Постанова № 10084191, 23.06.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2010
Номер справи
2а-4352/10/1270
Номер документу
10084191
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія № 6.19

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 червня 2010 року Справа № 2а-4352/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Островської О.П.,

при секретарі Кірян О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська адміністративну справу за позовом заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

03 червня 2010 року заступник прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому посилається на наступне. У листопаді 2008 року позивачем було обстежено теплове господарство ВП «Шахта «Новопавлівська» ДП «Донбасантрацит», за результатами якого відповідача було зобовязано вжити заходів щодо усунення порушень законодавства з метою безпечного та раціонального використання електрогосподарства. Термін виконання грудень 2008 року лютий 2009 року. У березні 2009 року інспектором Державної інспекції з енергонагляду проведено перевірку виконання відповідачем вимог припису Інспекції від 07.11.2008 № 2-12-08-64807/П/ПП/0006 про усунення порушень законодавства про електроенергетику. Актом перевірки від 03.03.2009 № 02/26-0012 встановлено невиконання відповідачем п.п. № 1.1, 1.2, 2, 3, 4 припису Інспекції від 07.11.2008. На підставі зазначеного акту перевірки постановою від 21.04.2009 № 02/26-0012 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 5100 грн. Копію постанови відповідач отримав 23.04.2009, однак, до цього часу штраф не сплатив. Заступник прокурора просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України суму штрафу 5100 грн.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив стягнути з відповідача штраф у сумі 5100 грн.

Представник позивача у судовому засіданні також підтримав позовні вимоги, дав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив, заперечень проти позову не надав.

Вислухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до положень ст. 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління обєднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади»від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

Судом установлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області було обстежено теплове господарство ВП «Шахта «Новопавлівська» ДП «Донбасантрацит», за результатами якого відповідача було винесено припис від 07.11.2008 № 2-12-08-64807/П/ПП/0006 про зобовязання вжити заходів щодо усунення порушень законодавства з метою безпечного та раціонального використання електрогосподарства. Термін виконання грудень 2008 року лютий 2009 року (а.с. 4).

У березні 2009 року інспектором Державної інспекції з енергонагляду проведено перевірку виконання відповідачем вимог вищевказаного припису. Актом перевірки від 03.03.2009 № 02/26-0012 встановлено невиконання відповідачем п.п. № 1.1, 1.2, 2, 3, 4 припису Інспекції від 07.11.2008 (а.с. 5).

На підставі зазначеного акту перевірки постановою начальника інспекції Держенергонагляду в Луганській області старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Вайнер В.Ю. від 21.04.2009 № 02/26-0012 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 5100 грн. (а.с. 7). Копію постанови відповідач отримав 23.04.2009 (а.с. 8-9). Дана сума штрафу мала бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови

Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензійу вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

Судом встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, відтак є чинною, але штраф згідно даної постанови до теперішнього часу до бюджету відповідачем не перераховано.

За таких обставин, суд вважає встановленим, що відповідачем дійсно допущено порушення законодавства про електроенергетику, а тому з нього підлягає стягненню зазначена сума штрафу.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, Законом України «Про електроенергетику», суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Донбасантрацит» задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» (94506, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, 10, ід. код 32446546) на користь Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100, поточний рахунок 31115106700039, МФО 804013, код 24046797, отримувач: УДК м. Красний Луч) заборгованість зі сплати штрафних санкцій в сумі 5100 грн. (пять тисяч сто грн.).

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складено 23 червня 2010 року.

СуддяОстровська О.П.