Постанова № 10051614, 12.02.2008, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
12.02.2008
Номер справи
17а/5-53
Номер документу
10051614
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"12" лютого 2008 р.Справа № 17а/5-53

12:40

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області

у складі

при секретарі судового засідання

Розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора м. Тернополя в інтересах держави в особі Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, м. Київ в особі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Тернополі, м. Тернопіль

до відповідача Житлово-експлуатаційної контори №15 ЖБК, м. Тернопіль

За участю представників сторін:

позивача: не з’явився;

відповідача: Вітушинський В.П., наказ №10к від 21.03.2006р.;

прокурор: Шокало А.М., прокурор прокуратури м. Тернополя, посвідчення № 57 від 03.10.06 р.          

В судовому засіданні представнику відповідача та прокурору роз’яснено належні їм процесуальні права та обов’язки згідно ст.ст. 49, 51, 60, 61, 130 Кодексу адміністративного судочинства України.

Прокурор м. Тернополя звернувся до господарського суду 09.01.2008р. з позовом в інтересах держави в особі Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в особі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Тернополі, м. Тернопіль про стягнення з Житлово-експлуатаційної контори №15 ЖБК, м. Тернопіль, 256,44 грн. недоїмки по сплаті страхових внесків до Фонду.

Позов обґрунтовується копією розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за 9 місяців 2007р.; копіями актів перевірки №1309 від 14.11.07р. та №871 від 23.05.2006р. правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України з додатками, копією заяви про реєстрацію від травня 2001 року, іншими матеріалами.

Як вбачається із матеріалів справи, спірні правовідносини за своїм характером є адміністративно-правовими, а отже розглядаються в порядку і за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (надалі –КАС України), що набрав чинності з 01.09.2005р., у відповідності до п.6 Прикінцевих та перехідних положень.          

Ухвалою суду від 10.01.2008 р. відкрито провадження у справі в порядку ст. 107 КАС України із призначенням попереднього судового засідання на 24.01.08р.

В ході проведення попереднього судового засідання прокурор та представник позивача не відмовилися від позову, доказів примирення судом не здобуто.

Відповідач не забезпечив явку представника в попереднє судове засідання з належно оформленими повноваженнями на представництво інтересів підприємства в суді. Разом з тим, у поданому відзиві на позов відповідач позовні вимоги прокурора визнав повністю. Наявність заборгованості мотивує тією обставиною, що рахунки ЖЕК арештовано Державною виконавчою службою в м. Тернополі №2, а тому погасити дану заборгованість немає можливості.

Зважаючи на те, що сторонами не врегульовано спір, у порядку, визначеному частиною третьою статті 111 КАС України, судом проведені дії викладені у п. 4 ст. 111 КАС України, покликані забезпечити всебічне та об'єктивне вирішення справи протягом розумного строку, тому у відповідності до статті 121 КАС України, судом закінчено підготовче провадження та призначено справу № 17а/5-53 до судового розгляду на 12.02.2008р. Разом з тим, зобов’язано сторони провести звірку взаєморозрахунків.

В судове засідання позивач не з’явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином у встановленому законом порядку (повідомлення про вручення №1349724).

Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та подав заяву без номеру від 12.02.2008р. про збільшення розміру позовних вимог, згідно якої просить стягнути з Житлово-експлуатаційної контори №15 ЖБК, м. Тернопіль на користь Фонду 277,99 грн. боргу, розмір якого підтверджується підписаним повноважними представниками актом звірки розрахунків № 69 від 12.02.2008р. Позивач, з огляду на відсутність заперечень, підтримує клопотання.

Зважаючи, що заява про збільшення позовних вимог відповідає правам учасника судового процесу, встановленим ст. 51, 61 КАС України, тому клопотання задовольняється, а розгляд справи, проводиться з урахуванням збільшених позовних вимог.

Відповідач в судовому засіданні не заперечив проти позовних вимог прокурора. та надав суду акт звірки розрахунків №69 від 12.02.2008р., з якого вбачається, що станом на 01.10.2007р. сума заборгованості відповідача перед Фондом становить 277,99 грн., з яких 219 грн. недоїмки по сплаті страхових внесків та 58,43 грн. пені.

В судовому засіданні оголошувалася перерва з 11-20 год. до 12-30 год. 12.02.2008 р.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши додатково подані докази, заслухавши думку прокурора, пояснення представника відповідача, суд встановив:

Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України “Про прокуратуру” на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України “Про прокуратуру” при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

У відповідності до преамбули Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” № 1105-ХІУ від 23 вересня 1999 року (з наступними змінами) страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов’язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров’я громадян у процесі їх трудової діяльності. Страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (надалі –Фонд), безпосереднє управління яким здійснюють його правління та виконавча дирекція (ч. 1 статті 15 та ч. 2 статті 16 Закону).

Згідно частин 1,2,5 статті 18 Закону №1105-ХІV, виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду, яка проводить свою діяльність від імені Фонду; робочими органами виконавчої дирекції Фонду є, зокрема, відділення в районах і містах обласного значення, які є юридичними особами. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють контроль за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження страхових внесків (абзац перший пункту 8.1 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, яка затверджена постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 року № 36 (редакція чинна з 12.08.2007 р.) та зареєстрована в Міністерстві юстиції 01.08.2007 р.).

