Рішення № 100688897, 28.10.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2021
Номер справи
560/4675/21
Номер документу
100688897
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/4675/21

РІШЕННЯ

іменем України

28 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К., розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Шепетівського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до Шепетівського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі, розташованої за адресою: Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Судилківська, будинок 1, Шепетівський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (ЄДРПОУ 36681258) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду і (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №64 від 26.03.2021.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що подальша експлуатація будівлі Шепетівського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), розташованої за адресою: Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Судилківська, будинок 1, із порушеннями вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки створює загрозу виникнення пожежі та швидкого її розповсюдження, перешкоджає гасінню пожежі, проведення робіт з евакуації людей, що створює реальну загрозу життю та здоров`ю людей.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У поданому до суду відзиві відповідач зазначає, що більшість вимог, викладених у акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №64 від 26.03.2021, усунуто. Також вказує, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівлі неможливе, оскільки у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання отримують послугу стаціонарного догляду особи похилого віку і особи з інвалідністю, що втратили здатність до самообслуговування та медичної допомоги.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій зазначив, що відповідач усунув порушення, визначені у пп. 6, 8, 10, 15, 16, 20, 22, 27, 30, 40, 41, 44, 45 акту перевірки №64 від 26.03.2021, та частково усунуто порушення, зазначені у пп. 3, 28, 42. Проте, залишаються невиконаними 30 заходів з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.

Відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області від 29.01.2021 №46 в період з 25 по 26 березня 2021 року посадові особи позивача здійснили позапланову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки Шепетівського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), розташованого за адресою: Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Судилківська, будинок 1.

За результатами перевірки складений акт від 26.03.2021 №64, яким встановлено, зокрема, порушення вимог Кодексу цивільного захисту України № 5403 - VI від 02.10.2012 року, Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Мінрегіону України від 12.11.2014 № 312 (далі - ДБН В.2.5-56:2014), Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 № 25 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 23.02.2018 за № 225/31677, Порядку забезпечення населення та особового складу невоєнізованих формувань засобами протирадіаційного та хімічного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 № 1200, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 (зі змінами), зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697, Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 №819, Порядку створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №775, ПКМУ від 30.10.2013 № 841 «Про затвердження Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій», а саме:

в порушення Розділу IV, пункту 1.6. НАПБ А. 01.001- 2014 нe виконано з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, гаражу, господарської будівлі);

в порушення Розділу IV пункту 1.21, НАПБ А.01.001- 2014 не виконано захист будівель та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (відділення денного стаціонару);

в порушення статті 20 Кодексу цивільного захисту України, статті 2 Постанова КМУ №1200 "Про затвердження порядку забезпечення населення та особового складу невоєнізованих формувань засобами протирадіаційного та хімічного захисту" не забезпечено працівників засобами індивідуального захисту органів дихання від бойових отруйних речовин;

в порушення Розділу III пункту 2.5. НАПБ А. 01. не оброблено дерев`яні елементи горищних покриттів будівель (крокви, лати) засобами вогнезахисту, які забезпечать І групу вогнезахисної ефективності (відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, гаражу, господарської будівлі);

в порушення Розділу ІІ пункту 8. ППБУ територію об`єкта, а також усі будинки, споруди, приміщення закладу не забезпечено відповідними знаками безпеки;

в порушення Розділу V пунктів .3.6., 3.8. НАПБ А.01.001- 2014, наказ МВС №25 від 15.01.2018 року не забезпечено будівлі та приміщення в повній мірі первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) згідно норм належності (відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, гаражу);

в порушення Розділу V. пункту 3.18 ППБУ вогнегасникам, які експлуатуються, не надано облікові (інвентарні) номери за прийнятою на об`єкті системою нумерації;

в порушення Розділу ІІІ пункту 3.4. Наказу МВС України від 15.01.2018р. №25 "Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників" не забезпечено ведення журналу обліку вогнегасників щомісячно;

в порушення Розділу ІІІ, пункту 2.17. НАПБ А.01.001- 2014 не демонтовано облицювання стін з горючих матеріалів з невизначеними показниками пожежної безпеки (не надано відповідним чином підтверджуючі матеріали щодо визначення показників пожежної безпеки та пластикової вагонки) (відділення денного перебування та відділення цілодобового перебування громадян похилого віку);

