Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 35/24908.07.09 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МТД-ГРУП»
До 1) Київської міської ради;
2) Головного управління земельних ресурсів виконавчого
органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки
Суддя М.Є. Літвінова
Представники:
від позивача: Алексеєнко І.О. предст. за довір.;
від відповідача-1: не з»явились;
від відповідача-2: Сторожук А.В.предст. за довір.
В судовому засіданні 08.07.2009 за згодою представників позивача та відповідача-2, на підставі ч.2 ст.85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „МТД-ГРУП” до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державного адміністрації) про визнання укладеним договір оренди земельних ділянок, загальною площею 0,46 га за адресою: м. Київ, Деснянський район, на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Каштанової, цільове призначення: для будівництва та експлуатації СТО, шиномонтажу, мийки, кафе, АЗС, між Товариством з обмеженою відповідальністю «МТД-ГРУП»та Київською міською радою, в редакції, яка відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типового договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220 зі змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 року №1724, а земельні ділянки такими, що передані з моменту набрання чинності судового рішення на умовах, визначених цим Договором.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.05.2009 року порушено провадження у справі №35/249, розгляд справи призначено на 01.06.2009.
22.05.2009 року через Відділ діловодства Господарського суду міста Києва від представника відповідача-1 надійшов відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечує в повному обсязі посилаючись на відсутність рішення власника щодо внесення змін до договору оренди, та просить суд здійснювати розгляд справи без участі Київської міської ради.
27.05.209 року від представника позивача через Відділ діловодства Господарського суду міста Києва надійшло клопотання про доручення додаткових документів.
В судовому засіданні 01.06.2009 року представник позивача надав суду документи на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження у справі №35/249 від 18.05.2009 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Судові витрати просить покласти на позивача.
Представник відповідача-2 в судовому засіданні 01.06.2009 року надав суду відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити в позові.
В судовому засіданні 01.06.2009 року, на підставі ст.77 ГПК України, оголошено перерву до 05.06.2009 року, для дослідження доказів та прийняття рішення.
В судовому засіданні представник позивача подав суду клопотання про відкладення розгляду справи.
Представник відповідача-2 в судове засідання не з»явився, про поважність причин нез»явлення суд не повідомив, заяв, клопотань суду не подав.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача з приводу поданого клопотання суд вирішив задовольнити останнє та відкласти розгляд справи.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.06.2009 №35/249 розгляд справи відкладений до 08.07.2009.
В судовому засіданні представник позивача надав суду додаткові документи до матеріалів справи. В судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача-2 в судовому засіданні підтримав заперечення на позов.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-2, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Порядок надання земельних ділянок у користування в м. Києві затверджений рішенням Київради та рішенням Київради від 15.07.2004 року №457/1867.
На виконання зазначених вимог законодавства та рішення Київради від 15.07.2004 року №457/1867 позивач 18.09.2007 року звернувся до Київської міської ради з клопотанням про виділення в оренду земельної ділянки на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Каштановій у Деснянському районі м. Києва, для будівництва та експлуатації СТО, шино монтажу, мийки, кафе, АЗС.
На підставі клопотання позивача Київським міським головою, відповідно до рішення Київради від 15.07.2004 року №457/1867 та висновку №К-12110 від 18.12.2007 постійної комісії з питань земельних відносин Київської міської ради була надана згода (Д-3794 від 08.01.2008 року) на розроблення проекту відведення земельної ділянки на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Каштановій у Деснянському районі м. Києва, для будівництва та експлуатації СТО, шино монтажу, мийки, кафе, АЗС.
На підставі зазначеної згоди товариство замовило розробку відповідного проекту відведення у ПП „Сектор”, яке має відповідні ліцензії на землевпорядні роботи.
Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) ПП „Сектор” було видано технічні умови від 24.02.2009 року на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за результатами чого було підготовлено проект відведення земельної ділянки позивачу для будівництва та експлуатації СТО, шино монтажу, мийки, кафе, АЗС.
Відповідно до частини 6 статті 123 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об”єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської або селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
На виконання цієї норми закону, зазначений проект землеустрою був погоджений із відповідними органами, про що свідчать їх позитивні висновки зазначених організацій.
Всі вищезазначені документи знаходяться в матеріалах кадастрової справи №Д-3794, яка сформована у Головному управлінні земельних ресурсів за результатами підготовки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Каштановій у Деснянському районі м. Києва, для будівництва та експлуатації СТО, шино монтажу, мийки, кафе, АЗС.
16.09.2008 року Верховною радою України було прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву”, яким було внесено зміни до деяких законодавчих актів, в тому числі до Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації”.
Згідно з вказаними змінами, абзац 7 статті 9 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації” викладено в новій редакції згідно з якою обовязковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Таким чином, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок Товариству з обмеженою відповідальністю «МТД-ГРУП»для будівництва та експлуатації СТО, шино монтажу, мийки, кафе, АЗС на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Каштановій у Деснянському районі м. Києва, не підлягають обовязковій державній експертизі, а Товариством з обмеженою відповідальністю «МТД-ГРУП»вчинено всі необхідні дії, встановлені законодавством та рішеннями Київради на оформлення землі.
Стаття 123 Земельного кодексу України встановлює, що державна адміністрація або сільська, селищна, міська ради у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Разом з тим, не зважаючи на те, що проекти землеустрою було погоджено у встановленому законодавством порядку, Київська міська рада протягом одного місяця не прийняла відповідного рішення про передачу земельних ділянок Всеукраїнській професійній спілці працівників органів державної податкової служби в оренду, тобто вбачається бездіяльність Київської міської ради, що призвела до порушення прав позивача на оформлення землі.
Позивачем, було забезпечено передачу проекту землеустрою щодо відведення зазначених земельних ділянок в установленому порядку до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (ст.20 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві рішення Київської міської ради від 15.07.2004 року №457/1867).
В квітні 2009 року позивач звернувся до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради та Київської міської ради з пропозицією підписати підписаний з боку позивача договір оренди земельних ділянок на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Каштановій в м. Києві, у Деснянському районі м. Києва, для будівництва та експлуатації СТО, шиномонтажу, мийки, кафе, АЗС, що відповідає проекту землеустрою щодо відведення зазначених земельних ділянок, яка залишена без реагування.
За твердженням позивача, всі вимоги, передбачені законом, останнім були виконані в повному обсязі та у встановлені строки.
Однак, договір оренди земельних ділянок для будівництва та експлуатації СТО, шиномонтажу, мийки, кафе, АЗС, на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Каштановій у Деснянському районі м. Києва не був підписаний Київською міською Радою, та не був повернутий на адресу позивача.
Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.
Частиною другою статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Крім цього, частиною третьою статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні.
Ні протоколу розбіжностей до договору, ні заперечень щодо редакції договору, який було направлено позивачем, Київською міською радою надано не було.
Відповідно до статті124 Земельного кодексу України набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні).
Зазначена редакція ст.124 Земельного кодексу України набула чинності з 04.06.2008 згідно з Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 року і діяла до 14.10.2008 року.
16.09.2008 року Верховною радою України було прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву”, яким було внесено зміни до деяких законодавчих актів, в тому числі до ст.124 Земельного кодексу України, який набув чинності 14.10.2008 року.
Так, згідно з новою редакцією ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, крім випадків відмови власника розташованого на земельній ділянці нерухомого майна від її викупу або укладення договору оренди; використання земельних ділянок для користування надрами та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій); використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; перебування в користуванні земельних ділянок або розташованих на них будівель підприємств, установ та організацій, що належать до державної та комунальної власності, підприємств і громадських організацій у сферах культури і мистецтв (у тому числі національних творчих спілок); розміщення дипломатичних та прирівняних до них представництв іноземних держав і міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; будівництва та обслуговування лінійних об'єктів транспортної та енергетичної інфраструктури (доріг, газопроводів, водопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафто- та газових терміналів, електростанцій тощо); проведення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду відповідно до закону; будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено.
Пунктом 11 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 року Кабінету Міністрів України доручено визначити особливості оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулись із заявою (клопотанням) про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 1 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення.
Крім цього, згідно з п. 1 Перехідних положень Земельного кодексу України (відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву” від 16.09.2008 року) у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Згідно зі ст.5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом”якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
Також, цією статтею передбачено, що якщо цивільні відносини виникли раніше і регулюються актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов”язків, що виникають з моменту набрання ним чинності.
Як вбачається з матеріалів справи взаємовідносини сторін щодо спірного питання виникли в грудні 2007 року, відповідно до висновку постійної комісії з питань земельних відносин Київради від 18.12.2007 року було рекомендовано голові надати згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки, яким в свою чергу було надано згоду на розроблення документації із землеустрою.
Таким чином, оформлення в оренду земельних ділянок для Товариства з обмеженою відповідальністю «МТД-ГРУП» для будівництва та експлуатації СТО, шино монтажу, мийки, кафе, АЗС, на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Каштановій, у Деснянському районі м. Києва здійснюється без проведення земельного аукціону.
Частиною 11 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Зазначена норма Земельного кодексу встановлює, що у випадку встановлення відповідності проекту відведення земельної ділянки вимогам законодавства, питання про передачу земельної ділянки вирішується судом.
Відповідно до частини 3 статті 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
Матеріали справи свідчать про те, що проект договору оренди земельних ділянок надісланий позивачем відповідачу, відповідають вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типовій формі договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 3.03.2004 № 220.
Відповідно до частини 1 статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
З огляду на викладене, беручи до уваги факт наявності у відповідача цивільно-правового обовязку (належне виконання обовязку, який на нього покладено законом стаття 526 Цивільного кодексу України) щодо надання земельних ділянок в оренду, при умові виконання позивачам всіх передбачених земельних законодавством вимог (подача клопотання про надання земельної ділянки в оренду, розробка проекту відведення земельної ділянки, підписання та надсилання договору оренди земельної ділянки, що відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типового договору оренди землі, до відповідача), суд вважає, що позовні вимоги щодо визнання договору оренди землі для будівництва та експлуатації СТО, шино монтажу, мийки, кафе, АЗС, на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Каштановій, у Деснянському районі Києва укладеними є обґрунтованими.
Судом не приймаються заперечення Київської міської ради про те, що сторонами не було узгоджено усі істотні умови договорів оренди земельних ділянок, з огляду на те, що процедура узгодження умов договору має відбуватись шляхом направлення протоколу розбіжностей до договору.
Як вже зазначалось, ні протоколу розбіжностей до договору, ні заперечень щодо редакції договору, який було надано позивачем до суду, тощо, Київською міською радою надано не було.
Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобовязання зареєструвати договори оренди земельних ділянок з усіма додатками, що є їх невідємними частинами, між Орендодавцем Київською міською радою та орендарем Позивачем, у встановленому порядку, то дані вимоги також підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 р. N 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Також, відповідно до рішення Київради від 29 травня 2003 року N433/593 „Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві” Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту "з" статті 9 та пункту "є" статті 184 Земельного кодексу України.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідачі доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надали.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року № 7 „Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ” передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з ч.3 ст.152 Земельного кодексу України шляхом: визнання прав, застосування інших передбачених законом способів. Зокрема, при оскарженні рішень органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування з питань, віднесених до їх компетенції (наприклад про відмову в передачі у власність чи в продаж земельної ділянки або розміщення обєкта), суд у разі задоволення позову визнає рішення цих органів недійсними зобовязує їх, залежно від характеру спору, визнати певні дії на захист порушеного права чи сам визнає право за позивачем (частина 3 пункту 7).
З огляду на вищевикладене судом вбачаються обґрунтовані вимоги позивача до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України в разі задоволення позову судові витрати підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача, але, за клопотанням позивачем, зазначені витрати покладаються на позивача.
Враховуючи вищевикладене, та керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “МТД-ГРУП»задовольнити в повному обсязі.
2. Вважати укладеним з дня набрання даним рішенням законної сили договір оренди земельних ділянок, загальною площею 0,46 га. за адресою: м. Київ, Деснянський район, на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Каштанової, цільове призначення: для будівництва та експлуатації СТО, шиномонтажу, мийки, кафе, АЗС між Товариством з обмеженою відповідальністю „МТД-ГРУП” (м. Київ, вул. Червоноткацька, 29, кВ.50, код ЄДРПОУ 34726925) та Київською міською Радою (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) в наступній редакції:
ДОГОВІР
оренди земельних ділянок
Київська міська рада (м. Київ, вул. Хрещатик, 36) - далі у тексті - „Орендодавець", в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст.42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" - з однієї сторони, та товариство з обмеженою відповідальності "МТД-ГРУП»(02002, м. Київ, вул. Марини Раскової, 4-а, код ЄДРПОУ 34726925, зареєстроване Дніпровською районною у місті Києві державною адміністрацією від 22.12.2008 за №10671070005009421) - далі у тексті - „Орендар", в особі директора Білецького Миколи Ілліча, який діє на підставі Статуту, - з другої сторони, уклали договір оренди земельних ділянок (далі у тексті - Договір) про нижченаведене:
1. Предмет Договору
1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельні ділянки (далі - об'єкт оренди або земельна ділянка), визначені цим Договором.
2. Об'єкт оренди
2.1.Об'єктами оренди відповідно до цього Договору є Земельні ділянки з наступними характеристиками:
-місце розташування на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Каштанової у Деснянському район м. Києва;
-загальний розмір 0,46 (нуль цілих чотириста шістдесят тисячних) га, (загальний розмір згідно з проектом землеустрою щодо відведення земельних ділянок;
- розмір земельної ділянки №1-0,21 (нуль цілих двісті десятих тисячних) га;
- розмір земельної ділянки №2-0,06 (нуль цілих шістдесятих тисячних) га, (в межах червоних ліній);
- розмір земельної ділянки №3-0,19 (нуль цілих сто дев»яносто тисячних) га, (в межах червоних ліній);
-кадастровий номер 8000000 000:62:002:132;
-цільове призначення для будівництва та експлуатації СТО, шино монтажу, мийки, кафе, АЗС;
2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки - згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
2.3.Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
3. Строк дії Договору
3.1. Договір укладено на 5 (п”ять) років.
4. Орендна плата
4.1. Визначена цим Договором орендна плата за Земельні ділянки становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування Земельними ділянками у грошовій формі.
4.2. Річна орендна плата за Земельні ділянки встановлюється у розмірі 4 (чотири) відсотки від її нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
4.3. У випадку, якщо цей Договір не підписаний Орендарем в установленому законодавством порядку протягом п»яти місяців з моменту набуття чинності рішенням Київської міської ради, на Орендаря може бути покладено відповідальність у встановленому законодавством України порядку.
4.4. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору.
4.5. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
4.6. Орендна плата вноситься Орендарем рівними частинами за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що пов'язані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавством України порядку.
4.7. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобов'язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.
4.8. Розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.
4.9. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
4.10.Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування земельних ділянок.
5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо використання земельних ділянок
5.1.Умови збереження стану об'єкта оренди:
-на Земельних ділянках не дозволяється діяльність, не пов'язана з цільовим призначенням Земельних ділянок. Зміна цільового призначення Земельних ділянок можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту відведення Земельних ділянок у зв'язку зі зміною цільового призначення Земельних ділянок та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту відведення сплачує Орендар;
5.2.Сервітути щодо Земельних ділянок на день підписання цього Договору відсутні.
6. Умови і строки передачі земельних ділянок в оренду
6.1.Передача Земельних ділянок здійснюється за Актом приймання-передачі об»єкта оренди в день державної реєстрації цього Договору.
6.2.Право на оренду Земельних ділянок виникає після державної реєстрації цього Договору.
7. Умови повернення земельних ділянок
7.1.Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельні ділянки у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду .
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованих земельних ділянок, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
8. Права та обов'язки Сторін
8.1.Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
-використання земельних ділянок за цільовим призначенням згідно з цим Договором;
-дотримання місцевих правил забудови;
-своєчасного внесення орендної плати;
-дострокового розірвання цього Договору;
-відшкодування понесених збитків, в тому числі неотриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.
8.2.Орендодавець зобов'язаний:
-повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельні ділянки третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продаються;
-не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися земельними ділянками;
-передати в користування земельні ділянки у стані, що відповідає умовам цього Договору.
8.3.Орендар має право:
-самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;
-за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;
- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;
-після закінчення строку, на який було укладено цей Договір при умові належного виконання обов'язків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору;
-переважне право на купівлю Земельних ділянок у разі її продажу.
8.4.Орендар зобов'язаний:
-приступати до використання земельних ділянок в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору і Акту приймання-передачі земельних ділянок та державної реєстрації Договору;
-завершити забудову земельних ділянок в строки, встановлені проектною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку;
-використовувати земельні ділянки відповідно до її цільового призначення;
-своєчасно вносити орендну плату;
-об»єкт розмістити поза межами охоронних зон інженерних комунікацій;
-при зміні функціонального використання об»єкта нерухомості, що розташований на земельних ділянках, у десятиденний термін в письмовій формі замовити у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) витяг з технічної документації про нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок або їх частини з урахуванням зазначених змін та після одержання цього витягу передати його до податкового органу за місцем розташування земельних ділянок;
-письмово повідомити Орендодавця про відчуження об»єктів (їх частин), що розташовані на земельних ділянках і належать Орендарю, протягом десяти днів з моменту вчинення відповідного правочину, а також повідомити про наміри подальшого використання земельних ділянок. У випадку, якщо Орендар має наміри припинити право користування земельними ділянками (їх частинами), цей Договір розривається за згодою сторін, або до цього Договору вносяться відповідні зміни, з моменту укладення Договору оренди земельних ділянок з новим власником об»єктів, які були відчужені;
-забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представнику контролюючих органів;
-повернути Земельні ділянки Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення дії цього Договору;
-у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельних ділянок про сплату орендної плати;
-питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку;
-забезпечити вільний доступ для прокладення нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах земельних ділянок;
-у п»ятиденний строк після державної реєстрації Договору оренди земельних ділянок надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування земельних ділянок.
питання пайової участі вирішити до початку реконструкції та будівництва
8.5.Сторони також мають інші права і несуть інші обов'язки, визначені законодавством України.
9. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
9.1 Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.
10. Страхування об'єкта оренди
10.1 Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об'єкт оренди.
11. Зміна умов договору та припинення і поновлення Договору
11.1.Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін.
11.2. Витрати, пов'язані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар.
11.3.Договір оренди припиняється в разі:
-закінчення строку, на який його було укладено;
-викупу Земельних ділянок для суспільних потреб та примусового відчуження Земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;
-поєднання в одній особі власника Земельних ділянок та Орендаря;
-ліквідації юридичної особи - Орендаря.
-Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
11.4.Припинення Договору шляхом розірвання.
Договір може бути розірваний:
-за взаємною згодою сторін;
-за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;
-за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі, коли Орендар використовує земельні ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку), порушення строків завершення забудови земельної ділянки, встановлених п.8.4 Договору, здійснення без згоди Орендодавця передачі або відчуження права користування земельною ділянкою третім особам;
11.5.Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обов'язків, визначених у пунктах 5.1 та 8.4 цього Договору.
11.6.Розірвання цього Договору в односторонньому порядку забороняється.
11.7.Поновлення Договору:
-Після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обов'язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 1 (один) місяць до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
-У разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
11.8.У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві земельні ділянки, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обов'язку щодо умов повернення Орендодавцеві земельних ділянок Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.
11.9.Перехід права власності на орендовані земельні ділянки до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи-Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання Договору.
12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання Договору та вирішення спорів
12.1.У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством.
12.2.У разі невиконання Орендарем умов цього Договору та обов'язків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.
12.3.Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
12.4.Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.
13. Суборенда земельних ділянок
13.1.Орендар має право передати земельні ділянки або їх частини у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.
13.2.Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі земельних ділянок або їх частин у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.
13.3.Умови договору суборенди земельних ділянок повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.
13.4. Право на оренду земельних ділянок не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу.
14. Прикінцеві положення
14.1.Витрати, пов»язані з нотаріальним посвідченням цього Договору, сплачує Орендар.
14.2.Цей Договір складений у трьох примірниках. Один примірник - для зберігання у Орендаря, один - для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації). Один для зберігання у Київському міському нотаріальному архіві.
14.3.Невідємною частиною цього Договору є:
-план земельних ділянок;
-кадастровий план земельних ділянок;
-акт визначення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).
- акт приймання передачі земельних ділянок.
Київський міський Голова
(Орендодавець)
Товариство з обмеженою відповідальністю «МТД-ГРУП»
(Орендар)
3. Зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (10018, м. Київ, вул. Хрещатик, 32 А, код ЄДРПОУ 26199097) зареєструвати договір оренди земельних ділянок з усіма додатками, що є його невідємними частинами, між Київською міською Радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «МТД-ГРУП».
4. Після вступу рішення в законну силу видати накази.
5. Рішення вступає в законну силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 ГПК України.
Суддя М.Є. Літвінова
Дата підписання
повного тексту рішення 27.07.2009