Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19.05.2010 Справа № 11/12
За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по
Закарпатській області, м. Ужгород
до відповідача 1: Відкритого акціонерного товариства "Мукачівприлад",
м.Мукачево
до відповідача 2: Мукачівської міської ради, м.Мукачево
про: зобов`язання до передачі та прийняття будівлі до комунальної власності територіальної громади м.Мукачева житлового фонду - гуртожитку на 105 місць по вул.Верді,5 в м.Мукачево.
Головуючий суддя - Якимчук Л.М.
Представники:
від позивача - Фраткіна Т.Ф. - головний спеціаліст юридичного відділу, довіреність від 11.01.2010.
від відповідача 1 - Коробова С.В. - юрисконсульт, довіреність від 20.04.2010.
від відповідача 2 - Ільтьо І.І. - головний спеціаліст юридичного відділу, довіреність від 03.10.2010.
Суть спору: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Закарпатській області звернулося з позовом до суду до відкритого акціонерного товариства „Мукачівприлад”, м.Мукачево та до Мукачівської міської ради, м.Мукачево про зобов’язання ВАТ „Мукачівприлад” передати , а Мукачівську міську раду прийняти до комунальної власності територіальної громади міста Мукачева житловий фонд –гуртожиток на 105 місць по вул. Верді, 5 в м. Мукачеві.
Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що спірний об’єкт обліковується в Реєстрі державного майна, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств під час приватизації, але знаходиться на їх балансі. Посилаючись на ст.7 „Закону України „Про передачу об"єктів права державної та комунальної власності”, ст.8 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду” зазначає, що при зміні форми власності з державної у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських Рад передаються безоплатно житлові будинки та гуртожитки. Наказом регіонального відділення від 29.09.2009 №00349 прийнято рішення про передачу спірного об’єкту до комунальної власності територіальної громади міста Мукачева. Про прийняте рішення було належним чином повідомлено Мукачівську міську раду та ВАТ „Мукачівприлад”, проте передача гуртожитку до комунальної власності не відбулася.
Перший відповідач, ВАТ „Мукачівприлад”, у відзиві на позовну заяву зазначив, що він звертався з позовом до господарського суду про визнання права власності на спірну будівлю, яка була задоволена, однак постановою Львівського апеляційного господарського суду від 16.06.2009 рішення господарського суду від 02.02.2009 скасовано і прийнято нове рішення, яким у позові відмовлено. Постановою Вищого господарського суду України від 04.11.2009 постанову Львівського апеляційного господарського суду залишено без змін.
Другий відповідач, Мукачівська міська рада, позов не визнав з підстав відсутності згоди міської ради на прийняття спірного гуртожитку до комунальної власності територіальної громади міста Мукачева, наявність якої передбачена ч.2 ст. 4 Закону України „Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності”, оскільки будівля знаходиться в незадовільному технічному стані і потребує капітального ремонту.
Про зазначене повідомлялось ВАТ „Мукачівприлад” та ставилось питання щодо здійснення фінансування капітального ремонту гуртожитку, однак останній ніяким чином не прореагував.
Разом з тим , другий відповідач вказує, що даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства , оскільки носить публічно-правовий характер.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши поясненя уповноважених представників сторін,
С У Д В С Т А Н О В И В :
Під час приватизації відкритого акціонерного товариства „Мукачівприлад” до його статутного фонду не увійшов гуртожиток, розташований по вул. Верді, 5 в м. Мукачево, який знаходиться на балансі ВАТ „Мукачівприлад”, але є державною власністю. Зазначений об’єкт обліковується в Реєстрі державного майна, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств під час приватизації, але знаходиться на їх балансі (копія витягу з Реєстру міститься в матеріалах справи).
Відповідно до Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 року № 908/68, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.06.1999 року № 414/3707, управління об’єктами соціально-побутової сфери, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, здійснює Фонд державного майна України або його регіональні відділення.
Відповідно до ст.8 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду” від 19.06.1992 року № 2482-ХІІ з наступними змінами, у разі банкрутства підприємств, зміни форми власності або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, його належить передати у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад.
Наказом регіонального відділення Фонду Державного майна України по Закарпатській області від 29.09.2009 № 00349 прийнято рішення про передачу до комунальної власності територіальної громади міста Мукачева гуртожитку на 105 місць, розташованого за адресою: м.Мукачево, вул. Верді, 5, який перебуває на балансі ВАТ „Мукачівприлад” та не увійшов до статутного фонду ВАТ у процесі приватизації. Про прийнятий наказ РВ ФДМУ по Закарпатській області Мукачівську міську раду та балансоутримувача ВАТ „Мукачівприлад” було повідомлено належним чином, що підтверджується листами, надісланими Мукачівській міській раді 30.09.2009 № 05-14-04294 та ВАТ „Мукачівприлад” 30.09.2009 № 11-14-04293.
Мукачівська міська рада листом від 28 жовтня 2009 року № 12-06/769 повідомила РВ ФДМУ по Закарпатській області, що в результаті комісійного обстеження гуртожитку встановлено, що він знаходиться в незадовільному технічному стані і потребує капітального ремонту . Виконком не має фінансової можливості утримувати гуртожиток за кошти місцевого бюджету. Питання передачі гуртожитку у комунальну власність може бути розглянуто після приведення його у належний технічний стан попереднім власником. Актом перевірки утримання, зберігання та використання державного майна, яке не увійшло до статутного фонду ВАТ „Мукачівприлад” від 01.12.2009, проведеного РВ ФДМУ по Закарпатській області, підтверджено, що стан гуртожитку незадовільний та зобов’язано ВАТ „Мукачівприлад” привести майно в належний стан та передати до комунальної власності територіальної громади міста Мукачева.
Мукачівська міська рада стверджує, що оскільки ВАТ „Мукачівприлад” не привів гуртожиток у належний стан, то вона не може дати згоду на його передачу з державної у комунальну власність.
Проаналізувавши законодавство, яке регулює зазначені питання, суд прийшов до висновку, що позов належить задоволити з огляду на наступне.
Відповідно до ч.9 ст.8 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду” у разі зміни форми власності підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад.
Підпункт „г” пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 „Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” встановлює, що об’єктом передачі є державне майно, що не увійшло до статутного фонду господарських товариств, створених у процесі приватизації.
Частиною 3 ст.4-1 Закону України „Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” передбачено, що рішення щодо передачі об’єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном. Таким органом відповідно до чинного законодавства України є Фонд державного майна України та його регіональні відділення.
Частина 1 ст.7 вказаного закону визначає, що з державної у комунальну власність передаються безоплатно житлові будинки та гуртожитки.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України „Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” від 03.03.1998 № 147/98-ВР з наступними змінами передача обєктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом. Разом з тим норма ст.8 Закону України „ Про приватизацію державного житлового фонду” не повязує передачу житлового фонду у випадку зміни форми власності підприємства зі згодою відповідних рад.
Суд не приймає до уваги твердження Мукачівської міської ради щодо неможливості прийняття гуртожитку у комунальну власність територіальної громади у зв’язку з знаходженням його у незадовільному технічному стані, оскільки законодавством врегульовано питання щодо видатків, пов’язаних з капітальним ремонтом об’єктів соціальної інфраструктури, що передаються в комунальну власність. Зокрема, ст.4-2 Закону України „Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” передбачено, що такі видатки відшкодовуються з бюджету Автономної Республіки Крим, обласних, районних бюджетів, бюджетів міст Києва та Севастополя, бюджетів районів у містах та бюджетів місцевого самоврядування за рахунок коштів, передбачених у відповідних бюджетах на ці цілі, та пайової участі підприємств, господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у розмірі по 50 відсотків суми витрат, необхідних для проведення капітального ремонту цих об’єктів. Обсяг витрат визначається комісією з питань передачі об’єктів.
Неспроможним також є твердження другого відповідача щодо непідвідомчості даного спору господарському суду з огляду на наступне.
Відповідно до ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, у контексті зазначених положень ст.3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між суб”єктами суспільних відносин стосовно їхніх прав і обов”язків у правовідносинах, у яких хоча б один суб”єкт законодавчо уповноважений керувати поведінкою іншого (інших) суб”єктів, а ці суб”єкти відповідно зобов”язані виконувати вимоги та приписи такого суб”єкта владних повноважень. У тому ж випадку, коли суб”єкт, у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, не здійснюють у спірних правовідносинах владних управлінських функцій щодо іншого суб”єкта, з яким виник спір, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції та не повинен вирішуватись адміністративним судом.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачем заявлено вимогу до відповідача-1 про зобов”язання передати майно, що є майновою вимогою до суб”єкта підприємницької діяльності.
Оскільки майно, вимоги про передачу якого заявлені на момент судового розгляду, не є комунальною власністю, вимоги стосовно його передачі також не можуть бути визнані виконанням повноважень відносно комунального майна, передбачених ч.5 ст.16 Закону № № 280/97-ВР, то за суб”єктним складом сторін і суттю спору дана справа підлягає розгляду господарськими судами у порядку, визначеному ГПК України.
Таким чином, спірні правовідносини сторін у даній справі не засновані на адміністративному чи іншому владному підпорядкуванні, здійсненні управлінських або контрольних функцій однією стороною стосовно іншої сторони.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задоволити повністю.
2. Зобов"язати Відкрите акціонерне товариство "Мукачівприлад" (м. Мукачево, вул.Миру, 151, код 00226282) передати у власність територіальної громади міста Мукачева житловий фонд - гуртожиток на 105 місць, що розташований по вул.Верді, 5 у м.Мукачеві.
3. Зобов"язати Мукачівську міську раду (м.Мукачево, вул. Пушкіна, 2, код 040453743) прийняти у власність територіальної громади міста Мукачева житловий фонд - гуртожиток на 105 місць по вул. Верді, 5 в м. Мукачеві.
4. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Мукачівприлад" (м.Мукачево, вул.Миру, 151, код 00226282):
а) в дохід Державного бюджету України суму 42,50грн. державного мита;
б) в дохід Державного бюджету України суму 118грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
5. Стягнути з Мукачівської міської міської ради (м.Мукачево, вул. Пушкіна, 2, код 040453743):
а) в дохід Державного бюджету України суму 42,50грн. державного мита;
б) в дохід Державного бюджету України суму 118грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
6. Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Л.М.Якимчук