Рішення № 10052016, 24.07.2008, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
24.07.2008
Номер справи
2/91-2069
Номер документу
10052016
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"24" липня 2008 р.Справа № 2/91-2069 Господарський суд Тернопільської області

у складі

Розглянув справу

за позовом Тернопільського обласного комунального підприємства "Тернопільтеплокомуненерго" вул. Київська, 3а, м.Тернопіль,46000

до Монастириської міської ради вул. Шевченка, 19, м.Монастириська,Монастириський район, Тернопільська область,48300 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору

1) Тернопільська обласна рада, м. Тернопіль, вул. Грушевського,8

2) Обласне територіальне відділення Антимонопольного уомітету України, м. Тернопіль, вул.Лисенка, 20а

3) Державна інспекція з контролю за цінами в Тернопільській області (м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8

4) Управління житлово-комунального господарства Тернопільської обласної державної адміністрації ( м. Тернопіль, вул. Грушевського 8

про відшкодування шкоди завданої органом місцевого самоврядування в сумі 32 052 грн..

За участю представників сторін:

          позивача: Лазаренко В.О. - доручення №774/01 від 10.06.2008р.

відповідача: Таратута Д.М. - довіреність від 13.04.2007р.

третіх особ:

1) Семчишин В.А. - довіреність №07-371 від 13.06.2006р.

           Горішевська Н.І. - довіреність №07-406 від 02.04.2008р

          2)

          3) Козорог Н.Й. - довіреність №1715 від 15.07.2008р.

          4)

          Суть справи: Позивач просить відшкодувати шкоду в сумі 32 052 грн. понесену ним в наслідок бездіяльності відповідача з 05.12.2006р. по 16.02.2007р.

          Пояснює, що у зв'язку з несвоєчасним оприлюдненням нових тарифів на відпуск теплової енергії споживачам за сезон 2006-2007р. такі набули чинність з 16.02.207р. З якого часу він почав стягувати з населення плату за надання послуг по теплоенергії по нових тарифах.

          Відповідач позов не визнає посилаючись на те, що:

          03.11.2006р. йому стало відомо про зміну тарифів (лист Тернопільської обласної ради від 03.112006р.). Рішенням виконавчого комітету ради №1488 від 08.11.2006р. (із змінами рішення сесії ради №120 від 05.12.2006р.) тарифи були погодженні. Обидва рішення були направлена позивачеві.

          Вважає, що згідно п.11 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" оприлюднення нових тарифів покладається на Тернопільську обласну раду, яка повинна виконати такі дії на протязі 10 днів.

          Стверджує, що несвоєчасне оприлюднення трапилось не з його вини. Просить у позові відмовити.

Обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету пояснює, що рішення виконкому Монастириської міської ради №143 від 08.11.2006р. з ним не погоджувалось, тому позивач не мав права застосовувати нові тарифи на території м. Монастириська.

          Державна інспекція з контролю за цінами письмове наполягає на тому, що тарифи на відпуск теплової енергії вступають в силу з дня їх оприлюднення - 16.02.2007р. З якого часу населення повинно сплачувати комунальні послуги по нових тарифах.

          Управління житлово-комунального господарства пояснення не представило.

          Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін і третіх осіб та приймаючи до уваги, що:

          1) Керуючись ст. 77 Господарського процесуального кодексу України суддя 15.07.2008р. оголосив перерву в засіданні в межах встановленого строку. 24.07.2008р. засідання продовжилось.

          2) Згідно договорів "На постачання природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання" №06/06-1083 ТЕ 30 від 29.12.2006р. та №06/06-564ТЕ 30 від 31.10.2006р. ДК "Газ України" передає за плату у власність позивачеві природний газ.

          Листом №54/17/1-551 -2664 від 03.07.2006р. постачальник газу повідомив позивача про зміну вартості газу.

          Постановою Кабінету Міністрів України "1376 від 03.10.2006р. облдержадміністрацію зобов'язано завершити приведення діючих тарифів на житлово-комунальні послуги до рівня економічно обґрунтованих витрат з їх надання (ст. 5,6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги")

          Виконуючи вимоги Кабінету Міністрів України голова управління економіки дав експертний висновок щодо проекту тарифів на послуги виробництва , транспортування та опалення №05/8-675 від 27.09.2006р. На підставі даного висновку Тернопільська обласна рада протоколом засідання робочої групи (в склад якої входив заступник Монастириського міського голови, голова Монастириської райради та представники Монастириської райдержадміністрації) щодо узгодження нових тарифів на послуги теплопостачання №2 від 03.11.2006р. вирішила рекомендувати міським головам погодити тарифи на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та на послуги централізованого опалення і постачання гарячої води обласним комунальним підприємствам "Тернопільтеплокомуненерго" з початку опалювального сезону 2006-2007років.

          На підставі даного протоколу листом від 03.11.2006р. Тернопільська обласна рада звернулася до відповідача з проханням погодити тарифи (лист відповідача №494 від 09.06.2008р.).

          Вищенаведене підтверджує, що Тернопільська обласна рада належним чином виконала вимоги ст. 30 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

          3) Рішенням виконавчого комітету Монастириської міської ради №148 від 08.11.2006р. тарифи на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги централізованого опалення і постачання гарячої води були виконавчим комітетом Монастириської райради погодженні (п.2 ст. 28, п.6 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування та п.7 ст. 14 закону України "Про житлово комунальні послуги").

          16.02.2007р. в газеті "Вісті Придніпров'я" опублікований витяг з рішення виконкому Монастириської міської ради від 08.11.2006р. "Про погодження тарифів на виробництво, транспортування та постачання гарячої теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води ОКП "Тернопільтеплокомуненерго". в якому зазначено, що дане рішення набуло чинності з 08.11.2006р.

          Отже, в газеті зазначена дата з якої рішення виконкому набрало чинності. Тому слід вважати, що тарифи були введенні в дію з 08.11.2006р.

          Тобто, згідно оголошення в газеті від 08.11.2006р. населення повинно було сплачувати вартість одержаних від позивача послуг по нових тарифах.

          4) Однак враховуючи ст. 57 Конституції України, яка тлумачить, що нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку встановленому в законі та те, що рішення виконкому є нормативно правовий акт регуляторного органу (ст. 1 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності ) і воно повинно було опубліковано не пізніше як у 10 денний термін після його прийняття (не пізніше 18.11.2006р.) - ст. 12 даного Закону слід вважати, що опублікування в газеті рішення виконкому Монастириської міської ради від 08.11.2006р. проведено з порушенням вимог чинного законодавства (порушенням строку).

          Так як населенню їх обов'язки по оплаті одержаних послуг по нових тарифах доведені виконкомом Монастириської міської ради з простроченням 100 днів.

          Вищенаведене підтверджує, що на протязі 100 днів населення не знало і не могло знати про підвищення тарифів і тому не сплачувало за них в підвищеному розмірі.

          При таких обставинах керуючись ст. 57 Конституції України, суд вважає, що з 08.11.2006р. по 26.02.2007р. позивач не може застосовувати до населення м. Монастириська нові тарифи на виробництво, транспортування та перевезення гарячої теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води. У зв'язку з чим він поніс шкоду в сумі 26619 грн. 25 коп. (різниця між цінами по нових і старих тарифах), яку Монастириська міська рада (виконком ради не є юридичною особою) згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України повинна відшкодувати .

          Тому позовні вимоги позивача в частині стягнення 26619 грн. 25 коп. слід визнати обґрунтованими і вони підлягають задоволенню.

          5) Опалювальний сезон розпочався з 17.10.2006р. (розпорядження голови Монастириської райдержадміністрації №4326 від 17.10.2006р.).

          Отже, з 17.101.2006р. по 07.11.2006р. виконком Монастириської міської ради не погодив з позивачем нові тарифи. Тому такі включно по 07.11.2006р. не застосовуються.

          Тобто, з 17.10.2006р. по 07.11.2006р. населення повинно сплачувати тарифи за старими цінами.

          Тому позов частині стягнення 5432 грн. 75 коп. задоволений бути не може.

          6) При розгляду справи враховувалось:

          а) згідно ст.28 Закону України "Про місцеве самоврядування" погодження в установленому порядку питання встановлення тарифів щодо оплати комунальних послуг відноситься до компетенції виконкому Монастириської райради.

          Виконавчий комітет міської ради приймає рішення (п.6 ст. 59 даного Закону). Рішення виконкому може бути скасовано відповідною радою (п.9 ст. 53 Закону).

          Отже, райрада може скасувати рішення виконкому, а не внести в нього зміни. Відтак слід вважати, що рішення Монастириської міської ради (п'яте скликання, шоста сесія) №120 від 05.12.2006р. "Про внесення змін в рішення виконкому" винесене з порушенням чинного законодавства.

          б) Згідно Закону України "Про інформацію" для виконкому райради є обов'язком інформувати про прийняті рішення (ст. 10 Закону), а інформація про підвищення тарифів є об'єктом інформаційних відносин про події в галузі у соціальній сфері (ст. 8 Закону);

          в) Згідно ст. 1 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" регуляторний акт - змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб.

          Отже, відповідно до даної статті Закону України рішення виконкому змінює тарифи тільки після того як вони будуть офіційно оприлюдненні (опубліковані в газеті).

          г) Згідно ст. 12 Господарського кодексу України одним із основних засобів регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання є регулювання цін і тарифів (п.2ст.12) . До повноважень обласних державних адміністрацій в сфері житлово-комунальних послуг належить взаємодія з органами місцевого самоврядування з питань регулювання цін (тарифів) у межах своїх повноважень (п.4ст.6 Закону України №1875-/V від 24.06.2004р.)

          7) Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України видатки по державному миту слід покласти на відповідача в сумі 266 грн. 19 коп.

          8) Відповідно до ст. ст. 44, 47 –1 Господарського процесуального кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України №411 від 29.03.02 р. , витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу пов’язані з розглядом даної справи в сумі 118 грн. покласти на відповідача.

          Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 43,49,82,84,85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1) Стягнути з Монастириської міської ради, вул. Шевченка, 19, м.Монастириська,Монастириський район, Тернопільська область, (ідент. код. 04058433):

- на користь Тернопільського обласного комунального підприємства "Тернопільтеплокомуненерго", вул. Київська, 3а, м.Тернопіль, (ідент. код. 03353590) суму 26 619 грн. 25 коп. - шкоди; 266 грн. 19 коп. - державного мита; 118 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

В решті частині позову відмовити.

Видати наказ.

2) Дане рішення направити сторонам по справі та третім особам.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення 25 липня 2008 року через місцевий господарський суд.

Суддя