Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
15.06.10 р. Справа № 41/84
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Схід Трейд”, м. Горлівка
про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок порушення законодавства про рослинний світ, у розмірі 46888,59 грн.
При участі представників:
від позивача: Руденко А.О. – довіреність від 11.01.2010 №02-4051
від відповідача: не з’явились
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Схід Трейд”, м. Горлівка про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок порушення законодавства про рослинний світ, у розмірі 46888,59 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачем у березні 2009 року без наявності спеціального дозволу на земельній ділянці комунальної власності територіальної громади м. Горлівка по вул. Інтернаціональній, 95а, знищено до ступеня припинення росту 21 дерево виду тополя, що є порушенням ст. 26 Закону України „Про рослинний світ”, ст. 69 Лісового кодексу України та чим спричинено шкоду навколишньому природному середовищу у розмірі 46888,59 грн.
Відповідач про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, але відзиву на позовну заяву не подав, не використав своє право на участь у судовому засіданні, представника в судове засідання не направив. Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе відповідно до ст.75 ГПК України вирішити спір по суті.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону 31.03.2009 року відповідно до статті 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, проведено обстеження земельної ділянки площею 0,8750 га, розташованої на узбіччі автотраси Донецьк-Горлівка, біля ділянки дороги, яка веде в напрямку на м. Горлівка, навпроти КП „Простор”, що розташоване за адресою: м. Горлівка, вул. Інтернаціональна, 95а, переданої відповідачу для будівництва автозаправного комплексу, готелю та ресторану згідно договору з Горлівською міською радою від 06.10.2008 року, за фактом видалення зелених насаджень (дерев). За результатами наведеного обстеження складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 60 від 31.03.2009 року.
Обстеженням встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що відповідачем у березні 2009 року було знищено (до ступені припинення росту) дерева різної породи у кількості 129 одиниць.
В акті перевірки визначено, що відповідачем було видалено дерева тополя у кількості 21 одиниці: дерево діаметром 30 сантиметрів - дві одиниці, дерево діаметром 33 сантиметри - одна одиниця, дерева діаметром 35 сантиметрів - дві одиниці, дерево діаметром 25 сантиметрів - одна одиниця, дерева діаметром 37 сантиметрів - дві одиниці, дерево діаметром 39 сантиметрів - одна одиниця, дерево діаметром 40 сантиметрів - одна одиниця, дерево діаметром 41 сантиметр - одна одиниця, дерево діаметром 42 сантиметри - одна одиниця, дерева діаметром 43 сантиметри - три одиниці, дерево діаметром 44 сантиметри - одна одиниця, дерева діаметром 45 сантиметрів - дві одиниці, дерево діаметром 47 сантиметрів - одна одиниця, дерева діаметром 51 сантиметр - дві одиниці.
За результатами виявленого порушення 06.04.2009 року відповідачу видано припис № 60, яким приписано здійснювати видалення зелених насаджень при наявності спеціального дозволу – ордеру, лісорубного квитка.
За фактом встановленого порушення 09.04.2009 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону складено протокол № 146013842 про адміністративне правопорушення, вчинене директором відповідача та передбачене ст.ст. 651, 153 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону про накладення адміністративного стягнення від 22.04.2009 року директора відповідача визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 651 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На підставі встановленого порушення державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону, згідно з таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008 року, здійснено розрахунок розміру збитків, заподіяних внаслідок знищення дерев на території в м. Горлівка, вул. Інтернаціональна, у Центрально-Міському районі, згідно якого шкода, заподіяна внаслідок знищення 21 дерева склала 46888,59 грн.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 10 Закону України „Про рослинний світ” спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.
Згідно з вимогами ст. 26 Закону України „Про рослинний світ” охорона рослинного світу забезпечується: встановленням правил і норм охорони, використанням та відтворенням об'єктів рослинного світу; забороною та обмеженням використання природних рослинних ресурсів у разі необхідності; встановленням юридичної відповідальності за порушення порядку охорони та використання природних рослинних ресурсів.
Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
Таким чином, матеріалами справи доводиться порушення відповідачем вимог ст. 10 Закону України „Про рослинний світ”, ст. 69 Лісового кодексу України, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 31.03.2009 року №60.
Відповідно до Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди і зобов'язаний не заподіювати шкоди природі та відшкодовувати завдані ним збитки.
Статтею 40 Закону України „Про рослинний світ” встановлено, що порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Зокрема, відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об’єктів рослинного світу.
Відповідно до приписів ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до приписів ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
З матеріалів справи вбачається факт несанкціонованого видалення зелених насаджень відповідачем по справі. Наведене свідчить про порушення відповідачем природоохоронного законодавства та його обов’язок відшкодувати заподіяні такими неправомірними діями збитки.
Як зазначалось, на підставі встановленого порушення, згідно з таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008 року, здійснено розрахунок розміру збитків, заподіяних внаслідок знищення дерев на території в м. Горлівка, вул. Інтернаціональна, у Центрально-Міському районі, згідно якого шкода, заподіяна внаслідок знищення 21 дерева склала 46888,59 грн.
Сума розрахованих збитків у розмірі 46888,59 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена прокурором до стягнення.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Враховуючи викладене, сума збитку підлягає стягненню до фонду охорони навколишнього природного середовища Горлівської міської ради.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 40, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 26, 40 Закону України „Про рослинний світ”, ст. 69 Лісового кодексу України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 34, 43, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю „Схід Трейд”, м. Горлівка про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок порушення законодавства про рослинний світ, у розмірі 46888,59 грн. – задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Схід-Трейд” (84634, м. Горлівка, вул. Інтернаціональна, 89, ЄДРПОУ 35151878) на користь спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища місцевого бюджету Горлівської міської ради (п/р 31518921700018 в УДК м. Горлівка, ЄДРПОУ отримувача 34686448, МФО 834016, код бюджетної класифікації 24062100) шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу внаслідок порушення законодавства про рослинний світ, у розмірі 46888,59 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Схід-Трейд” (84634, м. Горлівка, вул. Інтернаціональна, 89, ЄДРПОУ 35151878) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 468,89 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Схід-Трейд” (84634, м. Горлівка, вул. Інтернаціональна, 89, ЄДРПОУ 35151878) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236 грн.
Суддя