
Справа № 274/8123/19 Провадження № 2/0274/335/21
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
УХВАЛА
19.10.21 р.м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Корбут В.В. (далі – Суд), за участю секретаря судового засідання Жмурко В.І.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовомУправління праці, сім`ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області, представником якого є Кулик О.М.,доОСОБА_1 простягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2019 р. Управління праці, сім`ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області (далі – Управління) звернулось з позовом, у якому просить стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 4 678,70 грн.
Від представника Управління надійшла заява, у якій він просить закрити провадження у справі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 добровільно повернула державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у повному обсязі.
З наведеного випливає, що на даний час підстави вимагати від ОСОБА_1 повернення надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 4 678,70 грн. відсутні, тобто між нею та Управлінням не залишилося неврегульованих питань.
Розглядаючи заяву Управління, Суд враховує висновок, наведений у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 р. у справі № 404/251/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/73868460):
"Згідно з пунктом 2 частини першої статті 255 Цивільного процесуального кодексу України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, зокрема, якщо відсутній предмет спору.
Необхідність запровадження такого правила обумовлена тим, що відповідно до статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, на відміну від раніше чинної конституційної норми про те, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Проте поняття "юридичний спір" має тлумачитися широко, виходячи з підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття "спір про право" (пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Зокрема, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідно до духу зазначеної Конвенції поняття "спір про право" має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.
Відповідно до частини першої статті 2 Цивільного процесуального кодексу України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
З урахуванням викладеного, відсутність предмета спору унеможливлює вирішення справи по суті незалежно від обґрунтованості позову, а відповідно і здійснення ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів осіб.
Прикладами відсутності предмета спору можуть бути дії сторін, чи настання обставин, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань або самі сторони врегулювали спірні питання".
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 255 Цивільного процесуального кодексу України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Беручи до уваги наведене, Суд вважає, що заява представника Управління в частині вимоги про закриття провадження у справі підлягає задоволенню, а саме – провадження у справі підлягає закриттю у зв`язку з відсутністю предмета спору.
Частиною другою статті 133 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Пунктом 5 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Таким чином судовій збір у розмірі 1 921,00 грн., сплачений Управлінням, підляже поверненню, тобто заява представника Управління в частині поверненні судового збору підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 133, 255, 258 – 261 Цивільного процесуального кодексу України,
П О С Т А Н О В И В:
1. Заяву представника Управління праці, сім`ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області задовольнити.
2. Провадження у справі закрити у зв`язку з відсутністю предмета спору
3. Повернути Управлінню праці, сім`ї та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області судовий збір у розмірі 1 921,00 грн., сплачений згідно з платіжним дорученням № 550 від 20.12.2019 р.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя В.В. Корбут