У відповідності до частин 3,4,5 статті 6, ст. 7 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” відповідно страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках-застраховані особи; роботодавцем відповідно до цього Закону вважається, зокрема власник підприємства або уповноважений ним орган та фізична особа, яка використовує найману працю; страховиком є Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України; об’єктом страхування від нещасного випадку є життя застрахованого, його здоров’я та працездатність.

Пункт 2 частини 2 статті 45 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” встановлює обов’язок роботодавців як страхувальників - своєчасно та повністю сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Житлово-експлуатаційна контора № 15 житлово-будівельних кооперативів, м. Тернопіль, вул.. 15-го Квітня, 10 є юридичною особою і включена до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, ідентифікаційний код 21136382, що підтверджується довідкою № 31-920 від 23.01.2008 р. Головного управління статистики у Тернопільській області.

Порядок реєстрації страхувальників, обчислення і сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності і господарювання, виду діяльності, галузевої належності передбачений Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, яка затверджена постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 року № 36 (редакція чинна з 12.08.2007 р.) та зареєстрована в Міністерстві юстиції 01.08.2007 р.).

Згідно пункту 4.12. та пункту 4.13. зазначеної Інструкції, відповідно страхові внески сплачуються, зокрема, страхувальниками в день одержання коштів на оплату праці в установах банків та нараховані страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду. Не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені (пункт 5.1. вказаної вище Інструкції).

Вказані положення кореспондуються з правовими нормами, що діяли до 12.08.2007р. та були встановлені Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 20 квітня 2001 р. N12.

Як випливає з матеріалів справи, Житлово-експлуатаційна контора №15 Житлово-будівельних кооперативів, м. Тернопіль зареєстрована у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Тернополі 01.05.2001р. як платник страхових внесків, про що свідчить надана суду заява про реєстрацію (перереєстрацію) платника страхових внесків.

Пунктом 8.1 Інструкції встановлено, що робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють контроль за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження страхових внесків, інших платежів до Фонду, а також за цільовим і правильним витрачанням його коштів. Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік. Позапланові перевірки здійснюються у разі реорганізації, зміни місцезнаходження або ліквідації підприємства, установи, організації, при знятті з обліку фізичної особи - підприємця або фізичної особи, яка не має статусу підприємця, у разі наявності в страхувальника недоїмки зі сплати страхових внесків та в інших випадках, передбачених законодавством.

На підставі п.8.1 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 року № 36 (далі Інструкція) провідним спеціалістом Фонду Закамарко І.Ю. 14.11.2007 року проведено перевірку правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків до Фонду та їх витрачання відповідачем за період з 01.04.2006р. по 01.10.2007р.

За результатами даної перевірки складено Акт №1309 від 14.11.2007р. яким встановлено заборгованість відповідача по сплаті страхових внесків в розмірі 227,54 грн. (в тому числі 219,56 грн. недоїмки та 7,98 грн. страхових внесків, строк сплати яких не настав). Згідно висновків акту №1309 від 14.11.2007р. відповідачу нараховано 25,99 грн. пені за порушення строків сплати страхових внесків з урахуванням внесків та пені, нарахованих за попереднім актом перевірки № 871 від 23.05.2006 р.

На вимогу суду позивачем надано Акт перевірки відповідача № 871 від 23.05.2006р., складений за період з 01.01.2001р. по 01.04.2006р. щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків та витрачання коштів Фонду, яким підтверджується нарахування страхових внесків та 32,44 грн. пені, які не сплачені відповідачем за попередній період.

Окрім того, зазначена сума заборгованості 277,99 грн. (в тому числі 219,56 грн. недоїмки по сплаті внесків, 32,44 грн. пені, нарахованої згідно акту № 871 від 23.05.2006р. та 25,99 грн. пені, нарахованої згідно акту перевірки №1309 від 14.11.2007р.), що виникла станом на 01.10.2007р. підтверджується розрахунком суми боргу, складеним згідно даних актів перевірки, підписаних без заперечень керівником підприємства, головним бухгалтером та завірено печаткою ЖЕК, актом звірки взаєморозрахунків, а також визнається відповідачем у справі згідно поданого відзиву на позов.

У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Оцінка доказів на предмет встановлення їх належності та допустимості здійснюється господарським судом, що передбачено положеннями статей 70, 138 КАС України.

Таким чином, беручи до уваги, що на день розгляду справи відповідач будь-яких доказів, які б свідчили про сплату страхових внесків до Фонду суду не надав, матеріалами справи підтверджується наявність заборгованості по страхових внесках в сумі 277 грн. 99 коп., в тому числі 58,43 грн. пені, тому позовні вимоги прокурора як обґрунтовані документально, правомірні, не оспорені відповідачем, підлягають до задоволення в повному обсязі.

За згодою представника відповідача та прокурора в судовому засіданні 12.02.2008 р. відповідно до ст. 167 КАС України оголошено лише вступну та резолютивну частини постанови господарського суду.

У відповідності до приписів ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 1, 17, 49, 51, 59, 60, 70, 71, 94, 130, 138, 143, 150-153, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Житлово-експлуатаційної контори №15 Житлово-будівельних кооперативів, м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 10 ідентифікаційний номер 21136382 –219,56 грн. недоїмки по сплаті страхових внесків та 58,43 грн. пені на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Тернополі, м. Тернопіль, вул. Шпитальна, 7, ідентифікаційний код 25887435.

На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.

Постанова складена в повному обсязі 18 лютого 2008 року.

Суддя