Ухвала суду № 101877986, 13.12.2021, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
13.12.2021
Номер справи
645/8271/21
Номер документу
101877986
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 645/8271/21

Провадження № 2-а/645/123/21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2021 року м. Харків

Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Ульяніч І.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Інспектора 3 батальйону 6 роти УПП у Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Фоменка Сергія Сергійовича про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом до Інспектора 3 батальйону 6 роти УПП у Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Фоменка Сергія Сергійовича про визнання дій протиправними, і просила визнати протиправними дії Інспектора 3 батальйону 6 роти УПП у Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Фоменка Сергія Сергійовича по складанню протоколу про адміністративне правопорушення від 04.12.2021 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Вивчивши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд вважає, що позов не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства і у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити. До такого висновку суд дійшов виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється у публічно-правових спорах, зокрема на спори, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними;), не має інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Підставами для визнання протиправними дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень є невідповідність їх вимогам чинного законодавства. При цьому, обов`язковою умовою для визнання таких дій/бездіяльності протиправними є також наявність факту порушення прав чи охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

Суд вважає, що складання протоколу у справі про адміністративне правопорушення це процесуальні дії суб`єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень статті 251 Кодексу Українипро адміністративні правопорушення є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді судом справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України, а тому позовні вимоги, спрямовані на фактичне визнання його протиправним, не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 4 березня 2019 у справі № 199/7360/17 і постанові КАС ВС від 10 липня 2020 року у справі № 420/647/19.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Таким чином, слід дійти висновку, що позов ОСОБА_1 фактично спрямований на визнання протиправним складеного у відношенні неї протоколу про адміністративне правопорушення, не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, а тому у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити.

Відповідно до ч. 3 ст. 170 КАС України копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді.

Керуючись ст. 251 КУпАП, ч. 1, ч. 3 ст. 170 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Інспектора 3 батальйону 6 роти УПП у Харківській області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Фоменка Сергія Сергійовича про визнання дій протиправними.

Позовну заяву ОСОБА_1 разом з усіма доданими до неї документами - повернути позивачеві.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали через районний суд або безпосередньо до апеляційного суду.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: І.В. Ульяніч