в порушення Розділу V пункту 3.11 ППБУ пожежні щити не забезпечено в повній мірі засобами пожежогасіння, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.;

в порушення Розділу IV, пункту 1.20 НАПБ А.01.001- 2014 нe проведено заміри опору ізоляції електромережі (відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, гаражу, господарської будівлі);

в порушення Розділу ІІ, пункту 4 НАПБ А.01.001 не розміщено в кожному приміщенні закладу інструкцію з пожежної безпеки;

в порушення Розділ ІV пункту 1.17 ППБУ електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлено на горючі основи (конструкції) (відділення денного стаціонару, відділенні цілодобового перебування громадян похилого віку, гаражу, господарської будівлі);

в порушення Розділу V пункту 3.12 ППБУ у приміщеннях відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, гаражу, господарської будівлі переносні вогнегасники не розміщено шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення;

в порушення Розділу ІІ, пункту 3.12 НАПБ на пожежних щитах не вказано їх порядкові номера та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

в порушення Розділу ІІ, пункту 5 НАПБ А.01.001- 2014 не відкориговано та не опрацьовано у відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі;

в порушення Розділу ІІІ глави 2 пункту 2.31 НАПБ А. 01.001-2014 коридори відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку не забезпечено евакуаційними освітленням;

в порушення Розділу V глава 1 пункту 1.2 НАПБ А. 01.001-2014 не обладнано відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку системами оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей;

в порушення Розділу ІІІ пункту 2.37 НАПБ А. 01.001-2014 в коридорі головного входу будівлі денного перебування не забезпечено нормовану ширину шляхів евакуації (встановлено ПЩ з ящиком для піску);

в порушення статті 40 пункту 3. Кодексу цивільного захисту України не обладнано інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту;

в порушення Розділу IV, пункту 1.7 ППБУ відгалужувальні та з`єднувальні коробки у відділенні будівлі денного перебування та відділенні цілодобового перебування громадян похилого віку) не закрито кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів;

в порушення Розділу IІІ, пункту 2.9 ППБУ для всіх будівель і приміщень складського призначення (гаражу) та котельні не визначено їх категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки;

в порушення Розділу IІІ, пункту 2.12 ППБУ на дверях горищ відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку не вказано місце зберігання ключів для їх відкривання;

в порушення Розділу IІІ, пункту 2.3 ППБУ в будівлях відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку люки виходу на горище не виконано протипожежними 2-го типу;

в порушення Розділу IV, пункту 1.18 ППБУ допускається застосування саморобних подовжувачів в усіх будівлях та приміщеннях відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, гаражу, господарської будівлі, які не відповідають вимогам ПУЕ, що пред`являється до переносних електропроводок;

в порушення Розділу IV, пункту 1.18 ППБУ не закрито світильники з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпака) у приміщеннях вбиральні, гаражі, приміщенні сторожа, котельні та у коридорах відділення денного перебування, відділенні цілодобового перебування громадян похилого віку;

в порушення Розділу IІІ, пункту 2.3 ППБУ стаціонарні зовнішні пожежні сходи, сходи на перепадах висот і огорожі на покриттях будівель та споруд відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку не є справними та пофарбованими;

в порушення Розділу IІІ, пункту 2.22 ППБУ відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку не забезпечено адресним вказівником (назва вулиці, номер будинку), встановленим на фасаді будівлі або в інших видних місцях який освітлюється в темний час доби;

в порушення Розділу IV, пункту 1.10 ППБУ не забезпечено відстань між лампами розжарювання та горючими матеріалами предметами у приміщенні санвузла та складському приміщенні;

в порушення Розділу V, пункту 2.1(4) ППБУ не проводиться контроль працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопостачання на тиск та витрату води з оформленням акта;

в порушення Розділу IІІ, пункту 2.37 ППБУ допущено складування горючих матеріалів, предметів в приміщенні кладової відділення цілодобового перебування громадян похилого віку (обладнанням, різними матеріалами);

в порушення Розділу IІІ, пункту 2.32 НАПБ не обладнані всі виходи із світловим покажчиком «Вихід»;

в порушення Розділу V, пункту 1.18 НАПБ допущено зберігання та експлуатація у відділенні денного стаціонару електронагрівного приладу з порушеннями встановлених їх виробником правил експлуатації та в місцях де їх застосування заборонено;

в порушення Розділу IІІ, пункту 2.37 ППБУ допускається складування матеріалів під сходовою клітиною у відділення денного стаціонару;

в порушення Розділу IІІ, пункту 2.17 ППБУ не надано відповідним чином завірені підтверджуючі матеріали, щодо визначення показників пожежної безпеки облицювання стелі у приміщенні їдальні відділення цілодобового перебування громадян похилого віку;

в порушення Розділу V, пункту 1.1 ППБУ не опломбовано пристрої ручного пуску СПС відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку;

в порушення Розділу V, пункту 1.4 ППБУ приміщення в якому влаштовано прилад приймально-контрольний пожежний системи пожежної сигналізації не обладнано аварійним освітленням;

в порушення Розділу V, пункту 1.4 ППБУ в закладі відсутній запас пожежних сповіщувачів в кількості не менше 10% від їх загальної кількості в змонтованій системі пожежної сигналізації;

в порушення Розділу I, пункту 7, Розділу V пункту 1.1, 1.4 ППБУ не проведено технічне переоснащення наявної системи пожежної сигналізації у відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку;

в порушення Розділу ІІ, пункту 16 ППБУ керівник та відповідальна посадова особа за пожежну безпеку не пройшли навчання з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою КМУ від 26.06.2013 №444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям на випадок пожежі»;

в порушення статей 20, 91 Кодексу цивільного захисту України керівник, посадова особа на яку покладені обов`язки з питань цивільного захисту не пройшли навчання з питань цивільного захисту у відповідних навчально-методичних центрах сфери цивільного захисту;

в порушення пункту 18 частини 1 статті 20, статті 98 Кодексу цивільного захисту України, пунктів 3, 4 порядку створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 року №775 не створено на об`єкті матеріальний резерв для попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій. Не розроблено та не затверджено номенклатуру матеріального резерву для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій;

в порушення Розділу IІІ, пункту 2.3, Розділу IV пункту 1.24 ППБУ дверні прорізи електрощитової закладу не обладнано сертифікованими протипожежними дверима з межею вогнестійкості ЕІ 60;

в порушення Розділу IІ, пункту 2 ППБУ не надано документи про визначення обов`язків посадових осіб щодо утримання та експлуатації засобів протипожежного захисту;

в порушення Розділу IІ, пункту 3 ППБУ не надано документи про встановлення на об`єкті протипожежного режиму;

в порушення статей 17, 30, 36 Постанови КМУ від 30.10.2013 №8-41 "Про затвердження Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру" не розроблено план проведення евакуації при виникненні надзвичайних ситуацій.

Вважаючи, що подальша експлуатація Шепетівського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), розташованого за адресою: Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Судилківська, будинок 1, із вищезазначеними порушеннями вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки створює загрозу виникнення пожежі та швидкого її розповсюдження, перешкоджає гасінню пожежі, проведення робіт з евакуації людей, що створює реальну загрозу життю та здоров`ю людей, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МНС України 30.12.2014 № 1417, є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Відповідно до частини 7 статті 7 закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон №877-V) на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

