Рішення № 100416730, 20.10.2021, Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
20.10.2021
Номер справи
274/4845/21
Номер документу
100416730
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 274/4845/21

Провадження № 2-а/0274/68/21

РІШЕННЯ

Іменем України

"20" жовтня 2021 р. м. Бердичів

Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Хуторна І.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до поліцейського інспектора взводу 2 роти 2 батальйону 3 старшого лейтенанта поліції Кащука Тараса Володимировича, Головного управління національної поліції у Львівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

в с т а н о в и в:

1. Описова частина

23.07.2021 ОСОБА_1 звернувся з вказаним позовом, у якому просить скасувати постанову серії БАА № 126279 від 17.07.2021 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу 340, 00 грн, винесену інспектором взводу 2 роти 2 батальйону 3 старшим лейтенантом поліції Кащуком Тарасом Володимировичем та закрити провадження у справі.

Стислий виклад позиції позивача

На обґрунтування позову ОСОБА_1 вказав, що 17.07.2021 він рухався автомобілем MAN TGX 18.400, р.н. НОМЕР_1 (напівпричіп - НОМЕР_4) по автомобільній дорозі М-10 Львів - Краковець, де був зупинений поліцейським Кащуком Т.В.

Причиною зупинки, зі слів відповідача, було порушення ПДР щодо невиконання вимог дорожнього знаку 3.15 «Рух транспортних засобів, маса яких перевищує 24 тонни, заборонено» та таблички дорожнього знаку 7.4.4 «Час дії». Фактична маса т.з. становить 32.478 тонн.

У подальшому відповідач виніс оскаржувану постанову, з якою він не погоджується з наступних підстав.

Рухаючись до м. Львова, він дотримувався правил дорожнього руху, у тому числі щодо дотримання обмежень встановлених дорожніми знаками.

Відповідачем не надано інформацію про температуру повітря на зазначеній ділянці дороги та вагу транспортного засобу не було зафіксовано у вигляді зважування на пункті габаритно-вагового контролю.

Таким чином, докази вчинення ним правопорушення відсутні.

Після пред`явлення реєстраційного посвідчення на транспортний засіб та документа на право керування транспортним засобом відповідач відразу розпочав розгляд справи в салоні службового автомобіля. Йому не було роз`яснено його права, не було можливості надати пояснення по суті справи.

Від представника відповідача - УПП у Львівській області ДПП надійшов на адресу суду відзив на вказаний адміністративний позов, я якому вказав, що згідно п.8.4-в ПДР України заборонні знаки запроваджують або скасовують певні обмеження в русі. Наказовий знак 3.15 вказує, що забороняється рух транспортних засобів, у тому числі їх составів, загальна фактична маса яких перевищує зазначену на знакові. Табличка до знаку 7.4.4 показує час доби, протягом якого діє знак. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 27.07.2021 у справі відкрито спрощене провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

2. Мотивувальна частина

Фактичні обставини, встановлені судом

Відповідно до постанови серії БАА № 126279 від 17.07.2021, винесеної інспектором взводу 2 роти 2 батальйону 3 старшим лейтенантом поліції Кащуком Т.В., ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладено стягнення - штраф у розмірі 680 грн (а.с.9).

Згідно постанови 17.07.2021 ОСОБА_1 на автомобільній дорозі М-10 Львів - Краковець, керуючи автомобілем MAN TGX 18.400, р.н. НОМЕР_1 (напівпричіп - НОМЕР_4), не виконав вимоги дорожнього знаку 3.15 «Рух транспортних засобів, маса яких перевищує 24 тонни, заборонено» та таблички дорожнього знаку 7.4.4 «Час дії». Фактична маса т.з. становить 32.478 тонн, чим порушив п.8.4.3 Правил дорожнього руху.

Згідно копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , повна маса автомобіля MAN TGX 18.400, р.н. НОМЕР_1 , становить 44000 кг, маса без навантаження 8188 кг (а.с.11).

Відповідно до копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , повна маса напівпричепу SCHMITZ SPR 24, р.н. НОМЕР_4 , становить 39000 кг, маса без навантаження 6790 кг (а.с.11).

Норми права, які застосував суд

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За положеннями ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Нормами ст.222 КУпАП встановлено, що органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення правил дорожнього руху (ч. 1 ст. 122). Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Згідно з ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 статті 122 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.

Згідно п. 8.4 ПДР України, дорожні знаки (додаток 1) поділяються на групи: в) заборонні знаки. Запроваджують або скасовують певні обмеження в русі.

Знак 3.15 "Рух транспортних засобів, маса яких перевищує ... т, заборонено" забороняє рух транспортних засобів, у тому числі їх составів, загальна фактична маса яких перевищує зазначену на знакові.

Табличка до дорожніх знаків 7.4.4 "Час дії" вказує час доби, протягом якого діє знак. Табличка розміщується безпосередньо під знаками, з якими вона застосовується.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування (надалі Порядок).

Підпункт 3 пункту 2 Порядку, передбачає, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

В пункті 6 Порядку передбачено, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Згідно положень підпункту 5-1 пункту 2 Порядку, документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

Відповідно до пунктів 15, 16 Порядку контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль. Габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

Згідно п. 35 Порядку №879, рух великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів може бути тимчасово обмежено або заборонено у разі настання погодно-кліматичних умов, за яких експлуатація таких транспортних засобів може призвести до значного пошкодження автомобільних доріг або негативно позначитися на безпеці руху. Можуть також встановлюватися сезонні обмеження на рух великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів за певними маршрутами чи на окремих ділянках автомобільних доріг за такими маршрутами, про що Укравтодор повинен своєчасно інформувати перевізників через засоби масової інформації або шляхом розміщення відповідної інформації на визначеній веб-сторінці в Інтернет.

Обмеження або заборона руху в денну пору доби за температури повітря вище +28 С° поширюється на транспортні засоби фактичною масою понад 24 тонни і навантаженням на вісь 7 тонн, крім транспортних засобів, що здійснюють перевезення небезпечних, швидкопсувних вантажів, живих тварин і птиці, а також перевезення, пов`язані із запобіганням або ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій.

Відповідно до положень статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Стаття 251 КУпАП вказує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 258 КУпАП Постанова у справі про адміністративне правопорушення складається у двох екземплярах, один з яких вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

За положеннями частини 3 статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Оцінка аргументів сторін, висновки суду

У порушення статті 77 КАС України відповідачем не надано доказів того, що позивач, якого було зупинено на автодорозі М-10 Львів - Краковець, на якій встановлено тимчасове обмеження руху великовагового транспортного та інших самохідних машин і механізмів, керував транспортним засобом, загальна маса якого становила 31 823 кг.

Також, не надано доказів того, що позивач перевозив будь-який вантаж (товарно-транспортну накладну або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством, тощо) та маса вантажу у сукупності з власною масою транспортного засобу, напівпричепу перевищує норму встановлену на вказаній ділянці дороги.

Окрім того, відповідачем у порушення п. 35 Порядку №879 не надано доказів того, що 17.07.2021 на вказаній ділянці дороги температурний режим перевищував > 28°C.

Таким чином, оскільки відповідачі не надали доказів правомірності прийнятого ними рішення та під час розгляду справи таких доказів не встановлено, постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.122 КУпАП від 17.07.2021 підлягає скасуванню, провадження у справі закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.

Оцінку іншим доводам позивача суд не наводить, як таким, що не впливають на висновки суду.

Розподіл судових витрат

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З наявної в матеріалах справи квитанції від 23.07.2021 вбачається, що позивачем сплачено судовий збір за подачу позовної заяви в розмірі 454 грн, який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління національної поліції у Львівській області, на користь ОСОБА_1

Керуючись статтями 241, 242, 246, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову серії БАА № 126279 від 17.07.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу 340, 00 грн, винесену інспектором взводу 2 роти 2 батальйону 3 старшим лейтенантом поліції Кащуком Тарасом Володимировичем та закрити провадження у справі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління національної поліції у Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 454 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення.

Позивач: ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ;

Відповідач: поліцейський інспектор взводу 2 роти 2 батальйону 3 старший лейтенант поліції Кащук Тарас Володимирович, місцезнаходження за адресою: м. Львів, вул. Перфецького, 19;

Відповідач: Головне управління національної поліції у Львівській області, місцезнаходження за адресою: м. Львів, вул. Перфецького, 19, ЄДРПОУ 40108833.

Суддя: І.Ю. Хуторна