Справа № 2а-13235/09/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2010 року м.Одеса
10 год.29хв.
Зала судових засідань №28
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - суддіАракелян М.М.
При секретарі -Жаворонковій М.О.
За участю сторін:
Від позивача: Глиняна Г.В. за довіреністю №4793/г/10-117 від 02.02.2010р.
Від відповідача: не зявився.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агентство стрим»про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшла адміністративна позовна заява Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси, в якій позивач просить суд стягнути з ТОВ «Агентство стрим» заборгованість по штрафним (фінансовим) санкціям у розмірі 75959,69грн.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач у добровільному порядку не сплатив штрафні (фінансові) санкції за порушення ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті»згідно з прийнятим Державною податковою інспекцією у Приморському районі м.Одеси рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001202200 від 20.11.2008р.
Відповідач вважає, що позов не підлягає задоволенню з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву, а саме: вимоги позивача, заявлені після спливу строку, встановленого ст.250 Господарського кодексу України, є неправомірними; позивачем безпідставно направлялися відповідачу податкові вимоги у порядку, передбаченому Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", оскільки штрафні санкції у вигляді пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД не передбачені у статтях 14 та 15 Закону України "Про систему оподаткування" як загальнодержавні чи місцеві податки та збори та не є податковим зобов'язанням.
В судовому засіданні представник ДПІ у Приморському районі м.Одеси позовні вимоги підтримав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані позивачем докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, ТОВ «Агентство стрим»знаходиться на обліку в ДПІ у Приморському районі м.Одеси як платник податків з 09.02.2001р.
07.11.2008р. на підставі наказу ДПІ у Приморському районі м.Одеси від 29.10.2008р. № 1325, листа АКБ «ОдесаБанк»від 09.06.2008р. (вхід.№09.4-43/1078), та направлення від 29.10.2008р. №000291/1590, виданого ДПІ у Приморському районі м.Одеси, посадовими особами ДПІ у Приморському районі м.Одеси проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ "Агентство Стрим" з питань дотримання вимог валютного законодавства України при здійсненні розрахунків по Договору на організацію перевезень вантажів водним транспортом №01-10.2007 від 01.10.2007р., укладеному з компанією "Acquiro Shipping Co.", Великобританія.
За результатами перевірки складено акт перевірки від 07.11.2008 року №11636/22-0/31358318/63 «Про результати позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство Стрим", код за ЄДРПОУ 31358318, з питання дотримання вимог валютного законодавства України згідно листа АКБ «ОдесаБанк»від 09.06.2008р., вхідний №09.4-43/1078», в якому встановлено порушення позивачем ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті»від 23.09.94 року №185/94-ВР (із змінами і доповненнями), а саме: несвоєчасне надходження грошових коштів в іноземній валюті по Договору на організацію перевезень вантажів водним транспортом №01-10.2007 від 01.10.2007 року, укладеному з компанією "Acquiro Shipping Co", Великобританія на суму 114042$, що еквівалентно 575921,10грн., у звязку з чим на підставі ст.4 Закону №185/94 нараховапна пеня у загальній сумі 87402,82грн., про що складено додаток №А до акту перевірки.
На підставі зазначеного акту перевірки від 07.11.2008 року №11636/22-0/31358318/63 ДПІ у Приморському районі м.Одеси прийнято рішення №0001202200 від 20.11.2008р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 87402,82грн., яке отримано відповідачем 20.11.2008р., що вбачається з підпису генерального директора на корінці рішення.
У звязку з несплатою відповідачем суми фінансових санкцій у добровільному порядку, позивач звернувся до суду з позовом, вимагаючи стягнення заборгованості за рішенням суду.
Як встановлено судом, вбачається з акту перевірки, підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем, згідно Договору на організацію перевезень вантажів водним транспортом №01-10.2007 від 01.10.2007р., укладеному ТОВ «Агентство стрим» з компанією „Acquiro Shipping Co.", Beликобританія, відповідач здійснив перевезення вантажу Замовника морським транспортом, згідно актам виконавчих робіт (послуг) б/н від 24.10.2007р. на суму 30212$; б/н від 05.11.2007р. на суму 10790$; б/н від 07.11.2007р. на суму 45650$; б/н від 29.11.2007р. на суму 27390$, на загальну суму 114042$. Крайній термін надходження грошових коштів в іноземній валют від нерезидента відповідно ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»становив: на суму 30212$ - 21.04.2008р.; на суму 10790$ - 03.05.2008р.; на суму 45650$ - 05.05.2008р.; на суму 27390$ - 27.05.2008р.
Як вбачається з акту перевірки та не заперечується відповідачем грошові кошти надійшли на валютний рахунок TOB «Агентство Стрим»згідно випискам банку: 19.06.2008р. - на суму 52864,69$ та 02.07.2008р. - на суму 61177,31$, на загальну суму 114042$.
Згідно з розрахунком пені за порушення вимог валютного законодавства як додатку до акту перевірки від 07.11.2008 року №11636/22-0/31358318/63 на підставі ст.4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», по Договору № 01-10.2007 від 01.10.2007р., нарахована пеня на суму 30212$ - за період з 22.04.2008р. по 19.06.2008р. (59 днів) - 27005грн.; на суму 10790$ - за період з 04.05.2008р. по 19.06.2008р. (47 днів) 7683,02грн.; на суму 45650$ - за період з 06.05.2008р. по 19.06.2008р. (45 днів) 31121,89грн.; на суму 33787,31$ - за період з 20.06.2008р. по 02.07.2008р. (13 днів) 6654,41грн.; на суму 27390$ - за період з 28.05.2008р. по 02.07.2008р. (36 днів) 14938,51грн.; у загальній сумі 87402,82грн.
Проти обґрунтованості розміру нарахованої пені відповідач не заперечив.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»від 23 вересня 1994 року№185/94-ВР (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Згідно зі ст.4 вказаного Закону порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару). Державні податкові інспекції вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею.
Відповідно до п.11 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 р. №253 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 27 травня 2003 р. №247), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 липня 2001 р. за №567/5758, цей Порядок розроблено відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон) та Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших законодавчих актів, відповідно до яких органам державної податкової служби України надано право застосовувати штрафні (фінансові санкції). Відповідно до цього Порядку органи державної податкової служби України направляють платникам податків податкові повідомлення та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, які направляються відповідно до розділу 7 цього Порядку.
Згідно з п.2.7 Порядку рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - це рішення керівника податкового органу (його заступника) щодо виявленого порушення (крім порушення правил оподаткування), яке приймається відповідно до законодавчих актів, якими надано право податковим органам застосовувати штрафні (фінансові) санкції.
Пунктом 7.1 вказаного Порядку передбачено, що податковий орган здійснює розрахунок суми штрафних (фінансових) санкцій та приймає відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших законодавчих актів, якими податковим органам надано право застосовувати штрафні (фінансові) санкції, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке складається за формою згідно з додатком 8 (форма "С").
Відповідно до п.1 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 р. №110, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 р. за №268/5459, цю Інструкцію розроблено відповідно до Законів України "Про державну податкову службу в Україні", "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", "Про систему оподаткування", "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших законодавчих актів, відповідно до яких органам державної податкової служби надано право застосовувати штрафні (фінансові) санкції.
Згідно з п.2.6 Інструкції рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - це рішення керівника органу державної податкової служби (його заступника) щодо виявленого порушення (крім порушення правил оподаткування), яке приймається відповідно до законодавчих актів, якими надано право органам державної податкової служби застосовувати штрафні (фінансові) санкції.
Відповідно до п.п.6.3, 6.5 пункту 6 Інструкції органам ДПС надано право у разі порушення валютного законодавства до платників податків застосовувати штрафні санкції та фінансові, у вигляді пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, у розмірах, визначених відповідними законодавчими актами. У разі порушення юридичними особами та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності норм, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законами з питань зовнішньоекономічної діяльності та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служби, штрафні санкції застосовуються в розмірах, передбачених відповідними законодавчими актами.
Згідно з пунктами 10,11,13 Інструкції факти порушень податкового та іншого законодавства посадова особа органу державної податкової служби оформляє актом перевірки, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні їх пункти і статті. Такий акт підписується посадовими особами контролюючого органу та підприємства. Податкове повідомлення-рішення або рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за розглядом матеріалів перевірки приймає керівник органу державної податкової служби або його заступник за формою та згідно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за N 567/5758 (із змінами та доповненнями), протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта перевірки або вручення його поштою платнику податків (на підставі відмітки на поштовому повідомленні), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків щодо акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків. Сплата (стягнення) штрафних (фінансових) санкцій, передбачених цією Інструкцією, та інших штрафних (фінансових) санкцій, застосування і стягнення яких чинним законодавством віднесено до компетенції органів державної податкової служби, здійснюється у порядку, визначеному відповідними законами України.
Відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Безпідставними є твердження відповідача про сплив строку застосування штрафних санкцій відповідно до ст.250 ГК України, у звязку з помилковістю позиції, що датою застосування адміністративно-господарських санкцій є дата звернення позивачем до суду з цим позовом, оскільки датою застосування адміністративно-господарських санкцій є дата прийняття ДПІ у Приморському районі м.Одеси рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001202200 від 20.11.2008р., а отже шестимісячний термін з дня виявлення порушення (актом перевірки від 07.11.2008р.), встановлений ст.250 ГК України, не було пропущено позивачем. Тому ст.250 Господарського кодексу України розповсюджується виключно на строки, в які вчиняються дії контролюючими органами, і не має відношення до стягнення штрафних санкцій за рішенням суду.
Судом не приймаються до уваги посилання відповідача в обґрунтування своєї позиції на незаконність надсилання йому податкових вимог, з огляду на те, що оцінка правомірності надсилання позивачем на адресу відповідача першої та другої податкової вимоги не впливає на обовязок ТОВ «Агентство стрим»сплатити штрафні (фінансові) санкції, визначені рішенням №0001202200 від 20.11.2008р. Відповідач рішення про застосування фінансових санкцій не оскаржив, вчинення порушення у сфері ЗЕД не спростував, отже воно є чинним і підлягає виконанню як акт індивідуальної дії, що прийнятий ДПІ у Приморському районі м.Одеси на підставі законодавства та згідно з компетенцією податкових органів.
Згідно з Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005р. №276, в органах державної податкової служби ведуться облікові картки платника податків.
Як вбачається з даних облікової картки платника по пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД станом на 19.11.2009р. за ТОВ «Агентство Стрим», з урахуванням часткової сплати, обліковується залишок з несплаченої пені у розмірі 75959,69грн.
Відповідно до п.11 ч.1 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04 грудня 1990 року (зі змінами та доповненнями) державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок майна підприємств, установ, організацій.
Приймаючи до уваги вищевикладене, а також те, що факт наявності виявлених актом перевірки від 07.11.2008р. порушень відповідачем не заперечується, суд вважає, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агентство стрим»про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агентство стрим» (65026, м.Одеса, вул.Гоголя, 1/3, кв.1, ідентифікаційний код 31358318) на р/р 31112105700008, код платежу 21081000, одержувач: УДК у м.Одеса ГУДКУ в Одеській області, код 23213460, банк одержувача: ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011 заборгованість у розмірі 75959 (сімдесят пять тисяч девятсот пятдесят девять)грн.69коп
Постанова може бути оскаржена шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено та підписано 29.06.2010р.
Суддя /підпис/ М.М. Аракелян
29 червня 2010 року