Постанова № 10033816, 14.06.2010, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2010
Номер справи
2а-1164/10/0370
Номер документу
10033816
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2010 рокуСправа № 2а-1164/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,

з участю представника позивача Ліщука А.В.,

представників відповідача Соловей Т.П., Кравчук Ю.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Першої Волинської фінансово-будівельної компанії “Траст-інвест-буд” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося в суд з адміністративним позовом до Першої Волинської фінансово-будівельної компанії “Траст-інвест-буд” (надалі ПВФБК “Траст-інвест-буд”, компанія) про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 26978,28 грн., пені у розмірі 2952,85 грн., а всього - 29931,13 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідно до частини 1 статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.

Відповідач у рядку 01 Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, вказав, що середньооблікова чисельність працюючих за 2008 рік становила 152 особи, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, складає 3 особи. Відповідно до вимог ст. 19 вищевказаного Закону норматив для працевлаштування відповідачем інвалідів становить 6 осіб, який ПВФБК “Траст-інвест-буд” не виконаний. У звязку з цим, до відповідача було застосовано адміністративно-господарську санкцію та пеню на загальну суму 29931,13 грн.

Представник позивача Ліщук А.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити.

Представники відповідача Соловей Т.П., Кравчук Ю.Ф., кожен зокрема, в судовому засіданні позовні вимоги визнали частково та пояснили, що відповідно до п. 10 Положення про організацію робочих місць та працевлаштування інвалідів, працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів. Пунктом 12 даного Положення передбачені основні обовязки державної служби зайнятості, серед яких сприяння працевлаштуванню інвалідів з урахуванням рекомендацій МСЕК. Протягом 2008 року центром зайнятості до ПВФБК “Траст-інвест-буд” не було направлено жодного інваліда для працевлаштування. Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік ПВФБК “Траст-інвест-буд” був поданий список працюючих інвалідів штатних працівників в загальній кількості 4 особи, проте позивач в позовній заяві враховує лише трьох інвалідів і відповідно нараховує штрафні санкції. Основною діяльністю компанії є будівництво обєктів соціального призначення, що характеризується небезпечними умовами праці, а саме виконанням робіт на висоті з електроінструментами. Також практично всі обєкти будівництва знаходяться поза межами м. Луцька, тому працівники знаходяться у тривалих відрядженнях, що складає певні незручності для осіб, яким встановлена інвалідність. Просили врахувати період роботи одного інваліда, який пропрацював у компанії 2 місяці протягом 2008 року і відповідно зменшити розмір адміністративно-господарських санкцій та пені.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Згідно із ч.1 ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” № 875-ХІІ від 21.03.1991 року з наступними змінами та доповненнями, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно п.2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженого Постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем реєстрації як платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно п. 3.3. Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" (Затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42) у рядку 03 звіту відображається кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»

Відповідач у своєму звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік від 26.02.2009 року у рядку 03 щодо кількості інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не вказав, що ним створені робочі місця для працевлаштування інвалідів. Однак згідно списку працюючих інвалідів штатних працівників на підприємстві у 2008 році працювало 4 інваліди. З них один ОСОБА_4 працював протягом двох місяців.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України № 875-ХІІ з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, не забороненою законом.

Статтею 18 Закону України № 875-ХІІ встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма зобовязує підприємства виділяти та створювати робочі місця для інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів та подавати Фонду звіт про створення таких місць відповідно до «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування».

З пояснень представників відповідача вбачається, що компанією протягом 2008 року не подавалась інформація до державної служби зайнятості про наявність вакантних робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Суд не приймає до уваги посилання представників відповідача на те, що згідно Положення про організацію робочих місць та працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 314 від 03.05.1995 року працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів, оскільки вказана постанова втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70, а ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” покладає обовязок виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів саме на підприємства.

З матеріалів справи вбачається, що у 2008 році у ПВФБК “Траст-інвест-буд” середньооблікова кількість штатних працівників становила 152 особи. Таким чином, виходячи з вимог ч.1 ст. 19 вищевказаного Закону для відповідача норматив щодо працевлаштування інвалідів становив 6 осіб. Згідно списку працюючих інвалідів в компанії працювало 4 особи, яким встановлена інвалідність, три інваліди відпрацювали протягом 2008 року 12 місяців, а один 2 місяці. Позивачем проведено розрахунок середньооблікової чисельності інвалідів, згідно якого ПВФБК “Траст-інвест-буд” не виконано норматив щодо створення трьох робочих місць для працевлаштування інвалідів і відповідно застосовано штрафні санкції.

Відповідно до п. 3.2.5. Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 року № 286 середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12.

Враховуючи вищевикладене, середньооблікова чисельність інвалідів, які працювали на ПВФБК “Траст-інвест-буд” у 2008 році вираховується наступним чином (12+12+12+2) /12 = 3,16, тобто відповідачем у 2008 році було працевлаштовано 3 інваліди при нормативі 6.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Розмір середньорічної заробітної плати у господарстві відповідача у 2008 році становив 8992,76 грн.

Відповідно до частини 2 статті 20 Закону України № 875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму за весь їх строк. За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу нараховано пеню в сумі 2952,85 грн.

Відповідно до пункту 2 “Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів № 70 від 31 січня 2007 року роботодавці самостійно обчислюють та сплачують суму адміністративно-господарських санкцій до 15 квітня року, що наступає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць.

Враховуючи те, що відповідач не мав у своєму штаті шести інвалідів, не створив трьох робочих місць для працевлаштування осіб, яким встановлена інвалідність, не інформував державну службу зайнятості про наявні вакантні робочі місця для інвалідів, суд приходить до висновку, що відповідач не вжив всіх вищезгаданих заходів щодо обовязку забезпечення працевлаштування інвалідів, а тому позовні вимоги щодо стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 29931,13 грн., є законні, обґрунтовані та підлягають до повного задоволення.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Першої Волинської фінансово-будівельної компанії “Траст-інвест-буд” на користь Держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в дохід Державного бюджету (Держбюджет міста Луцька 50070000, номер рахунку 31213230700002, ідентифікаційний код 21741605 банк ГУДКУ у Волинській області МФО 803014) адміністративно-господарські санкції в сумі 26978,28 грн., пеню в сумі 2952,85грн., а всього 29931,13 грн. (двадцять девять тисяч девятсот тридцять одну гривню тринадцять копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі, тобто з 19 червня 2010 року. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.М.Димарчук