За змістом частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Положеннями статті 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Під час судового розгляду справи, відповідач надав докази усунення порушень зазначених в акті складеному за результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 26.03.2021 №64. Зокрема, на виконання пунктів 1, 2 акту підготував лист на міського голову від 07.05.2021 № 01-09/ про виділення коштів на зазначену мету від 07.05.2021 №01-09/1208, на виконання пункту 3 акту працівники та підопічні територіального центру забезпечені засобами індивідуального захисту (протигазами), зокрема закуплено 40 противогазів марки ГП-7, на виконання пункту 4 отримав комерційну пропозицію від ПП "ІІожбудпроект" від 19.04.2021 року щодо вартості робіт з протипожежного захисту горищ Центру на загальну суму - 67687,2 грн, та на ім`я міського голови Шепетівської міської ради направив лист з проханням виділення додаткових коштів на проведення заходів з протипожежного захисту Центру, на виконання пункту 5 акту у всіх приміщеннях територіального центру встановлені необхідні знаки безпеки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности", закуплено відповідні покажчики про що свідчить договір купівлі-продажу та видаткова накладна від 05.05.2021 року, на виконання пункту 6 акту всі будівлі та приміщення Центру забезпечені в повній мірі первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) згідно норм, на виконання пункту 7 акту всім вогнегасникам, які експлуатуються в центрі присвоєні облікові (інвентарні) номери згідно затвердженою системою нумерації, на виконання пункту 8 в Центрі ведеться журнал обліку вогнегасників, на виконання пунктів 9, 10 акту всі пожежні щити забезпечені в повній мірі засобами пожежогасіння, в тому числі здійснений виніс пожежного щита із приміщення цілодобового перебування громадян похилого віку на зовнішню стіну будівлі, на виконання пункту 11 акту проведені заміри опору ізоляції електромережі (відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, гаражу, господарської будівлі), на виконання пункту 12 акту в кожному приміщенні територіального центру розмішено інструкцію з пожежної безпеки, на виконання пунктів 13, 14 акту у приміщеннях відділення денного перебування, відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання, гаражу, господарської будівлі переносні вогнегасники навішуванні на стіну на визначеній необхідній висоті, на виконання пункту 15 акту на пожежних щитах нанесено їх порядкові номера та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів, на виконання пункту 16 акту у відділенні денного перебування, відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання відкореговані плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі, на виконання пункту 17 акту коридори денного перебування, відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання, забезпечено евакуаційним освітленням, на виконання пунктів 18, 19 в коридорі головного входу будівлі відділення денного перебування винесено ящик для піску та забезпечено нормовану ширину шляхів евакуації, на виконання пункту 20 акту в приміщеннях територіального центру обладнано інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту, на виконання пунктів 21, 22 акту для приміщень складського призначення (гаражу) та котельні встановлено їх категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки (для гаржа В-кагегорія, для котельні Г-категорія) із наклеюванням відповідного знаку на вході даних приміщень, на виконання пункту 23 акту на дверях горищ відділення денного перебування, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку відсутні замки для їх зачинення, на виконання пунктів 24, 25 демонтовано всі саморобні подовжувачі в усіх будівлях та приміщеннях відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, гаражу, господарської будівлі, на виконання пункту 26 акту закуплені та встановлені 14 світильників, на виконання пункту 27 акту стаціонарні зовнішні пожежні сходи, сходи на перепадах висот і огорожі на покриттях будівель та споруд відділення денного перебування, відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання відремонтовані, пофарбовані та знаходяться у справному стані, на виконання пункту 28 акту на фасаді будівель відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку встановлені адресні вказівники із зазначенням назви вулиці та номеру будинку, на виконання пунктів 29, 30 акту укладений договір про надання послуг від 07.05.2021 р. №45 та акт №45 від 07.05.2021, на виконання пункту 31 акту з приміщення кладової відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, винесені всі горючі та легкозаймисті речовини та матеріали, на виконання пункту 32 акту у будівлях відділення денною стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку на всіх виходах встановлені світлові покажчики "Вихід", на виконання пункту 33 акту з усіма працівниками проведений повторний інструктаж щодо дотримання норм протипожежної безпеки та вказано на повну заборону експлуатації електронагрівних приладів у приміщеннях територіального центру, на виконання пункту 34 акту винесені всі матеріали з-під сходової клітини у відділенні денного перебування, на виконання пункту 40 керівник та відповідальна посадова особа зa пожежну безпеку пройшли навчання з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою КМУ від 26.06.2013 №444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям на випадок пожежі", на виконання пунктів 42, 44, 45 акту розроблені та затверджені нормативні документи про визначення обов`язків посадових осіб щодо утримання та експлуатації засобів протипожежного захисту, наказом від 29.03.2021 року №6 по територіальному центрі встановлено протипожежний режим з призначенням посадових осіб за пожежну безпеку та визначено заходи протипожежного режиму, наказом від 30.03.2021 року №8 переглянуто та затверджено інструкції з охорони праці, пожежної безпеки, цивільного захисту.

