
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2138/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області до Управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради про стягнення капіталізованих платежів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з Управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради капіталізовані платежі в сумі 1362013,50 грн. на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області.
Ухвалою судді від 26.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (а.с.32).
Ухвалою суду від 08.06.2021 відмовлено у задоволенні заяви представника позивача про проведення розгляду справи в порядку загального позовного провадження (а.с.40).
Ухвалою суду від 15.06.2021 клопотання представника позивача про проведення розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін задоволено. Ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 16 липня 2021 року (а.с.71).
16 липня 2021 року судове засідання відкладено до 26.07.2021 у зв`язку з неявкою належним чином уповноваженого представника відповідача (а.с.84).
26.07.2021 судове засідання відкладено до 10.09.2021 у зв`язку з неприбуттям представників сторін (а.с.106).
10.09.2021 в судовому засіданні оголошено перерву до 28.09.2021 для надання сторонами додаткових доказів (а.с.125).
28.09.2021 сторони, які належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилися, у зв`язку з чим, з урахуванням приписів ст.205 КАС України, суд визнав за можливе продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що Управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради є юридичною установою, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, а відтак, з огляду на його ліквідацію без правонаступника, зобов`язаний сплатити капіталізовані платежі. В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні та письмовому відзиві на позовну заяву (а.с.49-51), заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилався на те, що Управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради є органом публічної влади, а відтак його ліквідація пов`язана з передачею відповідних функцій іншій особі публічного права. Зазначав, що ліквідація Управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради не пов`язана з його банкрутством. На переконання представника відповідача, ліквідація управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради не є підставою для капіталізації страхових платежів для подальшої їх виплати потерпілим, оскільки його функції зі сплати страхових внесків перейдуть до Управління освіти, молоді та спорту територіальної громади Світловодської міської ради.
Представником позивача подана відповідь на відзив (а.с.101-104).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що Управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради як страхувальник перебуває на обліку у Світловодському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради з 26.02.2021 року перебуває в стані припинення юридичної особи в результаті її ліквідації (а.с.133-136).
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у Світловодському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області перебувають на обліку та отримують страхові виплати потерпілі, які отримала трудове каліцтво під час виконання трудових обов`язків в Управлінні освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради: ОСОБА_1 з 02.12.2003 року, який отримав трудове каліцтво 22.10.2002 року, ОСОБА_2 з 31.10.2012 року, яка отримала трудове каліцтво 31.10.2012 року (а.с.17-24).
Позивач посилався на те, що відповідно до проведених розрахунків станом на 28.02.2021, сума платежів, які підлягають капіталізації для розрахунку із потерпілими ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в Управлінні освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради, становить 1362013,50 грн. (а.с.16).
Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області направлено до управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради заяву про грошові вимоги по капіталізованим платежам від 22.03.2021 року №07-07-592 на загальну суму 1362013,50 грн. (а.с.8-9), яка отримана головою ліквідаційної комісії управлінні освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради 26.03.2021, про що свідчить відмітка в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.10).
Доказів розгляду відповідачем зазначеної заяви управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області про грошові вимоги по капіталізованих платежах та надання відповіді суду не надано.
Вирішуючи даний спір по суті, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, з незалежних від них обставин, а також в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується, серед іншого, загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків підприємств.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 року №1105-XIV.
Основними принципами державного соціального страхування в силу статті 3 Закону №1105-XIV є, зокрема: обов`язковість страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом; державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав; обов`язковість фінансування Фондом витрат, пов`язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; відповідальність роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.
За змістом приписів статті 4 Закону №1105-XIV, Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються тільки за цільовим призначенням. До коштів Фонду застосовується казначейська форма обслуговування в порядку, передбаченому для обслуговування Державного бюджету України.
Водночас, згідно з пунктом 5 частини 1 статті 11 Закону №1105-XIV, джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, які в силу пункту 1 частини 2 вказаної статті використовуються на виплату матеріального забезпечення, страхових виплат та надання соціальних послуг, фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 15 Закону №1105-XIV, роботодавець зобов`язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.
Таким чином, законодавством України передбачено, що підприємства у разі їх ліквідації не звільняються від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів.
Порядок капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року №986 (далі - Порядок №986).
Відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації (зокрема у зв`язку з банкрутством) страхувальника (далі - платежі) для задоволення вимог, що виникли із його зобов`язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю застрахованим особам (п.1 Порядку №986).
