Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-2660/09/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Гарань С.М.
Суддя-доповідач: Данилова М. В.
У Х В А Л А
Іменем України
"03" червня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Данилової М. В.,
суддів: Бєлової Л.В. та Бистрик Г.М.
при секретарі судового засідання Горбачовій Ю.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу приватного підприємства «Бізнес-Гранд»на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2009 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства «Бізнес-Гранд»до Державної податкової інспекції в м. Черкаси про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -
в с т а н о в и л а:
ПП «Бізнес-Гранд»звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Черкаси про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 14 квітня 2009 року №0005441503/0 про визначення суми податкового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 10 547, 58 грн., в тому числі за основним платежем - 10045 грн. 31 коп. і штрафні санкції 502 грн. 27 коп. Обґрунтовуючи позовні вимоги посилались на те, що відповідач при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення застосував визначений ст. 21 Закону України «Про оренду землі»трикратний розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», в той час, коли рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 дані положення визнані не конституційними.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2009 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційні скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить ухвалене рішення скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ПП «Бізнес-Гранд»зареєстровано як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Черкаської міської ради, ідентифікаційний код 22797750 та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м. Черкаси як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування».
Державними податковими інспекторами державної податкової інспекції у м. Черкаси 01 квітня 2009 року була проведена перевірка податкової декларації відповідача щодо орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. За результатами якої складений акт №2654/15-3107 від 01 квітня 2009 року, в якому зазначено, що розмір податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, визначений в податковій декларації є меншим, ніж визначено за результатами камеральної перевірки, оскільки при заповненні податкової декларації та обчисленні суми орендної плати платником податку невірно визначено розмір орендної плати, чим порушено статтю 21 Закону України «Про оренду землі», що призвело до заниження податкового зобовязання.
Податковим повідомленням-рішенням державної податкової інспекції у м. Черкаси №0005441503/0 від 14 квітня 2009 року на підставі акта перевірки №2654/15-3107 від 01 квітня 2009 року встановлено порушення статті 21 Закону України «Про оренду землі». У звязку з цим на підставі підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 та підпункту 17.1.4 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року №2181 -IIІ (далі по тексту Закон №2181) визначено суму податкового зобовязання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 10547 грн. 58 коп., в тому числі за основним платежем зі сплати орендної плати з юридичних осіб 10045 грн. 31 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями 502 грн. 27 коп.
Судом першої інстанції встановлено, що 18 червня 2007 року між Черкаською міською радою та приватним підприємством «Бізнес-Гранд»було укладено договір оренди земельної ділянки площею 4 970 кв. м. що за цільовим призначенням відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться в межах населеного пункту м. Черкаси, по вул. Гоголя, між вул. Остафія Дашковича та вул. Симоненка. Даний договір зареєстровано у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК»при Держкомземі України 20 червня 2007 року за №040777500174.
За цим договором нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом Черкаського міського управління земельних ресурсів від 07 червня 2007 року №311-гр.-2007 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки становить 525528 грн.; розмір річної орендної плати за користування земельною ділянкою встановлено у розмірі двох відсотків від її нормативної грошової оцінки і на час укладення цього договору складає 10511 грн.
12 листопада 2007 року між Черкаською міською радою та ПП «Бізнес-Гранд»було укладено також договір оренди земельної ділянки площею 3212 кв.м., що за основним цільовим призначенням відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться в межах населеного пункту м. Черкаси, по бул. Шевченка, 202. Даний договір зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК»при Держкомземі України 17 листопада 2007 року за №040777500318.
Відповідно до цього договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом управління земельних ресурсів у м. Черкаси від 17 жовтня 2007 року №883-гр.-2007 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки становить 322710 грн.; розмір річної орендної плати за користування земельною ділянкою встановлено у розмірі двох відсотків від її номінальної грошової оцінки і на час укладення даного договору складає 6454 грн.
Колегією суддів встановлено, що спеціальним законом, який регулює питання повязані із здійсненням плати за використання земельних ресурсів та сплату земельного податку є Закон України «Про плату за землю»від 03 липня 1992 року№2535-XII (далі по тексту Закон №2535-XII).
Статтею 2 Закону №2535-XII встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно з статтею 7 Закону №2535-XII ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки. При цьому ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не вище ніж у два рази від середніх ставок податку з урахуванням коефіцієнтів, встановлених частиною другою і третьою цієї статті.
Разом з тим, встановлені ст. 7 Закону №2535-XII ставки земельного податку застосовуються з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Згідно з ст. 21 Закону України «Про оренду землі»від 06 жовтня 1998 року№161-XIV орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України «Про плату за землю»). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
-для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;
-для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнано неконституційними, зміни внесені до Закону України «Про оренду землі»підпунктом 4 пункту 8 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України №107-VI від 28 грудня 2007 року, які встановлювали розмір річної орендної плати за земельні ділянки.
Проте, 04 червня 2008 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03 червня 2008 року №309-VI, яким частина четверта статті 21 викладена у такій редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при обчисленні платником суми щорічної орендної плати за земельні ділянки населених пунктів, які перебувають у державній або комунальній власності, слід виходити з трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»в редакції, яка була чинною на момент обчислення орендної плати.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і апеляційним судом відхиляються.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення відповідно до норм матеріального та процесуального права. За таких обставин, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу приватного підприємства «Бізнес-Гранд»- залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2009 року - залишити без змін.
Повний текст ухвали виготовлено 07 червня 2010 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:
Судді:
< Текст >