Постанова № 1020551, 21.09.2007, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
21.09.2007
Номер справи
26/258а
Номер документу
1020551
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА

21.09.07 Справа№ 26/258А

За позовом: Відкритого акціонерного товариства „Львівське автотранспортне підприємство 14630”, м. Львів

До відповідача: Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області, м. Львів

Про: визнання протиправним рішення заступника начальника територіального управління ГДІ на автомобільному транспорті у Л/о про застосування фінансових санкцій та скасування постанови №028777 від 17.07.07 р. про застосування до суб’єкта підприємницької діяльності фінансових санкцій.

Суддя Деркач Ю.Б.

При секретарі М. Фарина

Представники сторін:

Від позивача: Мудрак Р.Б.- представник

Від відповідача: Кріль А.Ю.- представник

Сторонам роз’яснено їх права та обов’язки, передбачені ст.ст. 49, 51 КАСУ.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 03.10.2007 р.

Суть спору:

Відкрите акціонерне товариство „Львівське автотранспортне підприємство 14630”, м. Львів звернулося до господарського суду з позовом до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області, м. Львів про визнання протиправним рішення заступника начальника територіального управління ГДІ на автомобільному транспорті у Л/о про застосування фінансових санкцій та скасування постанови №028777 від 17.07.07 р. про застосування до суб’єкта підприємницької діяльності фінансових санкцій.

Ухвалою суду від 06.08.2007 р. відкрито провадження в справі та справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 20.08.2007 р. Ухвалою суду від 20.08.07 р. у зв’язку з неявкою відповідача розгляд справи відкладено на 27.08.07 р. 27.08.07 р. в судовому засіданні оголошено перерву до 21.09.07 р.

21.09.2007 р. представник позивача в судове засідання з’явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просить суд визнати протиправним рішення заступника начальника територіального управління ГДІ на автомобільному транспорті у Л/о про застосування фінансових санкцій та скасувати постанову №028777 від 17.07.07 р. про застосування до суб’єкта підприємницької діяльності фінансових санкцій.

Представник відповідача в судове засідання з’явився, проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі за безпідставністю позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

17.07.07 р. посадовою особою відповідача було винесено Постанову №028777. Зазначеною Постановою до позивача було застосовано фінансові санкції у розмірі 680 грн.

Підстава застосування санкцій: „невиконання перевізниками або їх представниками приписів органів державного контролю про усунення порушень невиконання припису до Акту №006763”.

Як випливає з оскаржуваної постанови та пояснень представника відповідача, рішення про застосування до позивача фінансових санкцій було прийнято на основі результатів двох перевірок, обставини проведення та результати яких наступні:

01.03.07 р. о 12 год. 40 хв. в смт. Брюховичі працівниками відповідача було здійснено перевірку транспортного засобу Iveco д. н. з. 00299 ТН під керуванням Говдульського І. М. Виявлено порушення розкладу руху та несправність стояночного гальма. Складено Акт №006763. За результатами розгляду справи винесено Припис щодо усунення порушень законодавства про автомобільний транспорт з пропозицією усунути виявлені порушення протягом 10 днів з дня одержання припису.

05.07.07 р. о 14 год. 20 хв. на проспекті Червоної Калини в м. Львові працівниками відповідача було здійснено перевірку транспортного засобу ЛАЗ, д.н.з. ВС 0301 АА під керуванням Астахова І. С. Виявлено порушення розкладу руху. Складено Акт №036845. Як стверджує представник відповідача, зафіксоване актом №036845 порушення розкладу руху, було розцінене посадовими особами відповідача як невиконання припису, виданого до Акту №006763.

Оскільки зазначене є порушенням, відповідальність за яке передбачена ст. 60 Закону України „Про автомобільний транспорт”, посадовою особою відповідача було прийнято рішення про застосування до позивача фінансових санкцій про що було винесено оскаржувану Постанову.

Представник позивача вказує зокрема на те, що обидві перевірки були незаконні, оскільки норми ст. 6 Закону України „Про автомобільний транспорт” та норми Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМ України від 8.11.06 р. №1567, що регламентують порядок призначення та проведення перевірки, відповідачем були порушені.

Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що посадовими особами 01.03.07 р. о 12 год. 40 хв. в смт Брюховичі та 05.07.07 р. о 14 год. 20 хв. на проспекті Червоної Калини в м. Львові здійснювались рейдові перевірки.

Частиною 12 ст. 6 Закону України „Про автомобільний транспорт”, п. 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМ України від 08.11.06 р. №1567, передбачено право відповідача на проведення рейдових перевірок.

Згідно п. 12, 13, 16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМ України від 08.11.06 р. №1567, рейдова перевірка проводиться на підставі щотижневого графіка, складеного територіальним управлінням відповідача, та відповідно до завдання на перевірку за формою, згідно Додатку 1 до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМ України від 08.11.06 р. №1567.

Таким чином, чинне законодавство можливість призначення рейдової перевірки обумовлює наявністю щотижневого графіка, складеного територіальним управлінням відповідача, в якому конкретна перевірка є запланованою, а її проведення - наявністю належним чином оформленого завдання на перевірку встановленої форми.

Згідно п. 12 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті зміст та призначення рейдової перевірки –контроль додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства та інших нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки перевезень автомобільним транспортом.

Згідно п. 14 вказаного Порядку, рейдова перевірка проводиться не за місцем знаходження перевізника.

Пункт 38 Порядку зобов’язує посадових осіб, що проводять перевірку, пред’являти в тому числі і завдання на перевірку.

