
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2021 року справа № 580/7449/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Трофімової Л.В. за участі секретаря судового засідання Фесенка О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу № 580/7449/21
за позовом Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси,18002, код ЄДРПОУ 44131663)
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення податкового боргу, прийнято ухвалу.
23.09.2021 вх. 36663/21 Головне управління ДПС у Черкаській області звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , просить: стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 податковий борг у сумі 16599,82 грн.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 24.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін, ухвалою від 15.11.2021 суд перейшов до розгляду справи з викликом учасників – судове засідання призначено на 18.11.2021.
18.11.2021 вх. 45379/21 позивач надав актуальну інформацію з інтегрованої картки платника податку, де станом на 20.09.2021 обліковується податковий борг у сумі 16599,82 грн за кодом бюджетної класифікації 18050400 з єдиного податку.
В обґрунтуванні позовних вимог зазначено, що позивач зареєстрована як фізична особа – підприємець та має податковий борг перед бюджетом у сумі 16599,82 грн зі сплати єдиного податку, що виник за заявою від 06.04.2018 про застосування спрощеної системи оподаткування за період 20.03.2020-20.12.2020 із щомісячним основним платежем у сумі 850.14 грн, за період 20.02.2021 - 20.08.2021 зі щомісячним платежем у сумі 1080 грн.
Відповідач відповідь на відзив не надав. За вказаною у позові адресою скеровано процесуальні документи судом (ідентифікатор 1803104374181), що вручені відповідачеві 05.10.2021 за вказаною адресою у позові.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.
Суд зазначає, що предметом спору є перевірка відповідності дій Головного управління ДПС в Черкаській області вимогам частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства щодо вимоги форми Ф про сплату боргу від 23.03.2020 №21164-53 та звернення про стягнення податкового боргу. Спірні правовідносини врегульовано Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – Кодекс № 2755).
Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій відповідача із визначення податкового боргу у сумі 16599,82 грн, суд зазначає про таке.
Ухвалою від 15.11.2021 суд пропонував відповідачеві надати відзив на позов, документи звірки зі сплати єдиного податку, докази на підтвердження погашення податкового боргу.
Відповідно до пункту 291.2 статті 291 Кодексу №2755 спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Застосування спрощеної системи оподаткування фактично є одним із видів пільгового оподаткування господарської діяльності. Кодексом №2755 встановлено коло осіб, на яких розповсюджується вказана норма.
Згідно з пунктом 291.3 статті 291 Кодексу №2755 юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку у порядку, визначеному цією главою.
Відповідно до абзацу 5 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Кодексу №2755 платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки: у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку (п. 299.2 ст. 299 Кодексу №2755).
Згідно з пунктом 299.10 статті 299 Кодексу №2755 реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу.
Пунктом 299.11 статті 299 Податкового кодексу України визначено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб`єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом. Аналіз норм права свідчить про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. Прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування.
Вирішуючи даний спір, судом встановлено, що на час звернення до суду про стягнення податкового боргу, рішення та вимоги контролюючим органом про анулювання реєстрації позивача як платника єдиного податку шляхом виключення його з реєстру платників єдиного податку не приймалося.
Судом встановлено, що вимога форми Ф про сплату боргу від 23.03.2020 №21164-53 була направлена Звенигородським управлінням ГУ ДПС у Черкаській області за адресою зазначеною у п.6 заяви щодо 2 групи спрощеної системи оподаткування: АДРЕСА_2 (ідентифікатор 2020204814773 та вручена особисто відповідачеві 09.04.2020.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 Кодексу №2755 за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно статті 19-1 Кодексу № 2755 встановлено функції контролюючих органів, зокрема: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (пункт 19-1.1.1); формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб – платників податків (пункт 19-1.1.9); забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів (пункт 19-1.1.10); здійснюють погашення податкового боргу (пункт 19-1.1.22).
Статтею 11 Кодексу № 2755 встановлено, що спеціальні податкові режими встановлюються та застосовуються у випадках і порядку, визначених виключно цим Кодексом (пункт 11.1). Спеціальний податковий режим – система заходів, що визначає особливий порядок оподаткування окремих категорій господарюючих суб`єктів (пункт 11.2). Згідно пункту 11.3 статті 11 Кодексу № 2755 спеціальний податковий режим може передбачати особливий порядок визначення елементів податку та збору, звільнення від сплати окремих податків та зборів. Позивач використовував спрощену систему оподаткування.
Згідно підпункту 14.1.1 – 1 пункту 14.1 статті 14 Кодексу № 2755 адміністрування податків – це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників ЄСВ та об`єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом. Пунктом 49.2 статті 49 Кодексу № 2755 платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, що належать декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, у тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності. Законодавцем враховано, що платник може обирати спрощену, загальну система оподаткування.
Статтею 16 Кодексу № 2755 визначено обов`язки платника податків, зокрема: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4).
Судом із заяви відповідача встановлено, що обрано 2 групу платника єдиного податку та ставку 15% до мінімальної заробітної плати, проте щомісячний платіж зі сплати місцевого єдиного податку у 2020 році – 850.14 грн (4723х18%) і у 2021 році – 1080 грн (6000х18%).
Сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень (п.12.3 ст.12 Кодексу №2755).
Згідно з п.5.3 рішення Тальнівського району Черкаської області від 26.06.2019 №8 ставка для другої групи платників єдиного податку 18% від мінімальної заробітної плати.
Платники єдиного податку ІІ групи, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів (відповідно до п. 295.5 ст. 295 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями (Кодекс №2755). Платники єдиного податку ІІ групи сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця (п. 295.1 ст. 295 Кодексу №2755).
Матеріали справи не містять доказів звільнення від нарахування і сплати відповідачем єдиного податку.
Судом з інтегрованої картки платника встановлено, що позивачу були здійснені відповідачем на виконання повноважень нарахування боргу за платежем 18050400 єдиний податок станом на 31.08.2021 у сумі 16599,82 грн (850.14х10+1080х8=17141.4 – сплата у сумі 541.58 грн).
Матеріали справи не містять даних про самостійну сплату позивачем єдиного податку і виконання податкового обов`язку.
Згідно з Кодексом адміністративного судочинства України (частини 1 статті 77) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України (частини 2 статті 77) у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 утворено як відокремлений підрозділи ДПС України, територіальний орган - Головне управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 44131663). 30.09.2020 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №100074103000808532 про створення відокремленого підрозділу ДПС України - Головне управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 44131663).
Оцінюючи дії відповідача за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України щодо правомірності формування вимоги про сплату єдиного податку відповідачем, суд зазначає, що відповідач, приймаючи стосовно позивача, який зареєстрований як фізична особа - підприємець та має податковий борг 16599,82 грн діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законами України, із використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) у зв`язку з чим, суд дійшов висновку, що позовні вимоги як обгрунтовані належить задовольнити.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведення експертиз. Доказів на підтвердження таких витрат позивачем не надано.Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-245, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету податковий борг у сумі 16599,82 (шістнадцять тисяч п`ятсот дев`яносто дев`ять) грн 82 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв`язку із початком функціонування модулів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 № 1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».
Учасники справи:
позивач: Головне управління ДПС у Черкаській області [вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси,18002, код ЄДРПОУ 44131663];
відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Повне судове рішення складено 18.11.2021.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА