ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 11/9708.06.10 За позовомКиївського природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в місті Києві
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Еквілібріум Трейд"
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Ефект-2000"
простягнення 180 680,00 грн.
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від прокуратуриГреськів І.В. помічник прокурора
від позивача Ящук Р.М. - представник
від відповідачів не з'явились
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Київського природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в місті Києві про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Еквілібріум Трейд” 180680,00 грн. збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на відведеній в оренду відповідачу-1 земельній ділянці було виявлено факт самовільного знищення зелених насаджень. Вказаними діями завдано державі матеріальні збитки (шкоду) у розмірі Києві 180680,00 грн.
Представник відповідача-1 в судовому засіданні 11.05.2010 проти позову заперечував та просив замінити Товариство з обмеженою відповідальністю “Еквілібріум Трейд” на належного відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю “Ефект-2000”, оскільки 16.12.2009 між Товариством з обмеженою відповідальністю “Еквілібріум Трейд” та Товариством з обмеженою відповідальністю “Ефект-2000” було укладено Договір № 16/12 про виконання робіт. За умовами вказаного Договору Товариство з обмеженою відповідальністю “Ефект-2000” зобовязалось виконати за завданням Товариства з обмеженою відповідальністю “Еквілібріум Трейд” роботу по санітарній обрізці та видаленню зелених насаджень, що знаходяться в аварійному та сухому стані згідно ордерів на видалення зелених насаджень, у звязку з чим за видалення зелених насаджень відповідальність має нести саме відповідач-2.
Ухвалою суду від 11.05.2010 відмовлено відповідачу - Товариству з обмеженою відповідальністю “Еквілібріум Трейд” в задоволенні клопотання про заміну неналежного відповідача та залучено до участі в справі в якості відповідача-2 Товариство з обмеженою відповідальністю “Ефект-2000”, відкладено розгляд справи та зобовязано відповідачів надати суду письмові відзиви на позов із зазначенням доказів, що підтверджують викладені у відзиві обставини, та нормативно-правового обґрунтування своїх заперечень, а також документи, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідачами вимог ухвали суду не виконано, витребуваних судом документів не надано.
07.06.2010 до Господарського суду міста Києва надійшли телеграми відповідачів про відкладення розгляду справи, у звязку з перебуванням представника та директора Товариства з обмеженою відповідальністю “Еквілібріум Трейд”, представника та директора Товариства з обмеженою відповідальністю “Ефект-2000” у відрядженні.
Клопотання відповідачів про відкладення розгляду справи судом визнані необґрунтованими, причини неявки до суду неповажними. Відповідачами у справі є Товариство з обмеженою відповідальністю “Еквілібріум Трейд”та Товариство з обмеженою відповідальністю “Ефект-2000”, а не конкретні представники, Господарським процесуальним кодексом України передбачено ведення справи через представника, що дозволяє направити в судове засідання іншу уповноважену особу. Ухвала про залучення відповідача-2 винесена судом 11.05.2010, отже у відповідача було достатньо часу для виконання вимог вказаної ухвали.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Враховуючи, що відповідачі належним чином повідомлялись про час та місце судового засідання суд, на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами без участі представників відповідачів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників удового процесу, суд
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних обєктів, повязаних з історико-культурною спадщиною.
Згідно ст.ст. 4, 5 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки, а державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Стаття 28 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” передбачає, що охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв. Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 затверджено Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, у п. 3 якого зазначається, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордеру.
Охорона земель - це система правових, організаційних, економічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення (ст. 162 Земельного кодексу України).
Державним органом, який здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональним використанням, відтворенням та охорону природних ресурсів, екологічну безпеку місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади, суб'єктами господарювання, фізичними особами на території міста Києва, є Державна екологічна інспекція в місті Києві.
06.03.2008 між Київською міською радою, як орендодавцем, та Товариством з обмеженою відповідальністю “Еквілібріум Трейд”, як орендарем, на підставі рішення Київської міської ради від 20.12.2007 № 1466/4299, було укладено Договір оренди земельних ділянок, відповідно до умов якого відповідач прийняв в оренду земельні ділянки розміром 105168 кв. м. (кадастровий № 8 000 000 000:90:019:0038) та 110235 (кадастровий № 8 000 000 000:90:019:0040) для будівництва експлуатації та обслуговування готельно-офісного, торговельного комплексів з наземними та підземними паркінгами, місце розташування Наддніпрянське шосе, 2-А у Голосіївському районі м. Києва (пункти 1.1. та 2.1. Договору).
11.02.2010 Державною екологічною інспекцією в місті Києві проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства за адресою: м. Київ, парк “Покал”, Голосіївський район, вул. Столичне шосе (Наддніпрянське шосе), під час якої встановлено порушення дотримання вимог природоохоронного законодавства при знесенні (видаленні) зелених насаджень, а саме ст. 40, 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 5 Закону України “Про рослинний світ”, п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 “Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах”, про що складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 11.02.2010. Актом зафіксовано видалення зелених насаджень на вищевказаній території без відповідних дозвільних документів.
Згідно розрахунку розміру збитків, проведеного Державною екологічною інспекцією в місті Києві відповідно до Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 № 559, зазначеними діями державі заподіяно матеріальні збитки на суму 180 680,00 грн.
Відповідно до п. 5.5 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105 на територіях земельних ділянок, відведених під будівництво, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є забудовники чи власники цих територій.
Згідно п.п. 1, 2 ст. 16 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” на об'єктах благоустрою забороняється виконувати земляні, будівельні та інші роботи без дозволу, виданого в установленому законодавством порядку та самовільно влаштовувати городи, створювати, пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі.
Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (п. 3. “Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах”).
Отже, виходячи з наведених вище норм законодавства, відповідач-1 - Товариство з обмеженою відповідальністю “Еквілібріум Трейд” є відповідальним за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними на території орендованих земельних ділянок.
Однак, як свідчать матеріали справи, своїх зобовязань щодо забезпечення збереження зелених насаджень та належного догляду за ними Товариство з обмеженою відповідальністю “Еквілібріум Трейд” не виконало, внаслідок чого державі заподіяно матеріальні збитки у розмірі 180 680 грн.
Відповідно до ч. 2 п. 1.6 розяснень Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001 № 02-5/744 “Про деякі питання практики вирішення спорів, повязаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища” позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.
Факт самовільного знищення зелених насаджень відповідачами не спростований. Дозвільна документація на зниження зелених насаджень, перелічених в акті перевірки від 11.02.2010, суду не надана.
Посилання відповідача-1 на те, що відповідальним за забезпечення збереження зелених насаджень був відповідач-2 Товариство з обмеженою відповідальністю “Ефект-2000” на підставі договору № 16/12 від 16.12.2009 про виконання робіт по санітарній обрізці та видаленню зелених насаджень, що знаходяться в аварійному та сухому стані, суд відхиляє, оскільки саме відповідач-1, як землекористувач земельної ділянки мав забезпечити дотримання вимог законодавства про охорону довкілля ( п. б ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України). Неналежне виконання відповідачем-2 передбачених вищевказаним договором робіт не звільняє відповідача-1 від відповідальності за збитки, спричинені внаслідок самовільного знищення зелених насаджень.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність протиправних дій відповідача-1, причинного звязку між діями відповідача-1 та збитками, які складають обєктивну сторону правопорушення, та наявність вини відповідача-1, внаслідок дій якого спричинено збитки.
Згідно ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, завдана внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища підлягає компенсації в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від плати за забруднення навколишнього природного середовища погіршення якості природних ресурсів.
Частина 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Враховуючи вищевикладене, позов визнається судом обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню по відношенню до відповідача-1.
Витрати по оплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на Товариство з обмеженою відповідальністю “Еквілібріум Трейд” і підлягають стягненню в доход Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Еквілібріум Трейд” (04210, м. Київ, пр-т Героїв Сталінграда, 27, ідентифікаційний код 32379475, з будь-якого рахунку, виявленого під час виконавчого провадження) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в м. Києві (04071, м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 4, ідентифікаційний код 34481451) 180680 (сто вісімдесят тисяч шістсот вісімдесят) грн. 00 коп. збитків.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Еквілібріум Трейд” (04210, м. Київ, пр-т. Героїв Сталінграда, 27, ідентифікаційний код 32379475, з будь-якого рахунку, виявленого під час виконавчого провадження) в доход Державного бюджету України 1 806 (одна тисяча вісімсот шість) грн. 80 коп. державного мита. та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Ю.М. Смирнова
Дата підписання рішення: 29.06.2010