Пунктом 16 Порядку, побудовою (формулюванням) першого речення: „рейдова перевірка проводиться... відповідно до завдання на перевірку”, п. 19 Порядку встановленням того, що про продовження строку перевірки робиться відмітка в завданні на перевірку, встановленим Додатком 1 до Порядку, формою завдання на перевірку, з якої випливає, що у завданні на перевірку має бути зазначено і суб’єкта господарювання, що буде перевірятись (найменування та місцезнаходження), і акти законодавства, додержання яких перевіряється, і конкретне місце проведення перевірки (ділянка дороги, маршрут, автовокзал, автостанція, місце посадки і висадки пасажирів, стоянка таксі, стоянка інших транспортних засобів, місце вантаження та розвантаження вантажних автомобілів, під час виїзду з підприємств) законодавець вказує на те, що завдання на перевірку для посадових осіб, що здійснюють перевірку, фактично, окреслює межі цієї перевірки.

Зважаючи на вищенаведене, суд прийшов до висновку, що призначення рейдової перевірки інакше, ніж на підставі щотижневого графіка, складеного територіальним управлінням відповідача (у інші, ніж встановлено графіком, строки чи у строки, встановлені іншим документом), відсутність у посадових осіб, що направлені на перевірку, належним чином оформленого завдання на перевірку, а також не пред’явлення його, є грубим порушенням встановленого п. п. 12, 13, 16, 38 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМ України від 8.11.06 р. №1567, порядку призначення та проведення рейдової перевірки та не може вважатись формальним порушенням процедури, оскільки не дає жодної можливості перевізнику, якого перевіряють, встановити законність проведення перевірки та межі правомочності осіб, що здійснюють перевірку що, в свою чергу, унеможливлює контроль перевізника за дотриманням його прав під час проведення перевірки та, відповідно, захист останнім своїх прав.

Відповідач не надав суду ні копій щотижневих графіків, на підставі яких призначались перевірки, ні копій завдань на перевірку, ні доказів того, що завдання на перевірку пред’являлись водію.

З пояснень представника відповідача випливає, що 05.07.07 р. о 14 год. 20 хв. на проспекті Червоної Калини в м. Львові працівниками відповідача проводилась рейдова перевірка в розумінні ч. 15 ст. 6 Закону України „Про автомобільний транспорт” та за правилами, встановленими п.п. 12-19 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМ України від 8.11.06 р. №1567; безпосереднім завданням цієї перевірки не було з’ясування виконання позивачем вимог припису до Акту №006763.

Чинне законодавство встановлює певний порядок розгляду справ щодо контролю за виконанням приписів та застосуванням фінансових санкцій за їх не виконання.

З аналізу ч. 15 ст. 6 Закону України „Про автомобільний транспорт”, п.п. 12, 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМ України від 8.11.06 р. №1567, норми яких визначають предмет, мету та зміст рейдових перевірок: дотримання перевізниками вимог законодавчих і нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки перевезень та безпеки дорожнього руху, суд прийшов до висновку, що виконання перевізником припису не є предметом рейдових перевірок.

Пункт 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМ України від 8.11.06 р. №1567, встановлює, що справа про порушення розглядається не пізніше, ніж протягом 2 місяців з дня його виявлення.

Акт №006763, на основі якого винесено припис, складено 01.03.07 р., Акт №036845 –05.07.07 р. З моменту виявлення порушення минуло більше 4 місяців. Тобто розгляд справи про порушення, зафіксованого Актом №006763, у будь-якому разі є порушенням п. 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМ України від 8.11.06 р. №1567.

Враховуючи наведене та вимоги ч. 2 ст. 71 КАС України, підставність рейдових перевірок, результати яких зафіксовані Актом №006763 та Актом №036845 та за наслідками яких було винесено Припис до Акту №006763 та оскаржувану Постанову, суд вважає недоведеною.

Відтак, за таких обставин, застосування відповідачем фінансових санкцій до позивача є порушенням ст. 60 Закону України „Про автомобільний транспорт”, оскільки останній не вчинив передбаченого цією статтею правопорушення: відсутня об’єктивна сторона правопорушення.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є підставними, обгрунтованими поданими суду доказами і такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 163 КАС України при винесенні постанови суд повинен вирішити питання про розподіл між сторонами судових витрат по справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

З огляду на викладене, керуючись ст. ст. 6, 60 Закону України „Про автомобільний транспорт”, п. п. 4, 12-19, 25, 38 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМ України від 8.11.06 р. №1567, ст.ст. 49, 51, 71, 122-126, 127, 130,133-135, 137, 138-139, 140, 143, 151-154, 158, 159-163, 167, 87, 94, 97-98 КАС України, Розділом VII прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Визнати протиправним рішення заступника начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській бласті (м. Львів, вул. Окружна,57а) про застосування фінансових санкцій до Відкритого акціонерного товариства „Львівське автотранспортне підприємство 14630” (м. Львів, вул. Городницька,47, код ЄДРПОУ 03114744, п/р 26001000837001 в ЛФ АТ Укрінбанк м. Львова, МФО 325826).

3. Скасувати повністю Постанову територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області (м. Львів, вул. Окружна,57а) №028777 від 17.07.07 р. про застосування до суб’єкта підприємницької діяльності - Відкритого акціонерного товариства „Львівське автотранспортне підприємство 14630” (м. Львів, вул. Городницька,47, код ЄДРПОУ 03114744, п/р 26001000837001 в ЛФ АТ Укрінбанк м. Львова, МФО 325826) фінансових санкцій.

4. Присудити відшкодувати з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства „Львівське автотранспортне підприємство 14630” (м. Львів, вул. Городницька,47, код ЄДРПОУ 03114744, п/р 26001000837001 в ЛФ АТ Укрінбанк м. Львова, МФО 325826) 03 грн. 40 коп. судового збору.

5. Виконавчі листи видати після набрання постановою законної сили.

Постанова набирає законної сили у відповідності із ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена у порядку і строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Суддя Деркач Ю.Б.