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області не заперечує щодо усунення відповідачем порушень визначених у пунктах 6, 8, 10, 15, 16, 20, 22, 27, 30, 40, 41, 44, 45 та часткового усунення порушень зазначених у пунктах 3, 28, 42 акту перевірки №64 від 26.03.2021.

При цьому, доказів усунення решти порушень зазначених в акті складеному за результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від №64 від 26.03.2021 відповідач не надав. Зокрема, не виконано з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, гаражу, господарської будівлі); не виконано захист будівель та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (відділення денного стаціонару), оскільки листи на міського голову про виділення коштів не є виконанням даних заходів, а лише наміри відповідача чинити правочин; не оброблено дерев`яні елементи горищних покриттів будівель (крокви, лати) засобами вогнезахисту, які забезпечать І групу вогнезахисної ефективності (відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, гаражу, господарської будівлі), оскільки комерційні пропозиції та направлення листів про виділення коштів є лише намірами відповідача, а не виконанням заходу; територію об`єкта, а також усі будинки, споруди, приміщення закладу не забезпечено відповідними знаками безпеки (з доданих фотоматеріалів неможливо стверджувати про повне виконання заходу); вогнегасникам, які експлуатуються не надано облікові (інвентарні) номери за прийнятою на об`єкті системою нумерації ( згідно з фотоматеріалів наданих відповідачем, 2 вогнегасника мають однаковий обліковий номер, що свідчить про невірно вказану нумерацію вогнегасників на об`єкті, крім цього, надані фотоматеріали лише 3-х вогнегасників, а відповідно до журналу обліку вогнегасників, на об 'єкті 22); не демонтовано облицювання стін з горючих матеріалів з невизначеними показниками пожежної безпеки (не надано відповідним чином підтверджуючі матеріали щодо визначення показників пожежної безпеки та пластикової вагонки) (відділення денного перебування та відділення цілодобового перебування громадян похилого віку), оскільки не надано жодних підтверджуючих матеріалів, щодо виконання даного заходу; не проведено заміри опору ізоляції електромережі (відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, гаражу, господарської будівлі (договір свідчить про наміри чинити правочин, а не виконання заходу); не розміщено в кожному приміщенні закладу інструкцію з пожежної безпеки, оскільки з доданих фотоматеріалів неможливо стверджувати про повне виконання заходу; електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлено на горючі основи (конструкції) (відділення денного стаціонару, відділенні цілодобового перебування громадян похилого віку, гаражу, господарської будівлі), відповідач не надав жодних підтверджуючих матеріалів, щодо виконання даного заходу; у приміщеннях відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, гаражу, господарської будівлі переносні вогнегасники не розміщено шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення, оскільки не всі вогнегасники розміщенні відповідно до вимог; коридори відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, не забезпечено евакуаційним освітленням, виконання даного заходу може бути підтверджене тільки під час позапланової перевірки; не обладнано відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку системами оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей, відповідач не надав жодних підтверджуючих матеріалів, щодо виконання даного заходу; в коридорі головного входу будівлі денного перебування не забезпечено нормовану ширину шляхів евакуації (встановлено ПЩ з ящиком для піску), з доданих фотоматеріалів неможливо встановити, чи саме головний вихід висвітлений на фото;відгалужувальні та з`єднувальні коробки у відділенні будівлі денного перебування та відділенні цілодобового перебування громадян похилого віку) не закрито кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів, відповідач не надав жодних підтверджуючих матеріалів, щодо виконання даного заходу; в будівлях відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку люки виходу на горище не виконано протипожежними 2-го типу, відповідач не надав жодних підтверджуючих матеріалів, щодо виконання даного заходу; не закрито світильники з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпака) у приміщеннях вбиральні, гаражі, приміщенні сторожа, котельні та у коридорах відділення денного перебування, відділенні цілодобового перебування громадян похилого віку, з доданих фотоматеріалів неможливо встановити, чи всі світильники встановлені; не забезпечено відстань між лампами розжарювання та горючими матеріалами предметами у приміщенні санвузла та складському приміщенні, відповідачем не надав жодних підтверджуючих матеріалів, щодо виконання даного заходу; не надано відповідним чином завірені підтверджуючі матеріали, щодо визначення показників пожежної безпеки облицювання стелі у приміщенні їдальні відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, відповідач не надав жодних підтверджуючих матеріалів, щодо виконання даного заходу; не опломбовано пристрої ручного пуску СПС відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, відповідач не надав жодних підтверджуючих матеріалів, щодо виконання даного заходу; приміщення в якому влаштовано прилад приймально-контрольний пожежний системи пожежної сигналізації не обладнано аварійним освітленням, в закладі відсутній запас пожежних сповіщувачів в кількості не менше 10% від їх загальної кількості в змонтованій системі пожежної сигналізації, не проведено технічне переоснащення наявної системи пожежної сигналізації у відділення денного стаціонару, відділення цілодобового перебування громадян похилого віку, дверні прорізи електрощитової закладу не обладнано сертифікованими протипожежними дверима з межею вогнестійкості ЕІ60, не розроблено план проведення евакуації при виникненні надзвичайних ситуацій, відповідач не надав жодних підтверджуючих матеріалів, щодо виконання даних заходів.

