Рішення № 100688899, 30.10.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2021
Номер справи
560/8723/21
Номер документу
100688899
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

Справа № 560/8723/21

РІШЕННЯ

іменем України

30 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.01.2021.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Позивач вважає, що посадовий оклад та оклад за військовим званням повинні визначатись у 2021 році відповідно до приміток Додатків 1, 14 Постанови КМУ №704 виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01 січня 2021 року. У зв`язку з цим у Хмельницького обласного ТЦК та СП виник обов`язок виготовити та подати ГУ ПФУ у Хмельницькій області оновлену довідку, оформлену виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня 2021 року. Позивач звернувся до відповідача з даного питання, на що отримав відмову від 29.06.2021 № 9/1/6301.

Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що прожитковий мінімум встановлений законом станом на 01.01.2021 не може бути застосований як розрахункова величина для перерахунку посадового окладу і окладу за військовим званням, оскільки до законодавства не були внесені відповідні зміни, які б це передбачили. На даний час постанова №704, викладена в редакції Постанови №103, продовжує містити у пункті 4 норму про те, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"

Судом встановлено, що позивачу на виконання рішення суду відповідачем видано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ( з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення).

У той же час позивач вважає, що обчислення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням повинне було проводитись у 2021 році виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, шляхом множенням на відповідні тарифні коефіцієнти. На звернення про видачу довідки з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, позивач отримав відмову ( від 29.06.2021 № 9/1/63-1), з якою не погоджується.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 № 2262-ХІІ. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Згідно з ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає перерахунку.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано також статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України № 704 було затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції, чинній до 24.02.2018) було передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (яка набрала чинності 24.02.2018) до Постанови № 704 були внесені зміни (що передбачено пунктом 6 зазначеної постанови), внаслідок яких пункт 4 Постанови КМУ № 704 викладено у новій редакції: 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

У свою чергу додатки 1, 12, 13, 14 до п. 4 Постанови № 704 містили примітки, у яких в якості розрахункової величини зазначений розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року). В Додатках 1 та 14 до Постанови № 704 у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти. Примітки мають пояснювальний характер і у них наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, залежно від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. Як видно зі змісту Приміток, норми права у них не містяться.

У подальшому пункт 6 постанови КМУ №103 втратив чинність у зв`язку із прийняттям постанови Шостим апеляційним адміністративним судом від 29.01.2020 по справі №826/6453/18.

На даний час постанова № 704, викладена в редакції Постанови № 103, продовжує містити у пункті 4 наступну норму: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14"

Зважаючи на це, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018.

Зазначена правова позиція викладена. зокрема, у постановах Верховного Суду від 14 квітня 2021 по справі № 240/12309/20 та від 27 травня 2021 по справі №520/5794/2020.

Судом, крім того, встановлено, що матеріали справи не містять належні докази того, що станом на 01.01.2021 відбулись будь-які інші зміни розміру грошового забезпечення позивача, як передумова для виникнення у відповідача обов`язку зі складання нової довідки для перерахунку пенсії.

У цей період Кабінет Міністрів України не приймав зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому відповідач, застосовуючи при обчисленні посадового окладу позивача та окладу за військовим званням таку розрахункову величину, як прожитковий мінімум для працездатних осіб, визначений законом на 1 січня 2018 року, не вийшов за межі повноважень.

Зважаючи на це, підстави для визнання протиправними дій/бездіяльності відповідача відсутні, тому не підлягає задоволенню і похідна вимога про зобов`язання виготовити та надати пенсійному органу нову довідку станом на 01.01.2021.

Оскільки відповідач довів відсутність порушення права позивача в межах предмету позову, у позові слід відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 30 жовтня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)

Головуючий суддя І.С. Козачок