
Справа № 548/1176/19
Провадження №2/548/36/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.10.2021 року Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого – судді Старокожка В.П.,
за участю секретаря судових засідань – Комаренко В.М.,
представника третьої особи ОСОБА_1 – адвоката Семенка Б.М.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Хорол клопотання представника третьої особи ОСОБА_1 – адвоката Семенко Бориса Миколайовича про закриття провадження по справі на підставі п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області, за участю третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання недійсними рішення ради у вирішенні питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою відносно конкретної виявленої поза облікової ділянки,
Встановив:
В провадженні Хорольського районного суду Полтавської області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області, за участю третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання недійсними рішення ради у вирішенні питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою відносно конкретної виявленої поза облікової ділянки.
В обгрунтування позову зазначили, що спірне спірне рішення в частині залишення клопотань позивачів без розгляду не відповідає вимогам ст. 118 ЗК України, так як прийняття такого рішення не передбачено Законом.
Також вказують, що після прийняття вищевказаного незаконного рішення, заявлені позивачами земельні ділянки приєднуються до земель запасу сільської ради та розподіляються між учасниками АТО і безпосередньо ОСОБА_1 , чим порушено встановлений законом порядок розгляду клопотання.
В зв`язку з чим просили :
- визнати недійсним рішення "Про розгляд заяв громадян" сорок третьої сесії сьомогоскликання Ялосовецької сільської ради Хорольськогорайону Полтавської області від 04.04.2019 року;
- визнати недійсним рішення Ялосовецької сільської ради сорок третьої сесії сьомого скликання від 04.04.2019 року «Про дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки гр.. ОСОБА_1 » дано дозвіл ОСОБА_1 .
- зобов`язати Ялосовецьку сільську раду Хорольського району Полтавської оласті клопотання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 від 28.03.2019 року "про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою одержавння такої ділянки безоплатно у власність ( в порядку ст. 118 Земельного кодексу України)" - розглянути у порядку визначеному законом.
07.09.2021 року судом було замінено відповідача Ялосовецьку сільську раду Хорольського району Полтавської області її правонаступником – Хорольською міською радою Лубенського району Полтавської області.
В підготовчій частині судового засідання представник третьої особо ОСОБА_1 – адвокат Семенко Б.М. – заявив клопотання про закриття провадження у справі з тих підстав, що даний позов не може розглядатися в порядку цивільного судочинства, так як справа підсудна адміністративному суду, і повинна розглядатися за правилами КАС України. В обґрунтування вказаної заяви вказав, що виникнення спірних правовідносин зумовлено протиправними діями/рішеннями відповідачів під час вирішення питань, які за законодавчими приписами належать до їх виключної компетенції, а тому законність таких дій/рішень (бездіяльності) органу місцевого самоврядування підлягає перевірці адміністративним судом.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
За правилами частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Згідно положень статей 13,14 Конституції України, статей 177,181,324, глави 30 ЦК України, земля та земельні ділянки є об`єктами цивільних прав, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників та користувачів земельних ділянок.
Відповідно до частин другої та третьої статті 78 ЗК України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Згідно із статтею 122 цього Кодексу вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, що визначений статею 123 ЗК України, передбачає розроблення технічної документації із землеустрою та її затвердження компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування.
Особа, зацікавлена в одержанні у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених статтею 122 ЗК України.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою є рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відмова органу виконавчої владичи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
З огляду на положення вищенаведених приписів законодавства, за наслідками вирішення питання відповідними органами щодо передачі земельних ділянок у власність або користування із земель державної чи комунальної власності виникають конкретні права та обов`язки фізичних та юридичних осіб та правовідносини у зв`язку з їх реалізацією.
Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування чи у власність. Проект відведення земельної ділянки не визначений законом як підстава набуття права на земельну ділянку і не є правовстановлюючим документом, спрямованим на набуття, зміну або припинення прав та обов`язків сторін в орендних правовідносинах.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України).
У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (стаття 2 ЦПК України).
Визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб`єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням наявного приватного права (як правило, майнового) певного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб`єкта владних повноважень.
Натомість, за правилами визначення юрисдикції адміністративних судів при вирішенні адміністративних справ згідно із пунктами 1, 3 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України) до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників - суб`єкт владних повноважень здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Конституційний Суд України у Рішенні від 1 квітня 2010 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першоїстатті 143 Конституції України, пунктів «а», «б», «в», «г»статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17Кодексу адміністративного судочинства України вирішив, що:
- положення пунктів «а», «б», «в», «г» статті 12 Земельного кодексу України у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього Кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб`єкти владних повноважень;
- положення пункту 1 частини першоїстатті 17 КАС України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на «спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності» слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб`єктом владних повноважень, пов`язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
При визначенні предметної юрисдикції справ, суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що рішення суб`єкта владних повноважень у сфері земельних відносин може оспорюватися з точки зору його законності, а вимоги про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. У такому випадку вимога про визнання рішення незаконним може розглядатися як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 Цивільного кодексу України та пред`являтися до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред`явлення позовної вимоги про визнання рішення незаконним є оспорювання цивільного речового права особи (наприклад, права власності на землю), що виникло в результаті та після реалізації рішення суб`єкта владних повноважень.
Як встановлено судом позивачі не оспорюють цивільне речове право на ці земельні ділянки, які виникли у інших осіб.
Якщо ж особа звертається до відповідного органу з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за результатами розгляду якого цей орган приймає відповідне рішення, то в цих правовідносинах відповідач реалізує свої контрольні функції у сфері управління діяльністю, що підпадає під юрисдикцію адміністративного суду.
Отже, розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів. Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває або позбувається речового права на земельну ділянку, то спір стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб`єктного складу сторін спору.
Аналогічні правові висновки викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 24 квітня 2018 року в справі № 401/2400/16-ц (провадження № 14-120цс18), від 19 червня 2018 року в справі № 922/864/17 (провадження № 12-61гс18), що з огляду на вимоги законності і обґрунтованості судового рішення (стаття 263 ЦПК України) є обов`язковими при виборі і застосуванні відповідної норми права до спірних правовідносин.
Як вбачається з матеріалів справи, 28 березня 2019 року позивачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися до Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області з клопотаннями про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою одержання такої ділянки безоплатно у власність.
Рішенням Ялосовецької сільської ради сорок третьої сесії сьомого скликання від 04.04.2019 року «Про розгляд заяв громадян» клопотання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо виділення земельних ділянок залишено без розгляду у зв`язку з відсутністю вільних земель запасу комунальної власності.
Рішенням Ялосовецької сільської ради сорок третьої сесії сьомого скликання від 04.04.2019 року «Про дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки гр.. ОСОБА_1 » дано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2.00 га. із земель комунальної власності у АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства .
Позивачі оспорюють ці рішення з огляду на процедуру їх прийняття, яка не відповідає приписам Закону.
Суд звертає увагу, що передача у власність або у користування земельних ділянок із земель комунальної власності відповідних територіальних громадналежить до владних розпорядчих функцій Ялосовецької сільської ради Хорольського району (правонаступник Хорольська міська рада Лубенського району) Полтавської області, а спір щодо оскарження позивачами дій та рішень Ялосовецької сільської ради Хорольського району Полтавської області щодо залишення без розгляду клопотань позивачів про виділення земельних ділянок та надання дозволу на виготовлення проектів відведення цих земельних ділянок іншим громадянам є публічно-правовим. Отже, вказаний позов має розглядатись адміністративним судом за правилами, встановленими КАС України.
Згідно пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи, що спір у цій справі підпадає під юрисдикцію адміністративного суду, провадженя у справі необхідно закрити на підставі п.1, ч.1 ст. 255 ЦПК України.
Приписами ч. 1 ст. 256 ЦПК України передбачено, якщо провадження у справі закривається з підстави, визначеноїпунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи
З огляду на ч. 1 ст. 20 КАС України, якою визначено перелік справ, що предметно підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, суд приходить до висновку, що справа за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області, за участю третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання недійсними рішення ради у вирішенні питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою відносно конкретної виявленої поза облікової ділянки територіально та предметно підсудна Полтавському окружному адміністративному суду (36039, м. Полтава, вул. Пушкарівська, 9/26).
На підставі вищевикладеного, та керуючись ст.ст. 4, 19, 20 КАС України, ст. 19, 255, 256, 260, 261, 353, 354 ЦПК України, суд
постановив:
Провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області, за участю третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання недійсними рішення ради у вирішенні питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою відносно конкретної виявленої поза облікової ділянки закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 255 Цивільного процесуального кодексу України.
На виконання вимог ч. 1 ст. 256 ЦПК України роз`яснити, що вказаний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства в Полтавському окружному адміністративному суді (36039, м. Полтава, вул. Пушкарівська, 9/26).
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвалу може бути оскаржено протягом 15 днів з моменту її проголошення до Полтавського апеляційного суду через Хорольський районний суд Полтавської області.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Головуючий: