Рішення № 10028053, 16.03.2010, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
16.03.2010
Номер справи
5/050-10
Номер документу
10028053
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" березня 2010 р. Справа № 5/050-10          

Суддя господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши справу

за позовом Державного територіального –галузевого об’єднання “Південно –Західна залізниця”, м. Київ

до Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації, м. Яготин

про стягнення 107548,44 грн.

за участю представників:

позивача:Кучер М.К. –дов. від 25.02.2010р. № 641-НЮ

відповідача:не з’явились, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином.

суть спору:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Державного територіального –галузевого об’єднання “Південно – Західна залізниця” (далі –позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації (далі –відповідач) про стягнення 107548,44 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в період з 01.10.2009р. по 31.12.2009р. ДТГО “Південно-західна залізниця” на виконання умов договору № ПЗ/ДН-1 095168-НЮ на пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги від 16.02.2009р., укладеного між сторонами у справі та відповідно до вимог п. 7, п. 18 ст. 15 та п. 15 ст. 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, п. 12 ст. 7 та п. 15, 16 ст.9 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” та інших законодавчих актів, здійснила пільгове перевезення окремих категорій громадян, які користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом по Яготинському району, в зв’язку з чим понесло збитки в розмірі заявленої до стягнення суми, яки відповідач зобов’язаний відшкодувати відповідно до вимог зазначеного договору та положень чинного законодавства.

Присутній в судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги та просить суд їх задовольнити з мотивів викладених в позові.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився. Разом з тим від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому він заперечує проти позову з підстав викладених в ньому, які зводяться до відсутності бюджетних асигнувань на покриття понесених позивачем витрат та просить суд в позові відмовити. Також від відповідача надійшло клопотання в якому він просить здійснити розгляд справи без участі його представника.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, присутнього в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

встановив:

Згідно п. 7, п. 18 ст. 15 та п. 15 ст. 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” п. 12 ст. 7 та п. 15, 16 ст. 9 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” та інших законодавчих актів, зазначені вище категорії населення користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом.

Статтею 9 Закону України “Про залізничний транспорт” встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян при пасажирських перевезеннях, у тому числі приміського сполучення, можуть передбачатись пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізниці за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Між сторонами у справі укладено договір на пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги від 16.02.2009р., відповідно до умов якого відповідач доручає позивачу здійснювати перевезення залізничним транспортом пільгових категорій громадян, а відповідач зобов’язаний здійснити розрахунки з перевізником за надані послуги.

Відповідно до п. 21 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 року № 252, оформлення пільгових та безкоштовних проїзних документів здійснюється по пред'явленню документів, що підтверджують відповідне право.

Оформлення, облік та звітність, що супроводжують процес здійснення пасажирських перевезень, в тому числі пільгових на залізниці, врегульовано Порядком оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті, затвердженим наказом Міністерства транспорту України, Державної податкової адміністрації України від 24.10.2001 року № 712/431 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.02.02р. за № 116/6404 та наказу ДТГО "Південно-Західна Залізниця" від 18.02.2008 року № 58-Н "Про затвердження Тарифів на перевезення пасажирів приміським залізничним транспортом».

Постановою Кабінету міністрів України Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету від 04.03.2002 року № 256 встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

Згідно п. 6 названого порядку фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києва та Севастополя.

Позивачем на виконання умов вищезазначеного договору та вимог законів України, якими встановлені пільги окремим категоріям громадян, за період з жовтня по грудень 2009р. було здійснено перевезення окремих категорій громадян за пільговими тарифами, у зв’язку з чим він поніс збитки, які відповідач зобов’язаний відшкодувати та в порушення своїх зобов’язань не відшкодував в розмірі 107548,44 грн. Зазначена сума понесених залізницею збитків підтверджується розрахунком витрат на відшкодування збитків, пов’язаних з наданням пільг за період з жовтня 2009р. по грудень 2009р. та актами звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між ДТГО Південно-Західна залізниця та головним розпорядником коштів місцевого бюджету Управління праці та соціального захисту населення Яготинського району станом на 01.11.2009р., 01.12.2009р. та станом на 01.01.2010р. Завірені копії розрахунків та актів залучені до матеріалів справи.

Законом України “Про державний бюджет на 2009 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007р. № 107-У1, передбачено виділення коштів на компенсацію підприємствам транспорту за надання послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян.

Кошторисом на 2009 рік та планом асигнувань із загального фонду Державного бюджету на 2009 рік по Яготинському районі передбачено виділення коштів в розмірі 120000 грн.

Згідно п.п. 2, 3, 5-8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256 (далі - Постанова), фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів затверджених у обласних та районних бюджетах на зазначені цілі.

Відповідно до п. п. 3, 5-8 Постанови, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, виконавчих рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісячно готують дані про нараховані суми щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд підприємствам-постачальникам відповідних соціальних послуг і направляють їх до фінансових органів районних державних адміністрацій. Фінансові органи районних державних адміністрацій на підставі отриманих актів щомісячно готують реєстри нарахованих сум щодо компенсаційних виплат на пільговий проїзд окремих категорій громадян та направляють їх фінансовим органам обласних державних адміністрацій, які після отримання коштів субвенцій, надають органам Державного казначейства України платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів. Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються на рахунки постачальників відповідних соціальних послуг.

Таким чином, діючим законодавством передбачено чіткий порядок компенсації витрат підприємств транспорту на пільговий проїзд громадян окремих категорій, а також відповідна сума коштів, у вигляді бюджетної субвенції, для такої компенсації.

Управління відповідно до покладених на нього завдань розробляє комплексні програми з питань праці та соціального захисту населення, готує проекти рішень для розгляду на засіданні виконавчого комітету та сесії міської ради, розпоряджень міського голови; забезпечує цільове використання бюджетних асигнувань, передбачених на соціальний захист населення та ін.

Відповідно до частини першої ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства.

Згідно частини третьої ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов’язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. А відповідно до частин другої та четвертої цієї статті, актами цивільного законодавства є закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та Постанови Кабінету Міністрів України.

Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Зважаючи на викладене та враховуючи вищезазначені обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 107548,44 грн. є правомірними та обґрунтованими, документально підтвердженими, відповідачем не спростовані, а тому підлягають задоволенню.

Відшкодування витрат по сплаті державного мита та витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 43, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації (07700, Київська область, м. Яготин, вул. Пирятинська, 1, код ЄДРПОУ 03193608) на користь Державного територіально-галузевого об’єднання “Південно-Західна Залізниця” (01034, м. Київ, вул. Лисенка, 6, код ЄДРПОУ 04713033) 107548 (сто сім тисяч п’ятсот сорок вісім) грн. 44 коп. боргу, 1075 (одну тисячу сімдесят п’ять) грн. 48 коп. витрат по сплаті державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.

Суддя Подоляк Ю.В.