ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"29" червня 2010 р.Справа № 6/806-10 За позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький
до госпрозрахункового підприємства „Кремінь” с. Тарасівка Ярмолинецького району
про стягнення 12 510,03грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням
Суддя Танасюк О.Є.
За участю представників сторін:
позивача : Сліпчук О.П. по довіреності від 28.04.2010р.
відповідача: не ’явились
Суть спору: Позивач у позові просить господарський суд стягнути з відповідача на користь держави 12510,03грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням, що здійснювалось підприємством для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування в період з 06.05.2009р. по 02.03.2010р. В обґрунтування вимог посилається на матеріали перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (акт перевірки від 02.03.2010р., постанову про накладення адміністративного стягнення № 74/09/10 від 03.03.2010р., розрахунок розміру шкоди), ст.ст. 64, 68 Законну України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 48,49,110,111 Водного кодексу України.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить суд про задоволення позову із вищевикладених підстав.
Відповідач своїм правом щодо участі в судовому засіданні відповідно до ст.22 ГПК України не скористався, хоча про розгляд справи був повідомлений із направленням ухвали від 14.06.2010р. відповідачу згідно реєстру поштових відправлень від 16.06.2010р. При цьому, письмового відзиву на позов не подав, доказів погашення заборгованості в добровільному порядку не надав, тому справа розглядається в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області м. Хмельницький, як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа зареєстрована виконавчим комітетом Хмельницької ради 01.03.2007р., включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області № 170608 від 05.02.2008р.
Госпрозрахункове підприємство „Кремінь” Тарасівської сільської ради, як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа зареєстрована Ярмолинецькою районною державною адміністрацією 29.03.2004р., про що видано свідоцтво про державну реєстрацію № 225825 серія АОО, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України згідно довідки Хмельницького обласного управління статистики у Хмельницькій області № 688 від 01.04.2004р.
Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Госпрозрахункове підприємство „Кремінь” с. Тарасівна за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 67/09 від 02.03.2010р.
В акті перевірки зафіксовано, що Госпрозрахункове підприємство „Кремінь” с. Тарасівна здійснювало спеціальне водокористування для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування. Відповідно до наданої довідки ГП „Кремінь” від 02.03.2010р. в період з 06.05.2009р. по 24.08.2009р. підприємством використано 637 м.куб. води, в період з 25.08.2009р. по 02.03.2010р. використано 1572 м.куб. води.
Відповідно до розрахунків, проведених на підставі акту перевірки та згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001р. №290, розмір шкоди завданої внаслідок самовільного водокористування, що здійснювалось за відсутності дозволу на спеціальне водокористування з 06.05.2009р. по 24.08.2009р. склав 248,43грн.
У зв’язку з набранням чинності 25.08.2009р. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків , заподіяних державі внаслідок порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009р. розмір шкоди завданої внаслідок самовільного водокористування, що здійснювалось за відсутності дозволу на спеціальне водокористування з 25.08.2009р. по 02.03.2010р. склав 12261,60 грн.
Всього, внаслідок самовільного водокористування відповідачем завдано шкоду на суму 12510,03грн.
03.03.2010р. Державною екологічною інспекцією винесено постанову № 74/09/10 на підставі протоколу № 007095, № 007096, № 007097 від 02.03.2010р. про накладення адміністративного стягнення на директора ГП „Кремінь” Заворотну Н.С. в сумі 170,00грн. за правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.ст. 47, 48, 60 КУпАП.
10.03.2010р. позивач направив на адресу відповідача лист за № 1218/03 з вимогою відшкодувати шкоду в сумі 12510,03 грн.
Оскільки відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням в сумі 12510,03грн. не сплатив, позивачем подано позов до суду.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386 "Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі "покладено на Державну екологічну інспекцію.
Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548 (із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001р. № 290, водокористуванням є використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів); самовільним водокористуванням є самовільне захоплення, використання вод без спеціального на те дозволу.
Частиною 2 ст.48 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до п. 9 ст. 44, ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Згідно ст.ст. 110, 111 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до п.1.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001р. № 290, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18.01.2002р. за № 44/6332, встановлюється єдиний порядок розрахунків відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог водного законодавства.
Відповідно до п.1.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 №389 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009р. за № 767/16783, встановлюється порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів та обумовлені самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування.
Дана Методика встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб’єктами господарювання (фізичними і юридичними особами).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт здійснення відповідачем спеціального водокористування для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, та згідно наданої довідки ГП „Кремінь” від 02.03.2010р. в період з 06.05.2009р. по 24.08.2009р. підприємством використано 637 м.куб. води, в період з 25.08.2009р. по 02.03.2010р. використано 1572 м.куб. води.
Відповідно до розрахунків, проведених на підставі акту перевірки та згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001р. №290, розмір шкоди завданої внаслідок самовільного водокористування, що здійснювалось за відсутності дозволу на спеціальне водокористування з 06.05.2009р. по 24.08.2009р. склав 248,43грн.
У зв’язку з набранням чинності 25.08.2009р. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків , заподіяних державі внаслідок порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009р. розмір шкоди завданої внаслідок самовільного водокористування, що здійснювалось за відсутності дозволу на спеціальне водокористування з 25.08.2009р. по 02.03.2010р. склав 12261,60 грн.
Відповідно до ст. 47 Кодексу України про адміністративні правопорушення, самовільне користування надрами, укладення угод, які в прямій чи прихованій формі порушують право власності на надра, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від чотирьох до шести неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від десяти до чотирнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною екологічною інспекцією винесено постанову № 74/09/10 від 03.03.2010р. про накладення адміністративного стягнення на директора ГП „Кремінь” Заворотну Н.С. в сумі 170,00грн. за правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.ст. 47, 48, 60 КУпАП.
Пунктом 15 ст. 48 Закону України „Про державний бюджет України на 2009р.” передбачено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009р. є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.
Враховуючи викладене, приписи ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню. Доказів які б спростовували заявлені позовні вимоги та про відшкодування заявленої до стягнення шкоди суду не подано.
У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись ст.ст.1,12,33, 44, 49, 82, 84,85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В :
Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький до госпрозрахункового підприємства „Кремінь” с. Тарасівка Ярмолинецького району про стягнення 12510,03грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням задоволити.
Стягнути з госпрозрахункового підприємства „Кремінь” с. Тарасівка Ярмолинецького району (код ЄДРПОУ 32512723) на користь держави (одержувач коштів: УДК у Ярмолинецькому районі, р/р 31518921700617, код класифікації 24062100, код ЄДРПОУ 23565176, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКУ у Хмельницькій області р/р 31415542700531, МФО 815013) 12510,03грн. (дванадцять тисяч п’ятсот п’ятсот десять гривень 03 коп.) шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням.
Стягнути з госпрозрахункового підприємства „Кремінь” с. Тарасівка Ярмолинецького району (код ЄДРПОУ 32512723) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 125,10 грн. (сто двадцять п’ять гривень 10 коп.) та в дохід Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31215259700002, код банку 815013, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225 УДК м. Хмельницький, призначення платежу: 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).
Видати накази.
Суддя