Єдиний державний реєстр судових рішень
26.06.10 <копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2010 р. Справа № 2а-14732/09/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В. <Текст > при секретаріМанько К.А. за участю: представника позивача Шабовта О.В. представника відповідача та третьої особи - Кононевич О.О.< ПІБ Пр. > розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокосм» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська про Про визнання нечинним рішення, - ВСТАНОВИВ: До суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокосм», в якому позивач просить визнати нечинним та скасувати рішення №0002042303 від 02.07.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесеного Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська. В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржуваним рішенням до позивача було застосовано штрафні санкції у сумі 213 580,00 грн. Однак дане рішення прийняте відповідачем без наявних на те правових підстав, з порушенням норм чинного законодавства, оскільки посадовими особами відповідача під час перевірки були допущені порушення чинного законодавства України, а саме: перевірка здійснювалася після закінчення робочого дня, чим порушено вимоги ч.3 ст.11-2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні"; уповноваженій особі позивача не було надано під розписку оригіналу направлення на перевірку та копії наказу керівника податкового органу про проведення перевірки, чим порушено вимоги ч.1 ст.11-2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні"; були відсутні передбачені Законами України підстави для проведення перевірки; перевірка була проведена службовцями податкового органу, у якого ані ТОВ «Агрокосм», ані Одеська філія ТОВ «Агрокосм» на податковому обліку не знаходиться. Окрім того відповідно до ст.1 Закону України „Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратори розрахункових операцій (РРО) застосовуються юридичними особами (їх філіями), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг). Проте згідно з договором позики від 13.05.09р. СПД ОСОБА_5 (Позикодавець) передав, а Одеська філія ТОВ „Агрокосм" в особі директора Пацули Артура Євгеновича (Позичальник) прийняла в момент підписання договору готівкові кошти (Позику) у сумі 41713 грн. Позика безпроцентна, підлягає поверненню до 30.05.2009р. Таким чином, готівка у сумі 41713 грн., надійшла до каси філії не за операціями з продажу товарів (послуг), а на підставі укладеного у встановленому порядку договору позики, що є достатньою та законною підставою для не застосування РРО при здійсненні такої операції. Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, письмово виклавши свої заперечення, в яких зазначив що оскаржуване рішення було винесено без порушення законодавчих норм, та є цілком обґрунтованими та законними, а тому в задоволенні позовних вимог повинно бути відмовлено в повному обсязі.
Суд заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до плану-графіку проведення перевірок відділом контролю за розрахунковими операціями управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Одеській області на травень 2009р., на підставі направлення на проведення перевірки від 07.05.2009р. №3947/23-7017, 13.05.2009р. фахівцями ДПА в Одеській області було здійснено перевірку каси складу Одеської філії ТОВ "Агрокосм" з питання дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, яка розташована за адресою: м.Одеса, 19-й км., Старокиївської дороги. За результатами перевірки був складений акт від 13.05.2009р. №0221/04/62/23/26248223.
06 липня 2009 року ТОВ «Агрокосм» отримало рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 213580,00 грн. від 02.07.2009р. №0002042303, на підставі акту перевірки від 13.05.2009р. №0221/04/62/23/26248223 у звязку з тим, що ТОВ «Агрокосм» не було забезпечено відповідності суми готівкових коштів на місті проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО на суму 42716,00грн Зазначеними діями товариство позивача порушило п.13 ст.3 Закону України від 06.07.1995р. №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Суму штрафних (фінансових) санкцій застосовано до ТОВ „Агрокосм" на підставі п11 ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" та ст.22 Закону №265/95-ВР.
Позивачем було подано первинну скаргу до Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області. Рішенням ДПА у Дніпропетровській області №21514/10/25-008 від 13.08.2009р. про результати розгляду первинної скарги, скаргу позивача в частині оскарження рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.07.2009р. №0002042303 було залишено без задоволення, а саме рішення - без змін.
28.08.2009р. позивачем була подана повторна скарга до Державної податкової адміністрації України. Рішенням ДПА України про результати розгляду повторної скарги № 10295/6/25-01415 від 13.10.2009р. оскаржуване рішення залишене без змін, а повторна скарга позивача - без задоволення.
На думку суду відповідачем правомірно було винесене рішення від 02.07.2009р. №0002042303 про застосування фінансових санкцій до позивача, з огляду на наступне:
Стосовно доводів позивача про порушення відповідачем порядку проведення перевірки.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р., №509 органи державної податкової служби у випадках, межах компетенції та порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки, а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та збори (обов'язкових платежів); здійснювати контроль за: додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Статтею 111 Закону №509 встановлено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Згідно частин другої, шостої цієї статті: плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.
З наведених норм вбачається, що перелічені обставини в цілому стосуються питання повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), порядку подання податкової звітності платниками податків, та не пов'язані з питанням додержання порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтв про державну реєстрацію СПД, ліцензій, торгових патентів.
Що стосується умов допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок, що визначені ст.112 Закону №509, то вони також стосуються перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Отже порядок реалізації повноважень органів ДПС встановлених п.2 ст.11 Закону №509, тобто права здійснювати контроль за порядком проведення готівкових розрахунків, наявності свідоцтв про державну реєстрацію СПД, ліцензій, торгових патентів, шляхом проведення планових перевірок статтями 111, 112 Закону №509 не встановлений.
Згідно до ст.15, 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закон здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку передбаченому законодавством України.
Таким чином, підстави та порядок проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, визначаються Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР, який є спеціальним законом щодо проведення таких перевірок.
Відповідно до п.п.3.1, 3.2 п.3 Наказу ДПА України "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведення перевірок платників податків" від 27.05.2008р №355 перевірки проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби.
Перевірка позивача була здійснена за зазначеним планом-графіком та у порядку і на підставі посвідчень, складених за формою відповідно до п.п.3.1, 3.2. п.3 Наказу ДПА України від 27.05.2008р №355.
Відповідно до п.3.2 п.3 Наказу №355 перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій проводяться групою у складі не менше двох посадових осіб органів ДПС за наявністю у них службових посвідчень та направлення на перевірку. Направлення на перевірку виписується окремо на перевірку кожного суб'єкта господарювання, яке оформляється на бланку органу ДПС, скріплюється гербовою печаткою, підписується керівником органу ДПС.
З матеріалів справи вбачається, що під час перевірки вказані вимоги наказу посадовими особами ДПС були виконані, а саме направлення не перевірку було пред'явлено директору позивача Пацулі А.Є., яким власноручно було здійснено запис в направленні №3947/23-7017 від 07.05.2009р. про ознайомлення та отримання.
Таким чином, обов'язок органів ДПС щодо надсилання суб'єктам господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій, не пізніше ніж за десять днів до дня проведення перевірки письмових повідомлень із зазначенням дати початку та закінчення її проведення та обов'язок щодо надання під розписку копію наказу керівника податкового органу про проведення перевірки Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР та Наказом №355 не передбачений.
Стосовно доводів позивача, що перевірка була проведена неналежним податковим органом ДПА в Одеській області, то відповідно до ст.9 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, виконують функції, передбачені статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2, 3, 8, 11, 12, 13, 16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору. У разі коли зазначені в частині першій цієї статті органи державної податкової служби безпосередньо здійснюють контроль за платниками податків, інших платежів, вони виконують щодо цих платників ті ж функції, що й державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції.
Щодо посилань позивача на порушення перевіряючими наказу ДПА України від 10.08.2005р. №327 "Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства", то вони є необґрунтованими оскільки співробітниками ДПА у Одеській області проводилась перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій за товари, а не документальні перевірка своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Проте вказаний порядок стосується виключно порядку оформленню результатів планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) та не визначає порядок та підстави проведення перевірок суб'єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій.
Спеціальним наказом, щодо проведення таких перевірок є Наказ ДПА України від 27.05.2008р. № 355 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведення перевірок платників податків".
Що стосується результатів перевірки необхідно зазначити наступне. Відповідно до п. 4.5 розд.4 «Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги) затвердженого наказом ДПА від 01.12.2000р. № 614 унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.
Згідно ст. 2 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" місце проведення розрахунків місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Відповідно до п.13 ст.3 вказаного Закону субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;
Згідно ст.22 Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Як свідчать обставини справи в ході перевірки відповідачем було встановлено не забезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. Сума невідповідності склала 42716,00грн. Саме на місці проведення розрахунків знаходились готівкові кошти у сумі 42716,00грн., що також підтверджено підписами бухгалтера-касира ОСОБА_7 та директора Пацули А.Є. в описі наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків.
В судовому засіданні встановлено, що під час перевірки Одеської філії ТОВ "Агрокосм", перевіряючим жодного договору позики та будь-яких пояснень стосовно готівкових коштів у сумі 42 716,00грн. позивачем надано не було. Дане твердження ДПА в Одеській області підтверджується також поясненнями перевіряючих ОСОБА_8 та ОСОБА_9, які викладені у висновку щодо порушених питань в адміністративному позові ТОВ "Агрокосм" від 12 03.2010р. за № 135/23-7008.
Таким, чином ДПА в Одеській області обґрунтовано та законно було виявлено не забезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, зі сторони позивача.
З урахування викладеного суд доходить висновку, що відповідачем, цілком обґрунтовано та у відповідності до вимог законодавства, було прийнято рішення №0002042303 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 213580,00 грн., а тому в задоволенні позовних вимог має бути відмовлено.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокосм» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська про визнання нечинним та скасування рішення відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку встановленому ст. 186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений <Текст >
Суддя <(підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >О.В. Врона
< суддя учасник колегії >
< ПІБ Судді >
< ПІБ Судді >