Постанова № 10197594, 20.05.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
20.05.2010
Номер справи
2а-4309/10/8/0170
Номер документу
10197594
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

20.05.10Справа №2а-4309/10/8/0170 (16:10) м.Сімферополь Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О., при секретарі МалярК.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні»

до Відкритого акціонерного товариства «Полівтор»

про стягнення

Представники сторін:

від прокуратури: не з’явився;

від позивача: не з’явився;

від відповідача: не з’явився.

Суть спору: Прокурор Київського району м. Сімферополя АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Кримському регіоні» до Відкритого акціонерного товариства «Полівтор» про стягнення 3400грн. штрафних санкцій, нарахованих за порушення Закону України «Про електроенергетику».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ст.27 Закону України«Про електроенергетику» №575/97-ВР від16.10.1997р. зі змінами та доповненнями та Постановою Кабінету Міністрів України №1312 від21.06.1999р. «Про затвердження положення про порядок накладення на суб’єктів господарського діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику» передбачена відповідальність за відхилення від виконання або несвоєчасне виконання припису.

Ухвалами від 01.04.10р. було відкрито провадження в адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду.

17.05.10р. від відповідача надійшли заперечення на адміністративний позов, згідно яких він вважає подання адміністративного позову до Відкритого акціонерного товариства «Полівтор» неправомірним на підставі того, що 30.09.2009р. ухвалою Господарського суду АРКрим порушено провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства «Полівтор» та введено мораторій відповідно до ч.4 ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». 19.11.2009р. Відокремленим підрозділом «Держенергонагляд у Кримському регіоні» винесена постанова №305-кр про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 3400грн. за невиконання припису №04/05-028 від27.02.2009р. Оскільки вказаний штраф було накладено в період дії мораторію, відповідач вважає такі дії незаконними та просить у задоволенні вимог адміністративного позову відмовити та просить розглянути адміністративний позов за відсутності представника відповідача.

Прокурор та позивач явку своїх представників у судове засідання не забезпечили, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином – рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення.

До дня розгляду справи від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність його представника.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, надані прокурором та позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці та регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі передбачені Законом України «Про електроенергетику» від 16.10.1997, № 575/97-ВР (далі - Закон).

Одними з головних засад державної політики в сфері електроенергетики відповідно до ст. 5 Закону є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів всіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

Відповідно до ст. 9 Закону державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

ВП «Держенергонагляд у Кримському регіоні» створено відповідно до «Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Кримському регіоні» Державного підприємства НЕК «Укренерго», затвердженого наказом НЕК «Укренерго» від20.02.2006року № 63 «Про утворення відокремлених підрозділів НЕК «Укренерго» і здійснює свою діяльність у складі ДП НЕК «Укренерго».

Відповідно до Положення метою і завданням ВП «Держенергонагляд у Кримському регіоні» є сприяння забезпеченню належного функціонування об’єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави й здійснення контролю за дотриманням суб’єктами електроенергетики, суб’єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії, вимог нормативно – правових і нормативно – технічних актів у сфері виробництва, поставки й споживання електричної та теплової енергії.

Таким чином, судом встановлено, що ВП «Держенергонагляд у Кримському регіоні», реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами, є органом виконавчої влади та, відповідно, суб’єктом владних повноважень.

Захист прав споживачів електричної енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються Законами України «Про електроенергетику», «Про захист прав споживачів», «Про захист економічної конкуренції», «Про енергозбереження», іншими нормативно-правовими актами.

Обов’язки і відповідальність споживачів електричної енергії передбачені ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» №575/97-ВР від16.10.1997р. зі змінами та доповненнями.

Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч. 1-4 ст.26 Закону).

Споживач забезпечує безперешкодний доступ відповідальних представників енергопостачальника, підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого порядку. В разі перешкоди у доступі зазначених представників до електричних установок споживача посадові особи такого споживача несуть відповідальність відповідно до закону (ч.9 ст.29 Закону).

Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність (ст. 27 Закону).

Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці у тому числі: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч.3 ст.27 Закону).

Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою (ч.4 ст. 27 Закону).

Порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання передбачений відповідним Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України 21 липня 1999 року № 1312 (далі – Положення).

Згідно з п. 7 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.

Відповідно до п.8 Положення рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Пунктом 9 Положення передбачено, що постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.

Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство «Полівтор»(далі – ВАТ«Полівтор») зареєстроване у якості юридичної особи виконавчим комітетом Красноперекопської міської ради АР Крим 06.06.1996р., ідентифікаційний код 00426408, що підтверджується довідкою №05.3-06-06/1764 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій (а.с. 12).

Матеріали справи свідчать про те, що приписом Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні №04/05-028 від 27.02.2009р. (а.с.7-9) на підставі ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» та акту перевірки №04/05-050 від27.02.2009р. (а.с.10) ВАТ«Полівтор» зобов'язано усунути порушення вимог чинного законодавства в сфері електроенергетики в строки, вказані в припису.

В приписі зазначено, що письмову інформацію про виконання кожного його пункту необхідно подавати не пізніше трьох робочих днів після закінчення терміну виконання. Про виконання розпорядження в цілому інспекцію необхідно повідомити до 15.05.2009 р. (зворотній бік а.с.7)

Відповідача було попереджено про відповідальність у вигляді штрафу за невиконання чи несвоєчасне виконання припису відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику».

Припис був отриманий відповідачем, про що свідчить підпис та печатка на бланку припису (зворотній бік а.с.9).

10.07.2009р. державним інспектором з енергетичного нагляду Красноперекопського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні відповідно до ст.4 Закону України«Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України«Про електроенергетику» було проведено позапланову перевірку ВАТ«Полівтор»щодо виконання вимог Припису №04/05-028 від 27.02.2009р., в результаті якої було встановлено невиконання ним цього Припису в частині пунктів № 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 30, 31, 32, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 55.

За результатами перевірки було складено Акт №04/05-013 від10.07.2009р.

На підставі зазначеного акту перевірки 19.11.2009р. позивачем винесена постанова №305кр про накладення на відповідача штрафу у розмірі 3400,00 грн. за порушення ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та ст.31 Закону України «Про теплопостачання» в частині невиконання Припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (а.с.5).

Вказана постанова отримана відповідачем 23.11.2009р., про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с.6).

Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

Відповідно до п. 11 Положення рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

До матеріалів справи не додано доказів того, що постанова про накладення штрафу № 305кр від 19.11.2009р. була оскаржена відповідачем, в наслідок чого штраф за порушення законодавства в сфері електроенергетики відповідач повинен був сплатити протягом 30 днів з дня прийняття постанови.

Однак, матеріали справи свідчать про те, що у встановлений законодавством строк постанова ВП «Держенергонагляд у Кримському регіоні» виконана не була.

Відповідно до п. 10 Положення у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Приймаючи до уваги, що відповідачем у порядку ст. 71 КАС України не було надано жодного доказу на підтвердження того, що постанова про накладення штрафу винесена з порушенням вимог чинного законодавства, суд приходить до висновку, що прокурор правомірно звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 3400,00 грн.

Посилання відповідача на неправомірність подання адміністративного позову до ВАТ«Полівтор» наведення ухвалою Господарського суду АРКрим від30.09.2009р. мораторію в рамках справи про банкрутство ВАТ«Полівтор», не береться судом до уваги, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» №2343-ХІІ від14.05.1992р. зі змінами та доповненнями (далі – Закон №2343) мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.

Відповідно до ухвали Господарського суду АР Крим від30.09.2009р. порушено справу про банкрутство ВАТ«Полівтор» та введено мораторій 30.09.2009р., а термін виконання сплати грошового зобов’язання по сплаті штрафу в розмірі 3400грн. за постановою про накладення штрафу № 305кр від 19.11.2009р. передбачений діючим законодавством протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, тобто термін виконання грошового зобов’язання по сплаті штрафу в розмірі 3400грн. за постановою про накладення штрафу № 305кр від 19.11.2009р. настав після дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань.

Згідно з ч.4 ст.13 Закону №2343 мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.

Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:

забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;

не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до ч.5 ст.13 Закону №2343 мораторій на задоволення вимог кредиторів застосовується до вимог кредиторів щодо відшкодування збитків, що виникли у зв'язку з відмовою боржника від виконання зобов'язань, у порядку, передбаченому частиною десятою статті 17 цього Закону.

Частиною 10 ст.17 Закону №2343 передбачено, що керуючий санацією в тримісячний строк з дня прийняття рішення про санацію має право відмовитися від виконання договорів боржника, укладених до порушення провадження у справі про банкрутство, не виконаних повністю або частково, якщо:

виконання договору завдає збитків боржнику;

договір є довгостроковим (понад один рік) або розрахованим на одержання позитивних результатів для боржника в довгостроковій перспективі, крім випадків випуску продукції з технологічним циклом, більшим за строки санації боржника;

виконання договору створює умови, що перешкоджають відновленню платоспроможності боржника.

Сторона договору, щодо якого прийнято рішення керуючим санацією про відмову від його виконання, має право в тридцятиденний строк з дня прийняття рішення керуючим санацією вимагати в установленому порядку відшкодування збитків, які виникли у зв'язку з відмовою від виконання договору, в процедурі провадження у справі про банкрутство.

Таким чином, аналіз наведених норм дає можливість суду зробити висновок про те, що діюче законодавство не забороняє звернення з позовом про стягнення з боржника заборгованості, що виникла та строк сплати якої настав після введення мораторію, у судовому порядку іншого провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

В повному обсязі постанову викладено 20.05.2010р.

Керуючись ст. ст. 160-163, ст. 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Полівтор» (96000, АР Крим, м.Красноперекопськ, вул. Таврічеська, 2-А, ідентифікаційний код 00426408) штрафні санкції в розмірі 3400,00 грн., нараховані за порушення Закону України «Про електроенергетику» (код платежу 21081100, р/р 31115106700151, МФО 824026, ЄДРПОУ34740735, одержувач: державний бюджет Красноперекопський район; банк одержувача: Управління державного казначейства в АРКрим м.Сімферополь,).

3. За заявою позивача після набрання постановою суду законної сили видати виконавчий лист.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                   Кушнова А.О.