Постанова № 101137928, 16.11.2021, Печенізький районний суд Харківської області

Дата ухвалення
16.11.2021
Номер справи
636/4245/21
Номер документу
101137928
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 636/4245/21

Провадження № 3/633/95/2021

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2021 р. суддя Печенізького районного суду Харківської області Тимченко А.М. розглянувши матеріали, які надійшли з Чугуївського РУП ГУ НП в Харківській області, про притягнення до адмінвідповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, народжену в с. Мартове, Печенізького району, Харківської області, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , протягом року до адміністративної відповідальності не притягувалася

за ч. 1 ст. 184 КУпАП,

В С Т А Н О В И В :

04.09.2021 о 18-00 год. гр. ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених ст. 150 Сімейного Кодексу України батьківський обов`язків, внаслідок чого її неповнолітній син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 знаходився без батьківського нагляду одну добу, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення визнала повністю та суду пояснила: 04.09.2021 року її неповнолітній син ОСОБА_2 знаходився в м.Чугуєві, так як навчається в Чугуївському професійному агарному ліцеї. На автобус додому (в. с. Мартове) не встиг і залишився у товариша. Потім пішли гуляти, телефон розрядився, зарядка на телефон залишилася вдома. З сином завжди на зв`язку. 04.09.2021 коли син не повернувся додому дуже злякалася і викликала поліцію. 05.09.2021 син сам зателефонував. До цього такого ніколи не траплялося.

Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, суд зазначає наступне.

Положеннями ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок провадження у справах про адміністративні правопорушення та притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлено Розділом IV Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У відповідності зі ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свободи громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституціїі законів України, повага до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.

Про вчинення адміністративного правопорушення відповідно до ст. 254 КУпАП складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності, який у разі оформлення складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягується.

Згідно з вимогами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.

Статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року (із змінами та доповненнями) передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

Таким чином, ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, передбачає бездіяльність, внаслідок якої обов`язки по вихованню виконуються неякісно та не в повному обсязі.

Таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов`язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання, навчання неповнолітніх дітей: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей (у тому числі незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям), незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.

Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ст.245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов`язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб`єкта владних повноважень, зокрема, поліцейського, а також встановлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена чинним законодавством.

Крім визнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення, її вина підтверджується сукупністю досліджених суддею доказів:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ 710049 від 07.09.2021р., згідно якого 04.09.2021 о 18-00 год. гр. ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених ст. 150 Сімейного Кодексу України батьківський обов`язків, внаслідок чого неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 знаходився без батьківського нагляду одну добу, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.

- рапортом чергового Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 ;

- протоколом допиту малолітнього (неповнолітнього) свідка;

- розпискою;

- копією паспорта неповнолітнього ОСОБА_2 ;

- довідкою про реєстрацію місця проживання особи;

- копією паспорта ОСОБА_1 .

Обираючи вид стягнення особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушниці, ступінь її вини та майновий стан.

Обставин, що пом`якшують відповідальність за адміністративне правопорушення є щире каяття ОСОБА_1 .

Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне, з метою запобігання вчинення у подальшому нових правопорушень, застосувати до ОСОБА_1 стягнення у виді попередження.

Згідно положень ст. 40-1КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 454 грн.

Керуючись ст.ст. 33-35, 40-1, 283-285 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В :

Попередити гр. ОСОБА_1 про недопустимість вчинення порушень передбачених ч. 1 ст.184 КУпАП, а саме, невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов`язків щодо виховання дітей.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий на користь держави: в особі Державної судової адміністрації України, м. Київ, вул.. Липська, 18/5, 01601 у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн., отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/ 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу – судовий збір, пункт ставок збору – 5

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Печенізький районний суд Харківської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя: А.М.Тимченко