Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2010 року о 12-30 годині, Справа № 2а-2605/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,
при секретарі Васильченко І.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя
адміністративну справу за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до державного підприємства Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект»
про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до суду із вказаним позовом та обґрунтовує свої вимоги тим, що, відповідно до звіту «Про зайнятість та працевлаштування інвалідів», затвердженого наказом Міністерства праці України №42 від 10.02.2007, наданого відповідачем, середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача за звітний період, склала 142 особи, таким чином, середньооблікова кількість інвалідів, відповідно до нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон), в інституті повинна складати 6 осіб, але, відповідно до відомостей, наданих відповідачем, у них в 2009 році працювало 5 інвалідів, що є порушенням установленого нормативу.
Всупереч вимогам ст.20 Закону та Постанови КМУ №70 від 31.01.2007 «Про порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів», відповідачем заявлену суму адміністративно-господарських санкцій не сплачено.
У судовому засіданні представник позивача просить позов задовольнити та стягнути з ДПІ «Запоріжцивільпроект» суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році у розмірі 10174,77 гривень.
Представник відповідача позов не визнала, надала до суду свої заперечення, в яких зазначила, що ними було виконано всі вимоги законодавства щодо створення робочих місць для інвалідів, зокрема направлялися звіти форми №3-ПН до Жовтневого центру зайнятості населення про наявність вільних посад та потребу в працівниках станом на 20.10.2009 й 20.11.2009. Проте жодної особи, яка б відповідала вимогам вищевказаного звіту, центром зайнятості направлено не було.
Представник відповідача зазначила, що вони не зобов’язані самостійно здійснювати пошук та підбір інвалідів для працевлаштування. Також звертає увагу на те, що середньооблікова чисельність інвалідів за 2009 рік, які працювали в ДПІ «Запоріжцивільпроект» складала 5,29 осіб, тобто підприємством фактично виконано норматив робочих місць 5,68 осіб, а порушення нормативу на 0,39 особи не є грубим порушенням норм законодавства.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст.43 Конституції України, держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, і гарантує рівні можливості для його реалізації.
Частиною 1 ст.19 Закону для підприємств, установ, організацій установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.
Статтею 20 Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів є менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням ФСЗІ адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом.
Судом встановлено, що відповідно до «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів» (форма 10-ПІ річна-поштова), затвердженого наказом Мінпраці України №42 від 10.02.2007, наданого відповідачем, середньооблікова кількість його штатних працівників за звітний період склала 142 особи.
Відповідно до нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону,середньооблікова кількість інвалідів повинна складати 6 осіб. Між тим, згідно відомостей, наданих відповідачем у Звіті, середньооблікова кількість інвалідів склала 5 осіб.
Доводи відповідача, викладені у запереченнях, спростовуються наступним.
Судом встановлено, що в ДПІ «Запоріжцивільпроект» в 2009 році були працевлаштовані 7 інвалідів, з яких один працював- 2,5 місяців, другий, третій та четвертий - по 12 місяців, п’ятий - 10 місяців, шостий - 3 місяці, сьомий - 12 місяців.
Середньооблікова чисельність інвалідів, які працювали на даному підприємстві у 2009 році, складає 5,29 осіб, а згідно нормативу повинна складати 5,68 осіб.
Згідно ч.2 ст.19 Закону, підприємства, установи, організації самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого ч.1 цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округляється до цілого значення.
Таким чином, відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, оскільки середньооблікова кількість інвалідів на підприємстві при округленні до цілого значення повинна складати 6 осіб, а в «Запоріжцивільпроекті» в 2009 році працювало 5 інвалідів.
Судом встановлено, що розмір адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць для інвалідів становить 10092,96 гривень.
Окрім того, згідно ч.2 ст.20 Закону, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється, виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Пунктом 4 Постанови КМУ №70 від 31.01.2007 «Про порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів» зазначено, що порядок нарахування пені та встановлення строку її сплати затверджується Міністерством праці.
На виконання зазначеного положення Постанови КМУ №70 Наказом Міністерства праці №223 від 15.05.2007 було затверджено «Порядок нарахування пені та її сплати».
Згідно п.3.7 зазначеного Порядку, позивачем розрахована сума пені на дату подання позову - з урахуванням 10,25 %-ої ставки НБУ з 12.08.2009: розрахунковий розмір пені дорівнює 0,03%. Таким чином, сума пені дорівнює 81,81 гривні:
10092,96 х 0,03% х 27 днів = 81,81
З наведених вище підстав, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, й з відповідача необхідно стягнути 10174,77 гривень.
Керуючись ст.ст.17,158-162 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з державного підприємства Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» (69095, м. Запоріжжя, вул. Пушкіна, 4, ЄДРПОУ 05482972) на користь державного бюджету Жовтневого району м. Запоріжжя в ГУДКУ у Запорізькій області на р/р 31213230700003, МФО 813015, суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році у розмірі 10174 ( десяти тисяч ста сімдесяти чотирьох) гривень 77 копійок.
Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі шляхом подання заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова у повному обсязі складена 22.06.2010.
Суддя О.В. Матяш