Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2010 р. справа № 2а-4923/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Шинкарьової І.В.
при секретаріГорюновій Л.С.
за участю
представника позивачаБоровка Р.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Держкомзему у м. Харцизьку Донецької області до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання недійсним та скасування рішення від 18.02.2010 року №45,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Управління Держкомзему у м. Харцизьку Донецької області, звернувся до суду із позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання недійсними та скасування рішення від 18.02.2010 року №45, претензії №05-04/45-45, припису №49-45.
В обґрунтування позову посилається на те, що рішенням від 18.02.2010 року №45 до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 55420,00 грн., за видачу витягів в період з 06.02.2009 року по 27.01.2010 року на суму 27710,00 грн, що на думку відповідача є необґрунтовано одержаною. Вважає, що відповідно до законодавства може надавати послуги на платній основі, однією із яких це підготовка висновків з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб та видача висновків щодо умов надання земельної ділянки, технічних умов на рекультивацію земель. Також позивач зауважує, що діяльність управління неодноразово перевірена інспекцією з контролю за ціанами, а саме у 2006 році, перевіркою якої не встановлена неправомірність отримання коштів платної послуги стосовно надання висновків щодо надання земельних ділянок у користування та щодо умов надання земельної ділянки та погодження проектів землеустрою.
Просить суд визнати недійсним та скасувати рішення №45, претензію №05-04/45-45, припис №49-45 Державної інспекції з контролю за цінами у Донецькій області від 18.02.2010 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Під час розгляду справи позивачем уточнені позовні вимоги, просив суд визнати недійсним та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Донецькій області від 18.02.2010 року №45.
Відповідач надав судові заперечення в яких посилається на те, що інспекцією проведена планова перевірка позивача з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановлені та застосуванні тарифів (плати) на землевпорядні роботи, роботи та послуги, повязані з оформленням документів, в тому числі які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх безоплатно у власність громадян України. За результатами перевірки складений відповідний акт, яким встановлено порушення дисципліни цін, а саме, у період з 06.02.2009 року по 27.01.2010 року позивачем застосовувалась плата за види послуг, які не передбачені визначеними нормативно правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг, зокрема, безпідставно стягувалась плата за послуги по підготовці висновків з надання земельних ділянок у користування та щодо умов надання земельної ділянки. Вважає, що надання висновків має дозвільний характер. Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку виконання земельно кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів» наданий перелік послуг земельно кадастрових робіт, які можуть надаватися на платній основі, яким не передбачено платне надання висновків, тобто ці послуги повинні надаватися безкоштовно. Також, позивачем під час винесення висновків не були враховані вимоги ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему України у сфері господарської діяльності», що спричинило порушення порядку застосування цін (тарифів) за види послуг, які не передбачені визначеними нормативно правовими актами.
Просить суд у задоволені позову відмовити.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Відповідно до п. 1 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого, постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2008 р. №224, Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 Зазначеного Положення, Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи і затверджує положення про них.
08 серпня 2008 року наказом №273 Держкомзему України затверджено Положення про управління Держкомзему в місті Харцизьку Донецької області.
Відповідно до п. 1 зазначеного Положення, Управління Держкомзему в місті Харцизьку Донецької області є територіальним органом Держкомзему і підзвітне та підконтрольне відповідно Головному управлінню Держкомзему в Донецькій області та Держкомзему.
Відповідно до п. 11 Положення управління є юридичною особою.
Відповідно до п. 17 Положення «Про Державну інспекцію з контролю за цінами» затвердженою Постановою Кабінетом Міністрів України від 13 грудня 2000 р. N 1819, Держцінінспекція та її територіальні органи є юридичними особами, мають самостійні баланси, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
12 лютого 2010 року відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.200 року №1819 «Питання Державної інспекції контролю за цінами»та п. 4.1.2 Плану роботу на І квартал 2010 року проведена планова перевірка Управління Держкомзему в м. Харцизьку Донецької області.
За результатами перевірки складений акт від 12 лютого 2010 року №74, відповідно до якого в ході перевірки було встановлено, що управлінням Держкомзему в м. Харцизьку Донецькій області виконувались платні послуги, які не передбачені визначеними нормативно правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг, в результаті чого в період з 06.02.2009 року по 27.01.2010 року управлінням зайво нарахована споживачам за видачу висновків сума 27710,00 грн.
18 лютого 2010 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким на підставі акту перевірки від 12 лютого 2010 року №74, за безпідставне стягнення плати за послуги з підготовки висновків з надання земельних ділянок у користування та щодо умов надання земельної ділянки в період з 06.02.2009 року по 27.01.2010 року на загальну суму 27710,00 грн. застосовані економічні санкції у розмірі 83130,00 грн.
Перевіряючи законність та обґрунтованість прийнятого відповідачем спірного рішення судом встановлено наступне.
Предметом спірного рішення в даному випадку є сума економічних санкцій у розмірі 83130,00 грн., у тому числі безпідставно отримана сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 27710,00 грн. та штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 55420,00 грн. за порушення вимог Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 року №1619 «Про затвердження порядку виконання земельно кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів».
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 року №1619 «Про затвердження порядку виконання земельно кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів» передбачені види земельно кадастрових робіт і послуг, які можуть виконувати та надави на платній основі державні органи земельних ресурсів.
На думку відповідача, надання позивачем висновків щодо земельних ділянок у користування або власність та наявні обмеження та щодо відведення земельної ділянки у користування та погодження проекту землеустрою не передбачено переліком земельно кадастрових робіт і послуг, які можуть виконувати та надави на платній основі державні органи земельних ресурсів.
Статтею 6 Закону України «Про ціни і ціноутворення» передбачено, що у народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.
Відповідно ж до ст.7 цього Закону вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Згідно зі статті 8 зазначеного Закону державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення : державних фінансових цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів та іншими методами, веденими Кабінетом Міністрів України.
Законом, що визначає правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та державних адміністраторів є Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
У розумінні статті 1 даного Закону документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
Таким чином, висновок з надання земельної ділянки у користування та щодо умов надання земельної ділянки - є документом дозвільного характеру.
Частиною 1 статті 4 Закону визначено, що виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються, зокрема, платність або безоплатність видачі (переоформлення, видачі дубліката, анулювання) документа дозвільного характеру.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про землеустрій», яка кореспондується ст. 184 Земельного кодексу України, документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.
У даному випадку основні вимоги щодо виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг державними органами земельних ресурсів, бюджетними установами та організаціями, які належать до сфери їх управління, на платній основі визначені Порядком виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 року № 1619.
Пунктом 2 Порядку визначено, що виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг здійснюється на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів.
На виконання пункту 2 вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України Державним комітетом України по земельних ресурсах, Міністерством фінансів та Міністерством економіки було прийнято спільний наказ «Про затвердження Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг»від 15.06.2001 року № 97/298/124, яким визначено розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг, які надаються державними органами земельних ресурсів, зокрема підготовку висновків з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб та видачу висновків щодо умов надання земельної ділянки, технічних умов на рекультивацію земель (пункти 9 -10 таблиці 6.1).
Відповідно до пп. 4.11 п. 4 Положення про управління Держкрмзему в місті Харцизьку Донецької дії, затвердженого наказом Держкомзему від 08.08.2008 року №273, управління відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює в установленому порядку надання платних послуг згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, Управління Держкомзему у м. Харцизьку Донецької області діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України щодо стягнення плати за послуги з підготовки висновків з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осібщодо видачі висновків щодо умов надання земельної ділянки, технічних умов на рекультивацію земель.
Враховуючи наведене, суд приходить висновку, що рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 18 лютого 2010 року №45 інспекцію винесено безпідставно, тому необхідно його визнати недійсним та скасувати.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління Держкомзему у м. Харцизьку Донецької області до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання недійсними та скасування рішення від 18.02.2010 року №45 - задовольнити.
Визнати недійсним та скасувати рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 18 лютого 2010 року №45 Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області.
Присудити з Державного бюджету України на користь управління Держкомзему у м. Харцизьку Донецької області (код ЄДРПОУ 24318698, 86700, Донецька обл., м. Харцизьк, вул. Краснознаменська, 87-а) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 10 червня 2010 року в присутності представника позивача.
Постанову у повному обсязі складено 15 червня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шинкарьова І.В.