
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2021 р. Справа№200/6366/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., за участю секретаря судового засідання Сєрих М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Заступника керівника Донецької обласної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства молоді та спорту України
до відповідача: Покровської районної ради Донецької області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комісії з припинення юридичної особи повноважень пов`язаних з припиненням комунальний заклад “Районна дитячо – юнацька спортивна школа” Добропільської районної ради Донецької області
про: визнання протиправним та скасування рішення Покровської районної ради Донецької області від 18.12.2020 року № VІІІ/2-50 “Про припинення юридичної особи Комунального закладу “Районна дитячо-юнацька спортивна школа” Добропільської районної ради шляхом ліквідації
за участю
представників сторін:
прокурор: Сєрова Н.С.
від позивача: не з`явився,
від відповідача: Середа Ю.І.
від третьої особи: не з`явився.
Заступник керівника Донецької обласної прокуратури, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Міністерства молоді та спорту України до Покровської районної ради Донецької області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комісії з припинення юридичної особи повноважень пов`язаних з припиненням комунальний заклад “Районна дитячо – юнацька спортивна школа” Добропільської районної ради Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення Покровської районної ради Донецької області від 18.12.2020 року № VІІІ/2-50 “Про припинення юридичної особи Комунального закладу “Районна дитячо-юнацька спортивна школа” Добропільської районної ради шляхом ліквідації.
В обґрунтування позовних вимог заступник керівника Донецької обласної прокуратури посилається на те, що рішенням Покровської районної ради Донецької області від 18.12.2020 р. № VІІІ/2-50 припинено шляхом ліквідації юридичну особу – КЗ «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області. За результатми вивчення вказаного рішення, інформацій наданих Покровською районною радою та Міністерства молоді та спорту України, встановлено, що рішення прийняте Покровською районною радою Донецької області не відповідає положенням Конституції України, Законів України та інших нормативно – правових актів, які регулюють правовідносини у сфері освіти, а відтак є незаконним, у зв`язку з чим підлягає скасуванню. Відповідно до частини першої ст. 14 Закону України «Про позашкільну освіту» рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію та перепрофілювання закладу позашкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності приймає його засновник (засновники). Засновником вищезазначеного закладу була Добропільська районна рада, однак у зв`язку з її реорганізацією заклад передано Покровській районній раді. Так, на підставі рішення Покровської районної ради № VIII/1-7 від «Про початок реорганізації Добропільської районної ради Донецької області шляхом приєднання до Покровської районної ради Донецької області» Покровську районну раду визнано правонаступником всього майна, прав і обов`язків Добропільської районної ради. Таким чином, районна рада, як засновник комунального закладу при прийнятті оскаржуваного рішення була наділена повноваженнями щодо прийняття рішення № VІІІ/2-50 від 18.12.2020 про припинення юридичної особи - «Районна дитячо-юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради шляхом ліквідації.
Разом з цим, відповідно до ст. 48 Закону України «Про фізичну культуру і спорт» існуюча мережа державних та комунальних закладів фізичної культури і спорту не може бути скорочена без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури і спорту. Згідно зі ст. ст. 1, 6 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», п. 1 Положення про Міністерство молоді та спорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 22, Міністерство молоді та спорту України є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у молодіжній сфері, сфері фізичної культури та спорту. Таким чином, Міністерство молоді та спорту є тим органом, який надає згоду органу місцевого самоврядування на скорочення мережі комунальних закладів фізичної культури і спорту.
З інформації наданої Міністерством молоді та спорту України за № 2863/4.5 від 02.04.2021 Міністерство не погоджувало ліквідацію вказаної спортивної школи. В зв`язку з чим Покровською районною радою не дотримано встановленого законом порядку припинення діяльності вищевказаного закладу, оскільки ним не дотримано обов`язкової процедури його прийняття, та як наслідок, порушення приписів ч. 3 ст. 48 Закону України «Про фізичну культуру і спорт».
