Постанова № 10243987, 01.07.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
01.07.2010
Номер справи
2а-1964/10/5/0170
Номер документу
10243987
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

01.07.10Справа №2а-1964/10/5/0170 16:06 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Сидоренко Д.В., при секретарі Мородецької Ю.В. розглянувши за участю представників позивача Ібрагімов А.Ш. ю/к, дов. № 1888 від 10.06.10р., представника відповідача Загородний М.А. держ. податк. інсп, дов. № 2 від 17.06.10р. у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» в особі Структурного підрозділу Феодосійського газового господарства

до Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Обставини справи: Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим в особі Структурного підрозділу Феодосійського газового господарства (далі позивач) із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Феодосії АР Крим (далі відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000271503/0 від 20.01.10р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач застосував у січні 2009 року нульову ставку, затверджену Постановою КМ України від 27.12.2008 р. № 1161 при нарахуванні збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та закладам, промисловим та іншим суб'єктам господарювання відповідно до отриманих від ДПІ роз'яснень, а тому відповідно до положень абз. "д" п.п. 4.4.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не може бути притягнене до відповідальності. За таких обставин оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки позивач діяв на підставі єдиного на час подання розрахунку податкового розяснення.

Заявою від 13.05.2010р. позивач уточнив позовні вимоги та просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000261503/0 від 20.01.10р.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, пояснив, що відповідачем правомірно застосовано фінансові санкції відповідно до п. 17.2 ст. 17 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, оскільки, у випадку, коли платник податків самостійно до початку його перевірки контролюючим органом виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, він зобов'язаний сплатити та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми.

Ухвалою від 01.07.10р. суд замінив Державну податкову інспекцію в м. Феодосії АР Крим на її правонаступника Феодосійську міжрайонну державну податкову інспекцію АР Крим

Розглянувши матеріали справи, надані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Кримгаз"є юридичною особою, зареєстрованою 14.04.1995 року з ідентифікаційним кодом 03348117 Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АРК, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА № 007934 від 08.09.2008 року ГУ статистики в АРК та Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 433627, які були оглянути судом у судовому засіданні.

Відповідно до Статуту ВАТ “Кримгаз”, затвердженого протоколом загальних зборів акціонерів від 23.03.2007 року, зареєстрованого Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АРК 14.04.1995 року (далі Статут), товариство є спеціалізованим підприємством по експлуатації газового господарства.

Відповідно до додатку № 1 до Статуту Феодосійське управління по експлуатації газового господарства є відокремленим підрозділом філією ВАТ “Кримгаз”.

Феодосійське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" зареєстровано в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України без права юридичної особи, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА № 007984 від 16.09.2008 року ГУ статистики в АРК, що була оглянута судом під час судового засідання.

Таким чином, Феодосійське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" є субєктом господарювання, зобовязане виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного подання розрахунків за податковими зобовязаннями.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктами владних повноважень.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення суд зобовязаний перевірити, чи здійснювалася перевірка, за результатами якої було прийняте податкове повідомлення-рішення, на підставі закону, чи прийнято рішення по справі безсторонньо, обґрунтовано та добросовісно.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами.

Відповідно до п.п. “в” п.п.4.2.2. п.4.2 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.

Результати проведення камеральної перевірки оформлюються Актом, форма якого затверджена наказом Державної податкової адміністрації України № 416 від 17.07.2006 року про затвердження форми Акта про результати камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) щодо окремих загальнодержавних і місцевих податків і зборів.

12.01.2010р. посадовою особою відповідача проведена камеральна перевірка уточнюючого податкового розрахунку щодо суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, поданого Феодосійським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" за січень 2009 року, за результатами якої був складений акт від 12.01.2010р. № 16/15-3/23191273.

Відповідно до підпункту "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.

На підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.01.2010 року № 0000261503/0, в якому зазначено, що згідно з підпунктом "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, п.п. 17.2, п. 17.1 п.п. 17.1.4 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” Феодосійському управлінню по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" визначено суму податкового зобовязання у розмірі 1084,50 грн. зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, у тому числі 1032,86 грн. основний платіж та 51,64 грн. штрафні (фінансові) санкції.

Перевіряючи правомірність нарахування та стягнення позивачем фінансових санкцій судом встановлено наступне.

Збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності включено до визначеного у статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" № 1251-XII від 25.06.1991 року переліку загальнодержавних податків і зборів, що встановлено Верховною Радою України і справляються на всій території України.

Згідні зі статтею 1 Закону України "Про систему оподаткування", розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Абзацом другим пункту 5 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року №442 (далі Порядок), встановлено, що контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків збору і повнотою його внесення здійснюють органи державної податкової служби у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно п.2 вказаного Порядку, платниками є субєкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.

Згідно з Порядком, всі без винятку суб'єкти господарювання, а також їх відокремлені підрозділи, що на підставі укладених із споживачами договорів здійснюють діяльність із постачання природного газу, є платниками збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ і зобов'язані подавати розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку та сплачувати його до спеціального фонду держбюджету у терміни, визначені для місячного звітного (податкового) періоду, а саме:

-подавати розрахунок протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду;

-вносити до спеціального фонду держбюджету суму збору протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного терміну, для подання розрахунку суми збору.

Відповідно п.п.4.1.1. п.4.1. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації. Податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п.5.1. ст. 5 цього Закону).

Феодосійським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" за січень 2009 року відповідно до зазначених вище норм до відповідача подано розрахунок збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.

При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів бюджетні організації та установи та по категорії промислові споживачі застосовано нульову ставку збору.

Перевіряючи обґрунтованість таких дій судом встановлено таке.

Згідно з абз.5,6 пункту 1 Порядку, що діяв в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 1161 від 27.12.2008 року збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи - 12 відсотків; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - 12 відсотків.

Постановою Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” № 1161 від 27.12.2008 року до абз.5,6 пункту 1 Порядку внесено зміни стосовно розміру ставки збору, що справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ із зазначенням нульової ставки.

При цьому пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” № 1161 від 27.12.2008 року передбачена дата набрання нею чинності - 1 січня 2009 року.

Офіційне опублікування Постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” № 1161 від 27.12.2008 року відбулося 13.01.2009 року у газеті “Урядовий курєр” № 3 та в інформаційному бюлетені “Офіційний вісник України” від 19.01.2009 року № 1.

Отже, органом, який по закону має право встановлювати ставки збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ було передбачено нульовий розмір ставки, що справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ.

Юридичною особою Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Кримгаз", відокремленим підрозділом якого є Феодосійське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз", до ДПІ в м. Сімферополі направлено лист від 19.02.2009 року № 536 з проханням дати пояснення, з якого саме числа необхідно застосовувати нульову ставку, запроваджену Постановою Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” № 1161 від 27.12.2008 року при розрахунку збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та установам; промисловим та іншим суб'єктам господарювання (а.с.8).

Виходячи з відповіді від 05.03.2009 року № 10914/10/31-0 на запит ВАТ “Кримгаз” ДПІ в м. Сімферополі АРК повідомило, що згідно з постановою КМУ № 1161 від 27.12.2008 року вона набуває чинності з 01.01.2009 року, а отже й “нульову ставку” необхідно застосовувати з 01.01.2009 року.

Тобто, Феодосійське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз", здійснюючи розрахунок за січень 2009 року за нульовою ставкою, керувалося діючим законодавством та розясненнями податкового органу.

В подальшому Міністерство юстиції України листом № 2289-04-09-20 від 20.03.2009 року “Щодо надання роз'яснення стосовно набрання чинності постанов Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1158 та від 27 грудня 2008 року № 1161” повідомило, що оскільки за частою першою та четвертою статті 55 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування, постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1161 набрала чинності з 13 січня 2009 року.

До того ж, Державна податкова адміністрація України листом № 10817/7/15-0917 від 05.05.2009 року “Щодо нарахування та сплати у 2009 році збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності” пояснила, що на підставі наданого Міністерством юстиції України розяснення з 1 січня по 12 січня 2009року збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ (за винятком підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, що використовують природний газ для технологічних потреб), справляється у розмірі 12 відсотків.

Феодосійським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" 19.11.2009 року до відповідача подано уточнюючий розрахунок за січень 2009 року збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів бюджетні організації та установи та по категорії промислові споживачі застосовано ставку збору 12%.

Проаналізувавши матеріали справи, надані позивачем докази, суд приходить до висновку, що позивач, дійсно в січні 2009 року не в повному обсязі визначив та сплатив збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, однак застосування ним нульової ставки здійснено ним не з вини ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз", а викликано невірним податковим розясненням ДПІ в м. Сімферополі АРК та суперечним змістом Постанови КМУ № 1161 від 27.12.2008 року.

Крім того, позивач керувався розясненням ДПА України у журналі “Вісник податкової служби” за січень 2009р. №4 при застосуванні нульової ставки збору саме з 01.01.09р.

Суд звертає увагу відповідача, що Феодосійським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" належним чином виконано обовязок по поданню розрахунку збору за січень 2009 року, у встановлений законодавством строк із застосуванням нульової ставки, як це було передбачено самою Постановою КМУ № 1161 від 27.12.2008 року та розясненням ДПІ в м. Сімферополі АРК.

Відповідно до п.п. 4.4.2. п.4.2. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові роз'яснення : а) роз'яснення окремих положень податкового законодавства надаються контролюючими органами у порядку, визначеному відповідним центральним (керівним) органом контролюючого органу, виходячи із положень підпункту 4.4.1 цього пункту, принципів оподаткування, викладених у Законі України "Про систему оподаткування", та економічного змісту податку, збору (обов'язкового платежу), який розглядається;

г) податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обґрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. Податковими роз'ясненнями вважаються будь-які відповіді контролюючого органу на запити зацікавлених осіб з питань оподаткування. Податкове роз'яснення, надане контролюючим органом вищого рівня, має пріоритет над податковими роз'ясненнями підпорядкованих йому контролюючих органів. Податкове роз'яснення центрального податкового органу має пріоритет над податковими роз'ясненнями, виданими іншими контролюючими органами. Податкове роз'яснення не має сили нормативно-правового акта;

д) не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). При цьому при оцінці доказів судом, наданих органом стягнення, податкові роз'яснення не мають пріоритету над іншими доказами або іншими експертними оцінками.

Суд звертає увагу відповідача, що ВАТ по газопостачанню та газифікації “Кримгаз” належним чином виконано обовязок по поданню розрахунку збору за січень 2009 року, у встановлений законодавством строк із застосуванням нульової ставки, як це було передбачено самою постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року № 1161 та розясненням ДПІ в м. Сімферополі АРК.

Крім того, на момент подання розрахунку за січень 2009 року були відсутні будь-які інші розяснення, у тому числі Міністерства юстиції України та ДПА України.

З урахуванням викладеного суд зазначає, що відсутні підстави для відповідальності ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" за п. 17.2 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”у звязку із самостійним донарахуванням суми збору за січень 2009 року на підставі уточнюючого розрахунку.

Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000261503/0 від 20.01.2010 року на суму 1084,50 грн. підлягає задоволенню.

В судовому засіданні, яке відбулось 01.07.2010р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова складена у повному обсязі та підписана 05.07.2010р.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000261503/0 від 20.01.2010 року про нарахування податкового зобовязання зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності у розмірі 1084,50 грн..

Стягнути з державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» 3,40 грн. витрат по сплаті судового збору.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Сидоренко Д.В.