Справа № 2а-2013/10/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2010 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Самойлюк Г.П.
За участю секретаря: Мандрика Л.В.
Сторін:
Від позивача: представники Теплих М.В.(по довіреності)
Галайко О.В.(по довіреності)
Відповідач: ОСОБА_3
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Ренійського районного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення коштів, витрачених на виплату допомоги по безробіттю у сумі 1686, 15 грн., -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов позов Ренійського районного центру зайнятості до ОСОБА_3, в якому позивач зазначив, що ОСОБА_3 під час перебування в Ренійському районному центрі зайнятості на обліку як безробітна, влаштувалась на роботу, про що не повідомила Ренійський центр зайнятості та незаконно отримувала матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
У судовому засіданні представник позивача посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач проти задоволення позову заперечувала, мотивуючи тим, що їй не було відомо, що не дозволяється одночасно отримувати допомогу по безробіттю та працювати за угодою.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, суд встановив наступне.
Громадянка ОСОБА_3 перебувала на обліку в Ренійському районному центрі зайнятості з 06.10.2008 р. по 24.03.2009 р. На підставі заяви від 06.10.2008 року, відповідачу був наданий статус безробітної (а.с.9).
13.10.2008 року між Ренійським центром зайнятості та ОСОБА_3 укладено договір № 201 щодо направлення відповідачки на навчання і отримання професії перукаря з метою сприяння подальшого працевлаштування (а.с.14). В договорі сторони зазначили свої права та обовязки, відповідальність, порядок усунення змін та розірвання договору. У звязку зі звільненням безробітної з останнього місця роботи за власним бажанням їй було призначено допомогу по безробіттю з 91-го календарного дня (з 04.01.2009 року).
Під час проходження навчання ОСОБА_3 працювала в ВАТ «Фарлеп Інвест»за цивільно-правовою угодою від 01.12.2008 року, що підтверджується копією листа ВАТ «Фарлеп Інвест»№102 від 01.12.2009 року (а.с.12) про отримання ОСОБА_3 доходів у період перебування на обліку в центрі зайнятості та актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до ЗУ "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 15 грудня 2009 року.
Під час перебування на обліку відповідач отримала допомогу по безробіттю у розмірі 952, 26 грн., вартість професійного навчання склала 733, 98 грн., що підтверджується довідкою Ренійського районного центру зайнятості від 12.02.2010 року та розрахунком вартості професійного навчання безробітної ОСОБА_3 (а.с.15-16).
За результатами розгляду розслідування страхового випадку директором Ренійського районного центру зайнятості видано наказ від 16.12.2009 року про повернення відповідачем неправомірно отриманих коштів за надані соціальні послуги (а.с.17).
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»із змінами і доповненнями передбачено, що Виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Директор Державного центру зайнятості центрального органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та його заступники є відповідно керівником та заступниками виконавчої дирекції Фонду. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття є правонаступником державного фонду сприяння зайнятості населення відповідно до абзацу другого п.3 Розділу Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Ренійський районий центр зайнятості згідно з п.2 ст. 12 вищевказаного закону є робочим органом виконавчої дирекції Фонду, у звязку з чим, він виступає органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення»встановлено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові і здатні приступити до підходящої роботи.
Пунктом 1.3 Порядку надання допомоги по безробіттю, у точу числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики №307 від 20.11.200 р. передбачено, що допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центри зайнятості), за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи.
На підставі п.п.1 п. 5.5. вищезазначеного порядку виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Частинами 1 та 2 ст. 31 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що виплата допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації припиняється у разі працевлаштування безробітного та відповідно до ч.2 ст. 36 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, у період перебування на обліку у Ренійському центрі зайнятості та отримання допомоги, ОСОБА_3 працювала за цивільно-правовою угодою від 01.12.2009 року, що підтверджується листом ВАТ «Фарлеп Інвест» №102 від 01.12.2009 року та з моменту укладення договору не повідомила центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг (а.с.12).
Під час перебування на обліку відповідач отримала допомогу у розмірі 952, 26 грн. та вартість професійного навчання склала 733,89 грн. (а.с.15-16).
Відповідно до ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними підлягає стягненню з неї з моменту виникнення цих обставин.
Пунктом 6.14 Порядку передбачено, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. N 7-1 визначено механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення. Розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. За результатами розслідування страхового випадку на підставі акту від 15 грудня 2009 року директором Ренійського районного центру зайнятості було прийнято наказ №20 від 16.12.2009 року про повернення неправомірно отриманих коштів за надані соціальні послуги громадянкою ОСОБА_3 (а.с17). Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що до відповідача був направлений лист № 1854 від 18.12.2009 р. щодо повернення коштів отриманих як допомога по безробіттю та вартості професійного навчання у сумі 1686,15 грн. та копія наказу № 20 від 16.12.2009 р., які були отримані відповідачем 04.01.2010 року, про що свідчить підпис на корінці повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.19) та не заперечується відповідачем у судовому засіданні, однак в добровільному порядку вищезазначена заборгованість відповідачем сплачена не була.
Відповідач у судовому засіданні не заперечувала, що отримувала від Ренійського районного центру зайнятості кошти як допомогу по безробіттю та проходила професійне навчання та пояснила, що не повідомила центр зайнятості про працевлаштування згідно цивільно-правової угоди від 01.12.2008 року у ВАТ «Фарлеп-Інвест», оскільки не знала. Також відповідач зазначила, що на підставі договору підряду від 01.12.208 року отримувала дохід у ВАТ «Фарлеп-Інвест».
На час розгляду справи кошти, отримані відповідачем у сумі 1686,15 грн. сплачені не були.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд вважає, що Ренійський районний центр зайнятості довів суду правомірність стягнення заборгованості.
Таким чином, враховуючи наведене та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази у сукупності, суд дійшов висновку, що позивач довів суду законність та обґрунтованість позовних вимог та вони підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 159-164 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Ренійського районного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення коштів, витрачених на виплату допомоги по безробіттю у сумі 1686, 15 грн.(одна тисяча шістсот вісімдесят шість грн. 15 коп.), - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживає за адресою: АДРЕСА_1) на користь Ренійського районного центру зайнятості (код 20998176 на р/р 37179300900402, МФО 828011, код 20998176 ГУДКУ в Одеській області) кошти витрачені на виплату допомоги по безробіттю у сумі 1686, 15 грн.(одна тисяча шістсот вісімдесят шість грн. 15 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 18 червня 2010 року.
Суддя : Г.П. Самойлюк