Рішення № 10046227, 03.06.2010, Господарський суд м. Севастополя

Дата ухвалення
03.06.2010
Номер справи
5020-5/059
Номер документу
10046227
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

справа № 5020-5/059 За позовом Севастопольського міжрайонного природоохоронного прокурора (99011 м. Севастополь, вул. Вороніна, 11) в інтересах держави в особі Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища (98612, м. Ялта, вул. Ширяєва, 5);

до Комунального підприємства „Севміськводоканал” (99011 м. Севастополь, вул. Адм. Октябрьського, 4)

про стягнення 12321,70 грн.

Суддя Євдокимов І.В.

Представники:

Прокурор (Севастопольський міжрайонний природоохоронний прокурор) - не з’явився, Позивач (Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція Міністерства охорони) - Верьовочкін Олексій Анатолійович, головний юрисконсульт, довіреність № 7/1473 від 21.05.2010;

Відповідач (КП „Севміськводоканал”) - Зайцева Олена Олександрівна, начальник юридичного відділу, довіреність № 20/2-12 від 05.01.2010.

Суть спору:

Севастопольський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища звернувся до суду з позовом до відповідача, Комунального підприємства „Севміськводоканал”, про стягнення шкоди 12321,70 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем спричинена шкода порушенням вимог економічних та екологічних інтересів держави, які виразились у забрудненні відповідачем внутрішніх морських вод України.

Відповідач позовні вимоги визнав в повному обсязі, але просить надати розстрочку строком на один рік у зв’язку із важким фінансовим станом підприємства.

Представник позивача не заперечують проти надання розстрочки виконання рішення суду строком на шість місяців.

Представникам сторін роз'яснені їх процесуальні права і обов'язки, передбачені статтями 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, прокурора, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 121 Конституції України, на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, передбачених законом. Згідно статті 2 Господарського процесуального кодексу України, прокурор має право звертатися до господарського суду в інтересах держави. Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 про офіційне тлумачення статті 2 ГПКУ визначено, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, у чому саме є порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтує в позовної заяві необхідність їх захисту та визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Згідно пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного суду України під поняттям „орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах”, визначеним у частини другої статті 2 ГПК України, слід розуміти орган державної влади або орган місцевого самоврядування, якому законом надані повноваження органа виконавчої влади.

Як вбачається із матеріалів справи, підставою звернення прокурора в господарський суд з цією позовною заявою є порушення екологічних інтересів держави з боку КП «Севміськводоканал», яке зумовило забруднення внутрішніх морських вод України стічними водами обсягом 1539 куб. м.

Так, у ході перевірки Севастопольською міжрайонною природоохоронною прокуратурою стану додержання та правильного застосування Водного кодексу України, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»встановлено, що комунальне підприємство «Севміськводоканал»допустило аварійний скид забруднюючих речовин зі зворотними водами в бухту Балаклавська Чорного моря, що призвело до забруднення внутрішніх морських вод України та завдало збиток державі у сумі 12321,70 грн.

Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню на підставі наступного.

Відповідно до статей 3, 5 Водного кодексу України внутрішні морські води та територіальне море належать до водного фонду України та класифікуються як водні об'єкти загальнодержавного значення.

Згідно зі статтею 90 Водного кодексу всі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.

Пунктом «а»статті 39 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», територіальні та внутрішні морські води віднесені до природних ресурсів загальнодержавного значення

Пунктами 6, 5 статті 44 Водного кодексу України, на водокористувачів покладений обов'язок утримувати в належному стані очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої та не допускати заподіяння шкоди об'єктам навколишнього природного середовища.

Проте, КП «Севміськводоканал»усунулося від виконання покладених на нього Водним кодексом України обов'язків та допустило 22.02.2010 виникнення аварійної ситуації на власній очисній споруді - напірному каналізаційному колекторі, розташованому за адресою м. Севастополь, пл. 1 Травня, аварійний скид забруднюючих речовин зі зворотними водами в бухту Балаклавську, що спричинило завдання майнової шкоди державі.

Спеціальним підрозділом міністерства охорони навколишнього природного середовища, на який покладено здійснення державного контролю за використанням, відтворенням і охороною морського середовища і природних ресурсів внутрішніх морських вод, територіального моря, проведення перевірок фактів забруднення внутрішніх морських вод та здійснення розрахунку збитків заподіяних державі внаслідок порушення водного законодавства є Державна Азово-Чорноморська інспекція (Положення про Державну Азово-Чорноморську екологічну інспекцію, затверджено наказом Мінприроди № 526 від 06.12.06).

Так, 22.02.2010 з 07:00 по 16:35 скинуто 1539 куб. м. зворотних вод із забруднюючими речовинами, що відповідно до розрахунку збитків заподіяних державі внаслідок порушення водного законодавства завдало 12321,70 грн. збитків.

Розмір збитків розрахований відповідно до Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавство про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.2009.

Згідно статті 110 Водного кодексу України, порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у забрудненні та засміченні вод.

Згідно статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище.

На підставі викладеного суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно статті 121 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Відповідач в порядку статті 121 Господарського процесуального кодексу України звернувся до суду з клопотанням розстрочити виконання рішення суду на один рік у зв'язку з важким матеріальним положенням.

Представник позивача заперечує проти задоволення вказаного клопотання, вважає його доводи необґрунтованими.

Заслухавши доводи позивача та відповідача, суд вважає, що клопотання про розстрочку виконання рішення суду на один рік підлягає задоволенню, при цьому суд виходить з того що „Севміськводоканал” є комунальним підприємством, стратегічного значення для міста Севастополя, знаходиться у важкому фінансовому стані, має велику суму збитків та заборгованості по заробітної платі, що підтверджується відповідними довідками.

Згідно статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати на сплату державного мита в сумі 123,22 грн. і інформаційне –технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн. покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 22, 49, 82 –85, 115, 116, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1.          Позов задовольнити повністю.

2.          Стягнути з Комунального підприємства „Севміськводоканал” (99011 м. Севастополь, вул. Адм. Октябрьського, 4, код ЄДРПОУ 03358274відомостей про наявність поточних рахунків в установах банків немає) на користь держави в особі Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища (98612, м. Ялта, вул. Ширяєва, 5) суму заподіяних збитків у розмірі 12321,70 грн. перерахувати кошти до спеціального фонду на р/р 33214856700002, одержувач місцевий бюджет Балаклавського району, код ЄДРПОУ 24035629, банк одержувача ГУДКУ в м. Севастополі, МФО 824509 за кодом бюджетної класифікації 24062100.

Розстрочити виконання рішення суду по сплаті боргу в сумі 12321,70 грн. на дванадцять місяців.

Оплату проводити в строки:

Червень 2010 року –1026,80 грн.;

Липень 2010 року –1026,80 грн.;

Серпень 2010 року – 1026,80 грн.;

Вересень 2010 року –1026,80 грн.;

Жовтень 2010 року – 1026,80 грн.;

Листопад 2010 року –1026,80 грн.;

Грудень 2010 року – 1026,80 грн.;

Січень 2011 року –1026,80 грн.;

Лютий 2011 року –1026,80 грн.;

Березень 2011 року –1026,80 грн.;

Квітень 2011 року – 1026,80 грн.;

Травень 2011 року – 1026,90 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили

3.          Стягнути Комунального підприємства „Севміськводоканал” (99011 м. Севастополь, вул. Адм. Октябрьського, 4, код ЄДРПОУ 03358274відомостей про наявність поточних рахунків в установах банків немає) державне мито в сумі 123,22 грн. на р/р 31113095700007, одержувач - Державний бюджет Ленінський район у м.Севастополі, код ЄДРПОУ 24035598, банк одержувача –ГУ ДКУ у м.Севастополі, МФО 824509, код платежу 22090200.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4.          Стягнути з Комунального підприємства „Севміськводоканал” (99011 м. Севастополь, вул. Адм. Октябрьського, 4, код ЄДРПОУ 03358274відомостей про наявність поточних рахунків в установах банків немає) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн. на р/р 31216259700007, одержувач - Ленінський район, код ЄДРПОУ 24035598, банк одержувача –ГУ ДКУ у м.Севастополі, МФО 824509, код бюджетної класифікації 22050000.

          Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя І.В. Євдокімов

Рішення оформлено

згідно з вимогами

ст. 84 ГПК України

та підписано

03.06.2010