Таким чином, існуючі порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей. Не усунення відповідним суб`єктом господарювання усіх виявлених порушень не свідчить про минування загрози життю та здоров`ю людей та, як наслідок, відсутності підстав для застосування відповідних заходів реагування.

Верховний Суд у постанові від 29 жовтня 2020 року по справі №815/6378/17 наголосив, що саме контролюючий орган наділений дискреційними повноваженнями щодо встановлення наявності або відсутності порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки, та лише цей орган здійснює прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику, а єдиним доказом усунення зафіксованих в акті перевірки порушень є результати повторної перевірки.

Отже, належним та допустимим доказом усунення порушень є акт перевірки з висновками про відсутність порушень, який може дійсно свідчити про такий факт, оскільки у спірних правовідносинах саме контролюючий орган наділений дискреційними повноваженнями щодо встановлення наявності або відсутності порушень позивачем у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Посилання відповідача на звернення до міського голови щодо необхідності виділення додаткових коштів, суд вважає безпідставними, оскільки направлені листи свідчать тільки про намір усунути виявлені порушення і жодним чином не засвідчує факт їх виконання.

Крім того, посилання відповідача на відсутність фінансування не може бути достатньою підставою для допущення експлуатації будівель та приміщень з порушенням правил техногенної та пожежної безпеки. Відсутність бюджетних коштів та належного фінансування не звільняє відповідача від виконання ним імперативних норм протипожежного законодавства. Чинне законодавство не ставить в залежність необхідність в застосуванні заходів реагування від наявності чи відсутності бюджетних коштів (фінансової спроможності) відповідача. Сама по собі відсутність коштів на забезпечення протипожежної та техногенної безпеки, в тому числі й у зв`язку з відсутністю відповідного бюджетного асигнування не може бути підставою для відкладення вжиття заходів щодо усунення факторів небезпеки життю, здоров`ю громадян.

Аналогічний висновок викладений в постанові Верховного Суду від 23.04.2020 №812/1262/18.

При цьому, суд вказує, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень. Такий захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення суб`єктом господарювання виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Цей захід не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю людей.

На підставі викладеного, враховуючи, що не усунуті відповідачем порушення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту створюють загрозу життю та здоров`ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди, суд вважає за необхідне позов задовольнити та зупинити експлуатацію будівлі Шепетівського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), розташованої за адресою: Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Судилківська, будинок 1, до повного усунення порушень законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки.

За змістом частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області задовольнити.

Застосувати захід реагування у вигляді зупинення експлуатації будівлі Шепетівського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), розташованої за адресою: Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Судилківська, будинок 1, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, викладених в акті, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №64 від 26.03.2021.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 38662200) Відповідач:Шепетівський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (вул. Судилківська, 1, м. Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30400 , код ЄДРПОУ - 36681258)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук