Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 УХВАЛА Справа № 32/17404.06.10 За позовом Підприємства об’єднання громадян «Новий берег» до Севастопольської міської ради
про визнання бездіяльності протиправною та спонукання до вчинення певних дій
Суддя Хрипун О.О.
Представники сторін:
Від Позивача Самосуд Ж.О. –предст.,
Від Відповідача не з'явилися,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Підприємство об’єднання громадян «Новий берег»звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Севастопольської міської радита просить визнати незаконною бездіяльність Відповідача щодо нерозгляду клопотання Позивача про погодження вибору місця розташування земельної ділянки, орієнтовною площею 14 га, для будівництва і обслуговування бази технічного обслуговування флоту, яка знаходиться у м. Севастополі в районі Камишової бухти, та визнати за Позивачем право на розроблення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки.
В судовому засіданні, призначеному на 04.06.2010, Позивач звернувся до суду з клопотанням про припинення провадження у справі у зв’язку з непідвідомчістю даного спору господарським судам.
Із суті спору вбачається, що Позивач не перебував із Відповідачем у господарських відносинах.
На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги, які виникли із публічно правових відносин.
Відповідно до Закону України «Про судоустрій України»судова влада реалізується шляхом здійснення правосуддя у формі цивільного, господарського, адміністративного, кримінального, а також конституційного судочинства. Судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції.
Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що відповідно до Конституції України в системі судів загальної юрисдикції утворюються загальні та спеціалізовані суди окремих судових юрисдикцій. Спеціалізованими судами є господарські, адміністративні та інші суди, визначені як спеціалізовані суди.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про судоустрій України»місцевий суд є судом першої інстанції і розглядає справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності. Місцеві загальні суди розглядають кримінальні та цивільні справи, а також справи про адміністративні правопорушення. Місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.
Підвідомчість справ господарським судам визначається відповідно до положень ст. 12 ГПК України.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суб'єкт владних повноважень згідно зі ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відтак, необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, причому ці функції повинні здійснюватися відповідним суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
У рішенні Конституційного Суду України від 01.04.2010 № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що:
- положення пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень;
- положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на "спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності" слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов про визнання незаконною бездіяльність Севастопольської міської ради щодо нерозгляду клопотання Позивача про погодження вибору місця розташування земельної ділянки, орієнтовною площею 14 га, для будівництва і обслуговування бази технічного обслуговування флоту, яка знаходиться у м. Севастополі в районі Камишової бухти, та визнання за Позивачем права на розроблення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки, є публічно-правовим, спір у справі не є спором про право власності, отже, зазначені вимоги повинні розглядатись відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Справою адміністративної юрисдикції є спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином, вказаний спір підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Враховуючи, що даний спір не належить до підвідомчості господарських судів та має вирішуватись в порядку адміністративного судочинства, позовна заява Підприємства об’єднання громадян «Новий берег»не підлягає вирішенню в господарських судах України, а тому провадження у справі № 32/174 підлягає припиненню на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК України, Господарський суд міста Києва
У Х В А Л И В:
Провадження у справі припинити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, оскільки спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Повернути з Державного бюджету України на користь Підприємства об’єднання громадян «Новий берег» (99040, АР Крим, м. Севастополь, вул. Маршала Геловані, б. 19, код 36567749) 170,00 грн. державного мита, сплаченого згідно з квитанцією № NOvuf50941 від 24.03.2010, та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, що сплачені згідно з квитанцією № NOvuf51035 від 24.03.2010.
СудяО.О.Хрипун