Постанова № 10176797, 24.06.2010, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2010
Номер справи
9319/09/1570
Номер документу
10176797
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-9319/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2010 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бутенко А.В.,

за участю секретаря - Рачкова О.І.,

за участю сторін:

представник позивача - Гідулянов О.В. ( за довіреністю)

представник 1 відповідача Кравцов Р.В. ( за довіреністю)

представник 2 відповідача не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ТОВ„Ектор” до Одеської обласної державної адміністрації та Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області про визнання недійсним розпорядження Голови Білгород-Дністровської районної державної адміністрації №2226/2007 від 17.12.2007 року, визнання протиправною бездіяльність та зобовязання Одеської обласної державної адміністрації прийняти рішення щодо надання позивачу земельної ділянки у довгострокове користування.

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Ектор»(далі товариство) до Одеської обласної державної адміністрації та Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області про визнання недійсним розпорядження Голови Білгород-Дністровської районної державної адміністрації №2226/2007 від 17.12.2007 року, визнання протиправною бездіяльність Одеської обласної державної адміністрації щодо не прийняття рішення щодо передачі позивачу в довгострокову оренду, терміном на 25 років, земельної ділянки площею 2 га, розташованої на території Удобненської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, для проведення науково-дослідних, культурно-оздоровчих і туристичних заходів та рибогосподарських потреб, зобовязання Одеської обласної державної адміністрації прийняти рішення щодо надання позивачу земельної ділянки у довгострокове користування.

Позов обґрунтований тим, що розпорядженням Голови Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 09.08.2004 року № 995/2004 товариству була надана згода на розробку проекту відводу земельної ділянки. Зазначений проект був погоджений в установленому законодавством порядку всіма органами влади, погодження яких передбачено ст.ст.123, 151 Земельного кодексу України , 11.05.2007 року позитивне рішення Одеської обласної ради з цих питань № 439-IV направлено для подальшого розгляду до Одеської обласної державної адміністрації. Позивач неодноразово звертався до цього відповідача з питання прийняття рішення щодо передачі земельної ділянки в оренду, однак не отримав жодного розпорядження або відповіді, що є порушенням ст.123 Земельного кодексу України. Крім того, розпорядженням Голови Білгород-Дністровської районної державної адміністрації №2226/2007 від 17.12.2007 року протиправно скасовано розпорядження від 09.08.2004 року № 995/2004 про надання згоди на розробку проекту відводу земельної ділянки, оскільки позивачем при узгодженні проекту відведення виконувались вимоги ст. 151 Земельного кодексу України щодо отримання висновків державних органів до моменту погодження місця розташування земельної ділянки.

В судовому засіданні 17.03.2010 року представник позивача доповнив позовні вимоги та просив зобовязати Одеську обласну державну адміністрацію укласти з товариством договір оренди, терміном на 25 років щодо зазначеної земельної ділянки. Відповідно до ухвали суду від 17.03.2010 року (а.с.117-118) провадження у справі в цій частині закрито.

Представники відповідачів надали заперечення, в яких просили відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, зазначивши, що розпорядженням Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 09.08.2004 року № 995/2004, товариству було надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки, тобто на виготовлення проекту відведення і складання технічного завдання, яке складено раніше, а саме 17.12.2003 року. Висновки державних органів про погодження також були надані до надання дозволу на розробку проекту, тобто в той час, коли у товариства були відсутні правові підстави для розробки проекту. Крім того, висновки щодо попереднього вибору земельної ділянки надані одночасно із висновками про погодження проекту землеустрою, а висновок Білгород-Дністровської районної державної адміністрації не відповідає вимогам ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», оскільки складений не у формі розпорядження. Таким чином, на підставі висновку юридичного відділу Одеської обласної державної адміністрації, розпорядженням Голови Білгород-Дністровської районної державної адміністрації №2226/2007 від 17.12.2007 року скасовано розпорядження від 09.08.2004 року № 995/2004, в звязку з наданням не повного пакету документів, а самі документи Головним управлінням земельних ресурсів в Одеській області направлені позивачу на доопрацювання, тому рішення про передачу в оренду земельної ділянки не приймалося.

В судовому засіданні 21.06.2010 року представник позивача первинні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце слухання справи (а.с.158), заявлене клопотання про відкладення слухання справи не підтверджено доказами поважних причин відсутності, тому на підставі положень ст.128 КАС України справа слухалась за його відсутності за наявними в справі доказами.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника Одеської обласної державної адміністрації та дослідивши наявні в справі письмові докази суд доходить висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1, 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»виконавчу владу в областях, районах, здійснюють обласні, районні державні адміністрації, які є місцевими органами виконавчої влади і входять до системи органів виконавчої влади. Місцеві державні адміністрації в межах своїх повноважень здійснюють виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. До повноважень місцевих державних адміністрацій належить вирішення питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля, та відповідно до ст. 15 Закону України «Про охорону земель»- забезпечення реалізації державної політики щодо використання та охорони земель, а тому на підставі положень п.1 ч.1 ст.17 КАС України зазначений публічно-правовий спір відноситься до адміністративної юрисдикції.

Судом встановлено, що розпорядженням Голови Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 09.08.2004 року № 995/2004 товариству було затверджено акт вибору земельної ділянки та надано дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки загальною площею 2 га, розташованої на території Удобненської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (а.с.15). Зазначений проект був погоджений 10.06.2005 року Державним комітетом України по земельних ресурсах (а.с.6-7). 23.12.2005 року проект був погоджений рішенням Удобненської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 522-IV(а.с.8). 16.03.2006 року рішення про погодження № 439-IV прийнято Білгород-Дністровською районною радою (а.с.9).

25.04.2007 року, рішенням Одеської обласної ради № 244-V погоджена передача товариству в оренду, терміном на 25 років, із земель несільськогосподарського призначення державної власності, зазначеної земельної ділянки площею 2 га для проведення науково-дослідних, культурно-оздоровчих і туристичних заходів та рибогосподарських потреб, та на адресу Одеської обласної державної адміністрації направлено рішення та проект землеустрою для розгляду та вирішення питання згідно з чинним законодавством (а.с.10-11).

Позивач звертався до Одеської обласної державної адміністрації 30.08.2007 , 28.11.2007 року, 26.03.2008 року з приводу розгляду проекту та прийняття відповідного рішення, але відповіді від відповідача не отримав, що не заперечується представником відповідача.

Із пояснень представника відповідача вбачається, що розгляд матеріалів стосовно передачі в оренду земельної ділянки було доручено Головному управлінню земельних ресурсів в Одеській області, яке на підставі висновку юридичного відділу Одеської обласної державної адміністрації від 09.10.2007 року, листом від 26.10.2007 року № 2-7-05/781 направило проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на адресу позивача із доданням висновку (а.с.141).

Відповідно до листів від 22.11.2007 та 23.04.2008 року Головне управління земельних ресурсів в Одеській області просило Одеську обласну державну адміністрацію зняти з контролю виконання доручення щодо розгляду документів в звязку з тим, документи повернуті позивачу для доопрацювання та повідомляло про відсутність проекту в управлінні (а.с.139-140), але відповіді позивачу на його звернення також не надавало.

Розпорядження від 09.08.2004 року № 995/2004 Голови Білгород-Дністровської районної державної адміністрації відмінено розпорядженням № 2226/2007 від 17.12.2007 року. Як вбачається з пояснень представника відповідача, розпорядження прийнято на підставі висновку юридичного відділу Одеської облдержадміністрації, про який в розпорядженні не зазначено (а.с.16).

Відповідно до висновку юридичного відділу Одеської облдержадміністрації від 09.10.2007 року, Головним управлінням земельних ресурсів в Одеській області було розроблено проект розпорядження про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки товариству, але вимоги ст.123 Земельного Кодексу України не дотримано в повній мірі. Так, розпорядженням Голови Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 09.08.2004 року № 995/2004 товариству було надано дозвіл на розробку проекту, отже всі матеріали повинні розроблятись на підставі дозволу від 09.08.2004 року, однак проект відведення був погоджений органом по земельних ресурсах, природоохоронним в санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури до надання зазначеного дозволу. Крім того закінчився трирічний термін дії висновків та висновок Білгород-Дністровської районної державної адміністрації не відповідає вимогам ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», відповідно до якої голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень повинен видавати розпорядження (а.с.99).

Судом також встановлено, що дійсно, проект відведення земельної ділянки замовлено 05.12.2003 та виготовлено в 2004 році (а.с.57), технічне завдання на розробку проекту датоване 17.12.2003 року, дата розпорядження місцевої держадміністрації про надання дозволу в ньому відсутня (а.с.69). Білгород-Дністровська районна державна адміністрація надала висновок про погодження проекту із обмеженнями 29.07.2007 року (а.с.71), Білгород-Дністровський районний відділ земельних ресурсів 05.02.2004 року(а.с.72), відділ містобудування та архітектури - 19.02.2004 року (а.с.74), Дністровська регіональна інспекція екології та природних ресурсів 29.07.2004 року (а.с.75), Державна санітарно-епідеміологічна служба Білгород-Дністровського району 19.02.2004 року (а.с.76), управління обєктів культурної спадщини 23.03.2004 року (а.с.77), Одеське обласне виробниче управління по водному господарству 10.02.2004 року (а.с.78), тобто до видання розпорядження про надання дозволу на розробку цього проекту від 09.08.2004 року № 995/2004.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про планування та забудову територій», проектна документація - це затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, обємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси обєктів будівництва

Відповідно до ст.ст. 123, 151 Земельного Кодексу України, в редакції, яка діяла під час оформлення документів, юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування із земель державної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної державної адміністрації або сільської, селищної ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали погодження місця розташування обєкта, які повинні включати викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення обєкта із зазначенням загальної площі, також склад угідь земельної ділянки та умови її відведення, документи, що обґрунтовують розмір, призначення та місце розташування ділянки. Відповідна районна державна адміністрація розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із певними державними органами, установами та організаціями і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи, подається до відповідної державної адміністрації, яка у місячний строк , в межах своїх повноважень, приймає рішення про надання земельної ділянки. При наданні земельної ділянки обласною державною адміністрацією, районна держадміністрація подає також свій висновок відповідно обласній держадміністрації.

Таким чином, в період до 09.08.2004 року, без відповідного розпорядження місцевого органу виконавчої влади позивач не мав достатніх правових підстав для розроблення проекту відведення зазначеної земельної ділянки, підготовки, оформлення та отримання погоджень відповідних органів. При цьому, посилання позивача на дотримання ним вимог ст.151 Земельного Кодексу України щодо погодження документів з відповідними органами до розпорядження про надання дозволу на розробку проекту є помилковими, оскільки статтею 151 на час оформлення документів було регламентовано порядок погодження питань, повязаних із вилученням (викупом) земельних ділянок. Порядок надання земельних ділянок у користування юридичним особам визначений статтею 123 зазначеного Кодексу та передбачає додання до клопотання про відведення земельної ділянки певного переліку документів, який визначений частиною 15 статті 151 цього Кодексу а додаткове погодження місця розташування обєкту відповідними державними органами у цьому випадку не передбачалось.

Судом також встановлено, що розпорядження Голови Білгород-Дністровської районної державної адміністрації № 2226/2007 від 17.12.2007 року про відміну розпорядження від 09.08.2004 року № 995/2004 прийняте згідно із ст.ст. 6,21,25 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.17 та п. 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України, з метою дотримання вимог чинного законодавства з урахуванням висновку юридичного відділу Одеської обласної державної адміністрації.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 6, 21,25 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»передбачено право районної державної адміністрації видавати у своїй діяльності розпорядження, також надані повноваження розпоряджатися землями державної власності відповідно до закону, забезпечувати виконання Конституції та законів України, рішень інших органів державної влади.

Таким чином, оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що розпорядженням Голови Білгород-Дністровської районної державної адміністрації №2226/2007 від 17.12.2007 року правомірно скасовано розпорядження від 09.08.2004 року № 995/2004, а позовні вимоги товариства не обґрунтовані в частині визнання недійсним розпорядження від 17.12.2007 року та зобовязання Одеської обласної державної адміністрації прийняти рішення щодо надання позивачу земельної ділянки у довгострокове користування.

Крім того, висновок Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 29.07.2007 року не відповідає вимогам статті 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», оскільки висновок складено у формі листа, а цією статтею передбачено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Разом з тим, судом встановлено, що відповідно до ч. 9 статті 123 Земельного Кодексу України в редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин, відмову органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.

У звязку з тим, що Одеською обласною державною адміністрацією не прийнято рішення у письмовій формі щодо надання земельної ділянки, або відмови в наданні в оренду земельної ділянки, або залишення клопотання без розгляду із мотивованими поясненнями, суд вважає, що відповідачем порушено частину 9 статті 123 Земельного Кодексу України , крім того порушені права юридичної особи на інформацію, передбачені статтею 9 Закону України «Про інформацію»та статтю 32 зазначеного Закону в частині обовязку надання інформації про діяльність органу виконавчої влади, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення належить задовольнити.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Позивачем не надано жодного доказу виконання розпорядження Білгород-Дністровської районної державної адміністрації від 09.08.2004 року № 995/2004 після його прийняття. Відповідачем не надано доказів прийняття рішення та розгляду звернень позивача, тому позов належить задовольнити частково.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1.Адміністративний позов ТОВ „Ектор” до Одеської обласної державної адміністрації та Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області задовольнити частково.

2.Визнати протиправною бездіяльність Одеської обласної державної адміністрації щодо неприйняття рішення відносно передачі ТОВ «Ектор»(67700, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Удобне, вул. Кочубінського, 62; Код ЄДРПОУ 32406759) в довгострокову оренду, терміном на 25 років, земельної ділянки площею 2 га, розташованої на території Удобненської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, для проведення науково-дослідних, культурно-оздоровчих і туристичних заходів та рибогосподарських потреб.

3.В іншій частині позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілити за правилами ст. 94 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 24.06.2010 року.

Суддя Бутенко А.В.

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Одеської обласної державної адміністрації щодо неприйняття рішення відносно передачі ТОВ «Ектор» в довгострокову оренду, терміном на 25 років, земельної ділянки площею 2 га, розташованої на території Удобненської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, для проведення науково-дослідних, культурно-оздоровчих і туристичних заходів та рибогосподарських потреб.

24 червня 2010 року