Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-2146/10/2370 15.06.2010 р. м. Черкаси
09 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Чубар Т.М.,
при секретарі Дуженко С.А.,
за участю представника позивача державної податкової інспекції у м. Черкаси Савенко Ю.Н. за довіреністю № 14193/10-017 від 24.06.2009р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Черкаси до товариства з обмеженою відповідальністю «Стандартбуд+КЛ», третя особа управління з питань державної реєстрації субєктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради, про припинення юридичної особи, що не повязане з банкрутством,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась державна податкова інспекція у м. Черкаси, в якому просить припинити юридичну особу товариство з обмеженою відповідальністю «Стандартбуд+КЛ».
Представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, обґрунтовуючи їх тим, що згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців юридична особа-товариство з обмеженою відповідальністю «Стандартбуд+КЛ»відсутня за її місцезнаходженням, що відповідно до статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»є підставою для припинення юридичної особи-субєкта підприємницької діяльності.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не зявився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є: господарські організації юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Судом встановлено, що відповідач товариство з обмеженою відповідальністю «Стандартбуд+КЛ»зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності-юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 11.07.2007р., ідентифікаційний код 35274368 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 30.04.2010р.), та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м. Черкаси як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування»№1251-XII від 25.06.1991р., з 12.07.2007р. за № 2149 (довідка про взяття на облік платника податків №499/29-012 від 11.05.2010р.).
Суб'єкти господарювання господарські організації, які діють на основі права власності, права господарського відання чи оперативного управління, мають статус юридичної особи, що визначається цивільним законодавством та цим Кодексом.
Юридичною особою відповідно до статті 80 Цивільного кодексу України є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення. До єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
Місцезнаходженням юридичної особи, в свою чергу, є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (стаття93 Цивільного кодексу України). У разі зміни місцезнаходження юридичної особи її засновники (учасники) або уповноважений ними орган мають ініціювати процедуру проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи в порядку, передбаченому статтею 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»№ 755-IV від 15.05.2003р., що є спеціальним в частині регулювання відносин, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців.
Разом з тим, згідно статті 19 означеного Закону юридична особа, окрім іншого, зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У разі ненадходження в установлений строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Як вбачається з доданого до матеріалів адміністративного позову витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 30.03.2010р. юридична особа-товариство з обмеженою відповідальністю «Стандартбуд+КЛ», ідентифікаційний код 35274368, відсутня за її місцезнаходженням: 18000, м. Черкаси, бул. Шевченка, 305, кв. 160.
Згідно довідки державної податкової інспекції у м. Черкаси про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків № 347 від 14.11.2007р. місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю «Стандартбуд+КЛ»не встановлено.
При цьому відповідно наданої позивачем довідки про взаєморозрахунки з бюджетом станом на 21.04.2010р. заборгованість (недоїмка) перед бюджетом зі сплати податків і зборів (обовязкових платежів) за відповідачем не обліковується.
Наявність же в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є згідно статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»№ 755-IV від 15.05.2003р. однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
Стаття 33 цього Закону також передбачає, що юридична особа припиняється як в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, так і за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Згідно зі статтею 247 Господарського кодексу України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації. Скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання провадиться за рішенням суду.
Відповідним правом на звернення у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації (припинення юридичної особи) суб'єкта підприємницької діяльності згідно п. 17 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-XII від 04.12.1990р. наділені органи державної податкової служби.
З урахуванням наведених норм, а також того, що відповідач згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відсутній за своїм місцезнаходженням, вказані дії порушують встановлені законодавчими актами правила здійснення господарської діяльності та є підставою для припинення такого суб'єкта господарювання. Враховуючи право органів державної податкової служби звертатися до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованим та такими, що підлягають задоволенню.
В той же час, згідно статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»№ 755-IV від 15.05.2003р. суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.
Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та юридичну особу, щодо якої було прийнято судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити юридичну особу товариство з обмеженою відповідальністю «Стандартбуд+КЛ», 18000, м. Черкаси, бул. Шевченка, буд. 305, кв. 160, ідентифікаційний код 35274368.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження не була подана, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяТ.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 21 червня 2010 року.