Рішення № 10006159, 01.06.2010, Господарський суд Закарпатської області

Дата ухвалення
01.06.2010
Номер справи
11/45
Номер документу
10006159
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

01.06.2010                                                             Справа № 11/45

За позовом Товарисва з обмеженою відповідальністю "Свалява-Міськбуд",

с.Голубине Свалявського району

до відповідача: Свалявської міської ради, м. Свалява

про: визнання незаконним та скасування рішення Свалявської міської ради Закарпатської області №32/315 від 24.06.2009 в частині відчуження на конкурентних засадах, шляхом проведення аукціону, будівлі колишнього Палацу культури і техніки, розташованої у м.Свалява по вул.Алексія, 10; визнання права ТзОВ "Свалява-Міськбуд" на викуп колишнього Палацу культури і техніки шляхом сплати частки держави від загальної ринкової вартості об"єкту.

          Головуючий суддя Л.М.Якимчук

Представники:

від позивача - не з"явився.

від відповідача - не з"явився.

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю „Свалява-Міськбуд”, с.Голубине Свалявського району звернулося до суду з позовом до Свалявської міської ради, м. Свалява про визнання незаконним та скасування рішення Свалявської міської ради Закарпатської області від 24.06.2009 №32/315 в частині відчуження на конкурентних засадах, шляхом проведення аукціону, будівлі колишнього Палацу культури і техніки, розташованої у м.Сваляві по вул.Алексія, 10, та про визнання права ТзОВ „Свалява-Міськбуд” на його викуп шляхом сплати частки держави від загальної ринкової вартості об’єкту.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Сваляви та села Драчино, укладений з Свалявською міською радою 01 листопада 2006 року, відповідно до якого він з дозволу орендодавця провів капітальний ремонт об’єкта оренди, в наслідок чого питома вага частки орендаря у вартості об’єкта становить 44 %, що складає більше ніж 25 % залишкової вартості майна і вказані поліпшення неможливо відокремити від вказаного об’єкта, що дає йому переважне право перед іншими особами на викуп об’єкта оренди.

Нормативно обґрунтовує позовні вимоги ст.777 Цивільного кодексу України, ст. ст. 4, 15 Закону України „ Про приватизацію державного майна”, ст. ст. 48, 51, 53 Закону України „Про державну програму приватизації”, ст.3 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".

Відповідач письмовий відзив на позов суду не подав, разом з тим його уповноважений представник у судовому засіданні проти позову не заперечував.

У судовому засіданні оголошувалась перерва з 20.05.2010 до 01.06.2010.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення уповноважених представників сторін у попередньому судовому засіданні , суд

                              В С Т А Н О В И В:

Між сторонами у спорі 01 листопада 2006 року укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до територіальної громади міста Сваляви та села Драчино. Предметом договору оренди є не житлова будівля колишнього Палацу культури лісокомбінату площею 5005, 4 кв.м, розташована у м. Сваляві по вул.Алексія, 10. Вказана будівля передана орендарю згідно акта приймання-передачі від 01.11.2006. У акті зазначено, що будівля перебуває в аварійно-небезпечному стані, потребує негайного капітального ремонту покрівлі і будівлі в цілому, з 1995 року будівля не використовується. Пунктом 5.1 договору передбачено, що орендар зобов’язується на протязі двох років провести капітальний ремонт будівлі, а п.6.3 - , що орендар має право з дозволу орендодавця вносити зміни до складу орендованого майна, проводити його ремонт, реконструкцію, технічне переозброєння, що зумовлює підвищення його вартості. Договір укладено на п’ять років - з 01 листопада 2006 року до 01 листопада 2011 року включно ( п. 10.1 договору).

На виконання умов договору позивач провів капітальний ремонт будівлі з дозволу орендодавця, в результаті чого питома вага частки орендаря у вартості об’єкта оренди склала 44%, що підтверджується експертним висновком про вартість оцінюваного майна, затвердженого 22 квітня 2010 року рішенням 38 сесії Свалявської міської ради № 38/483.

У висновку зазначено, що мета оцінки - визначення ринкової вартості об’єкта оцінки для продажу шляхом викупу.

Позивач 29.03.2010 звернувся до відповідача з проханням надати дозвіл на викуп об’єкта оренди, однак відповіді не отримав. Разом з тим, 24 червня 2009 року Свалявська міська рада на 32 сесії п’ятого скликання прийняла рішення „Про відчуження об’єктів нерухомості комунальної власності територіальної громади м. Сваляви та с. Драчино”, яким вирішила відчужити на конкурентних засадах, шляхом проведення аукціону будівлю колишнього Палацу культури і техніки, площею 5000,5 кв.м по вул. Алексія, 10 в м.Сваляві.

Позивач вважає, що згадане рішення є незаконне, оскільки порушує його право на викуп, тому просить скасувати вказане рішення та визнати за ним право на викуп, орендованої будівлі.

Суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з ч.4 ст.3 Закону України „Про приватизацію державного майна” відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів із питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.

Частиною 3 ст.7 Закону „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)” передбачено, що включення об’єктів малої приватизації до переліків, зазначених у ч.1 цієї статті, здійснюється відповідно до Державної та місцевих програм приватизації або з ініціативи відповідних органів приватизації чи покупців.

Способи приватизації (викуп, продаж на аукціоні, за конкурсом) визначаються шляхом прийняття органами, визначеними ч.1 ст.7 Закону рішень про затвердження конкретних переліків об’єктів приватизації, однак з урахуванням випадків, визначених законом, і зокрема ст.. 11 Закону.

Статтею 11 Закону передбачено, що викуп об’єктів малої приватизації застосовується до об’єктів:

-          не проданих на аукціоні, за конкурсом;

-          включених до переліку об’єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу;

-          зданих в оренду, якщо право на викуп було передбачено договором оренди, укладеним до набрання чинності Законом „Про оренду державного майна” від 10 квітня 1992 року №2269-ХІІ.

          У даному випадку договір оренди укладено після набрання чинності Законом „Про оренду державного майна”.

          Законом від 18 травня 2000 року №1723-11 затверджено Державну програму приватизації на 2000-2002 роки, яка діє до затвердження чергової Державної програми приватизації.

Способи та порядок приватизації об’єктів групи „А” визначені в розділі ІХ Державної програми приватизації.

Відповідно до п. 51 цієї Програми у разі прийняття рішення про приватизацію орендованого державного майна (будівлі, споруди, приміщення) орендар одержує право на викуп цього майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об’єкта без завдання йому шкоди, вартістю не менш як 25 % залишкової (відновної з урахуванням зносу) вартості майна.

Оцінка вартості об’єкта приватизації у цьому разі здійснюється із застосуванням експертної оцінки. Таке ж право одержує орендар у разі прийняття рішення про приватизацію відповідно до законодавства України.

Правовим аналізом зазначених норм законодавства суд дійшов висновку про наявність у позивача права на викуп, орендованого ним об’єкту, яке порушене відповідачем у зв’язку з прийняттям оспорюваного рішення.

З огляду на викладене, керуючись ст. ст. 33, 34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, 21 Цивільного кодексу України, суд

                              В И Р І Ш И В :

1.          Позов задоволити повністю.

2.          Визнати незаконним рішення Свалявської міської ради Закарпатської області від 24.06.2009 №32/315 в частині відчуження на конкурентних засадах, шляхом проведення аукціону, будівлі колишнього Палацу культури і техніки, розташованої у місті Сваляві по вул. Алексія, 10.

3.          Скасувати рішення Свалявської міської ради Закарпатської області від 24.06.2009 №32/315 в частині відчуження на конкурентних засадах, шляхом проведення аукціону, будівлі колишнього Палацу культури і техніки, розташованої у місті Сваляві по вул. Алексія, 10.

4.          Визнати право товариства з обмеженою відповідальністю „Свалява-Міськбуд” на викуп будівлі колишнього Палацу культури і техніки, розташованої у місті Сваляві по вул.Алексія,10.

5.          Стягнути з Свалявської міської ради (м.Свалява, вул.Духновича, 2, код 04053884) на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Свалява-Міськбуд” (Свалявський район, с.Голубине, 192, код 33000657) 85 грн. у відшкодування витрат по оплаті державного мита та 236 грн. у відшкодування витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

                    Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

6. Рішення набирає законної сили в порядку статті 85 ГПК України.

          Суддя                                                                                 Л.М.Якимчук