
Справа № 616/773/21
Провадження № 2-а/616/9/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2021 року смт Великий Бурлук
Суддя Великобурлуцького районного суду Харківської області Грошова Н.М., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Куп`янського Управління праці та соціального захисту населення (Великобурлуцький відділ) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
До Великобурлуцького районного суду Харківської області надійшла в порядку КАС України позовна заява ОСОБА_1 до Куп`янського Управління праці та соціального захисту населення (Великобурлуцький відділ), в якій позивачем заявлено вимоги:
- визнати протиправними дії Великобурлуцького відділу Управління соціального захисту населення у Куп`янському районі щодо нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня, яка передбачена ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у неналежному розмірі, а саме в розмірі 1491,00 грн.;
- зобов`язати Великобурлуцький відділ Управління соціального захисту населення у Куп`янському районі нарахувати та виплати недоотриману щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учасника бойових дій за 2021 рік, відповідно до ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020, у розмірі 7354,00 грн.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Так, суддя, при вирішенні питання про відкриття провадження в адміністративні справі, зобов`язаний перевірити дотримання позивачем правил підсудності при зверненні з позовом до суду.
Глава 2 Розділу І КАС України регламентує питання адміністративної юрисдикції, яка включає в себе предметну, територіальну та інстанційну юрисдикції.
Відповідно до юрисдикції адміністративних судів (ст.19 КАС України), позовні вимоги заявлені позивачем ОСОБА_1 підлягають розгляду адміністративним судом.
Статтею 20 КАС України визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів.
Частиною першою статті 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1 - 3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Згідно ч.2 ст.20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Враховуючи заявлені позивачем вимоги та з урахуванням положень ст.20 КАС України, суддя приходить до висновку про те, що дана справа підсудна окружному адміністративному суду, а не місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
В частині 1 статті 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зазначено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
У розумінні вищевказаних положень, Великобурлуцький районний суд Харківської області при розгляді цієї справи не є судом встановленим законом, оскільки не наділений повноваженнями розглядати дану категорію справ.
Згідно ч.1 ст.318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25 -28 цього Кодексу.
Отже, враховуючи викладене, згідно предметної юрисдикції адміністративних судів, яка визначена ст.20 КАС України, поданий ОСОБА_1 позов відноситься до підсудності окружних адміністративних судів, а в даному випадку до підсудності Харківського окружного адміністративного суду.
Нормами ст.29 КАС України визначені правила передачі справ з одного адміністративного суду до іншого суд.
Однак вказаними нормами не врегульовано питання передачі справ за правилами предметної підсудності. Відтак, виходячи із приписів ч.6 ст.7 КАС України щодо застосування судом закону за аналогією, правила щодо передачі адміністративного позову з одного суду до іншого суду в даному випадку мають визначатись з урахуванням норм, які визначають передачу справ за територіальною підсудністю.
Пунктом 2 ч.1 ст.29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Тобто, при вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що дана справа належить до підсудності іншого суду, у зв`язку з чим, суд вважає за необхідне передати справу на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.
Згідно ч. 1 ст.30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись ст.ст. 7, 20, 29, 30, 248 КАС України, суддя, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Куп`янського Управління праці та соціального захисту населення (Великобурлуцький відділ) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - передати за підсудністю на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня постановлення ухвали. У разі, якщо ухвала була постановлена без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Великобурлуцький районний суд Харківської області.
Копію ухвали направити позивачу.
Суддя: Н.М. Грошова