Крім того відповідно до п. 2 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 996 від 03.11.2010 з метою залучення громадян до участі в управлінні державними справами, надання можливості для їх вільного доступу до інформації про діяльність органів виконавчої влади, а також забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності зазначених органів проводять консультації з громадськістю.
Оскаржуване рішення впливає на таке важливе конституційне право, як право на освіту, що є безумовною підставою для врахування думки територіальної громади при прийнятті такого рішення про ліквідацію спортивної школи. Разом з цим відповідачем не проведено обговорення з громадськістю з приводу розроблення проекту рішення про припинення юридичної особи - «Районна дитячо-юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради шляхом ліквідації. Невиконання встановлених законодавством норм у вказаній сфері порушує інтереси держави в частині гарантування доступності та розвитку освіти.
З урахуванням вищенаведеного Донецька обласна прокуратура просила суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх в повному обсязі.
Міністерством молоді та спорту надані пояснення по справі, відповідно до яких підтримує позовні вимоги в повному обсязі та зазначає наступне.
Покровською районною радою Донецької області було прийнято рішення від 18.12.2020 № VІІІ/2-50 щодо припинення юридичної особи Комунального закладу «Районна дитячо- юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради шляхом ліквідації»
Згідно з ч. 12 ст. 48 Закону України «Про фізичну культуру і спорт», існуюча мережа комунальних закладів фізичної культури і спорту не може бути скорочена без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту.
Мінмолодьспорт не надавало згоди щодо ліквідації або реорганізації комунального закладу «Районна дитячо-юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області.
З огляду на те, що згоди Мінмолодьспорту на припинення комунального закладу «Районна дитячо-юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області шляхом ліквідації не було, спірне рішення Покровської районної ради Донецької області від 18.12.2020 № VІІІ/2-50 було прийнято з грубими порушеннями Закону України «Про фізичну культуру і спорт».
Міністерство молоді та спорту явку свого представника в судове засіданні не забезпечило.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив наступне.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 710-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Донецької області», постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» з 01 січня 2021 року в умовах нового адміністративно-територіального устрою на рівні громад і районів, склався новий розподіл повноважень і ресурсів на місцях. Покровський район, як новоутворена адміністративна одиниця, у новому територіальному устрої поєднав 9 міських, 3 селищні та 2 сільські територіальні громади.
Згідно з ч. 2, 4 ст. 10 Закону України “Про позашкільну освіту” державне управління позашкільною освітою, державний контроль за діяльністю позашкільних навчальних закладів, незалежно від підпорядкування, типів, форм власності, здійснюють органи місцевого самоврядування.
Вищевказана спортивна школа була комунальною власністю Добропільської районної ради і утримувалася за рахунок районного бюджету.
Згідно з п. 1 ст. 10 Закону України “Про фізичну культуру і спорт” Дитячо-юнацькі спортивні школи є закладами спеціалізованої позашкільної освіти спортивного профілю - закладами фізичної культури і спорту, які забезпечують розвиток здібностей вихованців в обраному виді спорту, визнаному в Україні, створюють необхідні умови для гармонійного виховання, фізичного розвитку, повноцінного оздоровлення, змістовного відпочинку і дозвілля дітей та молоді, самореалізації, набуття навичок здорового способу життя, підготовки спортсменів для резервного спорту. У новостворених громад Покровського районну існують органи - на які покладено повноваження щодо розвитку фізичної культури і спорту в кожній громаді.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про позашкільну освіту», рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію та перепрофілювання закладу позашкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності приймає його засновник (засновники).
Після початку реорганізації районів та розмежування повноважень і ресурсів між районами та громадами, яке почалося з грудня 2020 року згідно статей 104, 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, з метою раціонального використання фінансових ресурсів, зважаючи на зменшення обсягу коштів районного бюджету та неможливості фінансування зазначеної установи, для недопущення порушень бюджетного та трудового законодавства районна рада, перед прийняттям рішення про ліквідацію, провела обговорення з громадами про працевлаштування тренерського складу, а діти були переведені до підрозділів ДЮСШ в новостворених громадах. На теперішній час усі викладачі ліквідованої КЗ «РДЮСШ» працевлаштовані, а діти продовжили займатися спортом за місцем проживання. Будівля та майно КЗ «РДЮСШ» була передана до ОТГ.
Крім того відповідачем були надані додаткові пояснення відповідно до яких зазначено, що на офіційному оновленому веб-сайті http://dobropilly-rayrada.gov.ua у період з 01.12.2020 по 15.12.2020 року було розміщено повідомлення про громадські обговорення щодо припинення юридичної особи комунального закладу «Районна дитячо-юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області шляхом ліквідації.
Пропозиції (зауваження) від громадськості приймалися по 15.12.2020 року в усній чи письмовій формі на поштову, електронну адреси та за телефоном відділу культури, молоді та спорту Добропільської РДА. З дня оприлюднення інформаційного повідомлення про проведення громадського обговорення щодо припинення юридичної особи комунального закладу «Районна дитячо-юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області шляхом ліквідації пропозицій та зауважень від громадськості не надходило.
Також відповідач зазначив, що в цей же період були проведені громадські обговорення у формі публічного громадського обговорення шляхом зустрічей депутатів Добропільської районної ради із громадськістю Добропільського району.
За наслідками обговорення дане питання було винесено на розгляд постійних депутатських комісій, де було прийнято рішення рекомендувати депутатам Покровської районної ради припинити юридичну особу КЗ «РДЮСШ» Добропільської районної ради Донецької області шляхом ліквідації.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Головою комісії з припинення тимчасово виконуючий обов`язки директор КЗ «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» надані письмові пояснення по справі, відповідно до яких зазначено, що спортивна школа була комунальною власністю Добропільської районної ради та утримувалася за рахунок районного бюджету. Фінансування закладу було передбачено до кінця 2020 року.
У зв`язку із процесом децентралізації влади та в результаті затвердження нового адміністративно-територіального устрою України, відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», засновника комунального закладу «Районна дитячо-юнацька спортивна школа» реорганізовано шляхом приєднання до Покровської районної ради Донецької області (рішення Покровської районної ради Донецької області від 09 грудня 2020 року № VIII/1-7).
Відповідно до статті 14 Закону України «Про позашкільну освіту», рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію та перепрофілювання закладу позашкільної освіти, незалежно від підпорядкування, типів і форми власності приймає його засновник.
Тому, зважаючи на зменшення обсягу коштів Покровського районного бюджету та на неможливість фінансування комунального закладу «Районна дитячо-юнацька спортивна школа" Добропільської районної ради з 01 січня 2021 року, рішенням сесії Покровської районної ради юридичну особу зазначеного закладу припинено шляхом ліквідації. Головою ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи та тимчасово виконуючим обов`язки директора комунального закладу, виконано всі заходи, передбачені пунктом 6 Рішення № УІІІ/2-50 від 18.12.2020.
Для недопущення порушень бюджетного та трудового законодавства, Покровська районна рада провела обговорення з громадами про працевлаштування тренерського складу. Внаслідок цього обговорення та неможливості подальшого фінансування спортивної школи, діти відділень КЗ «Районна дитячо-юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради переведені до відповідних структур та підрозділів новостворених громад та продовжують займатися спортом за місцем проживання. Майно закладу передано до дитячо-юнацької спортивної школи Добропільської міської ради.
Третя особа явку свого представника в судове засідання не забезпечила.
Ухвалою від 31.05.20201 р., суд відкрив провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 14.06.2021 р.
Ухвалою від 14.06.2021 р. суд відклав розгляд справи на 29.06.2021 р.
Ухвалою від 29.06.2021 р. суд відклав розгляд справи на 19.07.2021 р.
Ухвалою від 19.07.2021 р. суд залучив в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комісію з припинення юридичної особи повноважень пов`язаних з припиненням комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» та призначив розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні на 09.08.2021 р.
Ухвалою від 09.08.2021 р. суд відклав підготовче засідання на 08.09.2021 р.
Ухвалою від 08.09.2021 р. суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 29.09.2021 р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Комунальний заклад «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради є юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи 33353091, засновником є Добропільська районна рада, перебуває в стані припинення з 22.12.2020 р. на підставі рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
Відповідно до Рішення Покровської районної ради Донецької області від 09.12.2020 р. № VІІІ/1-7 про початок реорганізації Добропільської районної ради Донецької області шляхом приєднання до Покровської районної ради Донецької області, розпочато процедуру реорганізації Добропільської районної ради шляхом приєднання до Покровської районної ради Донецької області. Покровська районна рада Донецької області є правонаступником всього майна. Прав та обов`язків Добропільської районної ради. (а.с. 40-42)
17.12.2020 р. т.в.о. директора комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області Грибаускас В.І., звернувся з листом до Покровської районної ради про розгляд питання на засіданні сесії районної ради про припинення юридичної особи комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради шляхом ліквідації.
Рішенням Покровської районної ради Донецької області № VІІІ/2-50 від 18.12.2020 р. припинено юридичну особу комунальний заклад «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області шляхом ліквідації. Даним рішеням створено комісію з припинення юридичної особи комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області шляхом ліквідації. (а.с. 18-21)
Спірним питанням даної справи, є правомірність прийняття рішення Покровською районної радою Донецької області від 18.12.2020 р. № VІІІ/2-50 «Про припинення юридичної особи комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради шляхом ліквідації» з дотриманням усіх передбачених законодавством процедур.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Закон України «Про фізичну культуру та спорт» визначає загальні правові, організаційні, соціальні та економічні основи діяльності у сфері фізичної культури і спорту та регулює суспільні відносини у створенні умов для розвитку фізичної культури і спорту. (далі по тексту Закон України № 3808-XII від 24.12.1993 р. зі змінами та доповненнями)
Абзацом 5 ст. 1 Закону України № 3808-XII від 24.12.1993 р. визначено, що заклад фізичної культури і спорту - юридична особа, що забезпечує розвиток фізичної культури і спорту шляхом, зокрема, надання фізкультурно-спортивних послуг. Закладами фізичної культури і спорту, зокрема, є: спортивні клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, спеціалізовані навчальні заклади спортивного профілю, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту вищих навчальних закладів, фізкультурно-оздоровчі заклади, центри фізичного здоров`я населення, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю.
Відповідно до Статуту комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області є позашкільним навчальним закладом спортивного профілю, який забезпечує розвиток здібностей вихованців в обраному виді спорту, що у встановленому порядку визнаний в Україні, створює необхідні умови для гармонійного виховання, фізичного розвитку, повноцінного оздоровлення, змістовного відпочинку і дозвілля дітей та молоді, самореалізації, набуття навичок здорового способу життя, підготовки спортивного резерву для збірних команд України.
Також статутом передбачено, що засновником комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» є Добропільська районна рада Донецької області. Ліквідація та реорганізація спортивної школи здійснюється за рішенням засновника відповідно до чинного законодавства України або за рішенням суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України «Про освіту» (далі по тексту Закону України № 2145-VIII від 05.09.2017 року зі змінами та доповненнями) державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно ч. 4 та 6 ст. 14 Закону України № 2145-VIII від 05.09.2017 р. заклади позашкільної освіти утворюються центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, тощо. Органи місцевого самоврядування створюють умови для доступності позашкільної освіти шляхом формування, утримання та розвитку мережі закладів позашкільної освіти відповідно до освітніх, культурних, духовних потреб та запитів населення.
Крім того ч. 2 ст. 24 Закону України № 2145-VIII від 05.09.2017 р. передбачено, що управління закладом освіти в межах повноважень, визначених законами та установчими документами цього закладу, здійснюють: засновник (засновники); керівник закладу освіти; колегіальний орган управління закладу освіти; колегіальний орган громадського самоврядування; інші органи, передбачені спеціальними законами та/або установчими документами закладу освіти.
Районні, міські ради мають повноваження засновувати заклади освіти, а також реорганізовувати, перепрофільовувати (змінювати тип) та ліквідувати їх з урахуванням спеціальних законів, відповідно до ч. 2 ст. 66 Закону України № 2145-VIII від 05.09.2017 р.
Крім того вищезазначені норми, щодо управління позашкільним закладом освіти кореспондуються з нормами передбаченим Законом України «Про позашкільну освіту».
Закон України «Про позашкільну освіту» відповідно до Конституції України визначає державну політику у сфері позашкільної освіти, її правові, соціально-економічні, а також організаційні, освітні та виховні засади.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закон України «Про позашкільну освіту» рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію та перепрофілювання закладу позашкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності приймає його засновник (засновники).
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі по тексту Закон України № 280/97-ВР від 21 травня 1997 р. зі змінами та доповненнями) визначено основні терміни використані в цьому Законі, а саме районні ради це органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст.
Зі змісту ч. 1 ст. 43 Закону України № 280/97-ВР від 21 травня 1997 р. вбачається, що до виключних повноважень районної ради не відноситься вирішення питань про утворення чи ліквідацію навчальних закладів комунальної форми власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону України № 280/97-ВР від 21 травня 1997 р. передбачено, що районні ради можуть розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до їх відання цим та іншими законами.
Як встановлено судом з матеріалів справи, засновником комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» була Добропільська районна ради Донецької області, однак на підставі рішення від 09.12.2020 р. № VIII/1-7 Покровської районної ради Донецької області, Покровська районна рада Донецької області є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Добропільської районної ради.
З урахуванням наведеного, Покровська районна рада у межах повноважень прийняла спірне рішення № VIII/2-50 від 18.12.2020 р. про припинення юридичної особи комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» шляхом її ліквідації.
Разом з цим відповідно до ч. 12 ст. 48 Закону України «Про фізичну культуру і спорт» існуюча мережа державних і комунальних закладів фізичної культури і спорту не може бути скорочена без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту.
Згідно зі ст. 1, 6 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», п. 1 Положення про Міністерство молоді та спорту України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 р. № 220 Міністерство молоді та спорту України є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у молодіжній сфері, сфері фізичної культури та спорту, національно-патріотичного виховання.
Відповідно ст. 5 Закону України «Про фізичну культуру та спорт» державне управління фізичною культурою і спортом здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, за сприяння відповідно інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Як вбачається з наданих суду письмових пояснень Міністерства молоді та спорту України, міністерство не надавало згоди щодо ліквідації або реорганізації комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області.
Представник відповідача в судовому засіданні не заперечував проти того, що Покровська районна рада не зверталась до міністерства, щодо надання згоди на ліквідацію комунального закладу, зазначивши те, що дана спортивна школа була комунальною власністю і утримувалась за рахунок районного бюджету, в зв`язку з чим була ліквідована за рішенням засновника.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, що відповідач не дотримався встановленого чинним законодавством порядку припинення діяльності вищевказаного закладу освіти в частині отримання згоди уповноваженого органу на скорочення позашкільного навчального закладу спортивного профілю «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області.
Факт відсутності згоди Міністерства молоді та спорту України як центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту, на припинення юридичної особи – комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області як позашкільного навчального закладу спортивного профілю спорту шляхом її ліквідації не заперечується відповідачем.
Більш того, суд звертає увагу, що Верховною Радою України 03.08.2006 прийнято постанову №66-V «Про недопущення закриття та перепрофілювання закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувально-фізкультурних закладів», згідно з якої вважається неприпустимим закриття та перепрофілювання закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувально-фізкультурних закладів. Кабінету Міністрів України постановлено вжити невідкладних заходів щодо недопущення скорочення мережі закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувальне - фізкультурних закладів, а також стосовно відновлення діяльності зазначених об`єктів із визначенням джерел їх фінансування.
Щодо дотримання відповідачем процедури громадських слухань з приводу розроблення проекту рішення про припинення юридичної особи – «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради шляхом ліквідації.
Представник відповідача зазначив, що після початку реорганізації районів та розмежування повноважень і ресурсів між районами та громадами, яке почалось з грудня 2020 року, згідно норм Цивільного кодексу України, з метою раціонального використання фінансових ресурсів, зважаючи на зменшення обсягу коштів районного бюджету та неможливості фінансування зазначеної установи, для недопущення порушень бюджетного та трудового законодавства районна рада, перед прийняттям рішення про ліквідацію, провела обговорення з громадами про працевлаштування а діти були переведені до підрозділів ДЮСШ в новостворених громадах.
Крім того надані пояснення, згідно яких зазначено, що на офіційному оновленому веб-сайті http://dobropol-rayon-rada.gov.ua у період з 01.12.2020 р. по 15.15.2020 р. було розміщено повідомлення про громадські обговорення щодо припинення юридичної особи комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької районної ради шляхом ліквідації. Пропозиції (зауваження) від громадськості приймались по 15.12.2020 р. в усній чи письмовій формі на поштову, електронну адреси та за телефоном відділу культури, молоді та спорту Добропільської РДА. З дня оприлюднення інформаційного повідомлення про проведення громадського обговорення щодо припинення юридичної особи комунального закладу «Районна дитячо-юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області шляхом ліквідації пропозицій та зауважень від громадськості не надходило. Також відповідач зазначив, що в цей же період були проведені громадські обговорення у формі публічного громадського обговорення шляхом зустрічей депутатів Добропільської районної ради із громадськістю Добропільського району. За наслідками обговорення дане питання було винесено на розгляд постійних депутатських комісій, де було прийнято рішення рекомендувати депутатам Покровської районної ради припинити юридичну особу КЗ «РДЮСШ» Добропільської районної ради Донецької області шляхом ліквідації.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (далі по тексту – Закон України №2939-VI від 13.01.2011 р.) розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньо-організаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
При цьому, в силу положень пункту 1 частини першої статті 5 Закону України № 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.
У відповідності до частини третьої статті 15 Закону №2939-VI проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення. Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності. Порядок проведення загальних зборів громадян за місцем проживання визначається законом та статутом територіальної громади.
Положеннями ч. 1 та 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до частина 11 статті 59 Закону України №280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Таким чином, процес прийняття рішення органом місцевого самоврядування не обмежується лише внесенням проекту такого рішення до порядку денного, розглядом та прийняттям рішення на пленарному засіданні. Аналізуючи зміст наведених норм всі нормативно-правові акти та акти індивідуальної дії органів місцевого самоврядування не пізніш як за 10 днів до дати їх розгляд мають оприлюднюватися з метою прийняття, якщо інше не передбачено законом.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов`язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.
Відповідно до пунктів 3-5 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 996 від 03 листопада 2010 року (далі - Порядок № 996), передбачено, що консультації з громадськістю проводяться з питань, що стосуються суспільно-економічного розвитку держави, реалізації та захисту прав і свобод громадян, задоволення їх політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів.
Результати проведення консультацій з громадськістю враховуються органом виконавчої влади під час прийняття остаточного рішення або в подальшій його роботі.
Консультації з громадськістю організовує і проводить орган виконавчої влади, який є головним розробником проекту нормативно-правового акта або готує пропозиції щодо реалізації державної політики у відповідній сфері державного і суспільного життя. Інформація, пов`язана з організацією та проведенням консультацій з громадськістю, оприлюднюється у спеціально створеній рубриці "Консультації з громадськістю" офіційного веб-сайту органу виконавчої влади.
При цьому, згідно пунктом 12 цього Порядку № 996 в обов`язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які: стосуються конституційних прав, свобод та обов`язків громадян; стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища; передбачають провадження регуляторної діяльності у певній сфері; визначають стратегічні цілі, пріоритети і завдання у відповідній сфері державного управління (у тому числі проекти державних і регіональних програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішення стосовно їх виконання); стосуються інтересів територіальних громад, здійснення повноважень місцевого самоврядування, делегованих органам виконавчої влади відповідними радами; визначають порядок надання адміністративних послуг тощо. Строк проведення таких консультацій з громадськістю визначається органом виконавчої влади і повинен становити не менш як 15 календарних днів.
Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що консультації з громадськістю проводяться в обов`язковому порядку з приводу конституційних прав та свобод громадян, зокрема, права на освіту та щодо розроблення та реалізації програм економічного, соціального і культурного розвитку.
За таких обставин, оскільки оскаржуване рішення впливає на таке важливе конституційне право мешканців територіальної громади Покровського району Донецької області, як право на освіту, то це є безумовною підставою для врахування думки територіальної громади при прийнятті таких рішень.
Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 14 серпня 2018 року у справі № 359/6814/17, від 13 травня 2020 року у справі № 324/1296/16-а, від 30 грудня 2020 року у справі № 2140/1580/18., від 02 лютого 2021 року у справа №620/3135/19, та від 29 березня 2021 року по справа № 392/1430/16-а.
Як встановлено судом «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області знаходиться у комунальній власності Покровської районної ради Донецької області, яка є правонаступником її засновника Добропільської районної ради.
Як зазначив представник відповідача на оновленому сайті Добропільської районної ради у період з 01.12.2020 по 15.12.2020 р. було розміщено повідомлення про громадські обговорення щодо припинення юридичної особи комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області, а також були проведені громадські обговорення у формі публічного громадського обговорення шляхом зустрічей депутатів Добропільської районної ради із громадськістю Добропільського району
Але відповідачем не було надано суду належних та допустимих доказів стосовно розміщення на сайті повідомлення про громадські обговорення щодо припинення юридичної особи комунального закладу, щодо посиланням відповідача на сторінку офіційного веб-сайту http://dobropol-rayon-rada.gov.ua на якій було розміщено повідомлення, суд зазначає, що дана сторінка не відкривається.
Суд зазначає, що на офіційному веб-сайті Добропільської районної ради http://dobropol-rayon-rada.blogspot.com/ є послання на оновлений сайт http://dobropilly-rayrada.gov.ua/uk але дана сторінка не відкривається. На веб-сайті Добропільської районної ради http://dobropol-rayon-rada.blogspot.com/ відсутні повідомлення про громадські обговорення, відсутні будь які проекти рішень та рішення відносно ліквідації комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області.
Крім того на веб-сайті Покровської районної ради Донецької області https://pokrovsk-rda.gov.ua/ відсутні будь які повідомлення про громадські обговорення, що до ліквідації комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області, проект рішення з питання ліквідації даного комунального закладу та прийняте спірне рішення № VIII/2-50 від 18.12.2020 р. про припинення юридичної особи комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» шляхом її ліквідації.
Згідно пояснень наданих відповідачем після проведені громадських обговорень у формі публічного громадського обговорення шляхом зустрічей депутатів Добропільської районної ради із громадськістю Добропільського району та за наслідками обговорення дане питання було винесено на розгляд постійних депутатських комісій, де було прийнято рішення рекомендувати депутатам Покровської районної ради припинити юридичну особу КЗ «РДЮСШ» Добропільської районної ради Донецької області шляхом ліквідації.
Суд зазначає, що доказів у підтвердження вищезазначених обставин відповідачем також не надано.
В матеріалах справи мається лист т.в.о. директора комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради Донецької області Грибаускас В.І. на імя голови Покровської районної ради від 17.12.2020 р. № 01-63/126-1 про розгляд на засіданні сесії районної ради питання про припинення юридичної особи комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» Добропільської районної ради шляхом ліквідації.
Спірне рішення Покровської районної ради Донецької області № VIII/2-50 про припинення юридичної особи комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» шляхом її ліквідації, прийнято 18.12.2020 р.
Відтак, відповідачами не доведено обставини оприлюднення та доведення до громадськості на офіційному сайті ради проекту спірного рішення № VIII/2-50 від 18.12.2020 р. про припинення юридичної особи комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» шляхом її ліквідації та без врахування думки територіальної громади у вигляді проведення консультацій з громадськістю.
Отже, питання щодо доцільності функціонування позашкільного навчального закладу спортивного профілю, який забезпечує розвиток здібностей вихованців в обраному виді спорту, є питанням, що становить суспільний інтерес, а тому не проведення громадських слухань щодо ліквідації навчального закладу, та не розміщення проекту рішення про ліквідацію даного комунального закладу «Районна дитяча – юнацька спортивна школа» свідчить про порушення законних прав та інтересів мешканців громади.
Суд зазначає, що консультації з громадськістю проводяться в обов`язковому порядку, зокрема з приводу розроблення та реалізації програм економічного, соціального і культурного розвитку.
Спірне рішення Покровської районної ради Донецької області № VIII/2-50 від 18.12.2020 р. про припинення юридичної особи комунального закладу «Районна дитячо – юнацька спортивна школа» шляхом її ліквідації впливає на таке конституційне право жителів громади, як право на освіту, що є безумовною підставою для врахування думки територіальної громади під час його прийняття.
За таких обставин, не проведення громадських обговорень проекту рішення про ліквідацію навчального закладів та прийняття рішення без урахування думки територіальної громади з цього приводу говорить про те, що спірне рішення не відповідає критеріям, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, згідно з якими рішення суб`єкта владних повноважень має бути прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно і розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Приймаючи до уваги викладені вище обставини, суд зазначає, що позовні вимоги Заступника керівника Донецької обласної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства молоді та спорту України про визнання протиправним та скасування рішення Покровської районної ради Донецької області від 18.12.2020 року № VІІІ/2-50 “Про припинення юридичної особи Комунального закладу “Районна дитячо-юнацька спортивна школа” Добропільської районної ради шляхом ліквідації є обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки дане рішення прийнято без попереднього погодження Міністерства молоді та спорту України про скорочення позашкільного навчального закладу спортивного профілю, який забезпечує розвиток здібностей вихованців в обраному виді спорту, без оприлюднення проекту рішення та без врахування думки територіальної громади у вигляді проведення консультацій з громадськістю.
Окрім цього, дане рішення суперечить положенню постанови Верховної Ради України від 03.08.2006 №66-V «Про недопущення закриття та перепрофілювання закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувально-фізкультурних закладів».
Відповідно до статті 77 КАС України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, у яких обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на зазначені вище обставини позовні вимоги Заступника керівника Донецької обласної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства молоді та спорту України до Покровської районної ради Донецької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комісії з припинення юридичної особи повноважень пов`язаних з припиненням комунальний заклад “Районна дитячо – юнацька спортивна школа” Добропільської районної ради Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення Покровської районної ради Донецької області від 18.12.2020 року № VІІІ/2-50 “Про припинення юридичної особи Комунального закладу “Районна дитячо-юнацька спортивна школа” Добропільської районної ради шляхом ліквідації підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Проте, згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
У даній справі Заступник керівника Донецької обласної прокуратури є суб`єктом владних повноважень та виконує функції з представництва інтересів держави у суді, а відтак судові витрати по сплаті судового збору стягненню не підлягають.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Заступника керівника Донецької обласної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства молоді та спорту України до Покровської районної ради Донецької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комісії з припинення юридичної особи повноважень пов`язаних з припиненням комунальний заклад “Районна дитячо – юнацька спортивна школа” Добропільської районної ради Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення Покровської районної ради Донецької області від 18.12.2020 року № VІІІ/2-50 “Про припинення юридичної особи Комунального закладу “Районна дитячо-юнацька спортивна школа” Добропільської районної ради шляхом ліквідації – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Покровської районної ради Донецької області від 18.12.2020 року № VІІІ/2-50 “Про припинення юридичної особи Комунального закладу “Районна дитячо-юнацька спортивна школа” Добропільської районної ради шляхом ліквідації.
Рішення прийнято в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 29 вересня 2021 року в присутності прокурора та представника відповідача.
Повний текст рішення складено та підписано 11 жовтня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.В. Олішевська