
КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/2260/21
Провадження № 2-а/488/40/21
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
30.11.2021 року м. Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючої по справі - судді Чернявської Я.А.,
при секретарі судового засідання - Кривопішиній О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ВСТАНОВИВ:
24.06.2021 р. позивач ОСОБА_1 звернувся в Корабельний районний суд м. Миколаєва з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, в якій просив суд визнати протиправною та скасувати постанову від 22.06.2021 серії БАБ № 078072 про накладення адміністративного стягнення, винесену Інспектором сектору реагування патрульної поліції відділу поліції №1 Первомайського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області Лазовим Дмитром Олександровичем, відносно ОСОБА_1 за ч.З ст. 121 КУпАП і накладене на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. Також просив стягнути на його користь судові витрати.
Позовну заяву мотивував тим, що Інспектором сектору реагування патрульної поліції відділу поліції №1 ГІервомайського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області Лазовим Дмитром Олександровичем винесена відносно нього постанова про адміністративне правопорушення від 22.06.2021 серії БАБ № 078072 за ч. З ст. 1 2 1 КУпАП і накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. Оригінал постанови знаходиться у відповідача, йому вручений другий примірник, виписаний через копіювальний папір.
В оскаржуваній постанові зазначено, що він нібито вчинив правопорушення, яке полягало у керуванні ним автомобілем Volkswagen Transporter, д/н НОМЕР_1 , який своєчасно не пройшов обов`язковий технічний контроль.
Зазначив, що оскаржувана постанова винесена протиправно та підлягає скасуванню, оскільки зупинка автомобіля здійснена з порушенням закону без наявності підстав для зупинки згідно з статтею 35 Закону України «Про національну поліцію», а отже всі подальші рішенні і дії інспектора також протиправні, в оскаржуваній постанові не зазначено конкретної норми закону, яка порушена, в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, оскільки даний легковий автомобіль не підлягає обов`язковому проходженню техогляду.
У зв`язку з тим, що вирішити питання щодо скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності у позасудовому порядку неможливо, позивач був змушений звернутися в суд з даним позовом.
Ухвалою Корабельного районного суду м. Миколаєва від 27.07.2021 року відкрито провадження у вказаній справі та визначено проводити розгляд справи за правилами ст. 286 КАС України.
В судове засідання позивач не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надав суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що згідно з реєстраційною карткою транспортного засобу VOLKSWAGEN TRANSPORTER, державний номерний знак НОМЕР_2 , власником є ОСОБА_2 , автомобіль зареєстрований 02.09.2016, по типу є вантажопасажирським транспортним засобом, по типу кузову є фургоном, категорії В, повна маса якого складає 2640, 1996 року випуску.
Тому, з урахуванням вантажного типу транспортного засобу, відповідач дійшов висновку про те, що автомобіль VOLKSWAGEN TRANSPORTER відповідно до вимог частини 6 статті 35 Закону України «Про дорожній рух», пункту 3 Порядку підлягає обов`язковому періодичному технічному контролю.
Разом з тим, на момент винесення спірної постанови 22 червня 2021 року позивач порушив вказані норми, не провівши вчасно технічний контроль.
За таких обставин відповідач вважав правомірним рішення щодо прийняття спірної постанови БАБ № 078072 від 22 червня 2021 року та притягнення позивача до адміністративної відповідальності за частиною З статті 121 КУпАП.
У задоволенні позову просив відмовити у повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступного висновку.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Положеннями ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Судом було встановлено, що постановою серії БАБ № 078072 від 22.06.2021 р. позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 121 КУпАП та накладено штраф в сумі 340,00 грн. через те, що він 22.06.2021 року о 12 год. 40 хв. На а/д Н-24 Благовіщенське-Миколаїв, ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Volkswagen Transporter, д/н НОМЕР_1 , своєчасно не пройшов обов`язковий технічний контроль, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 121 КУпАП.
Згідно з наданою суду копією Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 автомобіль марки " Volkswagen Transporter", державний номер НОМЕР_1 , віднесений до категорії: "легковий вантажопасажирський-В".
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вимогами ч.1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи ухвалені (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і у порядку, встановлених законом.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 р. № 3353, встановлений Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою КМУ від 10.10.2001 р. № 1306.
Відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України "Про дорожній рух" учасники дорожнього руху зобов`язані: знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Згідно з ч. 3 ст. 121 КУпАП керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов`язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 31.3 б Правил дорожнього руху України забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством: якщо вони не пройшли обов`язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю).
Статтею 29 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов`язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про дорожній рух" технічний стан транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, у частині, що стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, - має відповідати правилам, нормативам і стандартам, затвердженим у встановленому порядку. Обов`язок щодо забезпечення належного технічного стану транспортних засобів покладається на їх власників або інших осіб, які їх експлуатують, згідно з чинним законодавством.
Поняття обов`язковості технічного контролю транспортних засобів розкрито положеннями ст. 35 Закону України "Про дорожній рух". Зокрема, обов`язковому технічному контролю підлягають транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
В той же час, обов`язковому технічному контролю не підлягають:
1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації;
2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років.
3) технічні засоби для агропромислового комплексу, визначені Законом України "Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України".
При цьому, порядок проведення обов`язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів визначені постановою КМУ від 30.01.2012 р. № 137, згідно з п.п.1, 3 якого обов`язковий технічний контроль кожні два роки проходять транспортні засоби, зокрема легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, якщо строк їх експлуатації перевищує два роки.
Відповідно до ДСТУ 3649-2010 транспортні засоби вагою до 3500 кг і кількістю сидячих місць, крім сидіння водія, не більше восьми відносяться до категорії "В", тобто до легкових автомобілів.
Згідно Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 автомобіль марки " Volkswagen Transporter", державний номер НОМЕР_1 , має повну масу 2640 кг, масу без навантаження - 1725, категорію - В.
Згідно Закону України "Про митний тариф" за кодом 8703 класифікуються автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей, включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі.
Таким чином, автомобілі типу "Вантажопасажирські -В" з кількістю місць для сидіння не більше дев`яти, які за своєю конструкцією та обладнанням призначені для перевезення пасажирів та їх багажу із забезпеченням необхідного комфорту та безпеки, є легковими автомобілями.
А тому, відповідно до ст. 35 Закону України "Про дорожній рух" такі автомобілі обов`язковому технічному контролю не підлягають (крім таксі та автомобілів, що використовується для перевезення пасажирів з метою отримання прибутку).
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Джерела, які можуть бути доказами в справі про адміністративне правопорушення, наведені у статті 251 КУпАП.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідачем не надано належних доказів того, що транспортний засіб - марки " Volkswagen Transporter", державний номер НОМЕР_1 , яким керував позивач підлягав обов`язковому технічному контролю.
Наведене вище в сукупності свідчить, що постанова серії БАБ № 078072 від 22.06.2021 року про накладення адміністративного стягнення є необґрунтованою, тобто такою, що прийнята без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), тому не відповідає визначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям для оцінювання рішення суб`єкта владних повноважень, що є підставою для її скасування.
Таким чином, відповідачем не доведено правомірності притягнення позивача до адміністративної відповідальності, постанова про накладення адміністративного стягнення є необґрунтованою через відсутність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 121 КУпАП, тому адміністративний позов у цій частині також підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що за результатом судового розгляду, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати понесені на сплату судового збору.
Як встановлено з матеріалів справи за подання позовної заяви позивачем сплачено судовий збір в розмірі 454,00 грн.
Таким чином на користь позивача необхідно стягнути з Головного управління Національної поліції в Миколаївській області за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції судовий збір в розмірі 454,00грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.1, 7, 245, 247, 251, 280, 283, 286 КУпАП, ст.ст. 9, 72-77, 94, 139, 205, 241-246, 250, 251, 293, 295 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Скасувати постанову серії БАБ № 078072 від 22 червня 2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 121 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 340,00 грн.
Стягнути з Головного управління національної поліції в Миколаївській області за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції (код ЄДРПОУ: 40108735 адреса: м. Миколаїв, вул. Декабристів, 5) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп: НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ) витрати по оплаті судового збору в сумі 454,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його проголошення до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Сторони по справі:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп: НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ;
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Миколаївській області, код ЄДРПОУ: 40108735 адреса: м. Миколаїв, вул. Декабристів, 5.
Суддя: Я.А. Чернявська