Згідно п.2 Порядку №986 у цьому Порядку термін "капіталізація платежів" означає визначення суми грошових зобов`язань страхувальника у випадку його ліквідації (зокрема у зв`язку з банкрутством), що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю застрахованим особам, які належить сплатити до Фонду соціального страхування України для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Відповідно до пункту 3 Порядку №986 капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.
За змістом пункту 4 Порядку №986, капіталізація платежів перед застрахованими особами або перед особами, визначеними у статті 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", розраховується на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення, та обчислюється щодо кожного платежу таким чином: щомісячні страхові виплати втраченого заробітку - з урахуванням середньомісячного заробітку та ступеня втрати професійної працездатності.
Вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.
Відповідно до частин 3, 4 статті 105 Цивільного кодексу України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Частинами 8, 9 статті 111 Цивільного кодексу України передбачено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред`явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
Статтею 112 Цивільного кодексу України встановлено порядок задоволення вимог кредиторів. У разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості, зокрема у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Згідно статті 1205 Цивільного кодексу України, у разі припинення юридичної особи, зобов`язаної відшкодувати шкоду, завдану каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, і встановлення її правонаступників виплата щомісячних платежів покладається на її правонаступників.
У цьому разі вимоги про збільшення розміру відшкодування шкоди пред`являються до її правонаступників.
У разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов`язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.
Згідно Рішення Світловодської міської ради Кіровоградської області від 23.02.2021 року №147 "Про ліквідацію Управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради та Управління молоді та спорту Світловодської міської ради" Світловодською міською радою вирішено припинити шляхом ліквідації Управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради (ЄДРПОУ 02143979) у відповідності до ст.ст.104, 110, 111 Цивільного кодексу України (а.с.52-53). 26.02.2021 внесено запис до ЄДРПОУ про ліквідацію Управління.
Представником позивача, подано до суду рішення Світловодської міської ради від 27.07.2021 №669, яким внесено зміни до рішення міської ради від 23.02.2021 року №148 «Про утворення управління освіти, молоді та спорту територіальної громади Світловодської міської ради», зокрема, до «встановити, що завдання, функції, які здійснювали юридичні особи, що ліквідуються, а саме управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради та управління молоді та спорту виконавчого комітету Світловодської міської ради, переходять до повноважень управління освіти, молоді та спорту територіальної громади Світловодської міської ради в повному обсязі. Передати з 01 січня 2022 в оперативне управління та на баланс управління освіти, молоді та спорту територіальної громади Світловодської міської ради основні засоби, нематеріальні активи та запаси, заклади освіти, фізичної культури та спорту Світловодської міської територіальної громади.» (а.с.117)
При цьому, суд зауважує, що процедура припинення юридичної особи шляхом ліквідації визначена ст.ст.104, 105, 110-112 Цивільного кодексу України та правонаступництва не передбачає.
Так, суд зазначає, що жодним нормативно-правовим актом не було передбачено перехід прав та обов`язків Управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради, зокрема щодо капіталізації платежів, що є ключовим для забезпечення виконання зобов`язань Фонду перед застрахованими особами, які стали потерпілими внаслідок заподіяння їй шкоди життю та здоров`ю від нещасного випадку на виробництві.
Враховуючи викладене, а також те, що припинення юридичної особи внаслідок ліквідації, не тягне правонаступництва, то у відповідача наявне зобов`язання щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю потерпілого, оскільки в силу статті 609 Цивільного кодексу України передбачається капіталізація платежів з метою їх наступних періодичних виплат, яка здійснюються Фондом соціального страхування від нещасних випадків.
З огляду нам те, що Законом України №1105-XIV покладено на страхувальника обов`язок зі сплати капіталізованих платежів, що виникли із зобов`язань відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров`ю громадян, у випадку його ліквідації, докази їх сплати підприємством добровільно або які б спростовували доводи позивача щодо наявності у відповідача заборгованості зі сплати капіталізованих платежів, в матеріалах справи відсутні, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Судом не встановлено понесення таких витрат суб`єктом владних повноважень, а тому сплачений судовий збір не підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Михайлівська, 64, ЄДРПОУ 41316824) до Управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради (27500, Кіровоградська область, м.Світловодськ, вул.Леніна, 4, ЄДРПОУ 02143979) про стягнення капіталізованих платежів - задовольнити.
Стягнути з Управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради (ЄДРПОУ 02143979) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області капіталізовані платежі в сумі 1362013,50 грн. (один мільйон триста шістдесят дві тисячі тринадцять гривень п`ятдесят копійок) .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено протягом тридцяти днів до Третього апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина