми структурними підрозділами та філіями, незалежно від форми власності та господарювання, а також фізичними особами - роботодавцями державної служби зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків щодо передбачуваного вивільнення працівників у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, у т. ч. у звязку з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням (п. 1 ст. 40 КЗпП України). Дана форма звітності подається не пізніше ніж за два місяці до вивільнення працівників.

Форму звітності N 4-ПН (факт) "Звіт про фактичне вивільнення працівників" підприємства, установи, організації, їх структурні підрозділи та філії, незалежно від форм власності, подають до центрів зайнятості за місцем своєї реєстрації як платників страхових внесків з метою інформування про фактичне вивільнення працівників у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, у т. ч. ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням (п. 1 ст. 40 КЗпП України). Дана форма звітності подається у десятиденний термін після фактичного вивільнення працівників.

Відповідач перебуває на обліку як платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття в Корсунь-Шевченківському районному центрі зайнятості з 25.11.1999р. реєстраційним номером 235800128, тому відповідно до частини 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення»зобовязаний був подати до Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості звіт про вивільнення ОСОБА_3 форми № 4-ПН (план) у термін до 28.10.2008р., та звіт форми № 4-ПН (факт) у термін до 07.01.2009р.

З копії листа Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості від 22.12.2009р. № 2169/05 вбачається, що відповідачем 28.12.2008р. було звільнено з посади комірника ОСОБА_3, однак звіти про заплановане та фактичне вивільнення працівників не надходили.

Суд не приймає до уваги надані відповідачем копію звіту про заплановане вивільнення працівників за станом на 26.08.2008р. форми № 4-ПН (план), у якому вказано про заплановане вивільнення працівника ОСОБА_3 у грудні 2008р., та копію звіту про фактичне вивільнення працівників за станом на 16.01.2009р. форми № 4-ПН (факт), у якому зазначено про фактичне звільнення ОСОБА_3 за наказом № 31-к від 28.12.2008р., оскільки відповідач не надав доказів подання їх до Корсунь-Шевченківського центру зайнятості, у запереченнях на позовну заяву пояснив, що надавав вказані звіти до Черкаського обласного центру зайнятості 18.02.2010р. Суд також не приймає до уваги лист відповідача на імя директора Корсунь-Шевченківського центру зайнятості № 40 від 26.08.2008р. про скорочення посади комірника з 28.10.2008р., оскільки він не відповідає формі повідомлення, встановленій законодавчо. Крім того, відповідач не надав доказів направлення вказаного листа позивачеві.

Приймаючи до уваги вказані обставини, суд приходить до висновку, що відповідач порушив покладений на нього обовязок і не повідомив Корсунь-Шевченківський районний центр зайнятості в установлені терміни про заплановане та фактичне вивільнення працівника ОСОБА_3

Відповідальність за вказане порушення передбачена абзацом 2 частини п'ятої статті 20 Закону України "Про зайнятість населення", зокрема, у разі неподання або порушення строків подання даних про вивільнення працівників з роботодавців стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника.

Як вбачається з довідки ТОВ «Корсунь-Шевченківська шляхова міжгосподарська пересувна механізована колона» від 20.01.2010р., річна заробітна плата ОСОБА_3 за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. становить 27940 грн. 60 коп. Таким чином, розмір штрафу за несвоєчасне подання звіту форми № 4-ПН (план) у термін до 28.10.2008р. та звіту форми № 4-ПН (факт) у термін до 07.01.2009р. про вивільнення ОСОБА_3 становить 27940 грн. 60 коп.

Ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України закріплено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ч. 3 ст. 217 Господарського кодексу України до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції.

Аналізуючи наведене, суд приходить до висновку, що штраф за порушення вимог абзацу першого частини п'ятої статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" підпадає під законодавче визначення адміністративно-господарської санкції та є такою санкцією за своєю юридичною сутністю. В свою чергу, штраф є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування якого для правопорушника настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.

Згідно ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання потягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Враховуючи ту обставину, що порушення відповідачем законодавства про зайнятість населення щодо подання до центру зайнятості звітів про вивільнення працівника вчинені відповідачем 28.10.2008р. та 07.01.2009р., виявлені 20.01.2010р., а фінансові санкції застосовані 12.03.2010р., суд приходить до висновку, що позивач застосував фінансові санкції поза межами річного строку з дня вчинення порушень, встановленого ст. 250 Господарського кодексу України, тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови з дня складення та підписання її повного тексту. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 15.06.2010 року.

СуддяА.В. Руденко